Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 316 příspěvků vloženo, 1104 editováno a 301 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

32. střelecký pěší pluk - Josef Zawitkowski

Srdečně zdravím!

Obracím se na vás s prosbou o pomoc při pátrání po životní cestě mého praděda Josefa Zawitkowského. Mým cílem je dohledání jakýchkoli informací o jeho působení za 1. světové války v řadách 32. střeleckého pěšího pluku "Neusatz" a následně v řadách 48. čs. domobraneckého praporu v Itálii (a samozřejmě - naprostým zázrakem - nalezení jeho fotografie).
    Oslovil jsem Vojenský ústřední archiv, leč s lítostí mi bylo sděleno, že jeho kmenový list byl skartován a jeho jméno nalezeno jen na výplatnicích 48. čs. domobraneckého praporu v Itálii. Proto prosím, pokud by mi někdo pomohl radou či vlastní vědomostí, jak a kde dále pátrat - zda existují nějaké seznamy povolaných vojáků, ze kterých by se dalo vyčíst, u kterého útvaru sloužil a kde bojoval.

Josef Zawitkowski, narozen 27.5.1899 v Praze, příslušný do Plzně
    Z rodinných bájí a mýtů:
    - narukoval až později v průběhu války v roce 1917 (zřejmě po dosažení 18. let věku - nevím, v kolika se tehdy rukovalo) k 32. střeleckému pěšímu pluku Novy Satz (Neusatz) v Polsku
    - zůčastnil se dvou tažení - do Haliče ke Lvovu a do Itálie
    - zajat 5.11.1918 v Itálii
    - vrátil se v srpnu 1919 v řadách 48. čs. domobraneckého praporu a byl přeložen k 32. pluku legionářů ve Zlíně. Demobilizován 9/1919.
    - jeho jméno je často komoleno - Zawitkovski, Závitkovský apod.
    - praděda vyprávěl, jak jednou stáli v Haliči proti Kozákům v mělkém údolí mezi kopci. Kozáci útočili na jech postavení a vjeli přímo do palby jejich kanonýrů a byli zdecimováni. A oni pak útočili na Rusy přes hromady rozmasakrovaných těl...

Předem moc děkuji

Martin Zavitkovski
    zavit@o2active.cz
    Plzeň
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159460#486521Verze : 0