Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 381 příspěvků vloženo, 1456 editováno a 424 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Špania Dolina

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Špania Dolina Spania Dolina
    Originální název:
    Original Name:
    Špania Dolina
    Další názvy:
    Other Names:
    (1263) Montana, Grueb (1458), Herrengrundt (1535), Špania Dolina (1920)
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°48'26.77"N 19°08'02.52"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1263
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Kaplnka rímsko-katolícka Božieho hrobu, postavená v roku 1794, prestavaná v 2. polovici 19.storočia, novogotika
    - Kaplnka postavená v 17. storočí
    - Kostol s areálom, rímskokatolícky, Premenenia Pána, postavený v roku 1593, upravený v roku 1723 a v 19.storočí, barok
    - Fara rímsko-katolícka, postavená v polovici 17. storočia, renesancia
    - Zvonica murovaná, postavená v 17. storočí
    - Pomník padlým partizánom v SNP, postavený v roku 1952, autormi sú Pollák L., Svetlík J.
    - Bašta „Turecká bašta“, postavená v 2. polovici 17. storočia, klasicizmus
    - Hospodárske budovy a maštale, ľudové staviteľstvo, v tvare L alebo obdĺžnikového pôdorysu
    - Ľudové domy kamenné, ľudové staviteľstvo, v tvare L alebo obdĺžnikového pôdorysu
    - Ľudové domy zrubové, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys, (18. – 19. stor.)
    - Ľudové domy murované, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys (18. – 19. stor.)
    - Klopačka, postavená v 16. storočí, upravená v 17. - 18. storočí, renesancia, obdĺžnikový pôdorys (18. – 19. stor.)
    - Hostinec s hospodárskou budovou, kamenný, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
    - Škola postavená v 17. storočí, upravená v roku 1830, klasicizmus, obdĺžnikový pôdorys
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    -
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    www.spaniadolina.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159592#486838Verze : 0
    MOD