Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 315 příspěvků vloženo, 1158 editováno a 318 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Dolný Harmanec

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Dolný Harmanec Dolny Harmanec
    Originální název:
    Original Name:
    Dolný Harmanec
    Další názvy:
    Other Names:
    (1540) Hermans, (1563) Hörmants, Khlein, Hormants, (1808) Hermanec, (1838) Unter Hermanetz, (1920) Dolný Harmanec, (1927) Harmanec, (1957) Dolný Harmanec; maďarsky Hermánd
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°48'30.95"N 19°03'13.55"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    Horný Harmanec (od roku 1833)
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1540
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Socha partizána od J. Kulicha (1954)
    - Pomník padlých
    - Bunker (zemľanka) na Krížnej (Smrekovica).
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    -
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    V roku 1957 sa osada Harmanecká Papiereň odčlenila ako samostatná obec – Harmanec.
    V zime 1944 - 1945 v okolí vykonávali diverznú činnosť partizáni brigád "Smrť fašizmu" a "Pomstiteľ".
    Nachádza sa tu Harmanecká jaskyňa.
    -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    http://www.dolnyharmanec.sk/
    http://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-bb.html
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159396#486375Verze : 0
    MOD