Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 391 příspěvků vloženo, 1462 editováno a 397 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Selce

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Selce Selce
    Originální název:
    Original Name:
    Selce
    Další názvy:
    Other Names:
    (1332) Omnes Sancti de Zolio, Selcze (1340), Zelcze (1460), Zelecz (1470), Selecz (1786), Selce (1808)
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°45'53.31"N 19°12'24.8"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1332
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Archeologická lokalita Výšinný hrádok, zaužívaný názov kultúrnej pamiatky je Selecký hrádok, vznikol v halštate ( staršia doba železná, približne roky 750-450 pred n. l., zmenený bol v laténe (mladšia doba železná, asi 500 rokov pred n. l. až okolo zmeny letopočtu)
    - Kostol, rímsko-katolícky sv. Cyrila a Metoda, postavený v 1. polovici 14. storočia, prestavaný v 1. polovici 16.storočia a v roku 1946, gotika
    - Pamätná tabuľa F. Šujanského
    - Pamätník padlých v 1. a 2. svetovej vojne a SNP
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Rodisko:
    - Andrej Caban (*7. 12. 1813 - +2. 5. 1860), národný pracovník
    - Anton Emanuel Timko (*27.6. 1843 – +10. 3. 1903), ľudovovýchovný spisovateľ


    Pôsobisko:
    - 1854-64 Július Plošic (*1819 - +1899), národný pracovník
    - 1881-1907 František Šujanský (*1832 - +1907), publicista, tu pochovaný
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Bolo tu nájdené sídlisko lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej, púchovskej kultúry z prelomu letopočtu a z doby rímskej (3.storočie). -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    www.selce.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159589#486834Verze : 0
    MOD