Tichý strážce

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 729 příspěvků vloženo, 3130 editováno a 2373 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Tichý strážce

  Avatar
  Pardubická firma ERA představila nový pasivní radiolokátor Silent Guard. Údajně má schopnost detekovat i neviditelné letouny. Mám otázku na jakém principu by tento radar mohl zachytit letouny Stealth, když tyto jsou konstruovány tak aby el. magnetické záření pohlcovali a rozptylovaly do prostoru.
  Včem tedy spočívá rozdíl mezi obyčejným radarem a tímto pasivním, když je v obou případech zapotřebí zdroje vyzařování el. mag. energie?
  www.atmonline.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/160343#488517Verze : 0
  Avatar
  Pravděpodobně na základě sledování "poruch" v šíření vln běžných vysílačů, při průletu jakéhokoli objektu.
  Nicméně vzhledem k principu to rozhodně nebude stačit pro výpočet parametrů pro střelbu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/160343#488518Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Je to PASIVNÍ radiolokátor - tj. sám nic nevyzařuje, ale přijímá záření vydávané cílem. Velmi jednoduše řečeno, dnešní vojenský letoun je ověšen všemožnými radary a vysílači, jejichž záření pasivní radiolokátor zachytává, a dál je to záležitost triangulace a měření času. Stealth letoun samozřejmě může přestat vysílat, ale pak je sám prakticky slepý. Naopak pasivní radiolokátor nemůže být zaměřen protiradarovými střelami, které se také navádějí na paprsek vydávaný radarem cíle.

  Edit: A jak píše ICE, i když letoun samotný nevyzařuje, způsobuje různé odchylky ve vysílání ostatních zdrojů, kterých je dnes všude dost.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/160343#488519Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To se mi právě moc nezdá, že by stačilo sledovat odchylky v elektromagetickém šumu. Dle mého laického názoru by muselo být velké území pokryto sítí detektorů a vyžadovalo by to nějaké geniální algoritmy na vyhodnocení těchto poruch a příčin jejich vzniku. Další otázkou je nakolik takový stealth letoun tento šum narušuje?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/160343#488545Verze : 0
  Avatar
  Osobne predpokladám, že ide o novšiu verziu radiolokačného pátrača typu TAMARA a podobne. nebude stačiť určite jeden, ale už dva dokážu veľmi pekne lokalizovať zdroj rádiového žiarenia. Podmienka je vhodný výber monitorovaných frekvencií. To čo napísal ICE je síce možné, ale platí to skôr v úrovni teórie.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/160343#488552Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Popravdě by to byl asi první systém, který by pracoval na podobném principu.
  Nicméně popis uveřejněný na ATM online naznačuje, že by to tak mohlo být.
  Přesnost si netroufnu odhadnout, ale tipuji tak kilometry, pokud vůbec.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/160343#488587Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - om3cu :

  Osobne predpokladám, že ide o novšiu verziu radiolokačného pátrača typu TAMARA a podobne. nebude stačiť určite jeden, ale už dva dokážu veľmi pekne lokalizovať zdroj rádiového žiarenia. Podmienka je vhodný výber monitorovaných frekvencií. To čo napísal ICE je síce možné, ale platí to skôr v úrovni teórie.
  Práveže nie - v zverejnenom popise sa jasne uvádzalo že nový prostriedok je schopný detekcie cieľa aj v prípade že tento nič nevyžaruje (je v plne pasívnom režime).  Ja som to pochopil tak, že zariadenie prostredníctvom samostatných prijímačov rozmiestnených v teréne (podobne ako má TAMARA) sleduje rádiové pozadie a na základe zmien tohto pozadia dokáže detekovať zdroj rušenia. Či to robí širokopásmovo, alebo na konkrétnych frekvenciách z článku nevyplýva. Osobne si tiež myslím že presnosť nebude nič moc - pôjde skôr o varovný systém.  Inak keď tak pozerám tú fotografiu v ATM online, tak si búcham hlavu o stenu - ak ide skutočne o anténnu jednotku tohto systému, tak dnes som bol od nej asi 2 m - systém je vystavovaný na IDETe v Brne vonku vedľa pavilónu P. Takže ak sa tam niekto chystáte, máte možnosť prostriedok nafotiť a spýtať sa na detaily.

  Anténna jednotka, ktorú sa mi podarilo omylom zachytiť pri fotení Zuzany-2.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/160343#488597Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Přikládám tři fotografie pořízené na IDET 2013.

  Detail antény.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/160343#488611Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Sypem si popol na hlavu, neprečítal som si detailne článok. Teraz už áno, ide o matematické vyhodnocovanie zmien nosnej vlny, presnejšie to čo sa nemení je považované za signál na pozadí a to čo sa mení je obraz cieľa. Preto potrebuje FM vysielače, úroveň ich signálu sa nemení, aspoň nie tak rýchlo ako pri prelete cieľa.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/160343#488648Verze : 0
  MOD