Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 390 příspěvků vloženo, 1850 editováno a 350 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Oponice

okr. Topoľčany

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Oponice Oponice
    Originální název:
    Original Name:
    Oponice
    Další názvy:
    Other Names:
    Malé Oponice - Oponh (1300), Malé Opoňice (1808), maďarsky Kisappony


    Veľké Oponice - Opon (1315), Apon (1326), Welké Opoňice (1808), maďarsky Nagyappony


    Oponice – Opponicze (1773), Oponice, Aponice (1920), maďarsko Appony
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Topoľčany Topolcany District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°28'04.81"N 18°08'39.15"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1218
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    - Zrúcaniny stredovekého hradu Oponice, spomínaného v r. 1300
    - Kaštieľ renesančný zo 16.-17. storočia, opevnený, s nárožnými vežami, v r. 1844-1848 prestavaný a rozšírený pre Apponyiovskú knižnicu. Pri vchode je barokové súsošie
    - Kaštieľ renesančný v 18. a 19. storočí prestavaný
    - Kostol rímskokatolícky klasicistický z konca 18. storočia
    - Súsošie Piety pri kostole z r. 1766
    - Socha z 18. storočia
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Pôsobisko:
    Juraj Hollý (1760-1818), náboženský spisovateľ
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    Obec Malé Oponice a Veľké Oponice sa zlúčili koncom 19. stor. pod názov Oponice. -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk ; www.oponice.sk ; www.crwflags.com/fotw/flags/sk-to-op.html
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/166554#501299Verze : 0
    MOD