Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 315 příspěvků vloženo, 1158 editováno a 318 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Horná Mičiná

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Horná Mičiná Horna Micina
    Originální název:
    Original Name:
    Horná Mičiná
    Další názvy:
    Other Names:
    (1293) terra Myka, (1300) terra comitis Mike, (1309) Lehatha, Lehata, Mykelyhotha (1395), Mykofalva, Mykovfalva, Mykefalva (1402), Micafalw (1446), Miczinawess (1469), Mitzina (1521), Superior Mykefalva (1523), Miczina (1567), Horní Mičina; maďarsky Felsőmicsinye
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°41'52.81"N 19°12'41.50"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1293
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Kostol evanjelický augsburského vyznania, postavený v rokoch 1784-1785, prestavaný v roku 1905, postavený klasicistickom slohu
    - Kostol rímsko–katolícky sv. Michala, postavený v 2.polovici 13.storočia, v roku 1700 prestavaný, postavený v gotickom slohu
    - Drevená zvonica z konca 17.storočia, prestavaná v 80.rokoch 20.storočia
    - Príkostolný cintorín z 13.storočia-18.storočia
    - Základy ohradného múru tvoriaceho kamenné opevnenie v areáli rímsko-katolíckeho kostola sv. Michala, postavený v 16.storočí, rekonštruovaný v 19. a 20.storočí
    - Zrubové domy so sedlovou šindľovou strechou, ukončenou štítom a podlomenicou z 19. stor.


    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Rodisko:
    - Ján Chalupka (*26.10. 1791- +15.7. 1871), dramatik
    - August Horislav Krčméry (*1.11. 1822- +9.3. 1891), folklorista, hudobník


    Pôsobisko:
    - 1841-59 Samuel Hojč (*1806- +1868), osvetový pracovník
    - 1789-92 Adam Chalúpka (*1767- +1840), národný buditeľ
    - 1784-90 Daniel Lehocký (*1759- +1840) ,pedagóg
    - 1813-15 Samuel Rožnay (*1787- +1815), prekladateľ
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    http://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-bb.html
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159401#486382Verze : 0
    MOD