Jaške, Josef

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 512 příspěvků vloženo, 2134 editováno a 506 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Jaške, Josef

generálmajor v. v. / Major-General (Ret.)

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Jaške Jaske
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Josef Jaške
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálmajor v. v. Major-General (Ret.)
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    31.01.1913 Nymburk /
    31.01.1913 Nymburk /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    20.06.2001 Oxford
    20.06.2001 Oxford
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel 313. československé perutě Commander of the No. 313 Squadron RAF
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    aces.safarikovi.org
    www.mesto-nymburk.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/161122#490066Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Jaške Jaske
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Josef Jaške
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR maturita na reálce, Nymburk
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-30.06.1934 Vojenská akademie
    DD.MM.1945-DD.MM.1945 Command and General Staff School, Fort Leavenworth
    DD.MM.1945-DD.MM.1946 Vysoká škola válečná, Praha
    DD.MM.RRRR-30.06.1934 Military Academy
    DD.MM.1945-DD.MM.1945 Command and General Staff School, Fort Leavenworth
    DD.MM.1945-DD.MM.1946
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    30.06.1934 poručík
    DD.MM.RRRR nadporučík
    DD.MM.RRRR kapitán
    DD.MM.RRRR štábní kapitán
    DD.MM.RRRR major
    DD.MM.RRRR podplukovník
    DD.MM.1991 plukovník v. v.
    DD.03.1992 generálmajor v. v.
    DD.MM.1934 Lieutenant
    DD.MM.RRRR 1st Lieutenant
    DD.MM.RRRR Captain
    DD.MM.RRRR Staff Captain
    DD.MM.RRRR Major
    DD.MM.RRRR Lieutenant Colonel
    DD.MM.1991 Colonel (Ret.)
    DD.03.1992 Major-General (Ret.)
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    21.07.1941-15.12.1941 Velitel : 313. (československá) peruť RAF


    DD.MM.1934-DD.MM.RRRR Letecký pluk 4
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vojenské letecké učiliště - instruktor
    DD.11.1937-DD.MM.1939 Četnická letecká hlídka Liberec - velitel
    DD.MM.1939-01.12.1939 Stíhací výcvikové středisko Chartres
    01.12.1939-04.07.1940 Stíhací skupina II/5
    05.09.1940-20.07.1941 312. peruť RAF
    27.05.1941-20.07.1941 312. peruť RAF - velitel letky A
    20.07.1941-15.12.1941 313. peruť RAF - velitel
    15.12.1941-26.11.1942 Inspektorát československého letectva
    DD.01.1942-01.09.1942 10. skupina RAF - styčný důstojník
    01.09.1942-DD.MM.1943 Velitelství stíhacího letectva
    DD.MM.1943-DD.MM.1944 asistent čs. vojenského a leteckého přidělence v Kanadě
    DD.MM.1945-DD.MM.1945 studium na vojenské škole v USA
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1948 Velitelství letectva 4. oblasti - náčelník štábu
    DD.MM.1949-DD.MM.1968 služba v RAF
    21.07.1941-15.12.1941 Commander : No. 313 (Czechoslovak) Squadron RAF


    DD.MM.1934-DD.MM.RRRR 4th Air Regiment
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Military Air School
    DD.11.1937-DD.MM.1939
    DD.MM.1939-01.12.1939 CIC Chartres
    01.12.1939-04.07.1940 Groupe de Chasse II/5
    05.09.1940-20.07.1941 No. 312 Squadron RAF
    27.05.1941-20.07.1941 No. 312 Squadron RAF - Commander of the "A" Flight
    20.07.1941-15.12.1941 No. 313 Squadron RAF - Commander
    15.12.1941-26.11.1942 Czechoslovak Inspectorate General
    DD.01.1942-01.09.1942 No. 10 Group RAF - Liaison Officer
    01.09.1942-DD.MM.1943 Fighter Command
    DD.MM.1943-DD.MM.1944 assistant of Czechoslovak Air Attache in Canada
    DD.MM.1945-DD.MM.1945
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1948
    DD.MM.1949-DD.MM.1968 in the RAF
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.RRRR
    Válečný kříž 1939-1945
    Cross of War
    Croix de Guerre
    se zlatou hvězdou


    DD.MM.RRRR
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    2x


    DD.MM.RRRR
    Hvězda 1939-1945
    1939–45 Star
    1939–45 Star
    se sponou Bitva o Británii / with Battle of Britain Claps
    Poznámka:
    Note:
    16.06.1939 - odchod do exilu
    1948 - odchod do exilu

    ev. číslo v RAF - 83226
    hodnost v RAF - Squadron Leader
    RAF No. - 83226
    RAF Rank - Squadron Leader
    Zdroje:
    Sources:
    Marek, Jindřich: Vzdušní donkichoti. Četnické letecké hlídky 1935-1939. Cheb, Svět křídel 2001 ISBN 80-85280-69-8
    aces.safarikovi.org
    http://cz-raf.hyperlink.cz/Bio/Jaske.html
    http://www.bbm.org.uk/Jaske.htm
    http://www.army.cz/acr/raf/seznam/i_j.htm
    www.mesto-nymburk.cz
    vojenskaakademiehranice.ic.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/161122#490248Verze : 0
    MOD