Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 318 příspěvků vloženo, 1061 editováno a 354 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Späte, Wolfgang

podplukovník

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Späte Spaete
    Jméno:
    Given Name:
    Wolfgang Wolfgang
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Wolfgang Späte
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    podplukovník Lieutenant Colonel
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    08.09.1911 Podbořany
    08.09.1911 Podbořany
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    30.04.1997 Oldenburg
    30.04.1997 Oldenburg
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitelem III/JG 7, vyzbrojené Me-262 commander of III / JG 7, armed with Me-262
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    držitel Rytířského kříže s Dubovými ratolestmi,
    letecké eso - 99 vítězství
    holder of the Knight's Cross with Oak Leaves,
    Air aces - 99 victory
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.vejr.cz
    www.greendevils.estranky.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/16231#347870Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Späte Spaete
    Jméno:
    Given Name:
    Wolfgang Wolfgang
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Wolfgang Späte
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.03.1943-DD.05.1944 Velitel : Zkušební oddíl 16
    DD.05.1944-30.09.1944 Velitel : IV. skupina Stíhací eskadry 54
    01.04.1945-07.03.1945 Velitel : Stíhací eskadra 400

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    DD.03.1943-DD.05.1944 Commander : 16th Testing Squad
    DD.05.1944-30.09.1944 Commander : 4th Group of the 54th Fighter Wing
    01.04.1945-07.03.1945 Commander : 400th Fighter Wing

    Manually added items:
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    27.06.1940
    Železný kříž 1939 I. třídy
    Iron Cross 1st Class
    Eisernes Kreuz I. Klasse
    -


    27.06.1940
    Železný kříž 1939 II. třídy
    Iron Cross 2nd Class
    Eisernes Kreuz II. Klasse
    -


    05.10.1941
    Rytířský kříž Železného kříže 1939
    Knight's Cross of the Iron Cross
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 1939
    -


    08.11.1941
    Železný kříž 1939 II. třídy
    Iron Cross 2nd Class
    Eisernes Kreuz II. Klasse
    -


    23.04.1942
    Rytířský kříž Železného kříže s dubovou ratolesti
    Knight's Cross with Oak Leaves
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub
    90. držiteľ Dubových ratolestí.
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.vejr.cz
    www.greendevils.estranky.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/16231#429819Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Narozen 8.9.1911 v Podbořanech u Žatce
    Zemřel 30.4.1997 Oldenburg


    1925 rodina v rámci pozemkové reformy v ČR přichází o značné pozemky a stěhuje se do Drážďan


    1927 začíná létat na kluzácích


    1937 získává 3.místo na mistrovství světa kluzáků v Minimoe


    1938 vyhrává soutěž kluzáků Rhön-Segelflug-wettbewerb ve Wasserkuppe. Toto vítězství mu vyneslo přezdívku "Rhönindianer"


    1938 nastoupil ke studiu techniky na Technické univerzitě v Darmstadtu


    1939 po útoku na Polsko nastupuje k Luftwafe a v hodnosti poručíka se v rámci průzkumné letky 2H33 účastní tažení v Polsku a Francii


    1940 ke koci roku prodělal výcvik na stíhací letadla


    1941 v lednu nastoupil k V/JG 54 a zúčastnil se německo-jugoslávské války


    7.4.1941 sestřeluje své první letadlo - Bristol Blenheim


    22.6.1941 v řadách V/JG 54 se účastní útoku na SSSR


    10.9.1941 s kontem 10 sestřelů přebírá velení V/JG 54


    5.10.1941 v hodnosti Oberläutnanta přebírá Rytířský kříž za 45 vzdušných vítězství - stažen z fronty


    20.12.1941 obdržel Zlatý německý kříž


    1942 ke konci ledna opět začal bojově létat


    16.3.1942 během jednoho dne sestřeluje 5 letadel


    Dubové ratolesti k Rytířskému kříži obdržel za 79 sestřelů jako 90. voják Wehrmachtu


    1942 ke konci roku se stává velitelem Zkušebního velitelství 16 ( Erprobungs-kommando 16 ) - podílí se i na vývoji raketové stíhačky Me-163


    14.5.1944 provadí první bojový let na Me-163B V41


    1944 v červnu je pověřen založením IV/JG 54. V rámci bojů na ruské frontě zvyšuje počet svých sestřelů na 94.


    1.12.1944 v hodnosti majora je jmenován velitelem JG 400 vyzbrojené Me-163


    1945 v březnu se stává velitelem III/JG 7, která je vyzbrojena Me-262.


    S Me-262 sestřeluje 5 B-17 a dosahuje tak 99 sestřelů.


    Zajat je na letišti v Žatci.


    Po propuštění ze zajetí je ředitelem fotografické firmy ve Frankfurtu.


    1956 nastupuje jako podplukovník k nové Luftwaffe


    1967-1971 spolupracoval s Dr. Lippischem (konstruktér Me-163). Spolupodílel se také na vývoji a zkušebním zalétávání létajícího člunu X 113m


    1987 obdržel od nadace založené mistrem světa v letecké akrobacii Gardem Achgalisem titul "Kavalír vzduchu"


    30.4.1997 umírá po krátké a těžké nemoci




    Zdroj :
    www.vejr.cz
    www.greendevils.estranky.cz

    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/16231#309683Verze : 0