Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 333 příspěvků vloženo, 1275 editováno a 352 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Arigi, Julius

  Avatar
   
  Příjmení:
  Surname:
  Arigi Arigi
  Jméno:
  Given Name:
  Julius Julius
  Jméno v originále:
  Original Name:
  Julius Arigi
  Fotografie či obrázek:
  Photograph or Picture:
  Hodnost:
  Rank:
  kapitán Captain
  Akademický či vědecký titul:
  Academic or Scientific Title:
  - -
  Šlechtický titul:
  Hereditary Title:
  - -
  Datum, místo narození:
  Date and Place of Birth:
  03.10.1895 Děčín /
  03.10.1895 Děčín /
  Datum, místo úmrtí:
  Date and Place of Decease:
  01.08.1981 Seewalchen am Attersee
  01.08.1981 Seewalchen am Attersee
  Nejvýznamnější funkce:
  (maximálně tři)
  Most Important Appointments:
  (up to three)
  - instruktor Luftwaffe ve stíhací škole č. 5 ve Schwechat u Vídně - Instructor Luftwaffe at fighter school no. 5 in Schwechat, Vienna
  Jiné významné skutečnosti:
  (maximálně tři)
  Other Notable Facts:
  (up to three)
  - 2. nejúspěšnější letecké eso císařského a královského leteckého sboru Rakousko-Uherska s 32 sestřely
  - nejvyznamenanější Rakousko-Uherský poddůstojník a eso 1. světové války
  - průkopník letecké dopravy v Československu
  - 2nd most sucsessful flying ace of Imperial and Royal Aviation Troops of Austria-Hungary with 32 claims
  - Austro-Hungary's most highly decorated ace and non-commissioned officer of WW1
  - pioneer of air transport in Czechoslovakia
  Související články:
  Related Articles:

  Zdroje:
  Sources:
  www.theaerodrome.com
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_Arigi
  https://forum.valka.cz/topic/view/17198#63122
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17198#610675Verze : 5
  Avatar
   
  Příjmení:
  Surname:
  Arigi Arigi
  Jméno:
  Given Name:
  Julius Julius
  Jméno v originále:
  Original Name:
  Julius Arigi
  Všeobecné vzdělání:
  General Education:
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  Vojenské vzdělání:
  Military Education:
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
  Důstojnické hodnosti:
  Officer Ranks:
  DD.MM.1938 kapitán
  DD.MM.1938 Captain
  Průběh vojenské služby:
  Military Career:
  Vyznamenání:
  Awards:
  Datum udělení
  Date of Issue
  Stužka
  Ribbon
  Název
  Name
  Poznámka
  Note


  DD.MM.RRRR
  Řád Za chrabrost 4. stupeň 1. třída
  Order for Bravery 4tg Grade 1st Class
  Орден За храброст
  -


  DD.MM.RRRR
  Pamětní (Mobilizační) kříž 1912/13
  Commemorative Mobilisation Cross 1912/13
  Erinnerungskreuz 1912/13 (Mobilisierungskreuz)
  -


  DD.MM.RRRR
  Karlův vojenský kříž
  Karl Troop Cross
  Karl-Truppenkreuz
  -


  DD.MM.RRRR
  Medaile za statečnost bronzová
  Bronze Bravery Medal
  Bronzene Tapferkeitsmedaille
  3krát vyznamenán


  DD.MM.RRRR
  Medaile za statečnost malá stříbrná
  Small Silver Bravery Medal
  Kleine Silberne Tapferkeitsmedaille
  4krát vyznamenán


  DD.MM.RRRR
  Medaile za statečnost velká stříbrná
  Large Silver Bravery Medal
  Große Silberne Tapferkeitsmedaille
  4krát vyznamenán


  DD.MM.RRRR
  Medaile za statečnost velká zlatá
  Large Golden Bravery Medal
  Große Goldene Tapferkeitsmedaille
  4krát vyznamenán


  DD.MM.RRRR
  Vojenský služební odznak 3. třída pro poddůstojníky
  Long Service Cross Long Service Cross 3rd Class for NCO
  Militärdienstzeichen III. Kl. für Unteroffiziere
  za 6 let služby


  DD.MM.RRRR
  Stříbrná medaile za zásluhy
  Silver Medal for Merit
  Silver Medal for Merit
  -
  Poznámka:
  Note:
  - -
  Zdroje:
  Sources:
  www.theaerodrome.com
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_Arigi
  https://forum.valka.cz/topic/view/17198#63122
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17198#610676Verze : 0
  Avatar
  Offizierstellvertreter Julius Arigi


  Arigi byl jedním ze skvělých rakouských stíhacích es první světové války. Pocházel z Čech, neboť se 3. října 1895 narodil v Děčíně a dětství strávil v Mariánských Lázních. V sedmnácti letech odešel do Vídně, aby se zde přihlásil jako dobrovolník k letectvu. V listopadu 1914, po základním a následně pokročilém výcviku, byl jmenován pilotem a desátníkem zároveň.


  Po vypuknutí války byl Arigi přidělen k Fliegerkompanie 6, se základnou u Kotoru. Už tady se Arigi proslavil přesným náletem na nepřátelskou loď a byl poprvé vyznamenán. Prvního října 1915, dva dny před svými dvacátými narozeninami, však musel se svým letounem Lohner nouzově přistát na nepřátelském území Černé Hory. Stačil ještě letadlo zničit, ale padl do zajetí. S několika dalšími zajatci se dostal na práci jako automechanik do garáží v Podgorici, kde se mu podařilo nejprve opravit a později odcizit limuzínu Fiat z majetku černohorského prince Mikuláše. Po mnoha dobrodružstvích se s pěti dalšími uprchlíky dostal přes frontu k rakouské armádě. Dne 23. ledna 1916, dvě hodiny po návratu k Fliku 6, už znovu startoval k bombardovacímu letu. Krátce nato byl Flik přemístěn na jih.


  Dne 22. srpna 1916 přišlo hlášení, že šest italských Farmanů útočí na přístav Durazzo a Arigi se dobrovolně hlásil, že sestavu nepřítele napadne. Byl však odmítnut s odůvodněním, že není k dispozici volný důstojník, který by letěl s ním jako pozorovatel a velitel letounu zároveň. V krátkých časových intervalech opakoval Arigi neúspěšně svoji žádost, ale když se italské bombardéry přiblížily na doslech, bez rozkazu odstartoval v posádce s poddůstojníkem Johannem Lasim. Osamělý dvojmístný Brandenburg C.I, ozbrojený jedním pevným a jedním pohyblivým kulometem, odvážně zaútočil proti formaci nepřítele. Během půl hodiny se Arigimu podařilo neuvěřitelné. Tři Farmany pro poškození v boji nouzově přistály na pobřeží a dva se zřítily do ústí řeky Skumbi. Italské letce zachránilo vlastní loďstvo. Všech pět sestřelů potvrdily pozemní jednotky a z Arigiho se rázem stal nejpopulárnější muž v rakouském letectvu. Všechny sestřely byly neprodleně hlášeny do Vídně na velitelství letectva, odkud se především zajímali, proč se akce nezúčastnil žádný důstojník. Odpověď, že všichni důstojníci byli indisponováni, rozhodně nesloužila Fliku ke cti.


  Koncem roku 1916 odešel Arigi k Fluggeschwader 1, kde létal již na stíhacích Hansa-Brandenburg D. I. Angažoval se v těžkých bojích na řece Isonzo a dobyl řadu vzdušných vítězství. V létě téhož roku byl převelen k Fliku 41 J, který ale zakrátko opustil pro těžké osobní neshody s jeho velitelem Godwinem Brumowskim (35 sestřelů).


  Godwin Brumowski byl se svými 35 sestřely nejúspěšnějším rakousko-uherským stíhačem. Jeho otec, původem z Polska, byl voják a tak tradice rozhodla o tom, že Brumowski v roce 1910 absolvoval na vojenské akademii ve Vídni. Na počátku války sloužil u dělostřelectva na východní frontě. Později byl odeslán k výcviku jako dělostřelecký letecký pozorovatel. Nastoupil u Flik 1, kde sloužil pod Čechem Otto Jindrou. 12. 4. 1916 letěl jako Jindrův pozorovatel a společně bombami napadli vojenskou přehlídku cara Mikuláše II. Vzápětí Brumowski získal první dvě vítězství, když svým kulometem sestřelil dva ze čtyř ruských Morane Parasol, které se je pokoušely odehnat.


  Během roku 1916 Brumowski prošel pilotním kurzem a byl převelen ke stíhací jednotce Flik 12 na italské frontě, kde létal na stíhačkách Hansa-Brandenburg D.I. V únoru 1917 již velel Fliku 41J. V srpnu 1917 sestřelil 12 nepřátelských letadel během 19 dní. Nějaký čas také létal na rakouských Albatrosech D.III (Oeffag), vyráběných v Rakousku v licenci. V únoru 1918 téměř nepřežil zuřivý souboj s osmi nepřátelskými letadly a musel nouzově přistát s hořícím letounem. Byl také na stáži u JG I Manfred von Richthofena.


  V říjnu 1918 byl jmenován velitelem všech leteckých eskader rakousko-uherské armády v Isonzu. Z jeho 35 sestřelů byla většina italských letadel, ale zničil i britský Camel. Třebaže byl vynikajícím stíhačem a statečným vojákem, měl složitou povahu. Vždy muselo být po jeho. Proto se z jeho Fliku nechalo odvelet několik letců, když mu například jeho nadřízení doporučili, aby požádal o udělení Rytířského kříže Marie Terezie, odpověděl jim: „Pokud jsem si toto vyznamenání zasloužil svou službou, měl by to být dostatečný důvod, aby mi jej vrchní velitel předal. Není mou povinností o něj žádat nebo prosit.“ Měl sice pravdu, ale na druhou stranu v rakousko-uherské armádě to už tak prostě chodilo, a tak toto vyznamenání Brumowski nikdy neobdržel. Když skončila válka, byl Brumowski propuštěn z armády. Znuděný rutinním civilním životem zakrátko opustil ženu a dceru a vrátil se do Vídně, kde založil leteckou školu. Zahynul leteckou smrtí v roce 1936 v Holandsku.

  Od srpna 1917 proto Arigi sloužil severozápadně od Benátek u proslulého Fliku 55 J, který byl pro vynikající výsledky přezdíván Kaiserstaffel, tedy císařská letka. Arigi zde létal v roji mimo jiné i s nejúspěšnějším stíhačem maďarské národnosti Josefem Kissem (19 sestřelů).

  V dubnu 1918 byl znovu přeložen k Fliku 6 na albánskou frontu, kde jako stíhač bránil Kotor proti anglickým bombardérům. Traduje se, že císař Karel poslal Arigimu na frontu dva letouny Berg D. I, rozložené v bednách, na kterých bylo napsáno Arigiho jméno a tak vznikla přezdívka pro celou jednotku - Arigistaffel. V červnu 1918 přešel Arigi s ostatními do Jagdfliegerkompanie 1 J, v jejíchž řadách se dočkal konce války v hodnosti Offiziersstellvertreter (důstojnický čekatel), protože strohé rakouské předpisy nedovolovaly jeho povýšení na důstojníka.
  Julius Arigi však dosáhl celkem 32 vítězství, čímž se stal druhým nejúspěšnějším rakouským stíhačem a nejvíce vyznamenávaným poddůstojníkem rakouského letectva.


  Po skončení světové války se Arigi vrátil do Československa a věnoval se podnikání v letecké dopravě. Měl velký podíl na vybudování letišť v Praze a Karlových Varech. Na sklonku dvacátých let odešel do Vídně, kde se stal spoluzakladatelem a zároveň šéfpilotem letecké továrny ve Wiener Neustadt. V té době začal projevovat politické sympatie k nacistickému hnutí, v Rakousku tehdy zakázanému. Po vypuknutí druhé světové války se Arigi, v hodnosti kapitána Luftwaffe, stal instruktorem ve stíhací škole Schwechat u Vídně. Mezi jeho žáky patřila taková stíhací esa jako H. J. Marseille a W. Nowotny.


  Po ukončení II. světové války odešel Julius Arigi do ústraní a žil v rakouské obci Seerwalchen, kde také 1. srpna 1981 zemřel.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17198#63122Verze : 1
  MOD
  Avatar
  Offizierstellvertreter Julius Arigi

  Seznam vítězství:

  Pořadí Datum sestřelu / Čas Jednotka Na letounu Nepřítel Místo sestřelu
  1. 22. 08. 1916 / 07:45 Flik 6 Hansa-Brandenburg C.I (61.64) (1 Farman ustí Skumbi
  2. 22. 08. 1916 / 07:45 Flik 6 Hansa-Brandenburg C.I (61.64) (1 Farman ustí Skumbi
  3. 22. 08. 1916 / 07:45 Flik 6 Hansa-Brandenburg C.I (61.64) (1 Farman ustí Skumbi
  4. 22. 08. 1916 / 07:45 Flik 6 Hansa-Brandenburg C.I (61.64) (1 Farman ustí Skumbi
  5. 22. 08. 1916 / 07:45 Flik 6 Hansa-Brandenburg C.I (61.64) (1 Farman ustí Skumbi
  6. 04. 09. 1916 Flik 6 Hansa-Brandenburg C.I (61.64) (2 Farman (kapituloval) Fjeri
  7. 18. 09. 1916 Flik 6 Hansa-Brandenburg C.I (61.64) (3 Caproni Arta
  8. 24. 04. 1917 FI Hansa-Brandenburg D.I (28.06) Voisin Farra
  9. 03. 05. 1917 FI Hansa-Brandenburg D.I (28.06) Farman Nogaredo
  10. 04. 05. 1917 / 17:00 FI Hansa-Brandenburg D.I (28.06) Farman severně od Podgora
  11. 14. 05. 1917 FI Hansa-Brandenburg D.I (28.06) Farman Gradiscutta
  12. 15. 05. 1917 FI Hansa-Brandenburg D.I (28.06) Voisin San Canziano
  13. 15. 05. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.15) SPAD 1 jihovýchodně od Gorizia
  14. 29. 09. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.36) průzkumný Nieuport Tolmein
  15. 15. 11. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.36) (4 Caproni Monte Cimano
  16. 15. 11. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.36) Caproni Monte Cimano
  17. 15. 11. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.36) Caproni Monte Cimano
  18. 17. 11. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.36) Savoia-Pomilio jihovýchodně od Asiago
  19. 17. 11. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.36) SAML 2 jihovýchodně od Asiago
  20. 17. 11. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.36) SAML 2 Cima Ecker
  21. 18. 11. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.36) Savoia-Pomilio Monte Cengio
  22. 18. 11. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.36) neidentifikováno severně od Arsiero
  23. 07. 12. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.80) Pomilio PE.2 východně od Asiago
  24. 07. 12. 1917 Flik 55J Albatros D.III (153.80) SAML 2 Monte Sprung
  25. 16. 12. 1917 / 14:50 Flik 55J Albatros D.III (153.80) (5 SAML 2 Arten, poblíž Feltre
  26. 17. 04. 1918 Flik 6 Aviatik D.I (238.30) průzkumný Nieuport Singjerc
  27. 27. 05. 1918 / 10:00 Flik 6 Aviatik D.I (258.51) hydroplán západně od Durazzo
  28. 27. 05. 1918 / 10:00 Flik 6 Aviatik D.I (258.51) hydroplán západně od Durazzo
  29. 24. 06. 1918 Flik 1J Aviatik D.I (6 D.H.4 Jaderské moře
  30. 06. 08. 1918 Flik 1J Aviatik D.I (338.02) hydroplán ustí Skumbi
  31. 06. 08. 1918 Flik 1J Aviatik D.I (338.02) hydroplán ustí Skumbi
  32. 23. 08. 1918 / 08:10 Flik 1J Aviatik D.I (338.02) D.H.4 jihozápadně od Punta d’Ostro
  Pořadí Datum sestřelu / Čas Jednotka Na letounu Nepřítel Místo sestřelu


  Poznámky:
  1. Pozorovatel Johann Lasi
  2. Pozorovatel Ltn Fabian Lukas-Sluja
  3. Pozorovatel Kdt Viktor Renvez
  4. Ve spolupráci s Josef von Maier a Josef Kiss
  5. Ve spolupráci s Franz Lahner a Josef Kiss
  6. Ve spolupráci s FrgLtn Stefan von Grosschmid


  Zdroje:
  www.theaerodrome.com
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17198#317027Verze : 0
  Avatar
  Juliu ARIGI byl nositelem dekorací , které při své hodnosti mohl obdržet:
  Zlatá medaile FJI Za statečnost , čtyřnásobné udělení
  Stříbrná medaile Za statečnost , čtyřnásobné udělení
  Za statečnost II. třídy , čtyřnásobné udělení
  Bronzová medaile Za statečnost , trojnásobné udělení
  -Mobilizační kříž 1912-1913
  -Služební kříž pro poddůstojníky za VI. let služby
  -Karlův vojenský (vojskový ) kříž 1916
  Pruská záslužná medaile
  Bulharský řád Za chrabrost (poslední stupeň )


  Jako poddůstojník nemohl obdržet ani Signum Laudis případně Vojenský záslužný kříž s válčnou dekorací .


  Rekonstrukce jeho dekorací je ze sbírky pana B. Zankla , který byl předním znalcem problematika letectva Rakouska-Uherska .


  Poznámka :
  Každá páska na stuze medaile Za statečnost vyjadřuje další udělení dekorace.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17198#332527Verze : 0
  Avatar
  Během služby v Luftwafe působil i na bojištích v Severní Africe, Sicílii, na Balkáně a v Maďarsku.
  Po skončení války si u rakouského jezera Atersee ve vesnici Sewaalchen pronajal pláž a koupaliště. Postupně zde vybudoval i dílny a opravnu zemědělské techniky.


  Zdroj: www.flieger-album.de

  fotografie Arigiho ve věku 78 let
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17198#346608Verze : 0
  Avatar


  Letoun patřící Fluggeschwader I (přejmenované v září 1917 na Flik 101G). V téže době byly všechny stroje patřící této jednotce také označeny směrovkou kamuflovanou tupováním třemi barvami - hořčičnou žlutou, červenohnědou (Terra Cotta) a středně zelenou. Směrovka sama je nestandardní, nechal ji na letoun nainstalovat pilot stroje, druhé nejúspěšnější rakousko-uherské eso Julius Arigi, když nebyl spokojen s účinností směrovky původní. 3 ze svých 32 sestřelů získal právě na tomto letounu (24.4.,3.5.,4.5.). Kromě zmíněné směrovky je vzhled stroje zcela standardní, tedy až na nezvykle umístěné výsostné označení na křídlech. Stroj v barvě materiálu.


  Linked from : https://forum.valka.cz/topic/postview/401894
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17198#401895Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Linked from : https://forum.valka.cz/topic/postview/401894
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17198#401896Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Julius Arigi jako Mikuláš před svým Brandeburgem B.I.

  Zdroj: https://www.facebook.com/1svetova/photos/a.269174119937343.1073741828.269165166604905/317550098433078/?type=1&theater
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17198#524612Verze : 0