Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 330 příspěvků vloženo, 1203 editováno a 376 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Donovaly

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Donovaly Donovaly
    Originální název:
    Original Name:
    Donovaly
    Další názvy:
    Other Names:
    Bully (1618 Bulla), Hanesy (uhliar Hanes), Mistríky (1743), Mišúty (1743), Močiar (1754), Polianka (1820), Sliačany (1820)

    Donovaly - (1710) Donnovall, (1743) Donoval, (1920) Donovaly; maďarsky Dóval.
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°52'48.42"N 19°13'20.83"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    Donovaly, Bully, Polianka, Mistríky, Mišúty, Hanesy, Sliačany
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1618
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Kostol rímsko-katolícky klasicistický z roku 1825
    - Pamätný dom SNP – Športhotel (budova z roku 1938)
    - Pomník SNP (J. Kostka – M. Škroupa, 1955) pred hotelom
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Rodisko :
    Ján Donoval – Tichomír Milkin (*1864- +1920) – básnik, literárny kritik
    Anton Miššuth (*1866- +1935) – básnik


    Pôsobisko :
    Jozef Kačka (*1865- +1938) – nár. pracovník
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    26.10.1944 28.10.1944 1. československá armáda na Slovensku
    1st Czechoslovak Army in Slovakia
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Počas SNP bolo na Donovaloch výcvikové stredisko vysokoškolského vojenského oddielu, 25.10.1944 sídlo Predsedníctva SNR, vedenia KSS, sídlo Veliteľstva I. čs. Armády na Slovensku a HŠPH. Dňa 27.10.1944 odtiaľ zaznela relácia Slobodného slovenského vysielača,
    Obec bola vyznamená Radom SNP I. triedy a Duklianskou pamätnou medailou.
    -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    http://www.donovaly.sk
    http://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-bb.html
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159397#486376Verze : 0
    MOD