Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 333 příspěvků vloženo, 1274 editováno a 352 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Tajov

okr. Banská Bystrica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Tajov Tajov
    Originální název:
    Original Name:
    Tajov
    Další názvy:
    Other Names:
    (1544) Tajova; Teiba (1616), Tajowa (1786), Tajov (1920)
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská Bystrica Banská Bystrica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°14'27.52"N 19°19'09.1"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1544
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Hrob J.G. Tajovského, žil v rokoch 1874 – 1940, spisovateľ
    - Partizánsky Bunker postavený za SNP v roku 1944
    - Hraničný kameň medzi Banskou Bystricou a Kremnicou, rok 1820
    - Pamätný dom s pamätnou tabuľou J.G. Tajovského, postavený v 19.storočí
    - Kostol rímsko-katolícky sv. Jána Krstiteľa, postavený bol v roku 1595-1597, prestavaný v rokoch 1702 a 1741, postavený v barokovom slohu
    - Pamätný dom s pamätnou tabuľou Jozefa Murgaša, postavený v 50.rokoch 19.storočia
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Rodisko:
    - Jozef Murgaš (*17. 12. 1864 - +11. 5. 1929), kňaz, vynálezca bezdrôtovej telegrafie
    - Eduard Gregor (*9. 1. 1896 - +6. 5. 1954), ľudový rezbár tu aj pôsobil a zomrel
    - Jozef Gregor Tajovský (*17. 10. 1874 - +20. 5. 1940), spisovateľ, dramatik ; tu pochovaný


    Pôsobisko
    - Andrej Truchlý-Sytniansky (*1841 - +1916), literárny kritik
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Obec Jabríková (Jabrickov (1696), Jabrinkova (1786), maďarsky Jabrikó Imréd) 1. januára 1943 splynula s Tajovom. -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    www.obectajov.sk
    www.crwflags.com/fotw/flags/sk-bb.html
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/159593#486839Verze : 0
    MOD