Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 363 příspěvků vloženo, 1292 editováno a 363 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Hiadeľ

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Hiadeľ Hiadel
    Originální název:
    Original Name:
    Hiadeľ
    Další názvy:
    Other Names:
    (1424) Hedel, Hedewl, Hedellehota (1455), Hodlerdorf (1563), Hodlergrund (1622), Hiadel (1656) – maďarsky Hédel
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°48'33.78"N 19°18'57.35"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    Rákytie, Ulica a Záhumnie
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1424
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Hrob zavraždených partizánov v Hiadelovskej doline
    - Škola zo začiatku 20. stor. v ktorej sídlil počas Slovenského národného povstania partizánsky štáb
    - Pamätná tabuľa na budove základnej školy, osadená v roku 1959
    - Dom ľudový, zrubový, obdĺžnikový pôdorys
    - Kaplnka z roku 1847-56
    - Zástavba pri hradskej z 19. storočia - zrubové domy s valbovou šindľovou strechou s hĺbkovou zástavbou otvorených dvorov s bytmi; stodola je pristavená k obytnej časti do uhla.
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Za účasť v Slovenskom národnom povstaní bol Hiadeľ vyznamenaný Radom Červenej hviezdy a Pamätnou medailu SNP. V októbri 1944 boli nad Hiadľom vybudované vojenské sklady -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    www.hiadel.sk
    http://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-bb.html
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159400#486381Verze : 0
    MOD