Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 330 příspěvků vloženo, 1203 editováno a 376 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Moštenica

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Moštenica Mostenica
    Originální název:
    Original Name:
    Moštenica
    Další názvy:
    Other Names:
    (1340) Mosnyce, Gaza Mosthenicze (1513), Hütten Moschnitz (1563), Moschnitz (1622), Mostenitz (1780), Mosstenica (1808)
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°48'25.91"N 19°17'32.16"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1340
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Kostol rímsko-katolícky Povýšenia sv. Kríža, postavený v rokoch 1846-1847 v klasicistickom slohu
    - Archeologická lokalita Výššinné sídlisko, Hradište, kóta 958,0
    - Hrob zavraždených partizánov, Vápenka – Zákutie,1964
    - Chata a pamätná tabuľa, Horná Kysla, nachádzala sa tu partizánska nemocnica
    - Banský úrad, bývalý, postavený z roku 1561, prestavaný v 20.storočí, postavený v renesančnom slohu, pôdorys má tvar písmena U
    - Pamätná tabuľa SNP na budove školy
    - Ľudový dom postavený v roku 1838, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Rodisko:
    Ján Mihál (*18. 2. 1891 - +28. 7. 1969), jazykovedec
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    -
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    www.mostenica.eu
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159578#486819Verze : 0
    MOD