Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 375 příspěvků vloženo, 1560 editováno a 309 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Poradní forum pro sekci jednotky

  Avatar
  na základě výměny SZ s Davem zakládám toto forum k diskuzi vztahující se k sekci jednotek.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#63237Verze : 0
  MOD
  Avatar
  první otázkou která je k vyřešení je míra sjednocení základního členění podsekcí v části fora která se zabývá jednotkami.


  shrnutí současného stavu:
  členění vychází od jednotlivých moderátorů a z množství podkladů jaké jsou k dispozici. většinou se ke zřizování dalších podsekcí přistupuje až se v ostatních nahromadí více jednotek aby se to zřízení vyplatilo, stejně se postupuje při zřizování podsekcí (např. armády, divize, pluky ....atd.). v diskuzi kde by se moderátoři příslušných sekcí mohli vyjádřit zda alespoň základní členění na armádu, letectvo, námořnictvo a popř. ostatní jednotky standartizovat a do jaké míry je to smysluplné provést, by se mohli dohodnout základní pravidla. současnou snahou jednotlivých moderátorů je napasovat danou sekci co nejvíce na specifika daného státu a data jež má k dispozici. Např. ČR má 2 druhy zbraní (armáda, letectvo, ale např USA jich má 5 (armáda, námořnictvo, námořní pěchota, letectvo, pobřežní střáž).


  já osobně bych se za jisté standartizované sjednocení přimlouval, ale s tím aby byla zachována specifičnost a postupný rozpad na detailnější členění iniciovali příslušní moderátoři.  jak vidíte vy ostatní tuto problematiku???
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#63238Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Schlange: v každém případě bych se držel členění toho státu, který popisuji. Já mám, ale dojem že větším problémem budou problémy spojené s historickou návazností, tředa fronty WW II. a WW I. a další lahůdky.
  Ale co by bylo dobré vyřešit a né jen pro tuto sekci, ale pro všechny sekce je dělení mezi CZK - CZE - SVK. Mám dojem, že by bylo dobré Slovenský štát a Slovenskou republiku oddělit od ČSR a nebo aspoň udělat pro ní yvláštní forum v rámci ČSR.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#63240Verze : 0
  Avatar
  to oddělení Slovenského štátu bych považoval za smysluplné.


  jinak ten problém stejných účastníků v různých obdobích je složitější. protože jsou jednotky které prošly vícerovýznamnými konflikty a je otázkou jestli to odlišit uváděním příspěvků s datem pro které uvedená skutečnost platí, nebo by bylo výhodnější napsat např. divize Big Red One - WWI, divize big Red One - WWII ...... atd. protože těch dat k jednotlivým konfliktům je dost a pokud to bude dohromady v jednom tak je to na slušnou práci to dohledat ve všech příspěvcích jenž se řadí nikoli podle dat platnosti, ale podle data kdy byly vloženy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#63241Verze : 0
  MOD
  Avatar
  K te "normalizaci", ja bych to zatim nechal tak jak to je, protoze dale to delit u statu, kde mame pomerne malo for a informaci je podle me zatim zbytecne, delal bych to i nadale jak se to dela ted.


  oddeleni slovenskeho statu od ceskoslovenska jsem pro


  usa maji tech slozek sest, tou sestou je narodni garda Very Happy


  jeste k te normalizaci, nemuzeme stejne sjednotit vsechna fora na "letectvo", "namornictvo" atd, protoze jak si tu psal, ne vsechny staty vsechny slozky maji, naopak treba u nemecka vidim to soucasne deleni na Heer, Luftwaffe a dalsi jako podstatne smysluplnejsi nez to rozhazet na pechota, letectvo, namornictvo a smichat s dalsimi casovymi obdobimi.


  naopak, pokud existuje nejaka jednotka od prvni svetove valky az po soucasnost, nechal bych ji jen JEDNO forum, nedelil bych to dal, protoze lidi obvykle zajima "historie stoprvni divize" jako celek, ne "historie te a te divize za ww2" a ani to neni problem z takoveho fora zjistit. Navic, historie hraje u mnoha divizi vyraznou roli, protoze divize navazuji na sve predchudce a to take dosti predurcuje nasazeni a vubec fungovani jednotky, coz bude tezko zjistit, pokud to rozsekame na tisic kousku (viz napr. britske regimenty, na jake useky byste chteli delit tyto mnohdy 300 let pusobici jednotky ? ) Tedy jsem pro zachovani JEDNOHO FORA PRO JEDNU JEDNOTKU, ne vice.


  Take je treba vzit v uvahu, ze na tato fora se obvykle clovek dostane spise pres clanky, nez ze by si to sam probrouzdal. A pokud ano, vi co hleda, ne ze bude prochazet jeden rusky front za druhym a nadavat, ze jeden je z bolsevicky revoluce a druhej z konce druhy svetovy valky Smile V tom bych problem nevidel.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#63314Verze : 0
  MOD
  Avatar
  je velmi dobré že jsi tu připomněl že tato sekce slouží jako doplnění a rozšíření pro publikované články. nechápu jak mi to po tolika času stráveném linkování mohlo vypadnout z hlavy a zapomenout to tu uvést v diskuzi.


  jinak co se mě osobně týká tak také preferuji jedno forum pro jednu jednotku a netříštění po obdobích.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#63316Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to mas z toho chlastu, tatko Wink Smiling Army
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#63415Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Admin :

  to mas z toho chlastu, tatko Wink Smiling Army  však ono na tebe taky dojde jen počkej Razz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#63426Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jelikož nejsem znalý anglického jazyka Sad, unikají mi takové věci, jako například psaní jednotek USA. Např. Česky napíšu 1. pěší divize, anglicky 1th Infantry Division ... Někde se za číslem jednotly píše th, d, rd, nd, st.... Může mi někdo laskavě podat vysvětlení? Děkuji za shovívavost!!!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#75367Verze : 0
  Avatar

  Citace - dodo :

  Jelikož nejsem znalý anglického jazyka Sad, unikají mi takové věci, jako například psaní jednotek USA. Např. Česky napíšu 1. pěší divize, anglicky 1th Infantry Division ... Někde se za číslem jednotly píše th, d, rd, nd, st.... Může mi někdo laskavě podat vysvětlení? Děkuji za shovívavost!!!  Sú to radové číslovky.


  Prvý....First ...st
  Druhý...Second...nd
  Tretí...Third...rd
  Štvrtý...Forth...th

  Desiaty...Tenth...koncovka th


  Vždy sa bere koncovka posledného čísla Napr 251. => Posledné číslo 1...First => koncovka st, nula sa bere ako 10...th
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#75371Verze : 0
  Avatar
  Capssman: já si myslel, že to souvisí s koncovkou..., jenže jsem právě nevěděl, kdy se jaká použije. Takže díky za vysvětlení! Až čas ukáže, je-li mi to něco platné...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#75373Verze : 0
  Avatar
  Daly by se někam v sekci jednotek u jednotlivých států zařadit armádní základny? Myslím tím třeba něco jako americkou Fort Bragg nebo Pariss Island a tak podobně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#83207Verze : 0
  Avatar
  to Ace1stCav: ano, myslím že by bylo dobré pro tyto účely zřídit samostatnou podsekci. O jejich konkrétní zřízení pro určité státy napiš Adminovi.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#83210Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Mám dotaz: Počítá se do budoucna s vydělením jednotek NKVD (resp. později MVD nebo tak nějak - prostě pozdější vojska ministerstva vnitra Smile z podsekce Jednotky/SSSR/Pozemní jednotky ?


  Proč se ptám ? Jde mi o linkování, jak jinak Smile . Když mám u Němce zmíněno, že sloužil u LW, tak tu zmínku nalinkuju na chlíveček LW, obdobně KM, Heer, W-SS, A-SS, gestapo usw. U Britů zmínku o službě v RFC/RAF na Jednotky/VB/Letecké jednotky. Obdobně bych případně mohl linkovat zmínku o službě u vojsk NKVD na případný chlíveček Jednotky/SSSR/Pozemní jednotky/NKVD-MVD nebo tak něco. Jde mi o to, jestli se s tím počítá a mám si tedy udělat poznámku s tím, že to později "dolinknu" nebo se s tím nepočítá a já si ty osoby odškrtnu jako hotové. (Příkladem budiž M.M.Raskova v Osobnosti/SSSR)


  Díky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#86051Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - RoBoT :

  Mám dotaz: Počítá se do budoucna s vydělením jednotek NKVD (resp. později MVD nebo tak nějak - prostě pozdější vojska ministerstva vnitra Smile z podsekce Jednotky/SSSR/Pozemní jednotky ?
  Díky.

  Já osobně s vydělením jednotek NKVD nepočítám.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#86114Verze : 0
  MOD
  Avatar
  OK. Díky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#86117Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Všiml jsem si, že v sekci rakousk-uhersko/divize jsou zařazeny dělostřelecké jednotky, které jsou podle mě diviziony a ne divize.
  Označení divize u těchto jednotek těžkého děl. jsem někdy viděl, ale bylo to archaické označení, neheldě k tomu, že logicky nepatří do sekce divize, protože jsou to spíš prapory nebo něco tak Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#90780Verze : 0
  Avatar
  Mám jednu prosbu týkající se plnění podsekce Regimenten u. Batallionen v Německých jednotkách:
  Nemyslím že má momentálně moc smyslu zakládat jednotlivé pluky pokud u nich bude uvedeno pouze že byly součástí té a té divize.
  Myslím si že momentálně má smysl pouze zakládat ty pluky a prapory které působily mimo divizní strukturu, nebo ty ke kterým uvedete nějaké další údaje (např. konkrétní akce pluku, či doplníte významného příslušníka ...).
  Pokud by měl někdo pocit že už se musí realizovat zakládáním pluků s tím že uvede pouze nadřízenou vyšší jednotku tak to prosím rovnou dělejte systematicky a formou aktivních odkazů - tj. Založíte příslušný pluk kde uvedete aktivní odkaz na danou divizi a zároveň v přehledu dané divize uvedete aktivní odkaz na příslušný pluk.


  Osobně si myslím že když už se chce někdo vrhat na toto vzájemné linkování jednotek tak by mohl v první řadě pomoci mě a Germanicovi se vzájemným prolinkováváním stávající struktury od divize výše a pluky nechat až bude toto dokončeno. Čímž nehodlám bránit ničí iniciativě, ovšem za předpokladu že tam budou aktivní odkazy na vyšší jednotky či osobnosti.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#93038Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - jirka vrba :

  Všiml jsem si, že v sekci rakousk-uhersko/divize jsou zařazeny dělostřelecké jednotky, které jsou podle mě diviziony a ne divize.
  Označení divize u těchto jednotek těžkého děl. jsem někdy viděl, ale bylo to archaické označení, neheldě k tomu, že logicky nepatří do sekce divize, protože jsou to spíš prapory nebo něco tak Wink  Založíme podsekci dělostřelecké divisiony a přesuneme je tam.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#93039Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Elvis :

  A chýbajú zbory, ktoré začínajú na XXXX.  je pravda že tam není uvedeno XXXX, ale formou XL (obdobně je forma XC pro číslici LXXXX).


  první varianta je asi z hlediska pravidel správná, ale v některých německých dokumentech se objevuje forma druhá proto jsem se při psaní do fora rozhodl pro ni.


  na internetu se objevují obě formy zápisu, osobně bych to ale nechal beze změny jak je to na foru již uvedeno.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#94959Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Omlouvam se ze pisu bez diakritiky (preinstalovavam milovana okynka)


  Vsiml jsem si, ze ruske/sov pozemni jednotky byly rozdeleny rokem 1918.
  Nepripadne mi to vystizne. Preruseni kontinuity stare carske armady se da lepe vyjadrit rokem 1917 Very Happy
  Nevyresi to vsak problemy s obcanskou valkou (a ty se me dotykaji) - ovsem to je takovy zmatek (ta obcanska valka), ze to asi moc vyresit nejde (bez zbytecneho narustu sekci-ci jak se tomu rika)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#98209Verze : 0
  Avatar
  No nebude to tak hrozny - ted me napadlo, ze by slo rozdelit tema na dve->


  zvlast ruske jednotky a zvlast sovetske jednotky a pak treba ty prve rozdelit rokem 1917 a ty druhe 1922 (nebo tak nejak)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#98211Verze : 0
  Avatar

  Citace - jirka vrba :


  Vsiml jsem si, ze ruske/sov pozemni jednotky byly rozdeleny rokem 1918.
  Nepripadne mi to vystizne. Preruseni kontinuity stare carske armady se da lepe vyjadrit rokem 1917 Very Happy
  Nevyresi to vsak problemy s obcanskou valkou (a ty se me dotykaji) - ovsem to je takovy zmatek (ta obcanska valka), ze to asi moc vyresit nejde (bez zbytecneho narustu sekci-ci jak se tomu rika)  to že je problematické to přesně vystihnout jsme na srazu detailně probírali - a rozhodli jsme se pro rok 1918 pro rusko a rok 1919 pro německo. Bylo nám jasné že se historicky dají nalézt příklady přesuhující obé v obou směrech, ale rozhodli jsme se pro těmito roky.
  V odlišení občanské války bych problém tak velký neviděl - u sovětských jednotek byla kontinuita i do pozdních let (takže nač je dělit ještě rokem 1922???). Bělogvardějské jednotky lze odlišit např. použitím zkratky "blgv." za názvem dané jednotky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#98394Verze : 0
  MOD
  Avatar
  K tomu roku 1918 - prostě nevidím důvod, aby to byl předěl (zdálo se mi to jako "umělá" konstrukce), ale je to naprosto nepodstatné - na funkčnost to nemá vůbec vliv.


  K dělení na Rusko a Sovětský svaz - připadne mi normálnější, když jsou protivníci oddělení Laughing , ale zase - vzhledem k rozsahu této sekce to je asi zbytečné. Psát tam blgv. mě nedonutíš Laughing Laughing - to ti říkám předem - ono to totiž s originálním názvem, nebo překladem, jak zní pravidla, nemá nic společného.


  To rozdělení sovětských jednotek někde u roku 1922 je opodstatnější - mluvil jsem o tom s Davem i Adminem - on totiž Západní front z občanské války a z ww2 je něco uplně jiného - je to matoucí, když jsou dohromady. Řeším to (začínám to řešit Very Happy ) uváděním letopočtu do názvu - taky to funguje Wink


  Takže sumasumárum vlastně o nic nejde Laughing já jsem to ani nemyslel jako nějaký návrh, nebo požadavek. Jen jsem napsal co mě napadlo, když jsem uviděl to rozdělení.


  Musím však říct, že v současné situaci mi to dělení nevadí, ale taky mi vůbec v ničem nepomáhá Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#98402Verze : 0
  Avatar
  cele to vzniklo tak, ze se musi oddelit nemecka armada, kde je toho fura, a micha se tam prvni valka s druhou, coz jsou diametralne jine jednotky. A zacalo se resit i rozdeleni ruskych/sovetskych jednotek, z podobneho duvodu. Sam jsem navrhoval rok 1917 jakozto konec ww1 v rusku a pocatek obcanske valky (byt nepresne, neberte me za slovo). Jde proste o to, najit ten prelom, od ktereho se divize, armady, fronty, bojujici v druhe svetove valce, o ktere piseme nejcasteji, daji zalozit a vysledovat. U nemecke armady je to jednoduche, konec prvni svetove valky = konec tehdejsi armady a vznik nove, to same vice mene i po valce druhe, ale to uz nas tolik nezajima. Co rusko, zalezi spis na tobe a dalsich, kteri na tom pracuji, neni to zafixovana zalezitost, nejake dogma, kdyz nam s Davem reknete, ze to ma byt tak a tak, my to udelame. Hlavne aby to bylo z pohledu ctenare srozumitelne delene a z pohledu historickeho dobre utridene a zalozene.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#98405Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jasně - členění musí vycházet ze vzniklých potřeb - myslím, že nás rusko netlačí. Ty fronty z obč.v. zkusím nejprve oddělovat letopočtem v názvu - myslím, že je to celkem přehledný.


  Co se týká bílých jednotek tak to taky není moc žhavý, ale už jsem přišel na jeden matoucí příklad:
  V armádách jsou bílé armády: Sibiřská, Orenburská, Kavkazská atd... a taky je tam Turkestánská armáda - a ta je jak na potvoru bolševická Laughing
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#98431Verze : 0
  Avatar

  Citace - jirka vrba :

  Co se týká bílých jednotek tak to taky není moc žhavý, ale už jsem přišel na jeden matoucí příklad:
  V armádách jsou bílé armády: Sibiřská, Orenburská, Kavkazská atd... a taky je tam Turkestánská armáda - a ta je jak na potvoru bolševická Laughing  Co takhle u těch armád a frontů kromě datumu do té závorky dopsat bílá či rudá ???
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#98442Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Mám malý dotaz při přípravě jednoho z článků jsem narazil na jednotky jako Policejní pluk SS nebo Zásahové oddíly SS (Einsatzkommando), Stíhací oddíly pořádkové policie (Jagdkommando), Oddíly zvláštního určení bezpečnostní policie (Zur besonderen Verwendungskommando - ZbV) - je pro to kategorie tam bych informace o nich vypsal, není toho sice moc spíše pomálu, ale snad to někomu k něčemu bude.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#103564Verze : 0
  Avatar
  to dav: asi by bylo ideální nově založit podsekci Ostatní jednotky v německé armádě po r 1919, ale podle mě by se to mohlo dát i do https://forum.valka.cz/viewforum.php/f/960 tam by stejně většina jednotek při bližším členění spadla a nad faktem že některé z nich měly nižší početní stav a organizační strukturu bych přimhouřil oko.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#103574Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No něco jsem tam navkládal, ale mám celkem vážnou poznámku tyto jednotky tedy aspoň podle mě nepatří do Heeru ale do SS pokud tedy máš stejný názor tak to buď napiš sem nebo to rovnou přehoď.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#103592Verze : 0
  Avatar
  problematika zařazení těchto jednotek povětšině v protipartyzánských operacích činných není zcela jednoznačná. V přífrontové oblasti spadaly pod armádní velení (Heer), v nefrontových oblastech spadaly většinou pod politickou správu dané oblasti (někdy strana, někdy SS ...atd.)
  Vlastní jednotky pocházely z různých zdrojů: policie, gestapo, SS, armáda, spojenecké jednotky, kolaborantské jednotky ....atd.


  Jejich řazení do podřízenosti tedy není jednoduché a některé přecházely z jedno do druhé podle toho jak se fronta přibližovala .....
  Rozsah problematiky mi v první chvíli nedošel jinak bych navrhnul https://forum.valka.cz/viewforum.php/f/28 jako nejvhodnější kompromisní umístění. Ideálním kompromisem by mohla být podsekce protipartyzánské jednotky bez rozlišení podřízenosti Heer a SS a bez rozlišení velikosti jednotek.


  P.S. v protipartyzánskýh operacích se angažovala i Slovenská zajišťovací divize na východní frontě i protektorátní české vojsko v severní Itálii.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#103603Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Laughing Ahoj mám 2 dotazy - nejdřívě ten normálnější:


  - u jednotek NATO se má postupovat tak, že se místo kódu státu uvede NATO - ... (nemyslím tím jednotlivé národní kontingenty, ale třeba NORTHAG sdružující různé národní jednotky) ?


  - a pak ten divnější Rolling Eyes - do "Sovětský Svaz a Rusko" nejsou včleněny pravidla - nicméně v pravidlech se píše, že se má přednostně používat originální název - to se v ruskách jednotkách hromadně prušuje - mě je to jedno, ale jsou tací, co nevládnou azbukou, takže asi platí pro ruské(a ukrajinské) jednotky psát přednostmě český název - ne?
  ... teď mě napadá, že názvy japonských jednotek v originálu by byly asi docela fajn Shocked
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#108718Verze : 0
  Avatar
  Teď mě napadla podotázka k tomu nato - jak značit Varšavskou smlouvu?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#108719Verze : 0
  Avatar
  Řešili jsem s Davem kvůli linkování legionářů roztřídění Jednotky/Československo a dohodli se, že to hodím sem, aby se to případně pořešilo.


  Je tam spousta věcí v Ostatní-Netříděno a blbě se to linkuje.


  Můj skromný návrh:


  Založit podsekce Jednotky/Československo/Legie, Jednotky/Československo/1REP, Jednotky/Československo/Povál. arma. Samozřejmě s lepšími názvy.  Co vy na to, moderátoři Jednotek? Šlo by to tak nějak ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124183Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já bych to členil na období : WW 1, 1920-39, WW 2, po roce 1945
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124190Verze : 0
  Avatar
  jednotky za WW II v SSSR již existují, podobně výsadky z VB


  Já psal, to co bych si představoval, že by se založilo Smile Samozřejmě to co je by zůstalo, případně by se založilo i další Smile


  Tyto tři věci jsou ty, jež bych potřeboval pro linkování Smile


  To jen na vysvětlenou a doplnění Smile Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124193Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - dav :

  Já bych to členil na období : WW 1, 1920-39, WW 2, po roce 1945
  s tím bych souhlasil - doplnil bych ještě rok 1993. WWII východní fronta už je specificky založena.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124197Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Shlange ale tím pádem bych zrušil tohle členění va východ a západ - značení jednotek mám to snad dovoluje nebo se pletu
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124198Verze : 0
  Avatar
  jsem pro - smažeme východní frontu a dáme to do jednoho adresáře, jinak bychom za chvilku zkončili s tím že budeme mít zvlášt jednotky z Polska, Francie, VB a Středomoří - a to si myslím není nutné takhle podrobně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124199Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Potřeboval bych nějaké informace o jednotce - "brigáda Haganah" je někdo schopen a ochoten je opatřit a nacpat do fora jednotky - děkuji.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124732Verze : 0
  Avatar

  Citace - dav :

  Potřeboval bych nějaké informace o jednotce - "brigáda Haganah" je někdo schopen a ochoten je opatřit a nacpat do fora jednotky - děkuji.  myslíš tu židovskou brigádu mezi jednotkami Velke Britanie za WWII ???
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124782Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nejde spíše o Židovskou brigádu s Haganou těsně související ?


  Viz: en.wikipedia.org
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124786Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nevím, ale asi to bude nějaká poválečná mutace protože na to narážím při psaní životopisů židovských příslušníků naší zahraniční armády (1.čsspp, no však na ničem jiném teď nedělám) - tedy hlavně těch, kteří se do Izraele po válce vystěhovali. Ale vzhledem k nedostatku informací nejsem schopen určit bliší info - tedy zda do této jednotky nevstoupili už během války - tak úplně vyloučené to není.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124800Verze : 0
  Avatar
  tak to už nebude britska WWII, ale izraelska jednotka statu Izrael kterou tvorili prislusnici organizace Hagana. K tomu bohuzel nemam takrka zadne podklady - coz je skoda.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124842Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Hele a je to jedna brigáda hnutí Haganah nebo brigáda jménem Haganah ?


  Spíše bych si tipnul, že půjde o nějakou brigádu v rámci Haganah (židovská milice, předchůdkyně IDF) / Palmachu.


  Jediná zmínka v google o "Haganah + Brigade" byla o Rabinovi, který měl velet něčemu takovému, ale z textu mohlo jít o jakoukoliv brigádu Haganah, která v té době v oblasti operovala (o tom je zřejmě ten text - nechtělo se mi to číst celé). A Rabin opravdu jedné brigádě (konkr. brigádě Harel) velel.


  Ještě mrknu do Ospreye, ale zatim myslim, že takhle. Hagana je prostě podle mě jen název celého hnutí, ne jedné konkrétní brigády, ale jak řikám, ještě zkusim někam mrknout.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124855Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Toho Ospreye (díl o IDF 1948-1973) teď nemůžu pročítat celého, ale snad pomůže toto: našel jsem OOb Hagany z 48 roku. Domluvíme se více via SZ/ICQ/mail.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#124856Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Děkuji
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#125152Verze : 0
  Avatar
  mám dotaz (teda několik dotazů Very Happy )


  jde o jednotky SSSR.


  1 - jednotky PVO jsou "divně rozházené" - stíhací jednotky PVO jsou v leteckých jednotkách a protilertadlové jednotky PVO a armády a fronty PVO jsou v pozemních jednotkách - není to divný?


  2 - Překlad Rezervní front mě připadne jako rusismus (teda ne, že bych jich nepoužíval taky řadu např. rajón, sestava atd... Laughing ) ale přecejen v názvu by asi bylo lepší Záložní front?


  3 - Vojenské okruhy: např. Vojenský okruh Sibiř je podle mě spíše Sibiřský VO?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#125357Verze : 0
  Avatar
  Jirko, ten Rezervní jsem zakládal já. Ruština není moje hobby Smile Já linkoval nějaký životopis a tam bylo napsáno "Reservní front" (psal to myslím Vláďa Šilhán a ten rusky umí, tak jsem neočekával zádrhel Smile ), tak jsem to pod tím jménem založil. To jen, aby bylo jasné, jak to vzniklo (Резервный фронт - Rezervní front). Samozřejmě to klidně uprav. Niance ruského jazyka jdou zcela mimo mě (jako naprostá většina znalostí této řeči Smile ).


  A když už to řešíte (ty názvy), moderátoři, tak bych se chtěl zeptat, proč jsou některé názvy rusko-anglo-čechismy. Např. Vinnitskaja územní brigáda PVO. Předpokládám, že english je to Vinnitskaya. Město se jmenuje Vinnica (Винница). Tož bych si myslel, že by to mohlo být spíše Vinnická či Vinnickaja.


  Neřikám, že tak, jak to je, je to blbost (aby nedošlo k nedorozumění), jen by mě zajímala geneze a systém. Díky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#125361Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - jirka vrba :


  1 - jednotky PVO jsou "divně rozházené" - stíhací jednotky PVO jsou v leteckých jednotkách a protilertadlové jednotky PVO a armády a fronty PVO jsou v pozemních jednotkách - není to divný?


  2 - Překlad Rezervní front mě připadne jako rusismus (teda ne, že bych jich nepoužíval taky řadu např. rajón, sestava atd... Laughing ) ale přecejen v názvu by asi bylo lepší Záložní front?


  3 - Vojenské okruhy: např. Vojenský okruh Sibiř je podle mě spíše Sibiřský VO?  ad 1) nevím jestli je to divné - mě přišlo jen logické že letadla patří do vzduchu a kanony zase na zem, proto jsem to rozházel do patřičných sekcí. I v těch materiálech z nichž to vkládám je to rozděleno obdobně.


  ad 3) přiznám se že ta konstrukce je krkolomná, ale na některé názvy jsem nemohl najít tu správně gramatickou formu v češtině, když jsem to překládal pro vložení, tak jsem to obešel takovouto berličkou. jestli tě mohu poprosit, tak je přejmenuj jak by to mělo být správně. díky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#125441Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Taky by to asi chtělo sjednotit všechny názvy na češtinu - jednou je tady Archangelskaja územní brigáda PVO a pak Archangelský VO.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#125507Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Teďka jsem namátkou narazil na speciální střelecký sbor - to by měl být zvláštní střelecký sbor a 1. armáda Rudého praporu se překládá spíš jako 1. armáda vyznamenaná řádem Rudého praporu Wink


  Já to projdu a poupravuju, ale celé září a část října budu mít v práci strašnej frmol, takže toho moc nestihnu. Sad


  Skvělým zdrojem pro správné názvy jsou knížky vydané před r. 1989 - to ještě editoři a překladatelé dělali pořádně svou práci - teď jsou naši podnikatelé schopni vydat naprosté nysmysly jen aby nahrabali nějaký prachy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#125582Verze : 0
  Avatar
  Ahoj - su furt v práci, takže nemám čas a su dost unavenej... Confused


  Takže než usnu u počítače -


  1) Schlange asi používá nějaký anglosaský pramen - podle mě jakákoli anglssk. knížka popisující něco na východ od Rýna nestojí ani za psí štěk Laughing
  namátkou nevím co je Vitebská územní brigáda PVO - znám pouze Витебский бригадный район ПВО - tedy Vitebskou brigádní zónu PVO, atd...
  Brigády PVO samosebou existovaly taky , ale měly normálně čísla ...


  2) Jsem fakt unavenej, ale mohl by mi někdo (bude to asi postitisící) napsat k čemu je téma 70. armáda - založeno během linkování až o tom někdo bude mít co napsat, tak to téma založí - to je to nejmenší a mimochodem u tohoto tématu se zapomělo na prolinkovíní se Samostatnou armádou vojsk NKVD, ze které 70. armáda vznikla - tak jaképak prolinkování - jenom částečné prolinkování.


  3) třetí bod je jen pokračování prvního


  Laughing Laughing Laughing


  po mohutném rozšíření jednotek SSSR je toto téma jenom důkazem slov Viktora Suvorova (přesnou citaci si nepamatuju), že po chvíli studiu čísel sovětských střelecký divizí, gardových střeleckých divizí, střeleckých sborů a gardových střeleckých sborů začne člověka tak maximálně bolet hlava. Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#126280Verze : 0
  Avatar

  Citace - jirka vrba :


  2) Jsem fakt unavenej, ale mohl by mi někdo (bude to asi postitisící) napsat k čemu je téma 70. armáda - založeno během linkování až o tom někdo bude mít co napsat, tak to téma založí - to je to nejmenší a mimochodem u tohoto tématu se zapomělo na prolinkovíní se Samostatnou armádou vojsk NKVD, ze které 70. armáda vznikla - tak jaképak prolinkování - jenom částečné prolinkování.  Odpověď je celkem jednoduchá dané téma bylo založeno protože někde na válce (články nebo faktografická část fora) je příspěvek, který byl prolinkovávan a ve kterém byla tato armáda zmíněna. Dělá se to proto, aby se nemuselo neustále vracet k jednomu článku a kontrolovat zda už existuje téma na které by mělo být prolinkování. Stačí ti to takto ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#126287Verze : 0
  Avatar
  to jirka vrba:


  1) tím anglosaským pramenem je v tomto případě OOB zakoupené v obchodě války. opravy případných nepřesností se nebráním, spíše je vítám.


  2) jen na doplnění, davovi odpovědi - většinou se fora založená pro linkování poznají ještě podle symbolu šipky, která označuje že je forum založené formálně kvůli odkazu a je třeba naplnit ho daty. Vlastní text "založeno během linkování" hlavně u starších for chybí. Admin kdysi stanovil i pravidla kdo všechno smí tato prázdná odkazová fora zakládat a jaké podmínky jsou k tomu zapotřebí.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#126304Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Laughing Laughing tak snad mám pár minut na válku.cz Laughing Laughing


  do Dav - jó já to chápu, já jsem jen odpůrce tohoto systému Wink takže z mých úst je to spíše otázka řečnická. Spíš šlo o tu druhou polovinu otázky - to prolinkování není úplné - já jsem chytl tu vazbu na Sam. A voj. NKVD, ale fakt nevím, jestli se ta armáda nevyskytuje v nějakém frontu a ani to hledat nebudu...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#126305Verze : 0
  Avatar
  to Schlange - ejhle tys mě předběhl v odpovědi Laughing Laughing


  jen k tomu chcu dodat - já ty řádky nemyslel jako kritiku, ale jako nabídku, že to projdu a poupravuju. Nebude to ale dřív než v druhé půli října.


  na bod 2) jsem myslím odpověděl v předešlém. Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#126306Verze : 0
  Avatar
  Jirko, tento systém má sice tu nevýhodu, že plodí prázdná fora, která vypadají (a pro čtenáře skutečně jsou) zbytečná.


  Ale na druhou stranu: Alternativou by bylo postupné linkování textů. Tj. zmínky v textech by si linkoval až v momentě, kdy dojde k normálnímu založení topicu. Jenže to by znamenalo, že by sis musel pamatovat, kde co chybí a v momentě založení to prolinkovat. Myslim, že po čase bysme z toho byli na prášky.


  Navíc prázdné forum (správněji asi prázdný topic, ale to první pojmenování se jaski už vžilo) občas někoho vyprovokuje k tomu, aby o té věci něco napsal a topic se stal standardním. Takových případů je na válce docela dost.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#126308Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Teďka budu psát delší příspěvek - a já na to nejsu - tak doufám, že to bude mít hlavu a patu.


  Jsem odpůrce prázdných "linkovacích příspěvků" (ale to už jsme si pověděli výše) a taky jsem odpůrce překotného a hromadného zakládání jednotek podle nějakého OOB. Konkrétně mi jde hlavně o Schlangeho PVO SSSR. Na tom se projevily všechny nectnosti takového "bezduchého" plnění fóra!!! Já nejsen žádný odborník na PVO strany (tedy jako státu Laughing ), ale chtěl jsem v tom udělat trochu pořádek - o územních brigádách x brigádních zónách PVO jsem psal výše.
  Takže jsem chtěl poopravit "Vyborgskou územní brigádu PVO" a s hrůzou jsem zjisti, že je prolinkovaná na "2. protiletadlový sbor PVO" -
  1) v ruských pramenech jsem našel pouze 2. sbor PVO - ne protiletadlový a to podle mě není pouze slovíčkaření!!!
  2) podle mých vědomostí tato brigádní zóna PVO nebyla podřízena 2. sboru PVO, ale spolu s ním tvořila Severní zónu/oblast? PVO - OOB:
  Северная зона ПВО (генерал-майор артиллерии Ф. Я. Крюков)
  -2-й корпус ПВО (командир генерал-майор М. М. Процветкин), -Мурманский бригадный район ПВО (командующий полковник А. Н. Курочкин
  -Петрозаводский бригадный район ПВО (командующий полковник И. А. Сорокин)
  -Выборгский бригадный район ПВО (командующий майор И. Н. Борухин)
  -Свирский бригадный район ПВО (командующий полковник Ф. А. -Ломинский)-
  Лужский бригадный район ПВО (командующий генерал-майор артиллерии С. Е. Прохоров)


  Jak je to s podřízeností frontu na zač. války se mi nepodařilo přesně dopátrat - v míru byla součástí každého VO zóna PVO, ale jak to bylo při přechodu na vál. stav - to nevím. Jenom jsem dosledoval, že 9/11/1941 došlo k reorgaznicaci PVO a jenom u Leningradského frontu zústaly jednotky PVO bránící Leningrad v podřízenosti frontu


  přikládám mapu PVO SSSR na zač. války.


  Takže abych to dokončil - vůbec nevím co s jednotkama PVO SSSR - ale pokud chceme, aby byla válka seriózní server - a já doufám, že nám všem o to jde - tak to musíme opravit. Jinak si můžeme založit Palbu 2. Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#126847Verze : 0
  Avatar
  No podařilo se mi dopátrat k Severnímu frontu toto:


  Severní front
  -14.A
  -23.A
  -7.A
  --Petrozavodská brigádní zóna PVO
  -2. sbor PVO
  -Vyborgská brigádní zóna PVO
  -Pskovská brigádní zóna PVO
  -Lužská brigádní zóna PVO
  -Svirská brigádní zóna PVO
  -Murmanská brigádní zóna PVO


  Wink


  teda je to k 1/7/1941
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#126865Verze : 0
  Avatar
  Laughing Laughing Laughing
  abych teda dokončil ten svůj monolog ...


  ...čeho jsem se dopátral -
  1) co se týká terminologie, tak v L+K se používá Moskevská zóna PVO a v
  Dějinách druhé sv. v. (myslím, že to má 10 svazků) se používá např. stalingradský sborový prostor PVO...


  2)v únoru 1941 vzniklo 13 zón PVO jejichž hranice se kryly s hranicemi VO. Velitelem zóny PVO byl zástupce velitele VO pro PVO. Podle mě (to jsem ještě nedobádal) poté co se z VO staly fronty, tak se nic nezměnilo, protože i nadále se mluví např. o Severní zóně PVO. No a 9/11/1941 vznikla nová braň
  - nebo jak se tomu říka - PVO státu a v podřízenosti frontů zústala pouze vojsková PVO.  takže, ještě se pokusím v tom směru zapátrat a pok to nějak upravit. Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#126929Verze : 0
  Avatar
  Zdravím všechny. Jsem tu nový, takže se dopředu omluvám, pokud tenhle dotaz patří jinam.
  Nevíte někdo o specialni francouzské parašutistické jednotce, která má chlápky, které vysadí asi 20 km nad zemí a oni pak pomocí takových blán dokážou přeletět třeba La Manche?
  Už jsem o tom slyšel od více lidí, ale nikdo nic dalšího neví.
  Díky Honza
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#129380Verze : 0
  Avatar
  Robote díky za upozornění - chybu jsem udělal já při vkládání zřejmě z přehlédnutí (to je tak když se vkládá více dat najednou), severní část fronty je správně, druhý příspěvek jsem smazal.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#132466Verze : 0
  MOD
  Avatar
  prolinkoval jsem prvni polovinu sovetskych frontu a pozakladal patricne jednotky az do urovne brigady, jeste tam bude treba udelat generalstvo, ale protoze u mnohych je uvedeno jen prijmeni, tak to ted delat nechci Smile skoncil jsem u tohoto prispevku :


  forum.valka.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#133561Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - JenikPI :

  Zdravím všechny. Jsem tu nový, takže se dopředu omluvám, pokud tenhle dotaz patří jinam.
  Nevíte někdo o specialni francouzské parašutistické jednotce, která má chlápky, které vysadí asi 20 km nad zemí a oni pak pomocí takových blán dokážou přeletět třeba La Manche?
  Už jsem o tom slyšel od více lidí, ale nikdo nic dalšího neví.
  Díky Honza  pokud si odmyslime fakt, ze 20km je vyska, ktere nedosahne vetsina letadel, jak si myslis ze by tam asi tak prezili ? V deseti kilometrech je prumerna teplota minus 50 az 60 stupnu Celsia, o dalsich deset kilometru vys je jeste hur ... takze je to dost kravina, nemyslis ? Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#133562Verze : 0
  MOD
  Avatar
  tak, dotahl jsem linkovani ruskych frontu zas o trochu dal ...
  forum.valka.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#134983Verze : 0
  MOD
  Avatar
  no, i kdyz je to tu z me strany vice mene monolog, zkusim se zeptat Smile mam zalozit sovetske LETECKE ARMADY v slozce ARMADY, nebo v sekci LETECKE JEDNOTKY ? Co je podle vas prehlednejsi ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#136501Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Schlange: tak mě napadlo nechceš do pravidel přidal odstavec ohledně formátu datumu - prostě uvádět datumy ve formátu DD.MM.RRRR nebo MM.RRRR s tím, že to co už je navkládané by se zpětně nepředělávalo, ale prostě by se nadále používal tenhle formát.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#137557Verze : 0
  Avatar
  to Admin, letecké armády bych osobně včlenil pod letectvo. omlouvám se za pozdní odpověď


  to Dav, dobrý nápad - provedu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#137560Verze : 0
  MOD
  Avatar
  zalozil jsem chybejici gardove armady v sovetskem svazu (ne tankove !), u vetsiny z nich je i strucna historie, budu pokracovat gardovymi tankovymi armadami ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#137632Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Sanžil jsem se prolinkovat GO Blaskowitze, ale narazil jsem na problém: Armeegruppe x Heeresgruppe, potažmo Skupina armád x Armádní skupina.  Na vrcholu řeteězce jsou Heeresgruppen. Ty jsou tu ve chlívečku Armádní skupiny, ač mám pocit, že zaběhanější termím je Skupiny armád. Ten zároveň evokuje, že se takový svazek skládá z několika armád (obdobně frontu), kdežto Armádní skupina evokuje něco jako součást jedné armády, tedy zhruba sbor.
  A navíc jsou tu ve Sborech založeny Armeegruppen. Tedy bych očekával, že jde o jednotky v síle sboru, jež patří pod nějakou armádu. A tedy by se mi zdálo, že dobrý překlad by byl armádní skupiny.


  Jenže u Armeegruppe G, jež je umístěna ve Sborech, je uvedeno, že se skládala z 19. armády. Tedy není to divné ?


  Není divné používat pro Armeegruppe i Heeresgruppe stejný překlad. Nebylo by logičtější používat pro Heeresgruppe termín Skupina armád a pro Armeegruppe překlad Amádní skupina ? Pokud tedy Armeegruppen opravdu patří pod Sbory.
  Nedošlo k nedorozumění kvůli tomu, že v anglických (jazykově) zdrojích je obojí zřejmě uváděno jako Army-group ?


  Popravdě se v tom takhle moc neorientuju.


  Např. u toho Blaskowitze je uvedeno "1938 - 1939 náčelník štábu 3. Armádní skupiny ". Nějak nevím, na co to mám nalinkovat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138013Verze : 0
  MOD
  Avatar
  RoBoT: máš pravdu nejvýše jsou Heeresgruppen - skupiny armád. Armeegruppen byly většinou jednotky dočasného charakteru od síly několika sborů po několik armád - takže se nedají přesně nadřadit či podřadit armádám. Ale jelikož většinou byly menší skončily mezi sbory. Stále si jejich umístěním na foru nejsem jistý. Původně byly ve stejném adresáři jako Heeresgruppen, ale po diskuzi o tom že nejsou srovnatelné byly přesunuty mezi sbory. Speciální adresář pro Armeegruppen podle mě nemá smysl, ale dokážu si představit jejich případný přesun mezi armády. V anglických pramenech je jejich zařazení zmatené díky překladu jak jsi uvedl - ale to není korektní vůči jejich skutečnému významu jak jsi uvedl.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138022Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to RoBoT - souhlasím - armádní skupina (u HGr.) je podle mě špatný překlad z angličtiny.


  začal jsem trochu dopisovat sov. jednotky a napadlo mě:
  1 - nebylo by účelné rozčlenit alespoň sbory na střelecké, jízdní, tankové, mechanizované, výsadkové a jiné?


  2 - Že se vracím k frontům PVO Laughing podle mě nepatří do frontů, protože nazozdíl od "vševojskových" frontů nejsou skupinou armád, ale pouze důležitější a silnější armádou PVO:
  Moskevský front PVO měl 6.IAK a 15 protilet. děl pluků a Leningradská armáda PVO měla 7. IAK a 7 protilet. děl. pluků.


  3 - Rudá vlaječka v záhlaví je i u jednotek před r. 1918 a samosebou i u bělogvardějských jednotek Laughing
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138024Verze : 0
  Avatar
  Jasně, takže jejich síla a zařazení je mi již jasné (Co takhle zřídit jim podchlíveček v Armádách ? - jen takový nápad podle jak to popisuješ).


  Teď ještě bych si rád ujasnil ten překlad. Není správnější U Heeresgruppen Skupiny armád než Armádní skupiny. Pak by i v českém překladu šlo odlišit Heeresgruppe (Skupina armád) od Armeegruppe (Armádní skupina) ? Nebylo by to lepší a praktičtější ? Co myslíš ?  BTW: Co ten Blaskowitz a 3. Armádní skupina - prosím o radu, na co to nalinkovat. Odpovědí je i nelinkovat na nic. V pohodě i to beru, pokud to není na co a asi atřeba ani nebude. Sám opravdu nevím a tak se ptám.


  Díky.  to RoBoT - souhlasím - armádní skupina (u HGr.) je podle mě špatný překlad z angličtiny


  Nevím, ale myslím, že tak nějak by to mohlo být.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138026Verze : 0
  MOD
  Avatar
  překlad Heeresgruppen Skupiny armád a Armeegruppen - armádní skupiny je nejvýstižnější. s administrátorskými oprávněnímy to tak můžeš přejmenovat - bude to korektnější. a možná bude nejlepší armeegrupen založit samostatně pak nebudou žádné dohady o tom kam s nimi.


  s tím linkem ti bohužel asi neporadím. možná později až projdu materiály co mám doma. tak to zatím nelinkuj.


  ad - sbory a divize rozdělit podle určení - u některých států by to rozhodně mělo smysl (SSSR a Německo rozhodně) protože u nich jsou vícestránkové přehledy až trochu nepřehledné.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138028Verze : 0
  MOD
  Avatar
  OK. S tvým pověřením to přejmenuji. - HOTOVO


  Ty Armeegruppen bych taky mohl založit. Jen jde o to, kde. Mezi Skupinami armád a Armádami ?


  OK, nechám to bez linku u toho Blaskowitze.  Díky !
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138032Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ...teď mě napadá - před r. 1918 jdem založil Generalkommando 52 - tj. Donauarmee a dal jsem to do armád - ale výhledově chci založit i jiné GKmda (kvůli něm. útoku na východě v 1918) - ale ty nepatří do armád ale do sborů, páč vznikly např. z jízdních sborů (teda z Hohere Kavallerie Komanda Laughing ) tak to dám do sborů né? - ono to ale asi není tak žhavé, protože to není ww2 Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138034Verze : 0
  Avatar
  umístění Armeegruppen je podle mě skoro rovno armádám, ale klidně mouhou být nad nimi.


  Kommanda, ve všech varintách jako jiné varinty růných velitelství by si podle mě zasloužily také samostatnou složku - kam by se naházely všechny dohromady jak ty vyší tak i ty nižší a tím by odpadly starosti jestli je to či ono konkrétní velitelství zařadit - zda-li to odpovídá úrovni sboru, armády, nebo jenom brigády.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138054Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Schlange :

  umístění Armeegruppen je podle mě skoro rovno armádám, ale klidně mouhou být nad nimi.  To nechám na tobě, kde - je to tvůj rajón Smile . Můžu je založit mezi Skupinami armád a Armádami, mezi Armádami a Sbory či jako podchlíveček v Armádách.


  Citace - Schlange :

  Kommanda, ve všech varintách jako jiné varinty růných velitelství by si podle mě zasloužily také samostatnou složku - kam by se naházely všechny dohromady jak ty vyší tak i ty nižší a tím by odpadly starosti jestli je to či ono konkrétní velitelství zařadit - zda-li to odpovídá úrovni sboru, armády, nebo jenom brigády.  Když už budu v té Administraci, tak to můžu taky založit. Když bud vědět, kde přesně a s jakým přesně názvem.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138060Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Armeegruppen - mezi armády a skupiny armád
  Velitelství - nad skupiny armád a to jak před ta i po 1919.


  do velitelství se budou dávat všechny velitelství (Generalkommando, General Stab), územní struktury (Wehrkreis), zemská velitelství (Bef. Norwegen) ....atd.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138092Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Prispejem svojou trochou do mlyna, aj keď rozdelenie ste už vyriešili. Tiež totiž nemám jasno v preklade AGr. a HGr.. Zatiaľ som to nechal v tejto polohe, teda rovnaký preklad ale rozdielny obsah; nakoniec keď dokončím ten môj slovník, poprosím Vás všetkých o vyňadrenie... viac hláv, viac rozumu.


  Armeegruppe [plural: Armeegruppen] - skupina armád
  Do roku 1943 to boli obyčajne dve alebo tri susediace →Armeen, pričom Hlavné veliteľstvo jednej z nich bolo dočasne poverené velením aj nad ostatnými. A. bola vždy podriadená miestnej →Heeresgruppe. Koncom roka 1943 dochádza k zúženiu významu výrazu A. nakoľko sa ním označovalo i zoskupenie jednotiek veľkosti armády (napr. Panzergruppe 2 bola v auguste/srpnu 1941 posilnená a bola nazývaná Armeegruppe Guderian) alebo tiež zoskupenie jednotiek veľkosti zboru (→Korps) ako napr. Armeegruppe Felber.


  Heeresgruppe [plural: Heeresgruppen] - skupina armád
  Operačný stupeň armádnej organizácie tvorený určitým počtom armád (→Armee). Bola najväčšou nemeckou jednotlivou pozemnou formáciou počas druhej svetovej vojny. Obvykle pozostávala zo stoviek rôznych jednotiek a viac ako niekoľkých stotisíc mužov, ktorí operovali v široko určenej oblasti frontu na strategickej úrovni. Ako príklad môže slúžiť Heeresgruppe Afrika, ktorá riadila všetky jednotky bojujúce v Severnej Afrike v čase existencie tohto útvaru v roku 1943.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138094Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Když jsem znova kouknul na předchozí příspěvek z 23:12, tak jsem vypochopil, že k přejmenování jsou i ty prvoválečné "Armádní skupiny", tak jsem je taky přejmenoval na "Skupiny armád".  Tedy celkově:


  Obě fora "Armádní skupiny" přejmenovány na "Skupiny armád"


  Založeno forum "Armádní skupiny" pro Armeegruppen.


  Založena dvě fora "Velitelství". Obě nad "Skupinami armád". V případě kategorie "Od roku 1919" tedy mezi "Freikorps" a "Skupiny armád".  Je to takhle richtig ? Nebo je třeba něco opravit, upravit, přesunout nebo udělat podkategorie ? Mluvilo se o sborech a divizích u některých států. Pokud chcete, tak napiš(te) kterých států by se to týkalo, kterých for (sbory apod.) a ve kterých forech udělat jaká "podfora" (střelecké apod.). A já to klidně postupně udělám.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138112Verze : 0
  MOD
  Avatar
  2 Panzer:


  Pokud Schlange shledá současnou úpravu za vyhovující, tak bych se přimlouval za to, aby se ve slovníku držela stejná "linie" (třebas s dovětkem, že panuje určitá pojmová neustálenost) - aby válka vykazovala určitou pojmovou integritu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138113Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Koukal jsem, že v části Jednotky » USA (USA) » Navy » U.S. Navy » Squadron (letecká) jsou uvedeny i mariňácké squadrony (VMFA), takže by je to chtělo přesunout do patřičné části, aby v sekci Jednotky nevznikaly nedorozumnění.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138152Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - RoBoT :

  Pokud Schlange shledá současnou úpravu za vyhovující, tak bych se přimlouval za to, aby se ve slovníku držela stejná "linie" (třebas s dovětkem, že panuje určitá pojmová neustálenost) - aby válka vykazovala určitou pojmovou integritu.  Dobre, zapracujem to zatiaľ tak, že HGr. je Skupina armád a AGr.-Armádna skupina.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138174Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Několik požadavků na administrátory na úpravy struktury sekce jednotek.


  1) založit "velitelství" do pozemních jednotek SSSR (1918 před i po) - HOTOVO RoBoT


  2) v německých jednotkách smazat "tankové armády" - jejich obsah jsem přesunul do armád - HOTOVO RoBoT


  3) v německých sborech po 1919 založit tři podsložky - armádní sbory, tankové sbory a ostatní sbory - HOTOVO RoBoT + ADMIN


  4) něm.divize po 1919 - složku tankové divize z přesunout jako podsložku do divizí. - HOTOVO ADMIN


  5) v německých divizích po 1919 založit podsložky: pěší divize, granátnické divize, horské divize, motorizované pěší divize, myslivecké divize, divize se jmény, jízdní divize, rezervní divize, dělostřelecké divize a ostatní divize. - HOTOVO ADMIN


  6) v sovětských sborech pozemní armády po 1918 založit podsložky: střelecké sbory, mechanizované sbory, jízdní sbory, tankové sbory a ostatní sbory - HOTOVO ADMIN


  7) v sovětských divizích pozemní armády po 1918 založit podsložky: divize NKVD, střelecké divize, výsadkové divize, mechanizované divize, tankové divize, dělostřelecké divize a ostatní divize - HOTOVO ADMIN (pridana i motostrelecka divize)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138463Verze : 0
  MOD
  Avatar
  OK. Já se toho ujmu a postupně to udělám.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138475Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nejsem proti, jen bych mel jednu prosbu, a to, aby se i toto neresilo individualne tady v zakouti nejakeho poradniho webu, ale komunikovalo se to pres "oficialni" tema pro zakladani novych kategorii na foru (pokud by k tomu nekdo mel co rict Smile)


  PS. Schlange, nechces mit taky pristup do administrace, ze bys mohl potrebne ukony delat take ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138494Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Sonny, prava nastavim ja, nedelej se s tim Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138497Verze : 0
  MOD
  Avatar
  hotovo, prava nastavena pro vsechna nove zalozena fora ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138498Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Založil jsem ty Sbory (Armádní, Tankové, Ostatní). Přidělil jsem práva Armádním a když jsem dělal práva pro Tankové, tak jsme se asi potkali v Administraci Smile Smile Tak snad se to nějak negativně na těch právech neprojeví. Všiml jsem si tak totiž (krom toho, že jsem chvilku čuměl, kde se mi tam najednou vzali Guests, když jsem teprve submitnul Registered users Smile Smile Smile ), že dáváme jiná práva Registered users. Já dle davových not nastavuji ručně (Authorised v View forum až Delete own posts + Vote + Download Files + Post Files), ty dáváš nějakej ten preset (rozdíl je asi jen v tom, že ten preset navíc povoluje hlasování - což asi dav nepovažoval za nutné ve faktografii dovolit).  +


  Nebylo by lepší, aby ty divize/sbory byly seřazené podle abecedy (vyjma Ostatní - ty jsou logické na konci)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138499Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Koukám, že ty práva širší o možnost hlasování mají registered users i v těch Armádních sborech (tam jsem práva již stihl nastavit před tebou). To jsi je přepsal nebo jsi to nastavil nějak centrálně pro celé Forum Sbory (tj. i pro všechna ta tři podfora) ?


  V těch Tankových jsme se potkali. Výsledek je ten, že tam nemůžou registered users zakládat hlasovací fora Smile Ale to asi není nijak podstatné. Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138502Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ja to delal v tom poradi, jak to sem napsal Had, tak nevim ... spise se mi to tak zda "logicke", hlavni at jsou pesi / strelecke sbory a divize, tech je nejvic, ostatni jsou bokem ...


  jenom kdyz jsme v tom nazvoslovi, existuje vubec neco jako Tankova divize v sovetske armade ? mely hlavne sbory a brigady, o divizich si nejsem uplne jistej ... Naopak my tam chybi prulomove divize, ale nevim jestli neco takoveho je, nebo jestli je to az armada. U nemcu me zarazily ty myslivecke, opravdu se tomu tak v cechach rika ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138503Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Ad myslivecké u Němců - tipuju, že půjde o Gebirgjäger-divisionen. já bych řekl, že se to jmenuje "divize horských myslivců", ale přes jednotky je tu Karl a já si v tomhletom nejsem oficiálním názvoslovím v překladu nikterak jistej.


  Sověti tankové divize měli, neboj Smile Jestli byly i průlomové divize, to netušim, ale mám pocit, že na něco takovýho jsem ještě nenarazil.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138504Verze : 0
  MOD
  Avatar
  sovětské tankové divize existovaly - máme jich ve foru plno, v průběhu války prodělaly vývoj sestupem na brigádní úroveň a poté zase vzestup až ke sborům. pár průlomových divizí je taky na foru už zadáno.


  místo myslivecké by se možná dal použít termín stíhací, ale to už pro někoho zavání letectvem tak jsem upřednostnil první možnost překladu, nehledě na to že to ideově navazuje na překlady typu horský myslivec, padákový myslivec, polní myslivec .... apod. zkrátka jednotky s odlehčenou výbrojí díky zamýšleným účelům nasazení. Jäger-division byly zamýšlené pro protipartyzánský boj, či boj ve sněhu, v hustých lesích, mokřinách atd. zkrátka odlehčené od těžké výzbroje kvůli lepší průchodnosti těžkým terénem.
  Panzerjäger - je zase přeloženo stíhač tanků a nikoli myslivec tanků - ale tady se nedá mluvit o odlehčené výzbroji - tedy i jiná kategorie výzbroje což dle mě opravňuje odlišný překlad.


  v Čechách jsem v literatuře u Jäger-division viděl oba termíny i to že někdo raději použil originální tvar a tím se vyhnul překladu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138506Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ty průlomové divize předpokládám, mají být dělostřelecké průlomové divize-артиллерийская дивизия прорыва
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138518Verze : 0
  Avatar
  prulomove divize myslim nebyly jen ciste delostrelecke, ale vseobecne "nabusene" divize urcovane do prvnich sledu ofenzivnich formaci Rude armady
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138521Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No to teda né Laughing Laughing - pokud to není pouze obecný přívlastek, ale součást názvu, pak existovaly pouze průlomové dělostřelecké divize a sbory.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138526Verze : 0
  Avatar
  uz mlcim Very Happy Very Happy Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#138553Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Kto ma na starosti (je moderatorom) sekcie:
  Jednotky / Slovensko / po roku 1993
  ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#139912Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Echm, echm ... ještě k těm průlomovým jednotkám - když se budeme bavit i o plucích, pak v letech 1942 - 1944 existovaly samostatné těžké průlomové tankové pluky zálohy Vrchního velitele ... to jenom tak pro úplnost ... Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#139977Verze : 0
  Avatar
  Dotaz/návrh k polským jednotkám:


  V námořnictvu nejsou žádné, v letectvu až na výjimky jsou názvy v polštině, v pozemních je to polsky i česky. Já sám polské jednotky zakládal česky (pozemní) i polsky (v letectvu), dle předtímní praxe.


  Myslím ale, že by nebylo od věci sjednotit to na jednom stylu. Myslím, že polština je celkem srozumitelný jazyk a originál je vždy přesnější (osobně mám třeba nyní problém, jak přesně překládat třeba "1 Dywizja Piechoty Legionów", tak aby to nebylo zavádějící nebo špatně), proto bych navrhoval sjednotit se na užívání polských názvů.


  Již existující jednotky bych přejmenoval do polské podoby osobně (část je jednoduchá, část jsem zakládal sám, zbytek už bych nějak dohledal).


  Co vy na to, moderátoři a administrátore sekce ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#140291Verze : 0
  MOD
  Avatar
  nemám problém, také preferuji originální názvy. pustíš se do toho přejmenování ty?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#140293Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jo, pustím, stejně totiž budu linkovat pár polských generálů Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#140297Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Co jsem věděl nebo našel, jsem přejmenoval. Chybí přejmenovat pár věcí kolem WWI - to nevim či jsem nenašel.
  +
  Chybí přejmenovat Armáda Warszawa / Prusy. Je tam příspěvek zpochybňují to, že je dohromady Armia Warszawa a Armia Prusy. Nevím, co je správně a tak jsem se do toho raději nemontoval Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#140374Verze : 0
  MOD
  Avatar
  o tom rozporu v pojmenování armády Varšavy a Prusy vím, ale v mém zdroji je to jak je to uvedeno, a jiný zdroj neznám. Ale pochyby které jsou tam uvedené jsem se rozhodl nechat tam do té doby než se to potvrdí či vyvrátí z dalšího zdroje.


  díky za to přejmenování
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#140383Verze : 0
  MOD
  Avatar
  chtěl jsem se zeptat, kam přesně bych mohl zařadit pojednání od akrobatické jednotce USAF "Thunderbirds"?, na které se chystám


  "Blue Angels" jsem dal do - US NAVY - Squadrony (popravdě ani tady si tím umístěním až tak jistý nejsem, ale nikdo neprotestoval), jenže v USAF - Squadrony skoro nic není, abych si mohl udělat představu, a tak jsem na trochu pochybách...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#145320Verze : 0
  Avatar
  normálně to zařaď do US Air Force - mezi Squadrony
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#145327Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Prosím o pomoc !


  Jak správně přeložit do češtiny toto:


  1-я конно-механизированная группа ?


  1. skupina mechanizované jízdy ?


  A kam to zařadit ? Mezi armády nebo sbory nebo jinam ? Já zatím pochopil, že to bylo více než sbor, tedy asi na úrovni armády, ale to je jen můj osobné dojem, který se nemusí zakládat na pravdě a tak bych to nerad založil na nevhodném místě Smile


  Děkuji za případnou pomoc !!!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#149021Verze : 0
  MOD
  Avatar
  někde jsem viděl pojmy semi-mechanizovaná jízda či hypomechanizovaná jednotka - jestli je to správně nevím.
  bez kontextu nevím jak přesně skupinu zařadit, můj subjedktivní soud by byl spíše na jednotku menší než divize. kontext znáš ty a pokud máš dojem že šlo o větší jednotku tak se asi skládala z jízdních a mechanizovaných jednotek alespoň o velikosti brigád či divizí a potom ty se jednalo přinejmenším o úroveň sboru.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#149031Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Kontext:


  Ten generál (I.A. Plijev), o kterém píšu, nejprve velel jízdní divizi, pak několika jízdním sborům a pak této KMG. Ta KMG byla zřejmě po dobytí Odděsy rozformována a zůstal z ní jen sbor a pak snad zase byla zformována. Možná až na útok do Mandžuska. Možná už předtím. Tento úsek ještě nemám hotov. Ono mi to nejde tak rychle, protože skoro všechno je jen v ruštině, kterou jsem se nikdy neučil, takže to louskám se svojí (ne)znalostí Smile samouka a s pomocí babel fishe na altavistě Smile


  Po válce velel armádě a pak VO.


  Další pomůcka: On té KMG pak velel i při operaci v Mandžusku. A dle OOB na wikipedii ( en.wikipedia.org ) je tahle Cavalry-Mechanized Group pod velitelstvím frontu na úrovni armád.  Když jsem tuhle jednotku zkoušel hledat v jiném kontextu, tak jsem ji takřka vždy našel vyjmenovanou vedle jiných armád či armády. Jako třeba, že útok provedl front x a ten se zkládal z armády y a KMG. Nebo zaútočila armáda x, armáda y, armáda z a KMG.


  Tedy osobně jsem z kontextu nabyl přesvědčení, že jde o něco jako jízdní armádu. Ale jelikož jsem se s tím ještě nikdy nesetkal, tak se raději chci poradit s vámi ze sekce. Vrtá mi totiž hlavou, proč když to dost možná bylo na stejné úrovni jako armáda, proč se to nejmenovalo prostě 1. jízdní armáda (nebo třeba 2. j.a., aby se třeba Buďonnyj neurazil Smile ). Jestli to neodpovídalo počtem vojáků či podpůrných jednotek, aby to byla tabulkově armáda nebo jestli šlo jen o to, že to byl účelově a na kratší dobu vytvořený svazek.  Prostě v tomhle nemám jasno a tak zkouším, jestli někdo z vás neví více. Možná bude vědět Jirka Vrba, ono to totiž zřejmě má možná nějaký vzor v podobné jednotce v obč. válce nebo sand ještě za WWI, protože sem u toho jednou narazil na konstatování, že koncept KMG byl "vzkříšen".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#149033Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Takto by mala vyzerať tá tabuľka o nasadení Slovenských vojakov do zahraničných operácii:


  OPERÁCIA
  ORGANIZÁCIA
  PÔSOBENIE
  POČET
  PRÍSLUŠNíKOV ASR

  CHARAKTERISTIKA ČINNOSTI


  UNOSOM
  UN (OSN)
  Somálsko
  2
  monitorovanie zastavenia paľby


  ...
  ...
  ...
  ...
  ...


  ...
  ...
  ...
  ...
  ...  Takáto tabuľka by bola zhotovená na každý kalendárny rok. Boli by tam všetky zahraničné operácie. Napíšte ako sa vám to pozdáva, prípadne, čo by bolo treba doplniť. treba ešte vyriešiť otázku kam to dáme.


  Hlavne by mal zaujímalo čo na to povie wade a buko1.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#151062Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Kam mám zařadit prapory pěchoty USMC (Battalions) ? nějak jsem tuhle podsekci v jednotkách Námořní Pěchoty USA nenašel...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#154726Verze : 0
  Avatar
  Vážení přátelé,
  Myslím, že jsem přejmenování Armády "Warszawa"vyřešil. Armádu "Warszawa" můžete s čistým svědomím přejmenovat na Armia "Prusy". Neznám jediný polský pramen, který by uváděl A."Warszawa" v tomto složení, čase a pod tímto velením. Složení a velení odpovídá Armii "Prusy".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#155895Verze : 0
  MOD
  Avatar
  US. mariňácké prapory založeny, armáda přejmenována na Prusy.


  Nově změněna struktura jednotek jednotky Velké Britálie, Kanady, Austrálie, Jihoafrické Republiky a Nového Zélandu naleznete pod novou složkou Commonwealth.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#155926Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Australské jednotky přesunuty z Ostatních do své nové sekce
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#155984Verze : 0
  Avatar
  při doplňování praporů 7th Marine regiment jsem si všiml drobné chybičky - anglicky se píše Battalion s dvěma "t", nikoliv jen s jedním, jak to je v názvu sub-fora...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#156069Verze : 0
  Avatar
  jééé chci tady napsat dotaz a všiml jsem si jedné staré věci z února -
  1-я конно-механизированная группа


  jestli to teda už není dávno mimo - jednoznačně český překlad je:


  1. jezdecko-mechanizovaná skupina a je to defacto jezdecká armáda, Rad má 1. GJMSk zařazenou v sekci ostatní-nezařazeno


  ale teď můj dotaz -


  v rámci vymýšlení článku o opevnění jsem se logicky dostal k čsl. mobilizaci 1938. Během ní došlo k dost velkým změnám v armádě -
  např.: ze 7. divize se stala hraniční oblast 36 a během mobilizace vznikla nová 7. divize atd...
  Pro podchycení tohoto mechanismu a aby nevznikl chaos by mě připadlo celkem rozumné, kdyby v Čsl. jednotkách popř. Čsl. jednotky\1920-1939 vznikla sekce mobilizace 1938 Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#165976Verze : 0
  Avatar
  Jirko, již jsem si to mezitím našel sám Smile .


  V knize o karibské krizi jsem v poznámkovém aparátu našel pár řádek k Plijevově kariéře před kub. krizí. Nic co bych již v textu neměl, ale byla tam zmíněna i KMG a byla přeložena jako "jezdecko-mechanizovaná skupina". Radova příspěvku jsem si bohužel nevšiml. Ale na druhou stranu, takhle mám zasejc jistotu ohledně překladu, vždy potěší, když se dva zdroje shodnou. Často to totiž bývá naopak Smile Smile .


  Plijeva snad za chvíli odešlu jako článek přes editoru ke schválení. Chybí mi už jen to po sobě zkontrolovat a doujasnit si tam záležitost s jaderným knoflíkem (dodnes mě mrazí, jak tenhle myšlenkově omezený člověk mohl dostat povolení rozhodnout o nasazení jaderných zbraní v tak kritické oblasti jakou byla Kuba v té době (týkalo se sice "jen" taktických zbraní a asi jen do určité doby - to si právě potřebuju upřesnit -, ale stejně dost síla). Více viz článek po prázdninách Smile .  Ale jinak, stejně dík za snahu !!!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#165981Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vážení,
  mým soudem je vytváření nových sekcí v Čsl jednotkách 1920-1939 tak trochu předčasné. Vždyť množství příspěvků o těchto jednotkách je dosud více než skromné. Kromě toho mám dojem, že sedmá pěší divise vznikla přejmenováním ze sedmé divise 1.ledna 1938, tedy mimo dobu nejenom mobilizace, ale i mimo dobu mimořádných opatření.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166087Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ále - to byl jen příklad. Nejde mi o slovíčkaření divize/pěší divize!
  Z divizí se staly hraniční oblasti a byly nově vytvářeny divize se stejnými čísly. Nevím jestli jsem se vyjádřil nesrozumitelně.


  Jinak je samozřejmě na zvážení jestli to má cenu Wink


  Když už píšeš - připomělo mi to:
  první skupina a první sbor atd... proč ne 1. skupina a I. sbor ?
  https://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/41859
  https://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/41663
  https://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/41636
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166095Verze : 0
  Avatar
  Vůbec nejde o slovičkaření. Protože se pohybujeme v sekci JEDNOTKY, tak jsem přesvědčen o tom, že musí být nazývány v co nejpřesnějším znění. Dle "Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920 - 1938 " Sedmá divise a Sedmá pěší divise to jsou dvě úplně rozdílné vyšší jednotky. Je pravdou, že v mapových částech této encyklopedie jsou jednotky označovány čísly np. 7.pěší brigáda, 7.divise, 7.pěší divise atd, ale v textové části jsou tyto jednotky popisovány jako Sedmá pěší brigáda, Sedmá divise, Sedmá pěší divise atd. Předpokládám, že textová část obsahuje jejich přesné dobové pojmenování. Proto jsem také použil toto pojmenování i ve svých příspěvcích. Pokud mi někdo potvrdí, že změna slova na číslo není chybou, velmi rád to napravím. Myslím, že číselné označování jednotek je přirozenější.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166154Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No myslím, že v encyklopedii se čísla vypisují kvůli abecednímu řazení ... to by jako byl správně název:
  Hraniční oblast třicet pět - to je divný ne?
  ještě bych se trochu opravil - myslím, že nebyla 1. skupina, ale Skupina 1 ... to už by bylo úplně divný: Skupina jedna


  Ale to slovíčkaření jsem myslel jinak-
  je jedno jestli je 7. divize, nebo pěší divize 7 ... šlo mě o to, že během mobilizace došlo k takovým organizačním změnám, že když ty jednotky budem vkládat do stávajícího tak to nebude přehledný - to budou dvě 7. divize, nebo to bude všechno pod jedním názvem, i když jsou to jiné jednotky?
  možná ještě jinak - při mobilizaci se z divizí staly hraniční oblasti a začaly vznikat divize se stejnými čísly z nových pluků. A to stejný u sborů - byly přejmenovány na hraniční pásma, nově vznikly sbory se stejnými čísly jako ty staré a ještě vznikly sborové oblasti.


  ...ale opravdu je na zvážení, jestli to není předčasný
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166168Verze : 0
  Avatar
  Abecední řazení mě taky napadlo, ale pokud autoři používají np. Dělostřelecký oddíl 81, Jezdecký pluk 5, Pěší pluk 13, tak rovněž mohli použít název Skupina 1. Oni však používají název První skupina. A to je rozdíl. Pokusím se získat informace na téma správného pojmenování. Ty používáš slovo divize. Dle dobové terminologie však bylo používáno slovo divise. Dá se dohodnout nějaký řád v názvosloví? Používat dnešní terminologii, nebo dobovou? Nejedná se pouze o československé jednotky. Tento problém existuje. U 7.divise musím oponovat. Přece je rozdíl mezi 7.divisí a 7.pěší divisí
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166173Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ...ještě jsem si všiml - v té encyklopedii je jako součást rychlé divize uváděna motomechanizovaná brigáda? Já jsem se zatím vždycky potkal s motorizovanou brigádou - narychlo jsem to teďka kontroloval v Ota Holub: Československé tanky a tankisté a na www.vojenstvi.kvalitne.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166174Verze : 0
  Avatar
  Ježkovyvoči - asi se furt blbě vyjadřuju - mě naprosto nešlo o terminologii(i když tu je potřeba taky sjednotit) mě šlo o postihnutí mechanismu mobilizace a defakto "zdvojení" jednotek ve struktuře fóra Wink


  divize používám ne jako přesný dobový název, ale jako obecné označení - samozřejmě v názvu příspěvku to musí být přesné, ale v textu debaty, když jde o něco jiného, než terminologie je to podle mě přípustné Laughing


  ad názvy Shocked


  vojenství kvalitně:
  Hraniční oblast 31
  3. divize
  Skupina 4
  V. sbor
  Hraniční pásmo XV
  II. sborová oblast
  IV. armáda


  J. Fidler: Generálové legionáři
  Pěší divize 9
  ale používá pro označení armád arabské číslice???


  Já jsem se zatím skoro vždycky setkal se značením jak ke uváděna na vojenství kvalitně
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166175Verze : 0
  Avatar
  Nejlépe zajít do archivu a nakouknout do dobového materiálu, jaké oni tehdy používali názvy (kde arabské a kde římské číslice, kde první číslo a druhé slovo a vice versa).


  Třeba někdo kdo prošel více jednotkami, by mohl mít ve svém kmenovém listě několik jednotek vyjmenovaných zkombinovat s několika rozkazy a mohlo by být jasno. Nevim, jen mě to tak napadlo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166180Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To je samozřejmě nejlepší ...
  Laughing já mám problém se nějak rozumně jednou dvakrát do roka dostat do knihovny na Žižkově Laughing


  ale neviděl bych to tak tragicky - pánové Minařík a Šrámek čerpají z archivních dokumentů, takže bych www.vojenstvi.kvalitne.cz vzal klidně za vzor, s tím, že to můžemem příležitostně zkontrolovat Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166182Verze : 0
  Avatar
  Smile


  To bych u Fidlera předpkládal taky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166183Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to RoBoT - Laughing nojono - taky mě to překvapilo - ale tam de o životopisy, kdežto M+Š dělají přímo do mobilizace a jednotek


  to stary - určitě to neber jakože pořád kritizuju - naopak já su moc rád, že někdo začal psát do prvorepublikových pozemních jednotek - dík Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166189Verze : 0
  Avatar
  no to je fakt
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166193Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak jsem si projel "vojenství kvalitně" a musím přiznat, že nahrazení slov čísly bude nejenom přípustné, ale i praktičtější. Proto prosím moderátory sekce o úpravu názvů mých příspěvků. Mé případné další příspěvky už budou s číselným vyjádřením názvu vyšší jednotky. V encyklopedii je opravdu uvedena První motomechanisovaná brigáda.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166261Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak jsem to přepsal ... ty čísla.
  BTW - myslím, že jako autor příspěvku to můžeš editovat taky Wink
  Trochu jsem sjednotil úpravu a u 1. j.br. jsem složení rozepsal podle jednotlivých období - připadlo mi to přehlednější.


  Ještě zbývá rozlousknout motomechanizovaná/motorizovaná ... zatím jsem to nechal tak jak to je.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166335Verze : 0
  Avatar
  Ještě mě napadá - s tím originálním zněním názvů jednotek se to taky musí brát s rozumem. Máme tady 7. mechanizovaný sbor a ne
  7 механизированный Новоукраинско-Хинганский ордена Ленина, Краснознаменный, ордена Суворова корпус
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166336Verze : 0
  Avatar
  Tohle je do názvu (Předmět) samozřejmě nesmysl dávat, ale někde v tématu by se to potom objevit mělo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#166337Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Dostal jsem odpověď od Pavla Minaříka. Podle něj je "motomechanisovaná brigáda" nesprávným pojmenováním. Oficiálně se prý dobově jmenovala "motorisovaná brigáda". Rád bych ale poznal názor i druhé strany - autorů "Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938". Mohl bych někde získat mailový kontakt na p.Jiřího Fidlera nebo Václava Sluku? Prozatím bych brigádu ještě nechal jako motomechanizovanou. Co se týká s a z, tak je dnes po změně pravopisných pravidel správně z, ale s je správně podle dobového pravopisu. Tak si můžeme vybrat.[/b]
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#169373Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já mám dojem, že pravidla pravopisu připouštějí novější z i starší s.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#169375Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Pan Minařík tvrdí, že je možno psát s, ale je to pravopisná chyba.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#169461Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Pro RoBoT-a
  Jak probírám operační skupiny polské armády v září 1939, tak jsem zjistil, že Grupa Operacyjna "Grudziądz" neexistovala. V rámci 16.pěší divize Grupy Operacyjnej "Wschód" byl vytvořen pouze obranný úsek (odcinek obronny) "Grudziądz" ve složení jednoho pravidelného pěšího praporu, jednoho pěšího praporu ON, jednoho oddílu lehkého dělostřelectva, jednotky pohraniční stráže o síle roty a plukovních jednotek 65.pěšího pluku. Operační skupina byla svazem na úrovni sboru a síla jednotek obranného úseku jí v žádném případě nemohla dosahovat. Jenom v samotné 16.divizi byly vytvořeny dvě takové jednotky a v rámci celé polské armády jich bylo přes sto. Proto navrhuji stáhnout GO"Grudziądz" z jednotek. Jedině, že by bylo žádoucí postupně uvádět všechny, ale to reálně nevypadá.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#169635Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já tyhle věci zakládal během linkování životopisů polských generálů (já je nepsal Smile , jen linkoval), takže je možný, že je tam někde lapsus. Zkusím dohledat ten životopis. Nejspíše to bude životopis nějakého velitele této "GO".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#169643Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Je to jasné. Schlange napsal o Mikołaju Bołtuciowi, že byl velitelem GO "Grudządz" a ty jsi to prolinkoval. Je jasné, že nemohl být velitelem operační skupiny, která neexistovala. Pokusím se obrátit na Schlangeho.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#169715Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To bude asi ono, ještě jsem se nedostal k tomu to dohledat, takže super, že to nemusím hledat sám.  ----------  Co takhle založit v Jednotkách chlíveček pro teroristické organizace a skupiny, kam by se dávali odkazy na jednotlivé teroristické skupiny a grupy ?


  Sekce Války/Terorismus je přeci jen spíše diskusní a tohle by bylo spíše faktografické. Něco jako vložil buko1 o Hizballáhu do Ostatní-Nezařazeno. Tak by to nemuselo být v tom nezařazeno. Tam to asi nikdo nebude hledat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#169719Verze : 0
  MOD
  Avatar
  potreboval by som nejaké návrhy ako ďalej pokračovať v jednotkách Slovensko po 1993 Idea
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#170455Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jako první bych udělal to že historii jednotek bych rostrhal dle historických odbobí a vzájemně je prolikoval. Tedy tak, aby to co se týká Rakouska-Uherska bylo v Rakouských jednotkách, to co Československa bylo v Československu (a ve strávném historickém období) a to co se týká Slovenska bylo ve Slovenských jednotkách (a ve strávném historickém období). Sice vznikne z jednoho fora více for třebas i jednovětných, ale bude v tom pořádek. Já bych nikdy nehledal Československou jednotku ve foru Slovenské jednotky po r.1993 to prostě nedává smysl. Vím že jde o pokračování tradic, ale prostě byl tam jasný historický předěl a proto bych jej dodržoval. Navíc z důvodů těchto historických předělů je ta sekce rozdělena do více podsekcí Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#170457Verze : 0
  Avatar
  Súhlasím s davom - napríklad veliteľstvo domobrany na Slovensku by som určite nehľadal vo fóru venovanom tankovej divízii v Topoľčanoch (či kde to vlastne je). To isté aj VZ VZS Kežmarok - je to v 60. tp Kežmarok....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#170466Verze : 0
  MOD
  Avatar
  dal jsem se do kanadských leteckých jednotek RCAF a při té příležitosti jsem našel pár už vytvořených témat, ovšem umístěných pod britskými leteckými jednotkami, takže jsem je přesunul tam, kam podle mě patří, tedy do fóra kanadských jednotek...jen tak pro informaci Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171150Verze : 0
  Avatar
  Vzhledem k dobové struktuře a terminologii navrhuji provést změnu v členění na:
  - ústření vojenské úřady;
  - vyšší jednotky;
  - vojsková tělesa:
  - vojenské úřady;
  - vojenské ústavy.
  Vnitřní členění vojsková tělesa pak na:
  - pěchota a útočná vozba;
  - dělostřelectvo a automobilní vojsko;
  - letectvo;
  - jezdectvo a vozatajstvo;
  - ženijní vojsko;
  - telegrafní vojsko.
  K ústředním vojenským úřadům počítat Ministerstvo národní obrany, Hlavní štáb branné moci, Generální inspektorát branné moci, Vojenskou kancelář presidenta republiky aj. K vyšším jednotkám počítat zemská vojenská velitelství, velitelství sborů, velitelství divisí a velitelství brigád. Vnitřní členění vojskových těles (pluky a samostatné prapory) provést později, po shromáždění dostatečného množství příspěvků.
  Stávající členění by bylo brzy velmi nepřehledné, nehledě na skutečnost, že vojskových těles letectva bylo pouze šest a spolu s úřady letecké technické služby a ústavy by jejich konečný počet nepřesáhl dvě desítky, zatímco u pozemního vojska půjde o několik stovek položek.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171767Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vzhledem k heslům v rámci letectva doplňuji svůj původní návrh, aby do členění mezi vojsková tělesa a vojenské ústavy byly vloženy ještě dva prvky:
  - vojskové oddíly ve svazu;
  - vojskové setniny ve svazu.
  V rámci oddílů by byla zařazena hesla, týkající se praporů, oddílů a perutí, jež byly součástí vojskových těles, případné další členění jako u vojskových těles. V rámci vojskových setnin ve svazu by byla zařazena hesla, týkající se rot, baterií a letek, jež byly buď součástí vojskových těles nebo součástí vojskových oddílů ve svazu, případné další členění jako u vojskových těles.
  Konkrétní příklady těchto hesel zašlu ještě dnes.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171768Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Bylo by dobré založit Izrael (ISR) v Jednotkách. Již je několik věcí a další hodlám zakládat během dodělávání článku o současném konfliktu.  Stejně tak bych uvítal zřízení podsekce pro Teroristické organizace.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171786Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Měl by někdo něco proti tomu, kdyby se založilo:
  Jednotky » Sovětský svaz a Rusko (SOV/RUS) » Od roku 1918 » Přehledy ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171788Verze : 0
  Avatar
  Přehledy - jeké přehledy co to je to snad používáme v osobnostech, asi by to chtělo vysvětlit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171800Verze : 0
  Avatar
  Považoval bych založení této sekce za vhodné u většiny armád (samozřejmě postupně), neboť v rámci osobnosti, které je nejlepší řadit abecedně, by to nebylo příliš vhodné.
  Možná by bylo lepší sekci nazvat "Přehledy nositelů hodností" a uvést zde příjmení a jméno (*-†), datum udělení hodnosti, další postup (povýšení, výslužba, v SSSR poprava aj.)
  Čtenáři by si mohli mnohem snadněji listovat v daných hodnostech a ověřovat případné povýšení, což se může hodit při zpracovávání hesel jednotek a uvádění hodností velitelů.
  Pokud by došlo k tomuto zavedení, jsem schopen téměř okamžitě (tedy podle rychlosti psaní) vytvořit cca deset přehledů generálských hodností u SSSR, cca pět přehledů generálských hodností u Německa a fakticky všechny přehledy generálských hodností meziválečného Československa, včetně legií.
  Mám rozpracovány přehledy Poláků, Rakušanů, Rumunů, Francouzů, jejich umístění na fórum by bylo záležitostí asi měsíce.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171819Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já bych to dal ke mě do Osobností. Samozřejmě do podsekce, která by se tam zřídila v Přehledech příslušného státu, neboť mezi jednotlivými jmény by se to ztratilo.


  Například: "Držitelé hodnosti Armádní velitel 1. stupně" by pak byly v příspěvku tohoto jména, který by byl zařazen v hierarchii fora takto: Osobnosti/Asie/SSSR/Přehledy/Přehledy držitelů hodností RKKA . Konkrétní název podsekce by mohl být klidně trochu jiný, to není problém se domluvit.


  Jde hlavně o to, že uživatelé jsou zvyklí hledat jmenné přehledy právě v Osobnostech. Do Jednotek lze vložit odkaz (ať už jako klasický nebo jako takový ten "institucionální" s ikonkou planetky).  Jdu založit v administraci příslušnou podsekci a hodím jsem odkaz. Je mi jasné, že to co jsem napsal nemusí být zcela pochopitelné pro toho, kdo nemá zcela zažitou naší terminologii a zvyklosti.


  Za chvilku to bude. Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171829Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak jsem zkusmo založil forum "Přehledy držitelů hodností 1935" v Přehledech Osobnosti/SSSR (samostatný chlíveček hned nahoře).  Takhle nějak bych si to představoval. Jméno se můžeklidně upravit dle Vašeho přání, není problém. Podobně by se mlhly založit další chlívečky jednak v rámci SSSR, druhak v rámci dalších států.


  Do příslušných sekcí Jednotek by se udělali pevné odkazy.  Vyhovovalo by Vám to takto ?  P.S.: Nejsem zrovna doma a tak tu u sebe nemám "noty" pro zakládání nových for v administraci a dělal jsem to z hlavy, tak doufám, že je to nové forum v pořádku vidět a v pořádku bude fungovat, hlavně co se týče práv. Wardollary to nebude přidělovat dokud to nenastaví Admin, protože je asi jediný, kdo dokáže správně nastavit ten podivný cash mod.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171835Verze : 0
  MOD
  Avatar
  jé - já už se neumím ani zeptat Laughing


  já měl na mysli přehledy jednotek - v rámci sov. jednotek už jsou:


  Přehled frontů DRRA 1941-1945
  Přehled frontů DRRA zformovaných v letech 1918-1922
  Přehled vojenských okruhů a skupin vojsk SA, r.1955
  Přehled vojenských okruhů DRRA r.1941
  Přehled vojenských okruhů DRRA v letech 1918-1922
  Přehled zón PVO 1941
  Přehled ženijních armád 1941-1942
  Tankové sbory meziválečného období
  Jezdecké sbory meziválečného obdo
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171846Verze : 0
  Avatar
  No tak aby bylo jasno to československo jsem upravil
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#171881Verze : 0
  Avatar
  S p. J.Fidlerem jsem se dohodl na tom, že mi poskytne seznam posádkových míst obsažených v knize Encyklopedie branné moci a já je spracuji do podoby, která by sekci Jednotky ČSR zpřístupnila i nezaujatému divákovi, pátrajicím po historii svého bydliště či rodiště.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172778Verze : 0
  Avatar
  podíval jsem se na obě verze Adamova a myslím si že jsou obě OK. Osobně bych preferoval tu původní verzi - tj. včetně údajů ze sčítání lidu 1937. Ale řekl bych že jsou více rovnocenné. Otázka je co je pro tebe méně pracnější na vkládání. píšeš co celé, či to kopíruješ jako data a upravuješ to?
  U Bratislavy se mi zase líbí více přepracovaná verze - hlavně díky větší přehlednosti.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172787Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Prehľadnejšia sa mi zdá prepracovaná verzia..... Aj keď tie údaje zo ščítania ľudu tiež nie sú zlé. Tieto posádky budú pokračovať aj po WW2 (cez WW2), alebo povojnové roky budú samostatne? (teda ak budú nejaké údaje)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172788Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No další údaje si už musíme sehnat sami Smile ale napadlo mě co to s kombinovat a ponechat tam údaje o sčítání lidu upravím znova tu přepracovanou verzi.
  Data mám od p.Fidlera v el.podobě Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172790Verze : 0
  Avatar
  Upraveno, ale mám poznámku uvědomte si že pokud tam necháme i ty data se sčítání lidu , bude to chtít podobné data vyhledat i z let následujicích a nebo i předchozích. Neříkám že úplně ye všech sčítáních lidu co kdy byli, ale aspoň s některých ano Razz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172793Verze : 0
  Avatar
  Další problém - členění asi bych to nechal po krajích a jako základ bych vzal momentální politické členění (to ale nezmám pro Slovensko - pomůže mi někdo). Pro Podkarpatskou Rus nachám tehdější politické členění.


  No a pak ty data s pozdějších období, to bude taky pěkná hoňka, ale myslím že by to šlo dát dohromady, nebo máte jinej dojem Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172794Verze : 0
  Avatar
  v sov. jednotkách založena sekce PVO s členením na vyšší velitelství, letecké útvary, dělostřelecké útvary a raketové útvary.
  jaký je váš názor na případné zařazení světlometů, hlásné služby a radarů?
  chcete to samostatně, či to sloučit do: podpůrných útvarů nebo ostatních útvarů?


  co se týká té diskuze kam zařadit přehledy sovětských jednotek, navrhoval bych je přesunout zatím do Struktury jednotek viz. https://forum.valka.cz/index.php/f/345
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172838Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Lepší a přehlednější se mi jeví přepracovaná verze. Ta původní je moc nahuštěná.  P.S.: V obou se mi špatně interpretují tady na Firefoxu některé znaky. Vidím tam nějaký zavináč a nějaký dash tag.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172934Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Včera som tu posielal delenie krajov na Slovensku, ale asi sa to neuložilo korektne, tak to dávam zas....


  Bratislavský kraj
  Trnavský kraj
  Trenčiansky kraj
  Žilinský kraj
  Nitriansky kraj
  Banskobystrický kraj
  Prešovský kraj
  Košický kraj


  Sčítania ľudu sa vykonávali zhruba každých 10 rokov - V Slovenskom národnom archíve sú uložené sčítacie operáty zo sčítaní ľudu z rokov 1930, 1940, 1950, 1961, 1970, 1980, 1991. Sčítacie operáty zo sčítaní ľudu v roku 1961 a 1970 nie sú kompletné. V Slovenskom národnom archíve sú uložené iba niektoré okresy.


  Ďalšou možnosťou je vyhľadať informácie na stránkach daných miest - niektoré uvádzajú aj takéto informácie, prípadne priamo v meste.....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172935Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - RoBoT :


  P.S.: V obou se mi špatně interpretují tady na Firefoxu některé znaky. Vidím tam nějaký zavináč a nějaký dash tag.  To vzniklo po editaci in-line to opravím, respektive překryju tím co mám v txt.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172936Verze : 0
  Avatar
  A ešte prehľad posádkových veliteľstiev v SR k 1.1.2006
  Bardejov
  Biel
  Hlohovec
  Jelšava
  Kežmarok
  Košice
  Lešť
  Levice
  Liptovský Mikuláš
  Kuchyňa
  Martin
  Michalovce
  Moldava nad Bodvou
  Nemšová
  Nitra
  Nováky
  Nové Mesto nad Váhom
  Poprad
  Prešov
  Rašov
  Rimavská Sobota
  Rožňava
  Topoľčany
  Sklené
  Sliač
  Štúrovo
  Sereď
  Trebišov
  Trenčín
  Vysoké Tatry
  Zemianske Kostoľany
  Zvolen
  Žilina
  Ružomberok
  Banská Bystrica
  Bratislava


  K dnešnému dňu neexistujú žiadne veliteľské štruktúry v posádkach Bardejov, Biel, Jelšava, Štúrovo - z týchto posádok boli stiahnuté útvary OS SR a boli zrušené aj veliteľstvá posádok. To isté čaká Kežmarok. Zároveň pracujeme na novom rozdelení posádkových veliteľstiev, ale to bude aktuálne až na budúci rok.....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172938Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Buko dík tohle použiji


  add sčítání: ano data by se dohledat daly ale kdo to bude dělat ??? Sad


  A nebo to prostě necháme tak jak to je a občas něco doplníme, což je vlastně praxe i v jiných sekcích Razz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172939Verze : 0
  Avatar
  add přehled posádek, to prosím přidej až do sekce, tady je to zbytečné, tyhle informace prozatím zpracovávat nebudu, spíše jsem potřeboval ty kraje a pak budu potřebovat aby to někdo od vás prošel, zda jsem to zařadil spávně
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172940Verze : 0
  Avatar
  No udělán to asi trochu jinak uvidíme prozatím to nechám bez členění protože teď ně napadlo že by to šlo jednodušeji podle abecedy třeba né všechny písmena ale stylem A-Č, D-G adt. Smiling Army
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172965Verze : 0
  Avatar
  Co se týká sekce Jednotky PVO, tak by bylo celkem dobré to přejmenovat na Jednotky PVOS, nebo případně mít název sekce pouze Protivzdušná obrana státu. Sama zkratka PVO v této části fora je spíše matoucí.


  Dále by se možná mohly sloučit sekce Dělostřelecké útvary a Raketové útvary v jednu.


  Pokud by se měla zakládat sekce s radary, světlomety atd. tak by se mohla pojmenovat Hlásná služba a radiotechnické vojsko.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#172994Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Přepracovaná vreze se mi zdá lepší Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173029Verze : 0
  Avatar

  Citace - Jiří Fidler :


  Vzhledem ke skutečnosti, že v říjnu 1866 došlo k zásadní proměně struktury velení, možná by bylo vhodné celé fóru rozdělit na:
  1) Rakousko (1804-1867),
  2) Rakousko-Uhersko (1867-1918).
  S tím přesahem 1866-1867 bychom si poradili na místě.


  Ad 1 by pak bylo možné postupovat podobně jako u Československa, tedy
  - ústřední úřady
  - teritoriální velitelství
  - operační velitelství
  - pěchota
  - dělostřelectvo
  - jezdectvo
  - technické jednotky
  - námořnictvo
  - služby
  - ostatní


  Ad 2 by bylo možné členit následovně
  - společná armáda
  - předlitavská zeměbrana
  - předlitavská domobrana
  - zalitavská zeměbrana
  - zalitavská domobrana


  U společné armády pak obdobně
  - ústřední úřady
  - vyšší velitelství (dále pak armády, sbory, divize, brigády)
  - vojsková tělesa (dále pak pěchota, dělostřelectvo, jezdectvo, námořnictvo, vzduchoplavectvo, ženijní vojsko, technické jednotky)
  - vojenské úřady (intendance, zdravotní služba, justiční služba, doplňovací služba...)
  - vojenské ústavy (školství, věda ...).
  - ostatní.


  U předlitavské zeměbrany pak obdobně
  - ústřední úřady
  - vyšší velitelství (divize a brigády)
  - vojsková tělesa (pěchota, dělostřelectvo, jezdectvo, technické jednotky)
  - ostatní.


  Současné hlavné členění na pozemní a letecké jednotky není ani systematické, ani potřebné, zvláštní fórum na dělostřelecké oddíly (tam nesprávný germanismus divisiony) se mi jeví zbytečné, jde v tomto případě o stejné vojskové těleso dělostřelectva jako dělostřelecký pluk.


  S pozdravem


  Jiří Fidler


  P.S.
  Do ostatních jsem hodil čtyři hesla armádních velitelství z let 1849-1859/60).  provedena úprava struktury R-U jednotek, dle výše uvedeného návrhu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173143Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Možná by stálo za úvahu dát do názvu subfor i ty originální názvy (např. Landwehr či Honvéd).


  předlitavská domobrana -- já bych to v názvu klidně psal "Předlitavská domobrana" z velkým písmenem na začátku, nejde mi o nějaký faktografický důvod, ale čistě o to, že je to název subfora a graficky/esteticky by to asi vypadalo lépe.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173145Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to RoBoT - OK, jdu na to


  ještě jsme s p. Fidlerem provedli drobná doplnění.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173148Verze : 0
  MOD
  Avatar
  OK, jen bych asi nepsal kaiserliches-königliches, ale kaiserlich-königliches.  Népfölkelö, királyi - takhle to mám zafixované já. Maďarsky neumím, nevím, co je správně, jen jsem to takhle někde kdysi našel.
  Ani u jednoho storpocentně nevím, jen jsem to takhle kdysi našel a mám to takhle zapamatované.
  **************************


  BTW: Dovolil bych si připomenout ty Izraelce a ty Teroristické skupiny
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173151Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to Smíšek - přesně tak je to myšleno-PVOS, je to ale prozatímní - se Schlangem jsme oddělili jenotky PVOS aby se nemotaly ve zbytku, ale u sov. jednotek bude ještě struktura měněna Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173209Verze : 0
  Avatar
  OK
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173210Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vím, že jste zavalení prací. Přesto jedna malá prosba. Polská Samodzielna Grupa Operacyjna "Śląsk" se vyskytuje dva krát nezávisle na sobě:
  1) v září 1938 při obsazování těšínska ( Zaolzia)
  2) v září 1939 jako součást armády "Kraków" w boji proti Němcům.
  Jsou to zcela různé operační skupiny. V sekci jednotky - Polsko se evidentně jedná o tu první variantu. Prosím proto o dodání k názvu i rok její působnosti 1938.
  Děkuji.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173212Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - stary :

  Vím, že jste zavalení prací. Přesto jedna malá prosba. Polská Samodzielna Grupa Operacyjna "Śląsk" se vyskytuje dva krát nezávisle na sobě:
  1) v září 1938 při obsazování těšínska ( Zaolzia)
  2) v září 1939 jako součást armády "Kraków" w boji proti Němcům.
  Jsou to zcela různé operační skupiny. V sekci jednotky - Polsko se evidentně jedná o tu první variantu. Prosím proto o dodání k názvu i rok její působnosti 1938.
  Děkuji.  je to takhle OK Confused:
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173214Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Ještě jsem se rozhodl k doplnění věty :
  V období 1.republiky součást politického okresu Brno venkov a soudního okresu Brno okolí.


  Jinak to členění bude asi opravdu lepší podle abecedz protože dohledávat tam co dnes patří je třeba v oblasti Zakarpatské Ukrajiny holej nesmysl.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173244Verze : 0
  Avatar
  Mohla by sa vytvoriť sekcia prehľady, kde by mohli byť uvedené jednotlivé kraje, župy, krajiny...., prípadne obdobia s prehľadom posádkových veliteľstiev a s okazmi na už založené témy...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173255Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Uvidíme tohle je zatím hudba budoucnosti, nejdříve tu sekci narvu daty s 1.republiky a pak budem uvažovat co dál, ale myslím že to bude celkem dobré pro laiky Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173265Verze : 0
  Avatar
  Tak první dávka posádek by měla být hotova, mám ale hodně problémů ze zjišťováním okresů na Slovensku, nevíte někdo o Servru kde to jde zjistit jednoduše Smile.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173347Verze : 0
  Avatar
  Pro Schlangeho - je to OK - díky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#173699Verze : 0
  MOD
  Avatar
  S p. Fidlerem jsme se pokusili vymyslet, jak rozčlenit lépe sovětské jednotky - vylezlo z toho toto:


  Pozemní vojsko
  Do roku 1918 ---> Rusko do 1917
  Rusko 1917-1939
  *Armády
  *Sbory
  *Divize
  *Ostatní-nezařazeno
  Sovětské Rusko 1917-1922
  *Ústřední orgány
  *Vojenské okruhy
  *Fronty
  *Armády
  *Divize
  *Ostatní-nezařazeno
  Sovětský svaz 1922-1939
  *Ústřední orgány
  *Vojenské okruhy
  *Sbory
  *Divize
  *Ostatní-nezařazeno
  Od roku 1918 ---> Sovětský svaz 1939-1946
  Sovětský svaz 1946-1990
  struktura stejná jako u "od 1918"
  Ruská federace od 1991
  *Vojenské okruhy
  *Armády
  *Divize
  *Ostatní-nezařazeno
  Přehledy
  struktura stejná jako u "od 1918"


  Tučně jsou stávající - ty se jen přejmenujou. Vybral jsem to tak aby bylo minimálně přesunů.


  na stejnou úroveň jako Pozemní vojsko, letectvo, námořnictvo a PVOS přidat:
  Stav DRRA k 22.6.1941
  *ústřední orgány
  *fronty, vojenské okruhy, loďstva, armády a flotily
  *sbory a eskadry
  *divize a brigády
  *pluky


  Do Sovětský svaz 1922-1939, Sovětský svaz 1939-1946 a Sovětský svaz 1946-1990 přidat ústřední orgány
  --------------
  Jsou připomínky?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175565Verze : 0
  Avatar
  otázka k jednotkám USA - mám seznam tzv. Naval Districts v roce 1941, což by mělo být něco jako jednotky pobřežní obrany, a táži se, kam je zařadit, když to jsou "Districts"? přifařit do některé z existujících kategorií US NAVY a nebo vytvořit novou sekci?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175727Verze : 0
  Avatar
  1) chápu nutnost oddělit znepřátelené jednotky z občanské války.
  nejsem ale přesvědčen o nutnosti dělení Sovětské Rusko 1917-1922, Sovětský svaz 1922-1939, Sovětský svaz 1939-1946 a Sovětský svaz 1946-1990, sice chápu k jakým historickým předělům je toto dělení navrženo, ale měl jsem za to že s přechodem na přehledová fora kde jsou uvedeny jednotlivé jednotky stejného názvu podle data existence tento problém vyřeší a zároveň zůstane struktura sekce relativně jednoduchá. Co s jednotkami jejichž existence bude prolínat několika obdobími zároveň? zakládat je dvojitě a dělit je v obdobích podle časového omezení sekce?


  2) co s dělením podle druhé zbraně u nižších jednotek na pěší, dělostřelecké, jezdecké .... atd. zachovat jako dosud a nalepit na na výše navrženou strukturu jako další patro podadresářů - nebo to tam nasypat jednotně bez rozlišení?


  3) Nevím jestli je dobré dělat Stav DRRA k 22.6.1941 jako samostatný přehled - nebylo by jednodušší dát to jako příspěvek k dané existující jednotce? mě osobně to přijde jako práce navíc.


  4) zároveň jsem si uvědomil že carské letectvo nemáme vůbec kam dát, a stejně tak černomořské loďstvo existovalo také i za cara. což je další téma které bude chtít vyřešit.


  5) osobně bych preferoval základní dělení časové (carské Rusko, občanská válka, SSSR a Ruská Federace) a poté podstrukturu vycházející z terminologie:
  strategické svazy, operačně-strategické svazy, vyšší operační svazky, nižší operační svazky, útvary a jednotky. přičemž by v každé podúrovni došlo ještě v případě potřeby k dělení podrobnějšímu (např. dle zbraně) ale to by se zakládalo až poté co by k tomu opravňoval nějaký minimální počet topiků.


  6) další zásadní otázkou pro mě je - do jak velkého podrobného členění se při zakládání struktury poustit. myslím to teď obecně (s vyjímkou jednotek Československa) zda-li se pouštět až do rot či čet.
  jedna věc je zda-li je to v našich silách, druhá věc je ale spíše obecně o zaměření, drtivá většina vyhledávání ve faktografii je ve vztahu k nějaké bojové akci, či podrobnosti z článku kliknutím na link d dalším podrobnostem a encyklopedické vyhledávání je zatím v menšině (tady bych odhadl že většina zájemců míří spíše do archívu než na válku.cz). Zmiňuji to proto že podle zvoleného cíle lze taky nastavit strukturu fora.


  Prosím všechny moderátory a častné přispěvatele do sekce jednotek aby se k výše uvedenému vyjádřili a pojali řešení sověstkých jednotek jako vzor který budou další státy následovat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175732Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No, ono to v urcitem okamziku zacne byt neprehledne, a to i na urovni vyssich svazku, kterych nebylo tolik. protoze pokud existovala nejaka divize ci vyssi struktura v carskem rusku ci za revoluce, pote v mezidobi, pote v nekolika verzich pred vypuknutim ww2, nekolikrat behem ni, potom se "zgardovala" a po valce jeste nejaky cas existovala, znamena to rekneme 5-10 for s tim samym nazvem, jen jinym letopoctem. Vynasobeno puvodnim mnozstvim temat v dane kategorii to muze vest k pomerne vysokemu poctu temat, a to uz ztraci na prehlednosti i rychlosti z pohledu uzivatele. Delame to tak vsude jinde, nevim co nam tedy brani to tak zalozit i tady, v pripade Sovetskeho svazu. A nastinene problemy jsou identicke, ktere by se resili i jinde, napriklad u nemeckych jednotek, britskych ci americkych. Pokud se prolina obdobimi, necht existuje v jednom jako tema, a v ostatnich jako link, tak jako je to u osobnosti pusobicich ve vice zemich.


  Sonda do roku 1941 vypichnuta mimo ma sve prednosti - je to jednoduse k nalezeni a prehledne usporadano. Neni ale nezbytne nutne delat na to novou sekci, lze i varianta, ze se to pozaklada k stavajicim tematum te doby, a nekde se akorat vytvori jedno prehledove forum DRRA 22.6.1941 a tam budou odlinkovany jednotlive prispevky tak, aby to bylo prehledne, a to muze byt nakonec i clanek na valce. Smysl v tom vidim, je to super napad (viz nedavna diskuse nad stalinovym velkym planem a utoku na SSSR, vedel o nem Stalin ...), ale asi neni nezbytne nutne pro zrizovat extra sadu kategorii na foru.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175745Verze : 0
  MOD
  Avatar
  1) a 2) Napadá mě, že už jsou nějak členěny čsl. jednotky - asi se to osvědčuje ... Confused: ... takže by to bylo dobré udělat podobně. Je to tam:


  *Časové období
  **vyšší jednotky - tam kde jsou zbraně pomíchaný
  **zbraň


  takže podobně by to bylo asi takhle (je to příkled!):
  SSSR 1939-1945
  *Pozemní armáda
  **Hlavní velitelství
  **Vojenské okruhy etcetc...
  **Fronty
  **Armády
  **Sbory
  ***Střelecké sbory
  ***Jezdecké sbory
  ***atdatdatd
  ...
  *Námořnictvo
  *Letectvo
  *PVOS


  ANEBO ?!!!?


  SSSR 1939-1945
  *Pozemní armáda
  **Hlavní velitelství
  **Vojenské okruhy etcetc...
  **Fronty
  **Pěchota
  ***Vševojskové armády
  ***střelecké sbory
  ***střelecké divize
  **Tankové vojsko
  ***Tankové armády
  ***Tankové sbory
  **Dělostřelectvo
  ***Dělostřelecké sbory


  Mě se ta první varianta líbí víc-bo jsem na to zvyklý, ale ta druhá je podobnější již existující čsl. armádě.


  K těm přehledovým tématům - já to dělám ze dvou důvodů:
  1-Když dělím témata, tak takhle zachovám stávající linkování
  2-Do budoucna, když bude někdo linkovat, tak asi nebude odborník na DRRA, takže je schoopnej nalinkovat podle názvu X. armáda, ale asi těžko bude dohledávat, jestli jde o X. armáda[1941], nebo X. armáda[1941-1945] ... jedna byla rozformovaná v srpnu 1941 a druhá vznikla v září 1941.


  3) Bylo to myšleno jednak proto, že toto datum je hodně významné a zadruhé proto, že p. Fidler má nashromážděno hodně údajů k tomuto datu...ona tady není sekce OdB a toto by měla být nahrážka, ale je to proto, že 22/6/41 je výjmečně důležitý datum Wink


  4) to se jednoduše vyřeší rozčleněním:
  Rusko do 1917
  *Pozemná armáda
  *Námořnictvo
  Wink


  5) Zákl. dělení podle časových úseků - naprosto souhlasím, v předchozím návrhu jsem si to neuvědomil Wink


  6) jax napsal v 5) zakládal bych to až podle potřeby, ale u SSSR je toho hromada Laughing takže tam bude hodně věcí potřeba založit - projdu to a spořítám kolik témat by bylo v jednotl. sekcích - ale tobě jde asi obecně nejen o SSSR - žejo?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175752Verze : 0
  Avatar
  Vážení kolegové,
  1) doporučuji, aby každý stát měl své samostatné fórum, i třeba z toho důvodu, že je to slušné vůči jeho vojákům. Proto by asi mělo být Rusko odděleno od SSSR a samostatnost by měla získat Ukrajina, pobaltské země apod. Problém nám vzniká u občanské války, to však bude u všech občanských válek. Z našeho hlediska původní ruská armáda skončila do jara 1918. Rudá armáda může jednoznačně patřit k SSSR, protože návaznost jednotek je většinou dána. Ovšem bílé Rusko je zvláštnost - nové jednotky nám vznikají a po porážce zanikají, část přetrvává v exilu až do 2. světové války, kde se k nim připojuje ROA. Já bych to nechal v rámci Rusko, ale s přídomkem po 1917.
  Moje doporučení je tedy následující:
  Rusko
  * Rusko do 1917/1918;
  * Rusko po 1917/1918;
  * Rusko po 1991.
  Protože zatím nemáme příliš hesel, myslím, že by se mohlo nyní vystačit s následujícím:
  * Rusko do 1917/1918
  - zatím nedělit, později jako následující.
  * Rusko po 1917/1918
  ** ústřední vojenské orgány;
  ** vyšší velitelství;
  ** pěchota;
  ** dělostřelectvo;
  ** letectvo;
  ** ostatní.
  * Rusko po 1991
  ** ústřední vojenské orgány;
  ** pozemní vojsko;
  ** vojenské letectvo;
  ** válečné námořnictvo;
  ** vojsko protivzdušné obrany;
  ** raketové vojsko strategického určení;
  ** ostatní;
  Domnívám, že další členění může zatím počkat, ovšem s výjimkou Rusko po 1917/1918, kde se s kolegou jv chystáme naplnit jednotky bílého Ruska. Takže tam možná ještě na podzim budeme žádat další rozčlenění.
  2) Doporučuji, aby z Československa byly vyčleněny všechny věci týkající se České republiky, Protektorátu, Slovenska 1939-1945 i Slovenska po 1993.
  Česká republika by měla mít vlastní fórum, Čechy a Morava také vlastní fórum (zde se bude jednat o cca 50 hesel), Slovensko by se mělo dělit na:
  * Slovensko 1939-1945;
  * Slovenské národní povstání (pokud tedy nedat 1. čs armády a všechny její jednotky do Československa k 2. odboji, já bych to ale nechal u Slovenska, půjde asi o 100 hesel);
  * Slovensko po 1993.
  3) Ohledně Sovětů se mi líbí sch návrh, protože Sověti opravud užívali oněch jím uvedených kategorií. Problém se nám však objevuje po skončení 2. světové války, kdy od června 1945 do března 1946 došlo k celkové reorganizaci. Doporučoval bych to zde říznout, opakujících se hesel nebude mnoho, takže samostatné SSSR by mohlo vypadat následovně:
  SSSR
  * SSSR do 1945/1946;
  * SSSR po 1945/1946;
  * SSSR - červen 1941;
  * SSSR - květen 1945.
  Protože nepředpokládám, že bychom prozatím šli níž, než na úroveň operačních svazků (tedy do brigád včetně), mohla by vnitřní struktura vypada následovně:
  * SSSR do 1945/1946:
  ** ústřední vojenské orgány;
  ** strategické svazy;
  ** operačně strategické svazy;
  ** vyšší operační svazky;
  ** nižší operační svazky;
  ** ostatní.
  * SSSR od 1945/1946:
  ** ústřední vojenské orgány:
  ** pozemní vojsko;
  ** vojenské letectvo;
  ** válečné námořnictvo;
  ** vojsko protivzdušné obrany;
  ** strategické raketové vojsko;
  ** ostatní.
  U SSSR do 1945/1946 by do strategických svazů náležela jen velitelství směrů (možná bychom toto ani nemuseli zakládat), do operačně strategických svazů patří fronty, loďstva a zvláštní vojenské okruhy, do vyšších operačních svazků patří vojenské okruhy, armády, armádní skupiny, skupiny vojsk a sbory, do nižších operačních svazků patří divize a brigády. . Vzhledem k tomu, že máme již dost hesel, doporučuji celkové členění následující:
  * SSSR do 1945/1946:
  ...
  ** operačně strategické svazy:
  *** fronty;
  *** zvláštní vojenské okruhy;
  *** loďstva.
  ** vyšší operační svazky:
  *** vojenské okruhy;
  *** vševojskové armády;
  *** ostatní armády;
  *** armádní skupiny a skupiny vojsk;
  *** střelecké sbory;
  *** tankové, mechanizované a jezdecké sbory;
  *** letecké sbory;
  *** ostatní sbory;
  *** flotily a eskadry.
  ** nižší operační svazky;
  *** střelecké divize;
  *** tankové, motorizované a jezdecké divize;
  *** letecké divize;
  *** ostatní divize;
  *** střelecké a motorizované brigády;
  *** tankové, mechanizované a jezdecké brigády;
  *** letecké brigády;
  *** dělostřelecké brigády;
  *** brigády lodí;
  *** ostatní brigády.
  V zásadě bych nižší svazky dělil na pěchotu (včetně horské), rychlé síly, letectvo a ostatní, u brigád bych kvůli počtu vyčlenil navíc dělostřelectvo. Největší počty budou u střeleckých divizí, jejich nejvyšší číslo, které já znám, je 422. střelecká divize, která ovšem existovala dvakrát. Toto se nám vyskytuje u mnoha divizí + máme ještě gardové, takže celkový počet bude činit přes 800 hesel. Ovšem než to dáme dohromady, uplyne asi hodně vody.
  Zkusme však pouvažovat, aby číselná řada probíhala stylem 1 - 2 - 3 ..., nikoli 1 - 10 - 100 - 101 ... Pokud by to nešlo jinak, přimlouval bych se za označování 001. střelecká divize, 07. armáda apod.


  S pozdravem
  JF
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175774Verze : 0
  MOD
  Avatar
  bohuzel technicky to nelze jinak nez 001, 002 ... aby se nam to radilo spravne, radi se to jako text, tedy 1 - 10 - 100 - 2 - 20 ... umistenim nul se to da obejit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175775Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Když jsem se teď díval na svoje návrhy, uvědomil jsem si, že u Sovětů do 1945/1946 zcela jednoznačně ustupuji od obvyklého schématu pozemní / námořní / letecké. Ale ono toto členění takto fungovalo jen málokde. Samozřejmě bylo u D a GB, z méně rozpracovaných fór u F a I. Ovšem SU, US, J a většina menších zemí toto členění nepotřebuje. Nemáme jej nakonec ani u CS do 1945 (samozřejmě bez námořnictva), ale myslím, že bude zbytečné i u CS po 1945. Jak zcela správně uvedl kolega jv, můžeme členit podle velitelských stupňů nebo podle druhů vojsk, ovšem jedno členění musí být dominantní, samozřejmě ne u všech zemí stejné. Pro SSSR do 1945/1946 bych jednoznačně preferoval členění stupňů, pro SSSR po 1945/1946 členění vojsk. U Němců do 1935 členění stupňů, pro roky 1935-1945 členění vojsk. U našich vždy prioritně členění podle velitelských stupňů.
  S pozdravem
  JF
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175778Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ÉÉÉÉÉ Laughing


  Ne, že bych to přestal zvládat, ale přimlouvám se za použití metody per partes - takže od hora dolů:  1 - je přijatelné členění Confused:


  Rusko
  Rusko do 1917/1918;
  Rusko po 1917/1918;
  Rusko po 1991


  SSSR
  SSSR do 1945/1946
  SSSR po 1945/1946
  SSSR - červen 1941
  SSSR - květen 1945
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175779Verze : 0
  Avatar
  Pak bych tedy zvláště u Sovětů doporučoval ještě zavčas přečíslovat, jinak se v tom utopíme, vždyť máme?
  - armády po číslo 70,
  - letecké armády po 18,
  - ženijních armády po 10,
  - záložní armády po 10,
  - střelecké sbory po 135,
  - gardové střelecké sbory po 40,
  - jezdecké sbory po 19;
  - tankové sbory po 31,
  - gardové tankové sbory po 12,
  - mechanizované sbory po 30,
  - sbory protivzdušné obrany po 15,
  - letecké sbory po 19,
  - dělostřelecké sbory po 10,
  - střelecké divize po 422?,
  - gardové střelecké divize po 129,
  - jezdecké divize po 116,
  - gardové jezdecké divize po 17,
  - tankové divize po 112,
  - dělostřelecké divize po 31,
  - protiletadlové divize po 76,
  - divize protivzdušné obrany po 90,
  - letecké divize po 336,
  - tankové brigády po 259,
  - gardové tankové brigády po 68,
  - mechanizpvané / motorizované brigády po 152,
  - gardové mechanizpvané / motorizované brigády po 35,
  - dělostřelecké brigády po 238,
  - gardové dělostřelecké brigády po 71,
  - gardové raketometné brigády po 33 ...
  Myslím, že to stačí, a že se vyplatí psát 01, u střeleckých sborů a divizí, gardových střeleckých divizí, jezdeckých divizí, tankových divizí a brigád, leteckých divizí, mechanizovaných a motorizovaných brigád a dělostřeleckých brigád psát 001.
  S pozdravem
  JF
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175786Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Omlouvám se za to Slovensko, ale v tom případě mi založte samostatně Protektorát Čechy a Morava, ať mohu udělat Vládní vojsko.
  JF
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175787Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Add Protektorát, tady to uděláme tak že to zůstame v sekci ČSR/ČR akorát budeme muset roky 1939-45 rozdělit na Protektorátní jednotky, jednotky v SSSR, jednotky ve VB, Polsku a asi ve Francii, s tím že pod jednotkama ve VB bude i střední východ a Egypt.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175795Verze : 0
  Avatar
  A bude tých jednotiek na západnom fronte dosť? Aby nebola založená sekcia, kde bude nejakých 15 tém...(teda aspoň vo Francúzsku a v Poľsku ich podľa môjho názoru spolu nebude ani toľko)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175800Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to buko:


  Trocha off topic. Čítal som práve tvoje čínske jednotky a napadlo mi, či by nebolo dobré uviesť pri nich už priamo v názve rok, ku ktorému je toto členenie aktuálne, ako to robí J.F. Pretože napríklad táto jednotka má v texte uvedené, že ide o org. štrukt. k 1/1/06. Teoreticky však môže dôjsť k zmene štruktúry napr. k 1.1.2007 a preto dávam tento návrh, aby to bolo jasné už z názvu príspevku.


  Som z osobností a zo sov. lietadiel, preto ma hneď nekameňujte ak je to blbosť.. Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175835Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Panzer: blbosť to nie je - ale môj názor je, že pokiaľ ide o tú istú jednotku, ktorá prešla len vnútornou organizačnou zmenou tak sa nová téma nerobí. Nová téma sa robí len vtedy, ak sú dve zložky s rovnakým názvom, ale bez náväznosti na seba - to je prípad hlavne Sovietskych celkov, ktoré boli mnohokrát zrušené, zničené a rozpustené a s rovnakým názvom vznikol neskôr celok s tým istým názvom, ale bez náväznosti na predchádzajúcu (tradície....). V prípade že budem v čínskych jednotkách o takomto niečom vedieť, tak tam samozrejme roky uvediem (aby som rôzne jednotky s rovnakým názvom odlíšil).Ale takéto zmeny dávam ako nový príspevok k už založenej téme - aspoň je vidieť história (viď napr. 21st (East African) Infantry Brigade, dobre to vidno v 11th (African) Infantry Division ale aj v iných jednotkách v tejto sekcii - stále na tom pracujem)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175836Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Понял!


  Всё ясно! Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175838Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Aj keď možno u jednotiek ktoré už neexistujú a sú k dispozícii dané údaje by to možno nebol až taký zlý nápad.....(ale otázka je načo, ak neexistuje iná jednotka s takým istým názvom, bolo by to výhodné pri prezeraní, aby som hneď videl obdobie, kedy jednotka pôsobila)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175840Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Dobrátedy - nikdo nic nenapsal, přikročíme tudíž k fázi 2 Wink

  Vyhovuje následující členení Ruska Confused:


  Rusko (RUS)
  Rusko do 1917/1918
  - zatím nedělit, později jako následující.
  Rusko po 1917/1918
  ústřední vojenské orgány
  vyšší velitelství
  pěchota
  dělostřelectvo
  letectvo
  ostatní
  Rusko po 1991
  - zde bych to taky zatím nečlenil (teda pokud někdo nechce vkládat hromadu příspěvků)


  Připomínky Confused:


  ---------------
  V sov. armádách jsem pokusně napsal ty nuly zleva kvůli řazení.
  ---------------
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#175981Verze : 0
  Avatar
  samostatné Rusko jsem založil, tak to Jirko projdi, napiš připomínky a popřesouvej co je potřeba.  Jak vyšetřím delší volnou chvilku pustím se do sovětů.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176155Verze : 0
  MOD
  Avatar
  sqwjellé ... doufám, že nikdo nebude nic namítat proti:


  SSSR
  SSSR do 1945/1946
  ústřední vojenské orgány
  strategické svazy
  operačně strategické svazy
  vyšší operační svazky
  nižší operační svazky
  ostatní
  SSSR od 1945/1946
  ústřední vojenské orgány
  pozemní vojsko
  vojenské letectvo
  válečné námořnictvo
  vojsko protivzdušné obrany
  strategické raketové vojsko
  ostatní
  Přehledy
  strategické svazy
  operačně strategické svazy
  vyšší operační svazky
  nižší operační svazky


  Wink Co vy nato Confused:
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176165Verze : 0
  Avatar
  Teď mě napadá - byl jsem na teďka na stránkách Ministerstva obrany Ruské federace, a mají taky kosmické vojsko .... ale nezakládej to Laughing Laughing Laughing
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176167Verze : 0
  Avatar
  OK nová struktura sovětských jednotek založena, prosím o připomínky.


  v rámci přesouvání ze stávající struktury navrhuji rovnou přejmenovávat na čísla 00x.


  po přesunutí bude stávající struktura smazána.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176235Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jasně - já to právě během toho přesouvání upravuju, takže bych to radši dělal sám - teda to mám co dělat do důchodu, nebo si to můžem nějak rozdělit a domluvit se, ale armády prosím nepřesouvat - mám to rozdělaný...a pásma PVO taky ne - opravuju názvy Wink
  Fronty taky udělám - je to potřeba různě porozdělovat, poupravovat atd...


  Jedna otázky - přehledy - budou se ještě nějak členit ?
  někam musím přesypat přehledy jednotek (např. 1. armáda - přehled).
  Asi by to chtělo přidat di těch přehledů:
  *Operačně-strategické svazy
  **Zvláštní vojenské okruhy
  **Fronty
  *Vyšší operační svazky
  **Vojenské okruhy
  **Armády, armádní skupiny
  **Sbory
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176250Verze : 0
  Avatar
  Ještě mě napadá: Přehledy/OOB 22.6.1941
  Nechceš to rozčlenit? Takhle tam bude všechno na hromadě
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176253Verze : 0
  Avatar

  Citace - jirka vrba :

  Ještě mě napadá: Přehledy/OOB 22.6.1941
  Nechceš to rozčlenit? Takhle tam bude všechno na hromadě  výhledově ano, ale teď bych to tam jenom maximálně nasypal, stejně pokud jsou ty příspěvky plné křížových linků tak je otázkou to jaké úrovně to do OOB dávat, já myslím že po sbory by to mohlo stačit.


  tou otázkou myslíš jako zvláštní strukturu pro přehledová fora? já jsem dosavadní diskuzi pochopil v tom smyslu že přehledová fora budou součástí Sovětské Rusko a SSSR do r. 1945/46 a SSSR po r. 1945/46
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176260Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Dobře - já ty přehledy teda dám tak jak píšeš - původně se totiž uvažovalo o rozčlenění na víc časových úseků a pak by byly v přehledu jednotky z různých období. Teďka je to v pohodě všechno do 1945/46


  ----------
  Ještě mě napadá - dělám i jezdecké sbory, tak ty taky prosím nepřesouvat
  ----------  Ještě poslední věc - doufám, že nikdo nic teďka nelinkuje na rus/sov. jednotky Laughing - pro jistotu to někam napíšu
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176263Verze : 0
  Avatar
  No s těma přehledama to není až tak jednoduchý - teďka rozděluju Běloruský vojenský okruh a ten je právě v obou částech do i od 1945/6 ... no prostě to rozseknu a doufám, že na to nejsou linky - projistotu tam přidám křížem linky, aby se to dalo případně dohledat Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176660Verze : 0
  Avatar
  Hmmm - teď mě napadá ten problém budem mít na více místech - jen z hlavy:
  40.A
  8.GA
  1.GTA


  no snad je to všechno - doplním tam křížové odkazy, aby se tam i v případě že se dostanu na jiné období dalo doklikat Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#176671Verze : 0
  Avatar
  Nadväzujem na Požiadavku na založenie novej sekcie...


  Chris: austrálske jednotky WW1 dávaj do sekcie Commonwealth / Veľká Británia / ostatní, zatím nezařazeno. Tam sú všetky koloniálne jednotky.... A ak k nim dáš prídavo Austrália, tak to bude OK.


  Jednotky z WW2 môžeš dávať už do sekcie Austrália
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184297Verze : 0
  MOD
  Avatar
  tedy opakuji svůj dotaz zde :


  měly by se jednotky, které sice oficiálně spadají pod Velkou Británii, ale jsou tvořeny Australany, nějak odlišit v názvu?


  např. "1st Light Car Patrol (Australia)"
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184298Verze : 0
  Avatar
  odlišování jednotek v názvu bych se raději vyhnul a použil je jenom tam kde to bylo oficiální. ve vlastním příspěvku se to klidně uvést může.


  příspěvky k jednotkám před nezávislostí musí být u VB, ale možná by mohly být uvedeny v australských jednotkách odkazovací fora (na VB) s tím že se do nich uvede že byly australské, ale před vyhlášení nezávislosti.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184312Verze : 0
  MOD
  Avatar
  tedy nevím nevím (je to pro mé příspěvků chtivé já lákavá představa - 2x tolik příspěvků za stejnou práci Very Happy ) ale osobně bych se přikláněl k tomu, aby odkazovací fórum z Austrálie bylo maximálně na 1st Australia Imperial Force, ze kterého už posléze budou všechny jednotky patřící pod ní rozlinkovány na svá umístění v britských jednotkách...už proto, že pokud by pro každé fórum v britských bylo stínové v australských, stejně by to chtělo založit příslušnou sekci pozemních jednotek neboť problém s nepřehledností by byl stejně...


  tak...doufám, že je z tohohle pochopitelné, co jsem to chtěl vlastně říct...ani já si teď po zpětném přečtení nejsem úplně jistý Embarassed Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184316Verze : 0
  Avatar
  No já nevím ale já bych to nedělal - tedy ty přesměrovací fora.


  Nebylo to tak že jednotka jako taková existovala dál pod stejným označením ale jiným velením atd. Confused:
  To by pak mohlo být přece jen prolinkováno mezi sebou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184318Verze : 0
  Avatar
  Chris: Myslím že Schlange myslel jednu prehľadovú tému v Austrálii, kde by bol zoznam jednotiek z WW1, len názov jednotky nalinkovaný na tému vo Veľkej Británii... (napr. niečo takéto - Territorial Army)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184332Verze : 0
  MOD
  Avatar
  chris: ešte jedna vec - už som to tu niekde so Schlangem riešil (myslím ale že cez SZ) - koloniálne jednotky by sa mali zaraďovať pod Ostatní, zatím nezařazeno..... Pokiaľ sa im neurobí nejaký iný chlievik
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184335Verze : 0
  MOD
  Avatar
  hm...tak proč mi to Schlange neřekne? Rolling Eyes
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184339Verze : 0
  Avatar

  Citace - Chris Amber :

  hm...tak proč mi to Schlange neřekne? Rolling Eyes  Asi si myslel že opakovat to co už jednou řekl Buko je zbytečné


  Citace - buko1 :

  Nadväzujem na Požiadavku na založenie novej sekcie...


  Chris: austrálske jednotky WW1 dávaj do sekcie Commonwealth / Veľká Británia / ostatní, zatím nezařazeno. Tam sú všetky koloniálne jednotky.... A ak k nim dáš prídavo Austrália, tak to bude OK.


  Jednotky z WW2 môžeš dávať už do sekcie Austrália
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184342Verze : 0
  Avatar
  omg...tak jdu zase přesunovat, no Rolling Eyes


  teď teda ještě znova otázka - mám pak dělat názvy "1st Light Car Patrol" nebo "1st (Australia) Light Car Patrol" pro odlišení ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184344Verze : 0
  Avatar
  Čteš ty vůbec to co kdo v tomto tématu napsal Smile


  Citace - Schlange :

  odlišování jednotek v názvu bych se raději vyhnul a použil je jenom tam kde to bylo oficiální. ve vlastním příspěvku se to klidně uvést může.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184346Verze : 0
  Avatar
  Môj návrh - urob prehľadové fórum na Austrálske jednotky vo WW1 a tam uvádzaj ktoré jednotky si vytvoril. Jednoky potom dávaj s názvami tak ako boli originálne (pokiaľ v názve nemali Australia, tak ho proste mať nebudú - to čo je v sekcii ostatné založené s názvami v zátvorke (African, Nigerian, Gold Coast) mali tieto názvy aj v dobových dokumentoch z WW2 a tesne po nej, z ktorých som čerpal).


  Tu je ta SZ od Schlangeho (pýtal som sa konkrétne na WW2):


  Citace :

  Od: Schlange
  Komu: buko1
  Zaslal: 07 srpen 2006 16:28
  Předmět: Re: Britské pozemné jednotky WW2
  buko1 napsal: ‹ Select › ‹ Contract ›
  Zdravím.


  Citace :

  Mám jednu otázku - kam mám zaradiť pozemné jednotky bojujúce vo WW2 - konkrétne Juhoafrické - k pozemným jednotkám Veľkej Británie, k Ostatným - nezařazeno Veľkej Británie, alebo k vytvoreným štátom v rámci Commonwealthu (ide mi hlavne o juhoafrické jednotky)?


  Ako vlastne zaraďovať jednotky Commonwealthu k štátnej príslušnosti - pokiaľ je napríklad jednotka označená ako Nigérijská už počas WW2, ale Nigéria ako štát vznikla až niekedy v 60-tych rokoch - zaradiť ju do pozemných síl GBR, alebo ostatných - zatím nezařazeno GBR (ostatné štáty Commonwealthu som predbežne vylúčil)


  Štefan BUKOVAN  jednotky států jenž existovali v Commonwealthu vkládej do konkrétních států (Canada, JAR, Nov. Zeland, Australie), státy které vznikly později dej do ostatních.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184347Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to je to, co jsem chtěl slyšet - protože když jsem to tam viděl, tak jsem si řekl, jestli to taky není podobné upřesňování...proto jsem se ptal znova na stejnou věc Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#184348Verze : 0
  Avatar
  Mám otázku pre moderátorov. Kedysi som sa dosť zaujímal o Hlinkovú gardu. Mám par vecí, ktoré by bolo možné použiť. Viem, že armáda a HG je niečo iné, al poraďte kde to šupnúť.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#187018Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Moderátor tejto sekcie síce nie som ale poradiť môžem. HG podľa mňa zatiaľ patrí pod Slovensko (SVK) » Jednotky z let 1939-45.

  Keď bude týchto polovojenských jednotiek viac (napr. Hlinkova dopravná garda, Hlinkova železničná garda, Hlinkova mládež a pod.) môže sa zriadiť nový chlievik aký je napr. v Nemeckých jednotkách Německo - jednotky ostatní (pomocné)

  Je to sranda, ale práve včera som písal na Katolícku univerzitu v Ružomberku žiadosť o súhlas s publikovaním jednej ich diplomovej práce na válke, pretože je v nej veľmi pekne a komplexne popísaný vznik a členenie HG Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#187022Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Môj názor: Slovensko - Jednotky z let 1939-45


  Dôvod: Sekcia sa volá jednotky. Nie je definované či ide o jednotky armády, rodobrany, žandárstva, pracovnej služby alebo HG.... V prípade že toho bude veľa, potom sa možno založí nová sekcia len na pre zložky HG.....(ako je sekcia SS v Nemeckých jednotkách). Má niekto iný návrh?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#187023Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Prosim moderatory o prozativni nezasahovani do sekce Ceskoslovensko 1951-1992 bude to uvedeno do poradku.
  Dekuji
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188194Verze : 0
  Avatar
  Prosim moderatorov o pozornosť a radu.
  V sekcii RUM jazdecké jednotky budem musieť urobiť zmeny. Po diiskusii cez SZ s Robotom sme sa zhodli, že je to nepriehľadné. Takže bude treba zmeniť názvoslovie. Zároveň tie príspevky mali zahrnúť celé obdobie existencie, počas ktorého sa menil aj názov pluku. Bude treba preto tieto príspevky rozdeliť podľa jednotlivých období a názvov plukov.
  Pozrite sa na tento problém a vyjadrite sa k nemu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188238Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nechci do toho moc zasahovat, ale představujete si neco podobného jako je teď to co provádím v sekci Československo 1951-92 ?
  Tedy že v případě změny názvu nebo čísla založíte nové téma, které se vzájemně prolinkuje ?
  Schválně to nedělám při změně dislokace, protože pak by se to stalo už hodně nepřehledné.
  Ptám se jen aby bylo jasné o co vlastně jde.
  Pokud je to tak jak píši tak by to bylo určitě lepší řešení.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188240Verze : 0
  Avatar
  Robot upravil názvoslovie jedného pluku Dragoner-Regiment Nr. 1
  Moja otazka:
  Keďže mam rozdeliť prispevky o jazdeckých plukoch aby to sedelo podľa obdobi na fóre, chcem vediet kde môžem ukladať jazdecké jednotky v období 1867 -1918?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188244Verze : 0
  MOD
  Avatar
  2 dav: tak to taky navrhuji, ale nechtěl jsem činit konečné rozhodnutí, jelikož v Jednotkách nejsem mod/adm


  2 Rado:


  Jestli chceě, pozakládám to pro ten první dragounský pluk, jako jakýsi mustr (alespoň v rámci svých omezených znalostí Smile ).


  Jednotky RUMu 1867-1918 podle mě patří sem: https://forum.valka.cz/index.php/f/500759 , pak záleží dle zařazení (Heer/Landwehr/Landsturm, Honvéd, Nepfelkelo). Dragouni by asi měli být zde: https://forum.valka.cz/index.php/f/500797
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188251Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Robot: já myslím že je to tak i nejlepší z hlediska linkování, protože i když je číslo jednotky stejné tak nemusí jít o tu samou jednotku viz například naprosto nepřehledná situace okolo 185. protiletadlového pluku právě u ČSR (51-92) kdy byl tento sice v 58 zrušen, ale jeho číslo od toho samého roku používal tuším reorganizovaný 182. protiletadlový pluk - bohužel při tomhle postupu si to asi vyžádá opět projít desítky (možná stovky) linků a prolinkovávat znovu Sad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188276Verze : 0
  Avatar
  JJ, linkování jsem zmínil i při naší SZ komunikaci s Radem. Ono totiž to co řikáš o tom PL pluku platí i u těch jezdeckých pluků, a to v míře hojné.


  viz např.: Als Dragoner-Reg. Nr. 1 rangierte von 1798-1802 das spätere Ulanen - Reg. Nr. 6, von 1802-1860 das Dragoner-Reg. Nr. 9, von 1860-1867 das Dragoner - Reg. Nr. 13 - no a pak nesl číslo jedna právě ten pluk, který založil Rado. Takže by se to velmi lehko spletlo s těmi předchozími pluky stejného číslo, ač šlo o jiná tělesa. A v tomto případě tuto volbu umocňuje i fakt, že pluk, u kterého jsme to začali řešit byl prve kyrysnický a právě v roce 1867 se z něj stal 1. dragounský. No a rok 1867 je udělán i jako zlom v RUM jednotkách.  Z mého pohledu je to jasné, ale nechci rozhodovat v Jednotkách, to není můj rajón. Angažuje se spíše proto, že za rak.(-uher.) tu kopu Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188287Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Robot: Budem rad ak mi helfneš s jedným plukom aby som videl ako to má vyzerať. Ja zatiaľ nebudem vkladať nijaké nové príspevky do tejto sekcie, kým nepoupravujem tieto.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188319Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Môže mi niekto objasniť čo sa deje v sekcii Československé letectvo 1951-1993 ( https://forum.valka.cz/index.php/f/1747 ) ????
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188509Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jo můžu, prostě celou sekci překopávám a doplňuji o údaje na které nám povolení od serveru vojenství.cz . Ale protože je problém ze změnami názvů a čísel jednotek, které se u některých jednotek v původních tématech objevují jen velmi sporadicky a občas vůbec ne tak si dělám celkový přehled všech jednotek s tím že to pak našroubuji na stávající příspěvky a nebo u aktivních členů poprosím o spolupráci s tím že vloží své příspěvky pod mé. Uvidím jak to bude zatím nad tím moc nepřemýšlím protože v oblastech kde jsem se prozatím pohyboval těch informací moc nebylo (tedy z vyjímkou letectva).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188518Verze : 0
  Avatar
  Vďaka za objasnenie. Akosi som nechápal čo sa tam deje. Svoje otázky z tej sekcie odmažem
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188521Verze : 0
  MOD
  Avatar
  V poho klidně to nech já si to upravím Razz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188524Verze : 0
  Avatar
  Řeším problém, kde založit jezdecké pluky před rokem 1804. V RUMu jsou totiž dvě velké sekce. 1804-1867 a 1867-1918. Takže tyto jednotky z doby před rokem 1804 nasypu tam dolů do Ostatní-nezařazeno. Asi by bylo nejlepší tam vytvořít nějakou dočasnou podsekci. Nebude to vadit, Schlange ?


  Ale bude to chtít ošéfovat nějak lépe, založit sekci pro jednotky před rokem 1804.


  Nyní jsou tam 4 velké podsekce:


  1804-1867
  1867-1918
  Pozemní jednotky
  (Ostatní-nezařazeno)


  Možná by stálo zato, přesunout těch několik zbytků z Pozemních jednotek do příslušných chlívečků v sekcích 1804-1867 a 1867-1918. Posléze tuto posekci Pozemní jednotky přejmenovat na něco jako Do roku 1804.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#188995Verze : 0
  MOD
  Avatar
  podívejte se prosím někdo kompetentní na toto fórum a pak mi řekněte, zda má cenu v podobných tématech pokračovat - včera jsem si hrál s GoogleEarth a našel jsem si ještě minimálně deset dalších základen RAAF...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#194318Verze : 0
  Avatar
  Chris: jedna vec mi tam chýba - príloha so súborom kmz do programu google earth.... Snímky sú sice snímky, ale keď si to nájdem priamo v google earth tak je to lepšie (viď Ruské letecké základny focené satelitem) (a letecké základne v sekcii Jednotky - Slovensko - od roku 1993)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#194326Verze : 0
  MOD
  Avatar
  tak...a je tam Smile


  ale jinak dobrý? můžu se pustit do dalších, aniž by mi někdo po dvaceti vložených řekl "takhle ne, všechno to hezky oprav nebo radši rovnou smaž" ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#194371Verze : 0
  Avatar
  Pokiaľ máš k tej základni aj nejaké ďalšie informácie (jednotka, technika, história a pod.) tak si myslím že odkaz na google earth nemôže uškodiť. Admin sa v reakcii na tie Ruské základne vyjadrik kladne....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#194379Verze : 0
  MOD
  Avatar
  no a kdyby ta témata vypadala jen tak, jako to o Amberley? - jenom opravdu základní a dost stručná fakta v úvodním příspěvku a pak snímky z google earth...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#194413Verze : 0
  Avatar
  nejsem žádný odborník, jen sháním informace o předcích.
  můj prastrýc narukoval zřejmě do Jičína (74 p.pl.), podle toho co jsem na tomto foru zjistil, by měl odjet na frontu do Slavonska bojovat proti Srbsku.
  mám pohlednici, kterou odesílal 1.7.1915 z Eperjesu (předpokládám, že z Prešova), kde píše, že po týdnu se stěhují do Košic.
  později padl, bohužel nevím kde ani jak.
  věděl by někdo více o této jednotce?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#196700Verze : 0
  Avatar
  V diskuzi pro moderátory se nám rozvířila otázka české/originální názvy jednotek. Aktuálně to vzniklo kvůli polským jednotkám a nově vzniklé praxi používat české názvy.


  Dle pravidel se má přednostně uvádět originální název.
  Tak bysme se měli nějak dohodnout - mě se to sice moc netýka, protože asi nikdo nebude tolerovat azbuku Smile - ale díval jsem se, že DEU, RUM a USA, což jsou největší sekce, jsou vedeny v originálních názvech.


  Takže jestli se nic nezmění, tak by měly být polské jednotky psány asi polsky.


  Další věc, co mě napadá je otázka časového období.
  1) mohli bysme dát do pravidel, aby se v názvu uvádělo - je to docela praktický
  2) to by ale vedlo k postupnému rozdělování témat jednotek, které pod stejným názven existovaly několikrát Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199053Verze : 0
  Avatar
  JV: k tvojmu bodu 2: ako si myslel existovali niekoľkokrát pod rovnakým názvom? Mám tomu rozumieť tak, že existoval ako 4 dragúnsky pluk v roku 1886-1900, potom bol zrušený a vznikol v roku 1914 ako 4 dragúnsky pluk? (to je iba príklad).


  Podľa môjho názoru môže totiž nastať niekoľko variánt takejto situácie
  A) jednotka je zrušená / reorganizovaná / zlúčená a o niekoľko rokov sa spätne reorganizuje / rozdelí / vznikne jednotka s takým istým názvom a tradíciami - tie by som nedelil, pretože umelo rozdelíme tému...


  B) jednotka je zrušená / reorganizovaná / zlúčená a o niekoľko rokov vznikne jednotka s rovnakým názvom, ale inde a nenadväzuje na túto jednotku - toto si myslím je už iná jednotka a ako taká by sa mala rozdeliť


  C) v prípade že jednotka existuje vo viacerých časových obdobiach pod rovnakým názvom - myslím že by mala existovať len v jednej sekcii, kde by malo byť uvedené celé obdobie existencie jednotky a z ďalších sekcií by mali viesť len odkazové témy a preventívne uzamknuté..... (napríklad: vznikla v roku 1945 a existovala do roku 1992 ako súčasť Československa - jej názov by mal teda byť v sekciách Československo 1945-1950 a aj 1951-1992. Ale v jednom ako plnohodnotná téma a v druhom len ako odkazová téma....


  Ale k bodu A) a B) by sme sa mali dohodnúť, aby niekto nevytváral dve témy a v inej sekcii bude iba ako jedna....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199078Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Typický príklad k bodu A) je asi 1. armáda [1958-1965] a 1. armáda [1969-1990].... Otázke znie - takéto jednotky / zložky... deliť alebo ich nechávať v jednej téme ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199081Verze : 0
  MOD
  Avatar
  buko: osobně si myslím, že rozdělování témat jednotek dle časových období povede k rozmělnění a nepřehlednosti témat.U jednotek které měly pod stejným názvem několik časových působnosti v tom bude docela pěkný hokej.Už teď se děsím až někdo příjde s tím, že budu muset předělávat a rozdělovat pár desítek (spiš stovek) squadron RAF které jsou doposud pojatý v jednom tématu a minimálně polovina z nich byla alespoň 2x až 3x rozpuštěná a opět zformována... Shocked Rolling Eyes
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199085Verze : 0
  MOD
  Avatar
  U sovětských jednotek je toho plno - stačí např. 1. gardová armáda...
  forum.valka.cz


  jak vidíš ty jednotky se stejně jmenovaly, ale neměly spolu nic společnýho.


  Toto dělení vede naopak ke zpřehlednění - obzvláště u sovětů, kteří na to byli experti.


  dobrá je 5. armáda Smile
  forum.valka.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199143Verze : 0
  Avatar
  Sprehľadní sa to - aspoň si vieš vybrať ktorá armáda ťa zaujíma (časový úsek) - potrebuješ armádu z WW2 a dostaneš sa do armády z občianskej vojny.....


  Skús hodiť nejaký príklad, aby sme vedeli o čom sa bavíme...... Možno praktická ukážka pomôže (RAF).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199148Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já nevím, proč seš pořád tak nabroušenej - pořád jen kritizuješ všechno kolem ... a to že něco nějak je na stránkách RAF ještě nic neznamená, ale ještě jednou říkám, že u sovětských jednotek vede plácání všeho na jednu hromadu ke zmatku.


  A stupidní to opravdu není. Již Zmiňovaná 5. armáda existovala v období 1918-1945 7x.
  Víš jak vypadala před rozdělením?
  1. příspěvek byl o té druhé páté armádě z r. 1918 pak následoval přízpěvek o 5. armádě z r. 1944 do toho Schlange vložil stav z. 22/6/1941 adt.atd... byl to chaos.


  A další věc - jestliže dojde k změně struktury jednotek...třeba se vyčlení občanská válka, tak pouze přesunu již existující téma a nebudu muset vymýšlet jak to rozdělit aniž bach přišel o odkazy!
  A ze Stelingradských a Donských a Jižních atd.. frontů bys asi vůbec nebyl moudrej!


  Ale to je individualní problém rozsahu jednotlivých sekcí - kolik měla polská armáda pluků? ... Sovětská armáda měla za ww2 70 číslovaných vševojskových armád a mnohé existovaly dvakrát i třikrát (a neměly spolu nic společnýho), k tomu úderné armády a gardové armády Smile a Samostatná armáda NKVD a Samostatná gardová výsadková adrmáda a Samostatná přímořská armáda Smile - a jseš pouze na úrovni armád a v období ww2!


  ---------------


  Koukl jsem se namátkou na 10. peruť


  není to tam napsaný, ale vytušil jsem, že mezi roky 1919 a 1928 neexistovala, není mi jasné, jestli ten zank byl stejný pro obě období, nebo platí jen pro 10. peruť po r. 1928 Wink


  Problém konkrétně anglických perutí vidím v tom, že nejsou rozdělené na ww1 a ww2 (zhruba) protože namátkou jsem si jich pár otevřel a ze základen nebo používaných typů jsem usoudil, že řada jich baly v r. 1919 zrušena (není to tam napsaný, což je chyba).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199150Verze : 0
  Avatar
  Jirko nejsem nabroušenej...chápu, že u velkých sborů toto dělení má svoje opodstatnění .Když nějaká armáda vznikne ve své historii 5x tak bude mít zřejmě pokaždé jiné složení a je o čem psát, ale u menších jednotek mi to příjde jako zbytečné rozmělnění.Konkrétně u těch perutí se tak maximálně změní základny a výzbroj, to samé nebo podobné bude platit třebas u jízdních pluků.Nenapadám tento systém jenom mi u menších svazků příjde jako ucelenější napsat jeho dějiny v jednom příspěvku.je to jenom můj názor, který je možná mylný. Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199196Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já bych k tomu měl připomínku, k tomu rozmělnění jsem se u jednotek přiklonil hlavně z důvodu že se velmi často měnil název jednotky a jak pak má člověk neznalí problému vědět že 1.protiletadlová dělostřelecká brigáda = 1.protiletadlová raketová brigáda.
  add. období existence ono se do těch rozsekaných témat daleko lépe doplňují takové údaje jako výzbroj, velení nasazení atd.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199199Verze : 0
  Avatar
  Zbycho, máš pravdu, že jestliže má vývoj jednotky nějakou kontinuitu, pak je rozumné ji postihnout, nadruhou stranu pokud chceš rozumně zaznamenat různé reorganizace a změny struktury té které armády (branné moci), pak je "rozkouskováníí" neocenitelným nástrojem. A kontinuitu lze potom "vyřešit" nějakým přehledovým článkem...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199208Verze : 0
  Avatar
  Vážení kolegové,
  protože jsem původcem všech těchto problémů, dovolím si zde přiložit trochu obsáhlejší rozbor svého názoru.
  Celé to v podstatě vzniklo nalezením obrovské nedůslednosti ve psaní názvů hesel, které se objevují v přehledech jednotlivých fór. Dovolím si tvrdit, že mám snad trochu zkušeností v dané problematice, a to nejen ohledně československé armády v meziválečném období, ale také ve větším časovém a prostorovém kontinuu. Jak jsem vyrozuměl z pravidel psaní, měly by být všechny jednotky států, jejichž jazyk je zaznamenáván latinkou, uváděny v originále. Šedá je však teorie a zelený je strom života. Italština je rozhodně jazykem, jenž je zaznamenáván latinkou, ovšem názvy hesel jsou zde v češtině. Podobně pak Španělsko, Rumunsko, Maďarsko. Dovolím si navíc tvrdit, že psát názvy Rak a R-U jednotek německy je neúctou k vlastní historii, protože jedna KAŽDÁ jednotka společné armády, předlitavské zeměbrany i předlitavské domobrany má svůj český ekvivalent (čímž tedy nemyslím pojmy jako maršbaťák ze Švejka).
  Když jsem se potom díval na fóra, kde jsou názvy v originále, zjistil jsem, že způsob psaní se země od země liší, čímž se chaos umocňuje. Jako vrcholný lapsus ovšem beru "nelatinková" fóra, kde jsou názvy jednotek uváděny v angličtině a ptám se proč? V prošlom ja ně govoril i ně pisal u nas po-ruski, těpěr ja ně budu govoriť i pisať po-anglijski. Myslím, že aspoň moji rostenci mé rozhodnutí pochopí.


  Dovolím si proto trochu zafilosofovat o významu práce, ke které jsem snad aspoň trochu přispěl a rád bych pokračoval.
  Objektem našeho zájmu je NA PRVNÍM MÍSTĚ český čtenář. Kolegové Slováci prominou, slovenský je hned nadruhém a myslím, že není problém v tom, že by tito čtenáři a užívaný jazyk nebyly vzájemně kompatibilní. A neměli bychom být tak přezíraví, abychom tohoto čtenáře, který na fórum přijde pro informaci, kterou možná jinde nenajde, nutili prohrabávat se seznamy hesel v cizích jazycích. Mám nutkavý pocit, že např. finské jednotky jsou pro standardního českého čtenáře fakticky nepřehledné, a tím také nepoužitelné. Český čtenář zvládá češtinu (někdy s problémy, ale to někdy i my, jak je vidět v jednotlivých heslech) a absolutní většina těchto čtenářů nemá závažnější problém se slovenštinou. S dalšími jazyky je to však mnohem komplikovanější. Čtenáři ve věku 37-40 let a výše se dokáží poprat s ruštinou a část z nich s jedním západoevropským jazykem, začasté s němčinou. Čtenáři ve věku do oněch 37-40 let nemají většinou problémy s angličtinou. Málokterý čtenář - zájemce o naše fórum - však je schopen orientovat se v tak specifické oblasti, jakou je vojenská terminologie, zároveň v angličtině, francouzštině, němčině, polštině a finštině. Opravte mne, prosím, pokud nemám pravdu, ale naším cílem snad je stav, kdy se čtenář, jenž např. nalezne potřebnou informaci o slovenské armádě, vrátí na fórum, aby si zde vyhledal potřebnou informaci o armádě francouzské, britské, německé apod. Myslím, že je v našem zájmu, aby čtenáři na fórum nejen přicházeli, ale aby se také na ně vraceli a doporučovali je dalším. Ve snadnosti přístupu k potřebným heslům však máme, podle mého názoru, dosti značný handicap.
  Když jsem si provedl vyhodnocení tohoto problému, dospěl jsem ke dvěma možným vysvětlením:
  1) autoři, kteří bazírují na originálních názvech vojenských jednotek, na tom mají nějaký osobní zájem (např. zviditelnění "specifičnosti"),
  2) autoři, kteří bazírují na originálních názvech vojenských jednotek, si nejsou jisti správností české vojenské terminologie, případně ji neznají do takové hloubky, a proto ji raději neužívají.
  Jako člověk, který se danou problematikou zabývá profesionálně a nějakou tu stránčičku již napsal či přeložil, si dovolím tvrdit, že až do osmdesátých let 20. století neexistuje v Evropě užívaný vojenský termín, jenž by neměl svůj český ekvivalent. I když to veřejnost neví (a lingvisté to pomíjejí jako téma jich nehodné), vojenská čeština zde existuje již více než 150 let a patří mezi evropskými jazyky k těm bohatším. Stejně jako Francouzi, i my máme své národní slovo pro pojem "computer". A situace ve vojenské terminologii je obdobná, i když nyní mnoho bývalých proruských rektálních turistů provádí čile obdobnou činnost ve prospěch angličtiny.


  Samozřejmě mi můžete tvrdit, že některá slova jsou natolik notoricky známa ve všech modifikacích, že si je nikdo nemůže splést - např. pojem divize/divise/Division/divizija... Hned zde však opáčím, že nejen může, ale že se to stalo i autorům. Stačí se podívat na Rakousko, kde byl zářný příklad pomíchání pojmů divize a oddíl, což v němčině vypadá velmi podobně.


  Dovolil bych si proto apelovat na všechny - pišme česky a pišme česky správně. To, že naše práce není honorována, ještě neznamená, že nemusí být precizní i v tak pro někoho pomíjivé oblasti, kterou je český pravopis a česká odborná terminologie.


  Vřele doporučuji, aby názvy hesel, podle nichž se čtenář v jednotlivých fórech (u jednotek i u zbraní) orientuje, byly psány česky a českou terminologií. Mimo jiné jsme tím povinni i těm, kteří českou vojenskou terminologii vytvořili, kteří ji prohlubovali a doplňovali, a kteří ji užívali. Předali nám ji a naší povinností je ji dále prohlubovat, doplňovat, opravovat, a -hlavně - používat. Stále zatím ještě snad zůstáváme českými občany a náš komunikační prostředek je ústavou definován.


  S pozdravem
  Jiří Fidler
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199283Verze : 0
  MOD
  Avatar
  zalozil jsem k tomu samostatne tema >


  forum.valka.cz


  at se to resi na oddelenem miste na nezapadne to do nejake jine diskuse
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#199291Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Před chvíli jsem založil v Jednotky/Ostatní-nezařazeno "Alfu", protiteror. jednotku FSB. V Rusku od 1991 jsem nenašel příhodný chlíveček.


  Dávám ke zvážení, zda nevyčlenit nějaký prostor pro "speciální jednotky" (některé jsou v armádní sktruktuře a není problém je zařadit k existujícím chlívečkům armád jednotlivých států, ale mnohé spadají pod zpravodajské či policejní orgány příslušných států a tam je pak problém, kam s nimi). Možná by to mohlo být tak, že jednotky z první skupiny by byly formou odkazu, jednotky z druhé by byly založeny v tom novém prostoru. Nicméně to už je věcí diskuse, v případě že se tedy k něčemu takovému přistoupí.


  Předpokládám, že jde o téma celkem atraktivní a čtenáře přitahující.  EDIT: Panzer zjistil, že Alfu již kdysi založil Kaskad, ale na divném místě a navíc ten jeho příspěvek nic moc, použitelný je tam asi jenom ten přehled zásahů. Když ho ale přesunu k té mé založené Alfě, tak se asi předřadí ne ?, když je starší ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#206118Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Asi by stálo za to včlenit do struktur jednotek adresář pro speciální jednotky - zájemci by je tak našli pohromadě (možnost i vzájemného srovnání) a kromě vešli by se tam i speciální jednotky policie.
  týká to ale jen formací menších či rovných velikosti praporu, vyšší jednotky by už měly najít své místo ve stávající struktuře.


  konkrétní formu ještě promyslím, dejte mi prosím ale čas do konce února. většinou půjde o současné protiteroristické a další útvary.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#207207Verze : 0
  MOD
  Avatar
  RoBot: priradí sa ako prvý, ale ak na to bolo linkované (myslím na názov témy), tak sa stratí link. Ak bolo linkované na číslo príspevku, tak sa nestane nič. ALe tak isto môžeš priradiť novovytvorenú tému k tej starej a potom to celé presunúť tam kde potrebuješ nie? Ostane zachované linkovanie na starú tému a terajšie linkovanie sa môže opraviť (pokiaľ je v pamäti článok pre ktorý sa táto jednotka vytvárala)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#207211Verze : 0
  MOD
  Avatar
  2 Buko1:


  Tohle znám, sám jsem an tento problém s rizikem ztráty linku upozorňoval. Smile
  Zde by neměl být problém, protože:


  Panzer ověřoval, zda na to nevede link: nevede.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#207223Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Připomínám se s těmi Speciálními jednotkami. Potřeboval bych linkovat a chtěl bych to dělat rovnou pořádně, ať s tím pak není zbytečně zpětně práce.


  Díky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#210966Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - RoBoT :

  Připomínám se s těmi Speciálními jednotkami. Potřeboval bych linkovat a chtěl bych to dělat rovnou pořádně, ať s tím pak není zbytečně zpětně práce.


  Díky.

  to už je delší dobu hotovo u těch nejautuálnějších, není to sice všude, ale tam kde to budete potřebovat napište a bude založeno dodatečně.


  Spolková rep. Německo
  forum.valka.cz


  Ruská federace
  forum.valka.cz


  SSSR
  forum.valka.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#211041Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Mám dotaz na jednoteky SVZ, kvůli linkování.


  Letka, jediná uvedená je zatím č. 13 - navíc asi zbytečně 2x, by měla být vojskový oddíl, jak je uvedeno, nebo setnina, jak je to v předválečné čs. armádě?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#211749Verze : 0
  MOD
  Avatar
  v přehledech je kompletní OOB Slovenského letectva, jednotlivé jednotky je možno založit.
  konkrétně 13 letky je nevím proč zbytečně založena dvaktáte, takže bude nutno příspěvky sloučit do jednoho.
  ke struktuře - je na zvážení, jestli je struktura až do úrovně setin zapotřebí a jestli chceme na foru opravdu popisovat každou rotu z tohoto období.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#211765Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No já jen vycházel z toho, že ta struktura je udělaná takto forum.valka.cz
  a letka 13 je mezi oddíly, kdežto letky čs. letectva jsou setniny.
  Takže přímá otázka: když si budu zakládat např. letku 11, dám jí také do oddílů - je to správně?
  A má tedy cenu zakládat letky, které "žily" třeb půl roku?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#211769Verze : 0
  MOD
  Avatar
  letky do oddílů


  i půl roční život letky má v případě Slovenska smysl vždyť forum je vymezeno lety 1939-44
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#211789Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Navkládal jsem o US divizích pár aktuálních struktur v návaznosti na příspěvky o Národní gardě (nechtěl jsem divize dublovat). Vzápětí mě však kolega MacArthur požádal, abych uvedené příspěvky odstranil, neboť by rád nejdříve doplnil informace vztahujíci se ke struktuře divizí během druhé světové války. Drobná poznámka - témata divizí, do kterých jsem vkládal své příspěvky, byla převážně aktivní v letech 2004 - 2005.

  Chci se zeptat, zda bych tak měl učinit (nemohu, vložený příspěvek mi systém nedovolí smazat) či nikoli. I kdybch své příspěvky mohl smazat, neučinil bych tak, protože téma se týká US divizí obecně a nevidím proto pro smazání důvod.

  Můžete to někdo prosím rozlouknout, děkuji.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#217846Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Problém nerozlúsknem, ale mám k tomu zopár podnetov..


  1. Prečo sa píše aktuálna štruktúra? Nebolo by lepšie uviesť dátum ku ktorému tá štruktúra platí? Pretože ak je to nazvané Aktuálna štruktúra a o pol roka dôjde k zmene štruktúry, už to aktuálne nebude.


  2. Existovali tie divízie nepretržite od WW2 až do súčasnosti? Pretože ak nie, tak ide o rôzne zväzky, aj keď sa volajú rovnako.....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#217849Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ad 1 - jasně, chápu, opravím to
  ad 2 - co je to "existovaly"? Pokud jsou z plných bojových stavů převedeny pod Národní gardu, je to taková změna, aby takovou jednotku bylo možné považovat za novou, i když označení je stejné???
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#217850Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ad 2: niektoré jednotky, útvary a zväzky boli po skončení WW2 zrušené a následne obnovené. Neviem ako to bol s týmito - ak boli v stave armády nepretržite a len sa prepodriadili, tak si myslím že sa nepovažuje za novú.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#217852Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Můj záměr je následující.Rád bych doplnil vše co se týkalo konkrétní divize během jejího působení druhé světové války.Následně přes její případné působení v korejské a následně ve vietnamu až do součastnosti.Aby to bylo seřazeno pěkně chronologicky.Proto ten dotaz na kolegu.Nechci nikoho omezovat v kládání příspěvků.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#217861Verze : 0
  Avatar
  tak si dohodnite postup.


  Inak tie informácie o súčasnej štruktúre môžu byť podľa mňa uvedené v topicu o jej pôsobení v národnej garde.... A to isté sa potom môže opakovane uviesť v tom topicu od WW2.... Ale to je môj názor, mala by sa k tomu vyjadriť zodpovedná osoba...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#217896Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Problém gruppe.drei a MacArthur je vyriešený.... Moderátori vedia ako.


  Mám problém so zaradením jednotiek (brigády, divízie) - napríklad v jednotkách Veľkej Británie je vytvorená sekcia Vyšší velitelství s podsekciami napr. Armády, divízie, brigády a potom samostatné sekcie podľa druhov vojska (delostrelectvo, pechota, tankové vojsko, PVO....). Ak mám delostreleckú brigádu - kam ju dať???? Do vyššie veliteľstvá - brigády, alebo podľa druhu vojska do delostrelectva???? Čo má byť obsahom sekcie Vyššie veliteľstvá?


  Mám pocit že došlo k nejakému divnému deleniu jednotiek - podľa stupňa a zároveň podľa druhu.... Ak zaradím divíziu podľa stupňa, tak budem mať v divíziách pešie, tankové, výsadkové a neviem aké divízie pokope a v sekcii podľa druhu vojska zostanú konkrétne iba pluky a prápory?


  Keď som vkladal PVO, tak som v sekcii PVO vytvoril samostatnú podsekciu pre divízie a brigády PVO a samostatnú podsekciu pre pluky a oddiely... - teraz podľa tohot členenia by som mal všetky brigády a divízie PVO vybrať spod hlavičky PVO a presunúť pod vyššie veliteľstvá do sekcie brigády a divízie????  Skúsi mi to niekdo vysvetliť ako je to myslené (alebo ma skúste navigovať.... Nepamätám sa či sme to už riešili alebo nie a aký bol výsledok....)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#225982Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - buko1 :

  Mám pocit že došlo k nejakému divnému deleniu jednotiek - podľa stupňa a zároveň podľa druhu.... Ak zaradím divíziu podľa stupňa, tak budem mať v divíziách pešie, tankové, výsadkové a neviem aké divízie pokope a v sekcii podľa druhu vojska zostanú konkrétne iba pluky a prápory?  presně tak, brigády a výše do velitelství, pluky a nižší jednotky podle druhu vojska.


  bližší vysvětlení viz. p. Fidler
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#226066Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Dovolím si rýpnuť - armády, armádne zbory, fronty - to sú zväčša vševojskové zväzy, tam to opodstatnenie má.


  Ale divízie a brigády sú aj vševojskové zväzky, ale aj zväzky jednoho druhu vojska - tu môže dôjsť k dosť veľkému chaosu (skúsil som to v Kráľovskej armáde čiastočne popresúvať, ale napríklad v divíziách sa stretli pešie divízie, výsadkové divízie, tankové divízie.....). Neviem, ale myslím že tu by bolo možno vhodnejšie vytvárať štruktúry v závislosti na konkrétnej armáde.....


  Alebo prípadne zvážiť možnosť vytvoriť u niektorých armád aj v sekcii divízie a brigády členenie podľa druhu vojska....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#226111Verze : 0
  MOD
  Avatar
  pozadal jsem JF, aby se sem mrknul a vysvetlil to nove deleni, abychom meli jistotu, co kam patri, vyckejme tedy odpovedi, pochybuju, ze by to nebylo promyslene, jen asi nevime presne jak na to.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#226164Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To by bolo dobré. Pozeral som aj do ostatných štátov, niekde je to zmiešané, inde, napr. U ZSSR sú aj divízie členené podľa druhu vojska. Takže nejaký systém prečo u niektorých štátov je to tak, a inde zas inak som zatiaľ nenašiel (aj keď zámysel mi je asi jasný).


  Príklad v Kráľovskej armáde GB:
  Divize


  ZSSR má naopak divízie podľa druhu vojska...
  U britskej PVO som zas dal do jednej sekcie brigády, divízie a aj zbory.....(bolo to vytvárané ešte pred novou štruktúrou).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#226207Verze : 0
  MOD
  Avatar
  no, mozna je to tim, ze britske jednotky NEPROSLY zadnou reorganizaci a tak je tam jak asi moje PUVODNI cleneni, tak i NOVE podle JF, kdyz tak nad tim premyslim ... mozna ze zmatek je kvuli tomu, bohuzel bez JF se asi dal nedostanem, ja uz si britske jednotky vubec nepamatuju, jak a proc se tam co zakladalo ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#226211Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Mám malý dotaz. Jak je správně po našem
  15th Cruiser Sauadron
  tedy seskupení britských válečných lodí?
  Je možné 15. křižníková eskadra?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#228713Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Postupně počešťuji a doplňuji existující příspěvky a zároveň přidávám nové v oblasti v rámci německé Třetí říše. Jedná se hlavně o různé policejní, esesácké a já nevím jaké ještě protipartyzánské jednotky, organizace NSDAP, policejní organizační celky (pořádková, ochranná atd.), školy, pluky, oddíly. Tedy příspěvek, které spadají pod tato dvě fora:
  -Politická armáda NSDAP/ SS
  ---Regimenten & Standarten
  a
  -Ostatní jednotky Německé říše.


  Dovolím si tvrdit, že za chvíli v tom bude značný chaos, pokud již není teď, s tím jak přibývají další příspěvky. V Ostatních jednotkách se nyní nacházejí rozmanité věci a je podle mě potřeba to trochu utřídit, resp. rozškatulkovat. V mnohém se to protíná s těmi Pluky a standartami. Zásadním problémem zde je rostoucí provázanost policie a SS v hitlerovském Německu, stejně jako značný záběr SS (bojové útvary, "okupační" útvary, protipartyzánské útvary, koncentráky, správní části).


  Například když čtenář jede strukturou "Politická armáda NSDAP/ SS", vidí Armády, Sbory, Divize, Brigády, tedy v naprosté většině Waffen-SS a pak najednou Regimenten und Standarten, kde jsou vedle bojových útvarů Waffen-SS i například policejní pluky, policejní pluky SS, což byly ty původní policejní pluky pořádkové policie, které prostě přešly do podřízenosti SS či například stíhací svazy. Podle mě jde o dosti matoucí situaci.
  Vzhledem k organizační a personální provázanosti Německé policie a SS bych navrhoval vytvoření společné kategorie pro SS a německou policii v rámci Třetí říše. Tato kategorie by pak zahrnovala Německou policii (organizační součásti, jednotky, školy atd.), Waffen-SS (armády, sbory, divize, brigády, pluky, prapory atd.) i ostatní součásti SS (protipartyzánské, okupační, koncentrační atd.).


  Samostatnou kategorii bych vyčlenil pro "Nacionálněsocialistické organizace", kam by spadaly různé stranické a podobné organizace jako byly HJ, NSKK, BDM, NSBO, DAF, RAD, OT atd.


  SA by asi měla stát taky samostatně.  Co vy na to ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#239757Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Myslím, že stojí za zváženie bitaxeho návrh z redakčnej rady k rozdeleniu SS na Allgemeine a Waffen. Keď už prideliť políciu pod SS, tak nech to neznalého nevedie k záveru, že spadali pod Waffen SS.


  Vo zvyšku súhlas s tým, čo navrhuješ.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#240216Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Osobně bych byl raději, pokud by byla kategorie SS a Policie a ta se pak dělila na A-SS, Pol a W-SS, nicméně bych neměl zásadní problém s tím, aby existovaly samostatně W-SS a samostatně A-SS a Pol.


  Je mi jasné, že hodně lidí hledá W-SS a nějaké bezpečnostní a správní věci jsou jim šumák, nicméně si řikám, že Himmler byl šéfem SS a německé policie. Tedy celé SS Smile Různé správní součásti a někdy asi i velitelství byly společné pro A-SS i W-SS. Proto bych to osobně zachoval vcelku, ale jak řikám, vydělení W-SS bych přežil. Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#240232Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - RoBoT :

  Osobně bych byl raději, pokud by byla kategorie SS a Policie a ta se pak dělila na A-SS, Pol a W-SS, nicméně bych neměl zásadní problém s tím, aby existovaly samostatně W-SS a samostatně A-SS a Pol.


  Je mi jasné, že hodně lidí hledá W-SS a nějaké bezpečnostní a správní věci jsou jim šumák, nicméně si řikám, že Himmler byl šéfem SS a německé policie. Tedy celé SS Smile Různé správní součásti a někdy asi i velitelství byly společné pro A-SS i W-SS. Proto bych to osobně zachoval vcelku, ale jak řikám, vydělení W-SS bych přežil. Smile  uděláme to tak jak jsi to napsal zde s tím že W-SS budou vyděleny
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#240419Verze : 0
  MOD
  Avatar
  2 Schlange:


  OK. Beru na vědomí !
  Dovolím si tedy uvést konkrétní návrh:


  - kategorii "Politická armáda NSDAP / SS" přejmenovat dle logiky předchozícj kategorií na "Zbraně SS / Waffen-SS"  +


  přejmenovat její podforum "Regimenten & Standarten" na "Pluky a standarty"
  (EDIT: namísto standarty uvedeno prapory)

  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


  - vytvořit forum (pokud možno forum a ne kategorii - aby tam šly vkládat i příspěvky) "Všeobecné SS a Německá policie / Allgemeine-SS & Deutsche Polizei"


  organizaci fora bych navrhoval takto:


  - Všeobecné SS a Německá policie / Allgemeine-SS & Deutsche Polizei
  --- Všeobecné SS
  --- Německá policie

  ----- Pořádková policie
  ------- Operační jednotky
  ------- Policejní pluky
  ------- Policejní střelecké pluky
  ------- Policejní pluky SS
  ------- Neněmecké policejní pluky
  ------- Pluky požární ochranné policie
  ----- Bezpečnostní policie
  ------- Operační jednotky

  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx  - vytvořit forum "SA"


  (zatím bez dalšího členění)
  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


  - vytvořit forum "Nacionálněsocialistické organizace"

  (navrhoval bych podfora "Organizace NSDAP" a "Státní organizace", přičemž do prvního by spadaly organizace - součásti NSDAP a do druhého pak různé organizace nacionálněsocialistického aparátu, které nebyly přímo součástmy strany, tedy třeba RAD apod.)  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


  Základní kostra NS Německa by tak vypadala takto:  -Německá říše (1934-1945)
  --- Ústřední vojenské úřady
  --- Pozemní armáda / Heer
  --- Vojenské letectvo / Luftwaffe
  --- Válečné loďstvo / Kriegsmarine
  --- Zbraně SS / Waffen-SS
  --- Všeobecné SS a Německá policie / Allgemeine-SS & Deutsche Polizei
  --- SA
  --- Nacionálněsocialistické organizace
  --- Ostatní jednotky Německé říše

  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx  Toliko můj NÁVRH. Časem jistě vznikne potřeba založení dalších podfor.


  Klidně si to pozakládám sám, ale nechci nikomu "lézt do zelí" - nabízím to čistě jako možnost. Žádné změny bych samozřejmě neprováděl bez tvého předchozího souhlasu.


  EDIT: Červeně hotovo. RoBoT
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#240444Verze : 0
  MOD
  Avatar
  OK, takhle ta struktura bude přehledná i pro laiky.


  jedinou výhradu bych měl - podforum "Regimenten & Standarten" na "Pluky a standarty"


  bych raději měl založeno jako "Pluky a prapory".


  zahraniční jednotky které nebyly ve standartní struktuře armády či SS budeme asi dávat do ostatních jednotek, pokud jich bude dost tak se vyčlení separátně později.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#240450Verze : 0
  MOD
  Avatar
  OK.


  Já se do toho tedy pustím. Postupně to založím a popřesouvám. Většinou už jsem to i počeštil.


  Až budu chtít provést nějakou další změnu, tak to hodím nejdřív sem nebo do SZ jako návrh, a teprve pak to v případě tvého souhlasu provedu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#240451Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vše založeno. Už jsem začal i s přesunem.


  Potřeboval bych odsouhlasit založení sekce "Oddíly ke zvláštnímu použití" jakožto podsekce v sekci "Bezpečnostní policie" za podsekcí "Operační oddíly".


  Pro lepší názornost:


  - Všeobecné SS a Německá policie / Allgemeine-SS & Deutsche Polizei
  --- Všeobecné SS
  --- Německá policie
  ----- Pořádková policie
  ------- Operační jednotky
  ------- Policejní pluky
  ------- Policejní střelecké pluky
  ------- Policejní pluky SS
  ------- Neněmecké policejní pluky
  ------- Pluky požární ochranné policie
  ----- Bezpečnostní policie
  ------- Operační jednotky
  ------- Oddíly ke zvláštnímu použití <<<<<<<<<<
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#240486Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Potřeboval bych nějaký prostor pro SS-Totenkopfverbände. Jde mi o to, kde to umístit ?


  Pokud si pamatuji, tak SS-TV se vydělily z A-SS a stály samostatně vedle A-SS a SS-VT. Po čase pak ty jejich standarty utvořily divizi SS-Totenkopf, která se samozřejmě stala, spolu s SS-VT, součástí W-SS. Místo těch původních standart pak vznikly nové. SS-TV se tedy staly součástí W-SS, resp. jejich jednotky, ale místo toho vznikly nové jednotky. Nejsem si přesně jist, zda ty nové (tj. po roce 1939) TK-standarty, resp. SS-TV, stály samostatně nebo se formálně počítaly k A-SS či W-SS. Nicméně vzhledem k charakteru nasazení a určité době samostatnosti by asi bylo dobré mít pro SS-TV vlastní chlíveček (pro ty TK sturmbanny, standarty a ty nové standarty; dvě nebo tři byly i v protektorátu). Otázka je, kde. Pod A-SS ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#240941Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Potřeboval bych odsouhlasit založení sekce "Oddíly ke zvláštnímu použití" jakožto podsekce v sekci "Bezpečnostní policie" za podsekcí "Operační oddíly".


  souhlasím.


  SS-Totenkopfverbände


  zvlášní chlívek pod A-SS.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#240952Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Navrhuji vytvoření podsekce "Jednotky/Izrael".


  Členila by se na:


  - Velitelství a sbory
  - Divize
  - Brigády
  - Prapory
  - Speciální jednotky IDF
  - Policejní jednotky
  - Paramilitární organizace  Po případném odsouhlasení bych si to samozřejmě třeba i sám založil.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#250444Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nebylo byl lepší nejdříve udělat nějaké základní členění?
  - ...
  - Pozemní vojsko
  - Letectvo
  - Námořnictvo
  - ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#250446Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jasně, sorry. Já jsem uvedl jen to, co jsem potřeboval pro věci, které jsem chtěl zakládat. Takže šířeji:


  - Jednotky/Izrael
  --- Vyšší velitelství
  --- Letectvo
  ----- Perutě
  --- Námořnictvo
  ----- Flotily
  --- Pozemní síly
  ----- Sbory
  ----- Divize
  ----- Brigády
  ----- Pluky
  ----- Prapory
  ----- Roty a čety
  --- Speciální jednotky
  --- Policejní jednotky
  --- Paramilitární organizace
  - Vyšší velitelství - tím myslím třeba Jižní velitelství apod.
  - Speciální jednotky - jako u jiných států by tam patřily SF od jednotlivých zbraní i ty pod GŠ
  - Paramilitární organizace - Hagana, Irgun, Lehi apod.
  - Policejní jednotky - současné i třeba Notrim  Popravdě neznám podrobnější organizaci letectva a námořnictva. Může někdo doplnit? Třeba nevím, jestli squadrony/tajeset překládat jako perutě či letky ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#250476Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Paramilitární? Nebylo by přiléhavější a pro laickou veřejnost více srozumitelné slovo polovojenské?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#250550Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Přátelé, než vám tu začnu dělat těžko opravitelný brajgl mám dotaz.


  Při linkování databáze Naše letadla jsem narazil na poměrně dost velkou skupinu položek s možností linkovat na názvy aeroklubů v Československu (v současnosti aerokluby kde byly umístěny statické MiGy-21F-13), které by bylo vhodné nalinkovat na zde umístěné položky.Protože tuto sekci v Jednotkách (přijde mi to jako nejlogičtější umístění) zatím nemáme a protože s postupným rozvíjením databáze Civilního letectví tato oblast bude dosti frekventovaná a linkově perspektivní, chci se zeptat zda by tato témata byla v Jednotkách vítána a případně kam by bylo vhodné ji nasypat (napadá mě Československo-ostatní).Případně by ji šlo doplnit i linky na letecké společnosti (minimálně ČSA+několik dopravních společností z dob první republiky)


  Data o historii by se dala vytáhnout přímo ze stránek aeroklubů takže by asi nebyl problém se založením prázdných témat.  Co se podoby příspěvků týče tak bych navrhoval tuto šablonu (jako příklad je použit Aeroklub Křižanov):  Název aeroklubu: Aeroklub Křižanov
  Kód letiště: LKKA
  Frekvence letiště: 122.2 MHz
  Souřadnice letiště: 49° 22' 06,4 N - 16° 06' 58,3 E
  Nadmořská výška letiště: 559m / 1834ft
  Rozměry VPD: 700 x 100 m
  Povrch VPD: 140 / 320, tráva
  Parametry okruhů: dráha 140 pravé - dráha 320 levé
  Používaná technika: Z-142
  L-13
  L-23  Historie aeroklubu:
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251362Verze : 0
  Avatar
  jsem pro
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251391Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já souhlasím též, jen několika výhradami ,používaná technika - nahradit používané typy letadel a vypustit z tabulky - uvědomte si že to může být taky 50 typů letadel .
  Místo kód letiště použít ICAO kód letiště .
  Hlavně by se ale mělo zdůraznit, že ty data jsou platná k nějakému datu (asi k datu vložení) - páč některé se občas asi mění.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251409Verze : 0
  Avatar
  OK.Toto není problém.Odpoledne to tam začnu postupně sypat.Ještě mě napadlo přidat položku volací znak letiště ale tu uvádí jen některé aerokluby


  Název aeroklubu: Aeroklub Křižanov
  ICAO kód letiště: LKKA
  Frekvence letiště: 122.2 MHz
  Volací znak letiště:
  Souřadnice letiště: 49° 22' 06,4 N - 16° 06' 58,3 E
  Nadmořská výška letiště: 559m / 1834ft
  Rozměry VPD: 700 x 100 m
  Povrch VPD: 140 / 320, tráva
  Parametry okruhů: dráha 140 pravé - dráha 320 levé
  Platné k datu:  Historie aeroklubu:
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251421Verze : 0
  Avatar
  Mohl by se, prosím, někdo z Jednotek vyjádřit k těm Izraelcům ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251441Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - RoBoT :

  Jasně, sorry. Já jsem uvedl jen to, co jsem potřeboval pro věci, které jsem chtěl zakládat. Takže šířeji:


  - Jednotky/Izrael
  --- Vyšší velitelství
  --- Letectvo
  ----- Perutě
  --- Námořnictvo
  ----- Flotily
  --- Pozemní síly
  ----- Sbory
  ----- Divize
  ----- Brigády
  ----- Pluky
  ----- Prapory
  ----- Roty a čety
  --- Speciální jednotky
  --- Policejní jednotky
  --- Paramilitární organizace
  - Vyšší velitelství - tím myslím třeba Jižní velitelství apod.
  - Speciální jednotky - jako u jiných států by tam patřily SF od jednotlivých zbraní i ty pod GŠ
  - Paramilitární organizace - Hagana, Irgun, Lehi apod.
  - Policejní jednotky - současné i třeba Notrim  Popravdě neznám podrobnější organizaci letectva a námořnictva. Může někdo doplnit? Třeba nevím, jestli squadrony/tajeset překládat jako perutě či letky ...  nemám problém to založit, ale půjdeme do detailu až na roty a čety??? máme pro to data abychom to dostatečně naplnili???
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251448Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Jiří Fidler :

  Srdečně zdravím,
  trichu podrobněji jsem studoval strukturu Německé říše a napadlo mne, že by možná bylo vhodné u vojska udělat totéž, co má Československo, Polsko a brzy se asi také objeví u dalších států - tedy rozdělení na mírové a válečné období.
  Reálně to má své opodstatnění, protože skupiny armád a armády se objevují až za války (výjimkou jsou čtyři letecké armády z jara 1939), velitelství sborů se vnitřně reorganizují (dostávají sborové jednotky zbraní a služeb) a vnitřně se reorganizují také divize I. vlny (již existující, předávají část jednotek zbraní a dostávají jednotky služeb). Divize dalších vln se stavějí úplně znovu.
  Pokud by existovala mírová W, bylo by možné ke každému heslu přihodit ordre k podzimu 1938, což je zajímavé zvláště v letošním roce. To také považuji za největší pozitivum tohoto návrhu.
  Struktura Wehrmacht (př. Německá říše) 1934/35 - 1939
  - Ústřední vojenské orgány
  - Pozemní vojsko
  - Vojenské letectvo
  - Válečné námořnictvo
  V rámci pozemního vojska:
  - Hlavní velitelství
  - Vyšší jednotky (Skupinová velitelství, Sbory, Divize, Brigády)
  - Zbraně (Pěchota, Dělostřelectvo, Jezdectvo, Tankové vojsko, Ženijní vojsko, Spojovací vojsko)
  - Služby (zatím nedělit)
  V rámci vojenského letectva:
  - Hlavní velitelství
  - Vyšší jednotky (Skupinová velitelství, Letecké kraje, Letecké župy, Letecké divize)
  - Letectvo (Eskadry, Skupiny, Letky)
  - Protiletadlové dělostřelectvo (Pluky, Oddíly)
  U vojenského letectva by byl určitý časový posun - nikoli srpen 1939, ale již jaro 1939. Tzn., že např. JG 130 by byla zde, ale z ní k 1. květnu 1939 vytvořená JG 1 by již spadala do války.
  Myslím, že by se hodně věcí zjednodušilo, získali bychom přehlednější strukturu a lépe by se vyhledávaly záležitosti roku 1938. Ruku na srdce, letos o to bude velký zájem.
  Asi by bylo vhodné na toto téma nahodit diskusi.
  S pozdravem
  JF


  P.S. Sdružený kapitalistický závazek. Pokud by se to realizovalo a tyto struktury byly založeny, přetahám všechna potřebná hesla osobně (to již umím) a doplním je. Vzhledem k určitým pracím, které nyní dělám, mohu dát dohromady všechna hesla vyšších jednotek a většiny těles zbraní do konce června 2008, samozřejmě s plným využitím hotového.

  já osobně po sledování několika diskuzí rozhodně souhlasím s tím že by stálo za to zdůraznit stavy německých ozbrojených sil na podzim 38.
  Mě osobně dělení na mírovou a válečnou část přijde komplikovanější než je nutné na úkol přehlednosti, i z celkové struktury je zřejmé že datum vzniku armád a skupin armád souvisí se začátkem války, mírové divize sice strukturu měnily, ale změnu struktury jde uvést v samotném příspěvku u konkrétní divize, a nově zakládané divize podle mobilizačních vln - opět podle dat je vidět že už to bylo v průběhu války. A spíše než na "zdvojování" některých témat bych raději čas a práci které by to stálo věnoval na zaplňování prázdných míst na válce.cz.
  Krizi podzimu roku 38 bych raději řešil založením čistě přehledového fora, obdobně jako "Čs. branná moc za branné pohotovosti r. 1938" či v SSSR přehledy OOB k 22.6.1941 a 8.5.1945.


  Takže co se týká mě preferoval bych pro německou armádu založení přehledových OOB k 09/1938 a 03/1939.


  Definitivní rozhodutí o výsledné podobě ale nechám až po případné diskuzi, rád zvážím případné protiargumenty.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251453Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ad squadron - jsou to perute a zakazuji jakoukoliv dalsi diskusi na toto tema Very Happy


  ad rozdeleni nemecke casti pred a behem WW2 na mirovoua a valecnou mi neprijde tak dulezite, opravdu bych se priklanel spise ke zvlastnimu tematu, kde by byl OOB k danym datumum let 1938 a 1939, plus k tem jednotkam, ktere ted mame v te druhovalecne sekci, pridat jeden prispevek s jejich OOB v roce 1938-39 a prolinkovat jej na vyse zmineny celkovy prehled.


  mam pro to i technicky duvod, nase forum ma v soucasne chvili jiz 6600 vetvi, a cim vice jich je, tim slozitejsi je jak navigace, tak narocnost na nas server, takze bych takoveto veci, ktere muzeme resit jednim prehledovym tematem, videl z meho administratorskeho hlediska radsi, nez dalscih radove 40-60 novych vetvi naseho fora, plus prace spojena s presunem, delenim temat, duplikovanim atd. Existuje mnoho sekci, kde to jeste potrebujeme udelat, napr. zustava zcela bez komentaru sekce jak delit americke jednotky, zejmena army, navy atd, v obdobi 1776 - 2008, a te prace tu mame jeste pozehnane, takze dalsi bych si timto opravdu nepridelaval Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251456Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Když to tu ožilo, také se zeptám. Šlo by vytvořit nějakou detailnější strukturu u AČR? Např. "zkopírovat" strukturu jednotek ČSLA do r. 1992.


  Přijde mi škoda, když své občasné příspěvky házím do jednoho pytle bez ladu a skladu Evil or Very Mad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251461Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vrátím se k tomu Německu. Pravděpodobně jsem to přehlédl, ale u pozemního vojska jsem nenašel ani jedno ze šesti Heeresgruppenkommando, u sborů, které jsem více než namátkou prohlížel (celkem šest z 18) není ani u jednoho jediné slovo o období před zářím 1939, u divizí (celkem 10 z 51) jsem informaci našel u jediné (seznam velitelů 34-39). V období 34 až 39 byl u Němců dost velký maglajz s výstavbou jednotek, přesuny jednotlivých vojskových těles mezi velitelstvími, jejich přejmenovávání apod. Nedokážu si představit, že by to bylo možné sloučit s válečnými reorganizacemi.
  U letectva je naproti tomu vytvořeno mnoho vyšších jednotek, které v reálu vůbec neexistovaly a jako heslo tvoří jen skořápku pro rozbor jednotek nižších.
  Ani mi nějak není jasné, jak do stávající struktury hesel procpat údaje z předválečné doby. ta hesla jsou postavena takovým způsobem, že pokud v sobě informace o předválečném období nemají (což je většina), tak ji tam již není možné procpat, leda, že by se to heslo přepsalo. Takže to vyjde na stejno.
  Osamostatnění období 1934-1939 by umožnilo krásně prolinkovat nově vznikající do Reichswehru, překlenutí všech proměn v důsledku výstavby armády a následně by se prolinkovalo na válečné struktury.


  Pro Admina:
  Garantuji Ti, že to, co nyní nově vytvoříme, bez problému jinde ušetříme. Již nyní můžeš smáznout v rámci Československa dvě subfóra:
  - Čs. branná moc v bojích o Slovensko (vše se vejde do subfóra domácí vojsko nebo legie);
  - Čs. branná moc za branné pohotovosti roku 1921 (vše potřebné bude v rámci 1920-1939).
  Těch pár drobností, které zde byly, jsem již přesunul na nová místa.
  Když vidím poslední členění armády polské exilové vlády (ve Francii, ve Velké Británii, v SSSR, na Středním východě, na Východě), kde se jedna divize - totožná - může objevit ve třech až čtyřech fórech, tak nevím, čeho se zde bojíš.


  A ohledně toho, co je třeba udělat a co může počkat. Tak já zrovna mám k dispozici údaje o Wehrmacht 1935-1939, mám je v kupě, protože mi k letošnímu výročí asi něco vyjde. Mám toho více, než jsem mohl do textu knihy nacpat. A nechce se mi to mazat. Takže žádný strach, že bych se příliš vysílil a nebyl schopen dělat něco potřebnějšího.


  Ostatně mrkněte na 18. pěší divizi [1935-1939], tam jsem stručně ukázal, jak by ta hesla mohla vypadat. Jako alternativu mi tedy, prosím, ukažte, jak mám tyto údaje nacpat do stávajícího hesla 18. pěší divize, aby zůstal zachován standard hesel, který se nově a pomalu prosazuje.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251466Verze : 0
  MOD
  Avatar
  V tom nevidím problém.... Máme predsa možnosť radenia jednotlivých príspevkov tak aby boli chronologicky za sebou.


  Názov príspevku: 18. pěší divize [1935-1940]


  V prvom príspevku doplniť informácie o zániku v roku 1940, prípadne aj účasť v bojových operáciách...


  Príspevky, ktoré sú nadbytočné vymazať.  Pokiaľ dostanem dovolenie, tak zlúčim obe témy a usporiadam ich tak, aby to malo nejakú logiku...
  Základné informácie - buď zoradené v príspevkoch, alebo jedna prehľadná tabuľka...


  https://forum.valka.cz/topic/postview/251434/ (základné informácie - J.F. + nejaké info z https://forum.valka.cz/topic/postview/32528/ - schlange)
  https://forum.valka.cz/topic/postview/251435/ (organizácia - pripojiť info z https://forum.valka.cz/topic/postview/32530/ - schlange, aj keď tam chýba konkrétnejší dátum)
  https://forum.valka.cz/topic/postview/123930/ (podriadenosť - tu by sa doplnili informácie z https://forum.valka.cz/topic/postview/251434/)
  https://forum.valka.cz/topic/postview/251436/ (velitelia - až do zániku, čím by sa stal nadbytočný https://forum.valka.cz/topic/postview/32528/ - jeho info by obsahovali iné príspevky)
  https://forum.valka.cz/topic/postview/32527/ (znak jednotky- schlange)


  Ďalšie informácie:
  https://forum.valka.cz/topic/postview/32531/ (nositelia rytierskeho kríža - schlange....)
  https://forum.valka.cz/topic/postview/251438/ - organizácia k 1.10.1938
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251470Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Úplne prvý príspevok by mohol vyzerať nasledovne:


  18. Infanterie-Division / 18. pěší divize [1935-1940]


  Vznik: Velitelství divize vzniklo 25. října 1935 přejmenováním z Velitelství divizní pěchoty III [1921-1940].


  Dislokácia:
  Liegnitz (1935-1939)
  Kutno, Varšava (september 1939)
  ????
  ?Západní Německo? (december 1939)
  dolní tok Rýna, Ypern (01/1940-05/1940)
  ?Francie? (jún 1940)
  oblast Le Mans (07/1940-09/1940)
  ???? (do 1.11.1940)


  Nadriadený stupeň:
  VIII. armádni sbor [1935-1939] (????-????)
  XI. armádny zbor (09/1939-09/1939)
  ????
  6. armáda (12/1939-12/1939)
  IV. armádny zbor (01/1940-05/1940)
  OKH (6/1940-6/1940)
  XXII. armádny zbor (07/1940-09/1940)
  BdE ???? (10/1940-1.11.1940)


  Organizačná štruktúra:
  velitelství divize se štábem,
  Pěší pluk 30 [1935-?] (říjen 1935 - 1940)
  Pěší pluk 51 [1935-?] (říjen 1936 - 1940),
  Pěší pluk 54 [1935-?] (říjen 1935 - 1940),
  Kulometný prapor 38 [1937-1939] (říjen 1937 - listopad 1938),
  Kulometný prapor 48 [1938-1939] (listopad 1938 - srpen 1939),
  Dělostřelecký pluk 18 [1935-?] (říjen 1935 - 1940),
  Oddíl pozorovacích balonů 18 [1936-1939] (říjen 1936 - srpen 1939),
  Oddíl motocyklistů 18 [1938-1939] (listopad 1938 - srpen 1939),
  Ženijní prapor 18 [1935-1939] (říjen 1935 - 1940),
  Spojovací oddíl 18 [1935-1939] (říjen 1935 - srpen 1939).


  I./54. delostrelecky&acute;pluk / I./Art.Reg.54 - 54.dělostřelecký pluk (římská I platí pro první prapor tohoto pluku) (????-????)
  Aufklärungs-Abteilung 18 - 18.průzkumný oddíl (????-1940)
  Panzerjäger-Abteilung 18 - 18.protitankový oddíl (????-1940)


  Nachrichten-Abteilung 18 - 18.zpravodajský oddíl (????-1940)


  Velitelia:
  generálmajor, od října 1936 generálporučík Hermann Hoth (říjen 1935 - duben 1938),
  generálporučík Erich von Manstein (duben 1938 - září 1938),
  generálporučík Hermann Hoth (září 1938 - říjen 1938),
  generálporučík Erich von Manstein (říjen 1938 - srpen 1939).
  generálmajor Friedrich Karl Cranz (srpen 1939 - 1.11.1940).


  Operace:
  Polsko (09/ 1939 - 05/ 1940)
  Francie (05/ 1940 - 11/ 1940)


  Zánik: 1.11.1940 přejmenována na 18. Infanterie-Division (mot)  Nie je to prelinkované, a sú tam nepresnosti. Možno by to lepšie vyzeralo v tabuľke....


  Potom by nasledoval znak, a ďalšie informácie (štruktúry k určitým dátumom, nositelia vyznamenaní, výzbroj, popis bojových akcií a neviem čo ešte)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251471Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Osobně se přikláním k návrhu Jiřího Fidlera.


  Pokud máme možnost mít to co nejlépe uděláno, proč toho nevyužít? Navíc je zde evidentní záruka toho, že to bude řádně a fundovaně rozčleněno, naplněno a pospojováno.


  Forum tak získá možnost co se týče kvality dále poskočit oproti konkurenci. Navíc je téma německé branné moci Hitlerovy éry jedno z nejpopulárnějších mezi čtenářskou obcí. Takže si myslím, že v tomto případě je, podobně jako u čs. jednotek, snaha o co nejdetailnější zpracování více než vhodná. Řekl bych, že téma přeměny Reichswehr -> Wehrmacht je relativně složité, a proto si myslím, že vhodnější by bylo řešení navržené Jiřím Fidlerem.


  Zároveň pak bude možnost přesnějšího linkování například z Osobností, kde jsou němečtí velitelé velmi zhusta zastoupeni.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251472Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Halóóóó, byl bych nerad, aby můj výkřik zapadl Wink


  Citace - gruppe.drei :

  Když to tu ožilo, také se zeptám. Šlo by vytvořit nějakou detailnější strukturu u AČR? Např. "zkopírovat" strukturu jednotek ČSLA do r. 1992.


  Přijde mi škoda, když své občasné příspěvky házím do jednoho pytle bez ladu a skladu Evil or Very Mad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251474Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Schlange :

  Citace - RoBoT :

  Jasně, sorry. Já jsem uvedl jen to, co jsem potřeboval pro věci, které jsem chtěl zakládat. Takže šířeji:


  - Jednotky/Izrael
  --- Vyšší velitelství
  --- Letectvo
  ----- Perutě
  --- Námořnictvo
  ----- Flotily
  --- Pozemní síly
  ----- Sbory
  ----- Divize
  ----- Brigády
  ----- Pluky
  ----- Prapory
  ----- Roty a čety
  --- Speciální jednotky
  --- Policejní jednotky
  --- Paramilitární organizace
  - Vyšší velitelství - tím myslím třeba Jižní velitelství apod.
  - Speciální jednotky - jako u jiných států by tam patřily SF od jednotlivých zbraní i ty pod GŠ
  - Paramilitární organizace - Hagana, Irgun, Lehi apod.
  - Policejní jednotky - současné i třeba Notrim  Popravdě neznám podrobnější organizaci letectva a námořnictva. Může někdo doplnit? Třeba nevím, jestli squadrony/tajeset překládat jako perutě či letky ...  nemám problém to založit, ale půjdeme do detailu až na roty a čety??? máme pro to data abychom to dostatečně naplnili???
  OK, založme to zatím bez těch rot a čet.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251475Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Reichswehr - 1919 - 1935
  Wehrmacht - 1935 - 1945


  Neviem čo získame umelým odčlenením rokov 1935 až 1939, akurát že navodíme zmätok.


  Na jednej strane v ČSR podobné umelé vyčlenenie navrhujeme zrušiť

  Citace :

  (- Čs. branná moc v bojích o Slovensko (vše se vejde do subfóra domácí vojsko nebo legie);
  - Čs. branná moc za branné pohotovosti roku 1921 (vše potřebné bude v rámci 1920-1939)
  , na druhej strane ho vytvárame v Nemecku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251476Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Jiří Fidler :

  Ostatně mrkněte na 18. pěší divizi [1935-1939], tam jsem stručně ukázal, jak by ta hesla mohla vypadat. Jako alternativu mi tedy, prosím, ukažte, jak mám tyto údaje nacpat do stávajícího hesla 18. pěší divize, aby zůstal zachován standard hesel, který se nově a pomalu prosazuje.  1) znám jen jediný platný standart hesel a to daný Pravidla psaní do fóra v sekci JEDNOTKY , pak jsou tu již neplatné standarty která odpovídají dříve platný pravidlům (datum vložení před 1.2.2007), a postupně se v průběhu upravují.


  2) ideální vzhled jednotlivých hesel není jako standart v jednotkách striktně definován. Volné je to právě proto aby heslo mohlo vzniknout již jen i s neúplnými data (či prázdné v rámci linkování) a pro pozdější doplnění. založený příklad 018. pěší divize [1935-1939] , je v ideálním vzhledu když jej zakládá jeden uživatel a má k dispozici kompletní údaje k dané jednotce - což je ovšem jev menšinový. Daleko častěji se na vkládání podílí více lidí a příspěvky se mohou vztahovat k různým dobám existence jednotky a jsou v různé kvalitě - tady má moderátor možnost zasáhnout a změnit pořadí příspěvků (nejjednodušší mi přijde použít tlačítko Up1. tím se dá ledacos přesunout a srovnat to nejen chronologicky, ale dát k sobě např. velitele či organizační strukturu od různých vkladatelů do logických celků. Dále můžete moderovat i obsah jednotlivých hesel vladatelů (nejčastěji kvůli opravě gramatiky).


  Citace - buko1 :

  Príspevky, ktoré sú nadbytočné vymazať.

  především bych prosil o dvě věci:
  1) zásadně nemazat úvodní příspěvek ani neměnit jeho horní pozici na počátku tematu - z možného rizika na něj vedoucích odkazujících linků
  2) respekt k vkladatelskému úsilí jiného registrovaného člena tam kde to má smysl a nejde o zjevnou chybu či porušení pravidel.


  Citace - buko1 :

  Pokiaľ dostanem dovolenie, tak zlúčim obe témy a usporiadam ich tak, aby to malo nejakú logiku....

  není třeba téma bylo založeno jako vzorové pro tuto diskuzi. běžným postupem bude data dopsat do již založeného hesla a úpravy provádět moderátorskými zásahy přímo v něm.


  Citace - RoBoT :

  Pokud máme možnost mít to co nejlépe uděláno, proč toho nevyužít? Navíc je zde evidentní záruka toho, že to bude řádně a fundovaně rozčleněno, naplněno a pospojováno...  technickou stránku okomentoval Admin, uživatelskou přívětivost vůči neznalému novému návštěvníku války.cz nechme na návštěvnících a jejich stížnostech, ale povězme si tu mezi moderátory kdo se modetátorsky prohrabe cca 4 tisíce tématy a o několik tisíců více příspěvky v nich (jenom Německé jednotky) a nastaví vše podle přání na ideální vzhled??? Zatím jsme ani zdaleka nedokončili úpravy dle změny pravidel z roku 2007. Osobně bych daleko raději viděl aby Jirka Fidler ze svých rozsáhlých zdrojů zaplňoval prázdná místa na válce.cz než aby se jeho úsilí utopilo v moderátorském přesouvání příspěvků nahoru a dolu tak aby "zůstal zachován standard vzhledu hesel, který se nově a pomalu prosazuje".
  Také by se mi líbilo aby bylo uděláno vše tak nejlépe jak to jen půjde, ale kladu si otázku jestli ta cena zaplacená v úsilí nebude vyšší jak přidaná hodnota celé akce.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251483Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Račte si, prosím, porovnat, jak je členěno Německo a jak Polsko. Polsko má vlastní sub na válečné akce 1918/1921 i na válku 1939. Podle tohoto by mělo být všechno začleněno do jednoho s celým meziválečným obdobím.
  Mezi německou pěší divizí před srpnem 1939 a po srpnu 1939 je podobný rozdíl jako mezi polskou divizí před srpnem 1939 a po srpnu 1939, případně mezi československou divizí před zářím 1938 a po září 1938. V onom mezníku došlo k takové drobné maličkosti, kterou byla mobilizace a přechod na válečné tabulky. Mění se organizační struktura divize, některé jednotky mizí, jiné přibývají. Velitelství divize s podřízenými jednotkami přestává být dislokováno v mírové posádce a přesunuje se do pole. Rychleji mění nadřízená velitelství, účastní se bojových akcí, přesunuje se na strategických směrech jednoho válčiště, případně se (právě u Němců) přesunuje z válčiště na válčiště.
  Na druhé straně je vnitřní organizace válečné divize po mobilizaci vcelku standardní (neřeším teď problém doplňování, což se nám objeví u vojsk 1. světové války, ani se nenadějeme). Tím se tato divize u Němců dosti liší od divizí předválečných, které v letech 1934-1939 procházely překotným růstem. Některé pluky stihly projít třemi divizemi (např. IR.42 v Bayreuthu - 17, 10, 46), ze starších pluků byly vyčleňovány prapory, jež se stávaly základem nových pluků apod. Opravdu toto vše chcete mít v jednom???
  Byl zde dotaz, co to přinese.
  Přinese to skutečnost, že během krátké doby budeme mít nadstandardně zpracovanou Wehrmacht mírového období, v návaznosti na Reichswehr, z čehož bude možné snadno navázat na válečnou Wehrmacht. Pokud poté naznáme, že i ve válečné Wehrmacht máme odpovídající pensum informací, můžeme ona hesla pospojovat, a nakonec i klidně s hesly Reichswehr. Pokud se tak dohodneme a bude to mít smysl, klidně to udělám sám. Myslím, že mne snad nikdo nemíní podezírat, že mi jde o počty příspěvků či o wardolary.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251484Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to Schlange
  Ale mně právě jde o to zaplnění. Možná jsem se opravdu přehlédl, ale většina hesel vyšších jednotek Německa začíná až zářím 1939 (čímž tedy odkazuji pouze na ty vyšší jednotky, které vznikly před srpnem 1939 - tedy HrGrK. 1-6, I.-XVIII.AK, 1.-36., 44.-46. ID, 1.-4.leD, 1.-5.PD, 1.-3.GebD), vojsková tělesa zbraní chybí téměř úplně.
  V současné době osobně nemám na to, abych výše uvedené zpracoval komplexně až do jejich zániku (organizačního či válečného), jsem schopen to dotáhnout jen do léta 1939.
  Berte to tedy jako určitou nabídku, jež se do budoucna může proměnit.
  A ta nabídka Adminovi na smazání nadbytečných subtémat je reakcí na jeho - zcela oprávněnou - obavu z košatění. Ale ruku na srdce, pokud začneme OPRAVDU hledat, určitě objevíme další možnosti redukce.


  Dávám tímto slib, že do budoucna nebudu chtít založit něco nového, pokud zároveň nenabídnu redukci na stejném stupni struktury.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251487Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Jiří Fidler :

  Račte si, prosím, porovnat, jak je členěno Německo a jak Polsko. Polsko má vlastní sub na válečné akce 1918/1921 i na válku 1939. Podle tohoto by mělo být všechno začleněno do jednoho s celým meziválečným obdobím...

  jasně tohle padá na mou hlavu a nedůslednost - protože já schválil příslušné požadavky i jsem to založil.
  to se jednou povolí vyjímka pro čs. podruhé pro poláky a pak už to není o celku ale o haldě různých vyjímek.
  za to si dokážu vynadat i sám, ale teď jde o to říci co bude teda standart, protože abychom tu měli další odchylku pro němce je nesmysl. na druhou stranu chápu že velký objem příspěvků v rámci německa si více zasluhuje z důvodu přehlednoti detailnější členění než např. detailní členění u polska s daleko menším počtem příspěvků v jednotlivých adresářích.


  Citace - Jiří Fidler :


  Ale mně právě jde o to zaplnění. Možná jsem se opravdu přehlédl, ale většina hesel vyšších jednotek Německa začíná až zářím 1939 (čímž tedy odkazuji pouze na ty vyšší jednotky, které vznikly před srpnem 1939 - tedy HrGrK. 1-6, I.-XVIII.AK, 1.-36., 44.-46. ID, 1.-4.leD, 1.-5.PD, 1.-3.GebD), vojsková tělesa zbraní chybí téměř úplně.

  je pravda že vyšší jednotky před 09/1939 jsou tu jen sporadicky, (kromě divizí)


  Citace - Jiří Fidler :

  V současné době osobně nemám na to, abych výše uvedené zpracoval komplexně až do jejich zániku (organizačního či válečného), jsem schopen to dotáhnout jen do léta 1939..
  to jsem pochopil, cením si toho, teď je jen potřeba dořešit zda-li se to založí separátně, či dovkládá do stávajícího (s moderátorskými přesuny kvůli chronologii).
  a jestli z toho nějak speciálně zdůrazníme OOB k datům významným pro ČSR - finále pro počátek války vyplyne jako logický důsledek naplnění mírového topiku v případě pokud bylo bylo zařazeno samostatně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251489Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jenže tu je problém zpracovatelnosti. Díky tomu, že je Polsko rozčleněno více (čímž ale rozhodně nemyslím to nové členění exilové polské armády, které je zcela protismyslné), lze jeho hesla lépe zpracovávat. Lépe se také pracuje s předlohami a vytváří se kompaktnější hesla. Vím o čem hovořím, udělal jsem jezdecké brigády meziválečného období a Zbycho je okamžitě příkladně prolinkoval, za což mu patří můj velký dík. Pokud bych ale měl ony brigády dělat včetně jejich předchůdců za války 19/20 a následovníků za války 39, asi bych se do toho vůbec nepustil. A stejný problém je u Němců. Pokud si nevezmete jejich divizní dějiny (jichž je také hotovo pouze několik desítek), nemáte šanci v dohledné době zpracovat celou historii, ač jde jen o 10 let.
  Nechci šťourat, ale to, co zde ukázal buko ve snaze spojit nespojitelné, je hybrid, pod který se nikdy nepodepíši. Nvíc to nikdo ani nebude číst, protože se v tom nevyzná. Aby heslo dávalo informaci, musí být přehledné a pokud možno úplné.
  Navíc, Německo je zahlceno, některé věci se dublují, něco by se mohlo pospojovat, něco se ještě bude muset rozdělit. Nechme si to trochu projít hlavou a zároveň pilně hledejme, kde lze redukovat. To bych chápal jako nejvyšší prioritu, a nejen u jednotek.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251498Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Schlange :


  jasně tohle padá na mou hlavu a nedůslednost - protože já schválil příslušné požadavky i jsem to založil.
  to se jednou povolí vyjímka pro čs. podruhé pro poláky a pak už to není o celku ale o haldě různých vyjímek.
  za to si dokážu vynadat i sám, ale teď jde o to říci co bude teda standart, protože abychom tu měli další odchylku pro němce je nesmysl. na druhou stranu chápu že velký objem příspěvků v rámci německa si více zasluhuje z důvodu přehlednoti detailnější členění než např. detailní členění u polska s daleko menším počtem příspěvků v jednotlivých adresářích.

  Citace - Jiří Fidler :

  Jenže tu je problém zpracovatelnosti. Díky tomu, že je Polsko rozčleněno více (čímž ale rozhodně nemyslím to nové členění exilové polské armády, které je zcela protismyslné), lze jeho hesla lépe zpracovávat.  Jelikož se za tento "čin" cítím zodpovědný tak se omlouvám...Činil jsem tak ve svém amatérském zápalu a s přesvědčením správnosti. Vycházel jsem ze svých zkušenosti nabytých četbou poské literatury o polské armádě. Zdálo se mi toto "teritoriální"(v PL zdrojích naprosto běžné) dělení pro méně zkušené čtenáře prostě přehlednější. Navíc se táto struktura probírala a nakonec schválila... Pokud to chcete měnit - tak měňte. Já si, ale za svým stojím.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251502Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - gruppe.drei :

  Když to tu ožilo, také se zeptám. Šlo by vytvořit nějakou detailnější strukturu u AČR? Např. "zkopírovat" strukturu jednotek ČSLA do r. 1992.


  Přijde mi škoda, když své občasné příspěvky házím do jednoho pytle bez ladu a skladu Evil or Very Mad  Zatím to necháme tak jak to je , vím že to budeme muset předělat, ale to si nejdříve budeme muset ujasnit jak - ber v potaz že skoro každé dva roky (někdy i každých 6 měsíců) byla rozdílná struktura a podřízenost a to je takovej brajgl, že se v tom asi těžko někdo orientuje - bude to chtít vystopovat jak vlastně jednotky procházeli přes reoredy a pak teprve řešit nějakou strukturu, klidně to syp do těchto chlívků a pak se v tom pohrabem, jen to chce vědět co ? kam? a proč? zařadit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251503Verze : 0
  Avatar
  možná bude lepší napsat si to ještě jednou více v detailu abychom si udělali představu nad konkrétními daty. vezmu stávající adresář odspodu.
  1) na ostatních jednotkách, organizaci NSDAP, SA a Všeobecných SS/policii se vypuknutí války války a mobilazace projevila nějak zásadněji?
  2) zbraně SS se rozvinuly do šíře až za války, těch několik mírových praporů a pluků bude vyžadovat maximálně jeden adresář bez podrobnějšího členění
  3) Jak moc zásadní přerod prodělalo válečné loďstvo? u vlastních lodí se jen aktivovaly rezervní loďě a těch moc nebylo, díky mobilizaci se zmnožily hlavně jednotky obrany pobřeží.
  4) vojenské letectvo je zadané kompletně se své exitenci ve foru již teď (včetně těch jednotek které existovali jen před válkou), osobně bych zrovna letectvo zachoval tak jak je dnes. Mobilizací se také počet jednotek také nějak zásadně neměnil. z mírových jednotek chybí pouze letecké župy ve velitelstvích
  5) pozemní armáda - tam rozdělení dává smysl, výhodou by byla provázanost na předchozí jednotky Reichswehru i případné následné štěpení jednotek díky mobilizaci. Dále v rámci velitelství chybí struktury které existovali jen v předválečném oddobí. něco platilo po celou dobu existence jako Wehrkreis ... apod. něco nikoli. Zde detailní rozdělení smyslu napomůže.
  6) Ústřední vojenské úřady, momentální adresář je prázdný, ale rozdělit to na mírové a válečné období nebude žádná tragedie.


  Citace - Jiří Fidler :

  V rámci pozemního vojska:
  - Hlavní velitelství
  - Vyšší jednotky (Skupinová velitelství, Sbory, Divize, Brigády)
  - Zbraně (Pěchota, Dělostřelectvo, Jezdectvo, Tankové vojsko, Ženijní vojsko, Spojovací vojsko)
  - Služby (zatím nedělit).

  v případě že se to rozhodne založit separátně pro mírové období s tím nemám problém, tam byl to přehlednosti napomohlo.


  Ale ať se to nakonec založí nebo ne tak bych ty OOB z krizových období pozakládal jako přehledy, kde bude pouze dislokace, velitel a oganizační struktura platné k danému datu. Na ty OOB by se pak dal dobře linkovat případný článek zabývající se úlohou jednotek podle připravovaného plánu Zelený.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251504Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vypadá to, že rozdělení jak je zde navrhováno by mohlo být rozumné.


  Zkomplikoval bych to poznámkou k letectvu


  Citace - Schlange :


  4) vojenské letectvo je zadané kompletně se své exitenci ve foru již teď (včetně těch jednotek které existovali jen před válkou), osobně bych zrovna letectvo zachoval tak jak je dnes. Mobilizací se také počet jednotek také nějak zásadně neměnil. z mírových jednotek chybí pouze letecké župy ve velitelstvích  Myslím si, že tak jak jsou jednotlivé jednotky založeny nyní je nevyhovující, tedy hlavně to, že v pod heslem např. JG 2 je komplet vše - skupiny i letky. Přitom o každé se dá zjistit spousta informací, které by vystačily na samostatné téma. Už jsem o tom několikrát přemýšlel, ale nenapadlo mě, jak to rozumně rozdělit. Snad jedině udělat JG 2 s podchlívečky štáb, I./JG 2, II./JG 2 atd. A u I./JG 2 pak další podchlívečky štáb, 1./JG 2, 2./JG 2 atd.


  Vím, že to s probíhající nemá moc společného, ale pokud bychom dělili i letectvo, možná by to chtělo promyslet.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251517Verze : 0
  MOD
  Avatar
  K tomu hybridu - ide o spojenie informácií získaných z oboch tém venovaných tej istej jednotke - 18. pešej divízii...


  A keď sa to dá spraviť napr. tu: https://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/10861 , tak neviem prečo by to nešlo aj inde. Síce tento príklad ukazuje jednotku ktoeá existovala iba 3 roky, ale obsahuje zhruba to isté, čo obsahuje 18. pešia divízia....


  Podobne sú vytvorené aj ďalšie témy - https://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/67098 , https://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/56075 , https://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/54316 atď...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251524Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to Rak:
  Plně souhlasím, ale zatím bych to ponechal do další fáze. Nejprve tedy vyzkoušíme, jak se nám to projeví u pozemního vojska, pokud jsem tedy Schlangeho dobře pochopil.
  Dávám však do budoucí diskuse návrh případné struktury Luftwaffe do jara 1939:
  V rámci vojenského letectva:
  - Hlavní velitelství
  - Vyšší jednotky (Skupinová velitelství, Letecké kraje, Letecké župy, Letecké divize)
  - Letectvo (Eskadry, Skupiny, Letky)
  - Protiletadlové dělostřelectvo (Pluky, Oddíly)
  Diskuse nad organizační strukturou a jejím promítnutí do struktury fóra je rozhodně potřeba, včetně provázání s hesly o technice (a nejen u G).


  to buko1:
  Já bych onou americkou pěší divizí příliš neoperoval. Je fajn, že ji takto máme připravenu, ale až příliš mi to formou připomíná wikinu. Takže do budoucna (dříve či později) se stejně bude muset změnit.


  to Schlange:
  Souhlas, začneme s Heer. Na ústředí bych zatím nesahal. Letectvo viz výše, ale zatím bych to nechal být. Jen ta pozemárna mi zabere tak dva měsíce, než ji tam nacpu. Stranické jednotky nejsou v tomto případě zatím důležité. Pokud jde o námořnictvo, tam je dost velký obecný problém u mnoha států. Spíše než o jednotkách (loďstva, flotily, operační skupiny, eskadry...) leckde suplujeme seznamy lodí. Ale tento most bych řešil až poté, co k němu vůbec dojdeme.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251590Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to Zbycho:
  Je to již založené, tak bych to zatím nechal. Faktem je, že Polsko je v situaci, kdy jsou problémy s množstvím subfór (Admin), až nadstandardně těmito sub dotováno. A přitom není ani v situaci vlastní armády, u které se předpokládá výrazně podrobnější zpracování, ani v situaci organizačně bohaté armády (Němci, Sověti). Uvidí se, jaké množství hesel se tam vyskytne. Osobně se domnívám, že např. v rámci Andersovy armády v SSSR jich nebude ani 50, a to jen v případě, že budou zpracována i hesla jednotlivých pluků. Francie a Velká Británie na tom budou podobně.
  Zde bych měl onen dotaz, týkající se námořnictva. Jsou tam zpracována dvě hesla - obecně o polském námořnictvu v exilu a přehled lodí. Mělo ale polské námořnictvo v exilu vůbec nějakou samostatnou jednotku - myslím tím flotilu, oddíl, základnu - nebo působilo jen v rámci jiného spojeneckého námořnictva? Pak by bylo ono sub fakticky zbytečné.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251591Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jirko, nemuzu souhlasit s tvou vetou :

  to buko1:
  Já bych onou americkou pěší divizí příliš neoperoval. Je fajn, že ji takto máme připravenu, ale až příliš mi to formou připomíná wikinu. Takže do budoucna (dříve či později) se stejně bude muset změnit.


  pokud prehledne utridene, visualne myslim si pomerne slusne provedene, udaje povazujes za neco, co se ma zmenit, muzes mi prosim ukazat jak, primo na teto konkretni divizi ? Co muze byt lepsi nez tato podoba ? nerikam, ze VSE musi byt v tabulce, ale na druhou stranu kdyz se podivam na 99% tvych prispevku, tak to neni nic, nez tabulka, tabulka, tabulka a porad dokola jen tabulka Very Happy Jen to neni utridene, clovek na prvni pohled nepozna kde co ma hledat, kde je datum, kde je jmeno, proste to plynule navazuje na sebe, protoze toto forum v zakladu proste neumoznuje jakekoliv pekne formatovani. A to je ten problem - nedavno Rad rozpoutal diskusi, ze nejen obsah, ale gramatika "prodava" nase clanky na valce, a ja k tomu dodavam, ze nejen obsah, ale i visualni podobna bohuzel "prodavaji" nase temata a clanky. Unifikovanost a presne dana struktura hesel umozni ctenarum orientovat se lepe v cele sekci daneho fora, protoze bude vedet, ze pokud bude hledat zarazeni dane jednotky v danem roce, staci si projet cast "Nadrizene jednotky" a proklikat se az na uroven, kterou potrebujeme, pritom kazde z nadrazenych i podrazenych hesel bude mit stejnou strukturu. Pomoci loga v horni casti tabulky muzeme vyrazne odlisit napriklad druhovalecne jednotky od tech modernich, eru USAAF, USAF, a tak dale. Neni to tvoreno jen pro efekt, ale je za tim urcita logika, stejne tak jako vznikaji tabulky TTD ve vsech sekcich techniky, tak i kazda jednotka ma zcela urcite sve "TTD", ktere se touto formou da vyjadrit. Az budeme tak daleko, ze budeme psat clanky o historii kazde jednotky, tak to samozrejme bude mit jinou upravu, ale toto uvedene reseni povazuji za velmi vhodne. Ale jak rikam, pokud mas reseni jine, sem s nim Smile

  Ad diskuse nad subfory polskymi a nemeckymi, vratil bych to spise k tomu deleni nemeckemu, struktura byla jasne naznacena, tedy deleni wehrmachtu na dobu predvalecnou a valecnou, a byly nastineny i dve moznosti, jak to resit - duplikovanim temat ve dvou vetvich, valecne a predvalecne, nebo zahrnuti vse do jednoho tematu, prerovnani poradi prispevku (ne, Schlange, neni to zadny problem, a na kontrolu prichozich linku na dany prispevek tu mate funkci, ta mala lupa hned vedle "citovat"), a ja prosim o argumenty pro a proti, na zaklade kterych se rozhodneme, jak to delat. Diskusi o zestihleni fora, nebo o vymazu nekterych kategorii zatim opustme, protoze ty kategorie vznikaly za nejakym cilem, a tak jako vse ostatni na valce vznika postupne, a ne vsechno se na zacatku tvari tak, jak to na konci dopadne, ja ted opravdu nemam cas tuto diskusi vest, protoze pracuji na prepisu celeho fora tak, aby bylo rychlejsi, server vic v pohode, a aby bylo uplne jedno, kolik kategorii a podkategorii budeme mit Smile Pak uz to budeme moci resit jen z uzivatelskeho hlediska, nikoliv technickeho jako ted.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251599Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Osobne som proti vyčleneniu Wehrmachtu 1935-1939 a vytvorenie samostatnej štruktúry....


  Bežný čitateľ aj tak ide do jednotiek tak, že buď hľadá heslo pomocou google, alebo klikne na link z nejakého článku.... V oboch prípadoch sa dozvie iba časť informácií - v prípade google bude proste považovať témy za duplicitné a pozrie si iba jednu, v prípade linku sa aj tak dostane väčšinou do oblasti jednotiek WW2..... Málokdo ešte potom klikne na odkaz v prvom príspevku, ktorý bude znieť asi takto: XX. divízia [1939-1940] vznikla.... mobilizačným rozvinutím XX. divízie [1935-1939]...


  Pokiaľ budú informácie o jednotke v jednej téme, myslím že heslo bude komplexnejšie, to je aspoň môj názor.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251615Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Jiří Fidler :

  to Zbycho:
  Zde bych měl onen dotaz, týkající se námořnictva. Jsou tam zpracována dvě hesla - obecně o polském námořnictvu v exilu a přehled lodí. Mělo ale polské námořnictvo v exilu vůbec nějakou samostatnou jednotku - myslím tím flotilu, oddíl, základnu - nebo působilo jen v rámci jiného spojeneckého námořnictva? Pak by bylo ono sub fakticky zbytečné.  Proč zbytečné ??? O podřízenosti Polského Válečného Námořnictva na západě pod Royal Navy v tom příspěvku jasně píšu... Tudíž je jasné, že PMW nemělo žádnou flotilu atd. Tak bych tedy rád věděl kde se má čtenář dovědět o činností PMW během II.s.v. když ne v sekci PL jednotek (já zapomněl, PMW přece žádnou jednotku nemělo a tak sem nepatří). Samozřejmě se snažím dodávat stručnou historii ke každé lodi která je na (zbytečném) seznamu lodí PMW. Jenže to je stručná historie jedné lodi a ne celé PMW. Takže se ptám Nerudovský "Kam s ní ? "
  Jaksi mi uniká proč by to tam nemohlo být, čím jsem se provinil, že jsem popsal historii (ne)existujícího loďstva během II.s.v ? Čím toto téma porušuje pravidla a zvyklostí forum? Zřejmě si budu muset od války trochu odpočinout...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251667Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to Zbycho:
  Asi jsem se nepřesně vyjádřil. Ony dva články v žádném případě nepovažuji za zbytečné, ba naopak. Jenom si myslím, že kvůli nim není třeba mít zvláštní subfórum, pokud je tedy třeba jimi šetřit, jak jsem se odtud dozvěděl.
  Bylo by tedy dobré si vyjasnit jedno a v tom musí mít hlavní slovo Admin. Jaká jsou omezení pro členění jednotek. Na jedné straně je nechuť k založení subfóra pro cca 1000 hesel, protože máme subfór moc, na straně druhé je oheň na střeše, když se ptám, zda subfórum pro dvě hesla není přepychem. Případně mohou být ona dvě hesla zavěšena nějak jinak? Chtělo by to stanovit nějaké mantinely, aby člověk nemusel věnovat více úsilí zdůvodňování a přesvědčování, že nedělá zbytečnosti, než vkládání nových informací.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251683Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to buko 1:
  Takže ještě jednou. Na válce existuje možnost prolinkování, takže pokud se dostane k jednomu heslu a bude tam mít linky, které jej logicky povedou jak v organizační struktuře (nadřízení - podřízení), tak v čase (předchůdce - následovník), tak v čem je problém?
  Osobně se domnívám, že je pro běžného čtenáře jednodušší procházet se pomocí odkazů, než rolovat heslem a snažit se v záplavě příspěvků objevit informace, pokud jsou každý pes jiná ves, což by nejen v tomto případě bylo.
  Vůbec se nebráním pozdějšímu sloučení hesel, pro mne za mne i celé období Reichswehr + Wehrmacht. Jenže to musíme nejprve dosáhnout určité standardizace hesel a budeme také muset ještě hóóódně přemýšlet, jak by ona struktura měla vypadat. A také hóóóódně pracovat, abychom měli co představit. Zatím však člověk spíše ztrácí čas žabomyšími spory a místo vkládání nových hesel musí jak kolovrátek opakovat pořád jedno a to samé. Co takhle zavést pravidlo "100 hesel" (jež bude muset ten, komu se vytvoří nové sub, do určité doby naplnit)?
  Pokud se někdo domnívá, že všechno již bylo vymyšleno a se změnami se nesmí otravovat, tak mám pocit, že se fatálně mýlí.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251687Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to Admin:
  Mám totiž pocit, že tato forma je inspirována wikipedií. Někde jsem podobné tabulky s americkými jednotkami viděl. Nevznikne problém s právy???
  Poznámky k heslu lze utřídit do dvou částí:
  1) při odkazování na nadřízené se užívá agnličtiny (asi je to zatím nutné, neboť tato hesla jsou poloanglicky) - lze vcelku snadno napravit.
  2) u podřízených je k dispozici pouze sonda do neznámého data v roce 1944, tam potřebujeme uvést od - do. Já vím, že u Američanů se struktura divize příliš neměnila, u jiných armád (třeba právě u německé v letech 1935-1939) ale výrazně ano.
  Ostatně vypovídací hodnota by se u každého hesla exponenciálně zvedla, pokud bychom je doprovodili mapovým náčrtem bojové cesty, a to nejen z Buzuluku do Prahy Smile)).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251688Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Ja tam vidím stále umelé rozdelenie, čo nemusí byť.


  Niekedy je rozdelenie po obdobiach dobré (ak došlo k zásadnej reforme, reorganizácii ozbrojených síl, vyčleneniu nejakej zložky a pod.). Ale v tomto prípade sa okrem mobilizácie (ktorá priniesla čo - len to že sa vytvorili dovtedy rámcové jednotky / útvary / zväzky, a doplnili štruktúry útvarov na vojnové počty...) nezmenilo nič. Zmena štruktúry sa dá spraviť jedným heslom a je jedno či to heslo je vkladané ako 10 príspevok, alebo nanovo písané ako druhý príspevok, pretože moderátor si môže poradie prípevkov usporiadať ako chce... Takže aj z divízie, ktorá má 20 príspevkov o ničom a 3 konkrétne dokážem vhodným popresúvaním príspevkov presunúť podstatné informácie na začiatok témy bez toho aby som narušil linkovanie na danú tému.


  Ak mám divíziu, ktorej prvý príspevok obsahuje zloženie v máji 1940 v dobe útoku na Francúzsko, nič moderátorovi nebráni, aby pred tento príspevok nevložil heslá popisujúce vznik, podriadenosť a štruktúry divízie v rokoch 1935-1939. Aj tak sa musí väčšina nemeckých jednotiek prepracovať....


  Ak sa teraz vytvorí separátna štruktúra 1935-1939, potom sa to už nikdy nezlúči, nakoľko by sa muselo buď teraz nelinkovať, alebo potom každý jeden odkaz nanovo opraviť....


  Ale teoreticky by sa to dalo robiť priebežne.... teda vytvárať témy z rokov 1935-1939, ktoré postupne zlučovať s tými istými a existujúcimi jednotkami z rokov 1939-1945, ihneď prelinkovávať a upravovať.


  Ale nakoniec mi je to aj tak jedno.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251694Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace :

  snažit se v záplavě příspěvků objevit informace, pokud jsou každý pes jiná ves, což by nejen v tomto případě bylo.  Toto hrozí vždy.... Aj do novovzniknutých príspevkov z rokov 1935-1939 budú prispievať aj iní prispievatelia, takže tá rôznorodosť informácií tam bude, či sa to niekomu páči, alebo nie. A práve preto je tu funkcia UP1 a možnosť moderovania, aby tie podstatné a zásadné informácie boli hneď na začiatku témy, v dvoch, troch príspevkoch (vznik, zánik, nadriadení, podriadení, dislokácia).... A potom môžu nasledovať znaky, bojové zástavy, hrdinovia, kampane, fotografie a neviem čo ešte....


  Citace :

  Ostatně vypovídací hodnota by se u každého hesla exponenciálně zvedla, pokud bychom je doprovodili mapovým náčrtem bojové cesty, a to nejen z Buzuluku do Prahy  toto ma už tiež napadlo a priznám sa že som sa aj o niečo takéto pokúšal.... Ale výsledky neboli také aké som chcel, tak som to vzdal.....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251696Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - buko1 :

  A práve preto je tu funkcia UP1 a možnosť moderovania, aby tie podstatné a zásadné informácie boli hneď na začiatku témy, v dvoch, troch príspevkoch (vznik, zánik, nadriadení, podriadení, dislokácia).... A potom môžu nasledovať znaky, bojové zástavy, hrdinovia, kampane, fotografie a neviem čo ešte....  Řekl bych, že i toto je důvod, proč bychom to mohli rozdělit. Podle toho, co zde bylo napsáno, můžeme o německých jednotkách získat spoustu informací, takže se nám stane, že se téma strašně natáhne s mnoha příspěvky. A pokud tam stále někodo bude přidáva a přidávat, řekl bych, že to bude pomalu nemoderovatelné Smile Navíc by se i čtenář v záplavě dat mohl, takříkajíc "utopit" a k příspěvku na konci se ani nedostal. Když budem mít dvě témata, která spolu budou prolinkovaná, bude to přehlednější i snáze uhlídatelnější Smile


  A jen tak mimochodem, původně se mi ten nápad na rozdělení také moc nezamlouval, ale myslím, že by mohl mít něco do sebe.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251697Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jirko, ted si rozumime, pokud rikas "prelozit" a "doplnit", tak samozrejme ano. Co se tabulek tyce, ty nam nikdo "vzit" nemuze, zadna prava a tak dale, toho se nemusime bat. Jde mi opravdu ciste o prehlednost. To, ze se hesla musi treba prelozit v souladu s nasi predchozi domluvou je jasne a pocitam s tim, stejne tak ona sonda z roku 1944 je opravdu pouze sondou, protoze v dobe pripravy tohoto prispevku jsem proste nemel cas overovat a doplnovat jeste OOB v tom kterem casovem useku (ono neco je primo na tech zdrojovych strankach US Army, ale jak jsem si parkrat overil, tyto informace nejsou kupodivu vzdy ty z nejpresnejsich Sad ), a pocitam s tim v dalsim kroku, toto heslo tedy neni komplet dokoncene, jde jen o vytvoreni nejake unifikovane sablony vzhledu, aby to nebyl co pes to jina ves Very Happy


  Ad deleni jednotek, neni na me abych rozhodl, jak tu nekdo psal, je to na nas vsech, abychom si uz konecne rekli, JAK vlastne chceme jednotky delit ! protoze kdyz se delilo ceskoslovensko a sovetsky svaz, rekli jsme si, ze jednotky delime dle vyraznych zmen v organizacni strukture, pri zmene statnich celku atd. Ted se z toho postupne zacina stavat, ze si to budeme delit vlastne jak chceme, "protoze to dava smysl" nebo "protoze by hesla byla moc rozsahla" pripadne "protoze by tech hesel bylo moc" (to neberte jako ironii, jen jsem zduraznil nektere duvody ktere tu zatim padly a jsou do urcite miry relevantni). Budeme ale schopni toto deleni vysvetlit nasim ctenarum, a budeme jej schopni dodrzovat pres vsechny sekce naseho fora, pro vsechny jednotky ptam se? Znamena to znovu rozclenit jednotky Sovetskeho svazu na divize predvalecne-valecne a ty valecne, nebo ne ? A co USA ? Velka Britanie ? Co to vsechno postihne ? O to jde.


  Ja sam jsem mel za to, ze jednotky delime dle nejakych existecnich mezniku, kterymi jsou jiz zminene organizacni / statni zmeny (budu mluvit o USA, tak tam je to treba oddeleni Air force zpod US Army a vznik samostatneho USAF), a jednotky samotne vytvarim od jejiho vzniku / reaktivace do zaniku / prejmenovani / zmeny v jiny utvar, do hranatych zavorek uvedu roky, ke kterym se toto heslo vztahuje. Pokud pokryva dobu valecnou a povalecnou, je mym cilem doplnit vsechny dostupne informace, ktere pro dane obdobi mohu najit, zejmena se jedna o


  - velitele
  - dislokaci
  - nadrizene jednotky v zavislosti na case
  - podrizene jednotky v zavislosti na case
  - organizacni struktura v zavislosti na case (a v tomto bode se bude lisit organizace a pocty predvalecnych a valecnych utvaru samozrejme)
  - badge, loga, znaky, vlajky, nasivky atd.
  - dalsi informace


  takto napsano to muze byt umisteno jen ve spravne sekci treba zmineneho USAF bez ohledu na nejake historicke udalosti, valky (proste veci, ktere nespadaji pod to "organizacni" ci "statni" deleni) apod, protoze tato informace bude obsazena primo v danem hesle. A pokud budeme chtit videt, jake jednotky USAF se ucastnili vietnamske valky, muzeme udelat jedno tema / heslo, kde bude uveden vycet jednotkek s odkazy na jejich detailni fora. Ve stejnem duchu jsem zatim vytvarel vsechna sva fora, a myslim si, ze podobne postupujes i ty, Jirko, ve svych tematech., viz treba


  forum.valka.cz


  rozsekani tohoto tematu na vic temat, ktera nebudou odpovidat tomu "organizacnimu" deleni me osobne prijde jako zneprehledneni, protoze utvary, ktere existovaly delsi dobu nutne rozsekavame na vice casti a nutime ctenare, ktereho zajima jednotka jako takova, aby jeste resil, jestli ho zajima pred valkou, ve valce, po valce atd. Prinejmensim to znamena, ze si musi kliknout, aby se dozvedel, jak ta jednotka vypadala pred valkou a znovu kliknout aby vedel jak vypada po valce, pritom jednotka co se tyce vzniku a zaniku to byla porad jedna a ta sama. Proto jsem spise pro zachovani stavajiciho stavu s tim, ze mame ta procenta a oznacovani temat, abychom si rekli, ktera fora jsou jiz hotova, a kde to zatim neni pokryte cele. Nikdo z nas se nepodepisuje pod to, ze to tema je kompletni, a uprimne, co znamena vlastne "kompetni" ? Je to vyse uvedeny vycet ? nikoliv ... kdyz dodame textovou historii jednotky a mapu z buzuluku do plzne, stale to nebude komplet ... dodame jmenny seznam vojaku te jednotky, stale to nebude komplet ... naskenujeme valecny dennik jednotky, stale to nebude komplet ... dodame oralni svedectvi veteranu, ale stale to nebude komplet ... Rozumis mi v tomto Jirko ? To je takove vysvetleni k tomu tvemu "pod to ja se nepodepisu". kazdy z nas se podepisuje jen pod tu svou cast, pod ten prispevek, kterym zpracovava urcitou cast informaci. Ano, pokud tim poslednim prispevkem rekneme, toto jsou veskere informace ktere jsme schopni dodat, pak se pod to cele podepisujeme a rikame, ze to vic nejde, ale jinak je to tema porad vnimano jako ve vystavbne, jako misto, kam se neustale daji doplnovat informace. A my musime najit zpusob, jak to udelat co nejcitelnejsi pro ctenare.


  I proto jsem souhlasil s vytvorenim tech polskych podsekci, protoze to je podle meho zpusob, jakym ctenar bude hledat informace, stejne jako je hleda o ceskoslovenskych vojacich za ww2 - zna ono deleni na zapadni pozemni armadu, zapadni letce, vychodni pozemni armadu a vychodni letce. Toto deleni tedy vnimam v souladu s vyse uvedenym, tedy jako deleni dane zmenou organizacni a statni formy, protoze se jedna o jednotky exilove vlady, ktere nemaji primou navaznost na nejake utvary existujici na polskem uzemi (treba), ale ktere budou specificky hledany ctenarem. To, ze nejaka vetev ma jen dve temata je k zamysleni, jestli prehlednost, kterou nam to dava, prinasi nejakou pridanou hodnotu ctenarovi, Zbysek si mysli, ze ano. Konkretne se tady bavime o jednom foru, ale vyse diskutovana zmena znamena jen v pripade Nemecka zalozeni radove 40 novych vetvi fora, plus ma dopad na vsechny dalsi jednotky, takze pocty nove zalozenych vetvi mohou jit do stovek a umerne s tim i prace s jejich vytvorenim a presunem stavajicich temat, jejich delenim a dalsi upravou.


  Domluvme se prosim tedy jednou a provzdy na tom, JAK a DLE CEHO budeme sekce jednotek delit, s ohledem na to, aby se to dalo udelat u VSECH jednotek VSECH statu, a tomu prizpusobme nasi praci. Myslim, ze nikoho z nas nebavi neustale dokola predelavat strukturu a presouvat jednotky, byt muzeme verit, ze je to to nejlepsi deleni, ale musime porovnavat cas, ktery mame k dispozici, a to, jestli jak pravi klasik, je to "drina umerna vysledku". Protoze pokud mam mit dokonale rozdelene Nemecko dle kazdeho mozneho aspektu, ale zamestna to lidi na dalsi rok ci vice, co se uprav, presunu a prejmenovani tyce, plus dopad na dalsi fora a dalsi prace na jiz "hotovych" tematech, nebo mam mit k dispozici tyto lidi a tyto zdroje pro vytvareni noveho obsahu, ta volba je z me strany jednoznacna Smile


  Snazme se tedy pochopit a diskutovat toto bez emoci, bez ohledu odkud kdo je Wink Kazdy z nas ma samozrejme svoje "srdcove" zalezitosti, na kterych mu zalezi, moji srdcovou zalezitosti je cela valka.cz a ja jsem rad, ze tady vsichni na tom takto pracujeme a takto nam na tom zalezi, jen bych nerad, aby to cele prerostlo do nejake osobni urovne ci nevrazivosti dane nepochopenim se nebo tim, ze nekdo jiny to vidi jinak nez ja. Diky tomu uz jsme ztratili par velmi dobrych prispevatelu a prijde mi to zbytecne. Presto musime najit cestu spolecnou pro cele sekce tohoto fora, aby to bylo snadne a pochopitelne pro ctenare. Protoze on je ten zakaznik v tomto procesu, a pro neho to delame. Bez spokojeneho ctenare, ktery rychle a prehledne najde to, co potrebuje, nema tento server smysl. Proto rikam, opustme sve zakopy, odhodme na chvili sve "srdcove" zalezitosti, za sebe rikam odhodme technicke problemy, a podivejme se na valku ocima jejiho ctenare, nikoliv moderatora a autora. A navrhneme strukturu, ktera bude fungovat pro ctenare.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251718Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Admine - nečetl jsem to celé ale v ČSR se členění na západ , jih a východ zrušilo - protože je při daném počtu jednotek zbytečné - takže to odpovídá běžnému standartu sekce.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251742Verze : 0
  Avatar
  Hele Admine, já tedy nahodím několik hesel, která ještě v Německu chybí (Heeresgruppenkommando 1-6), do neděle se to pokusím nacpat na 100 % a podle toho se rozhodneme. Přesunout se to dá vždy. Abychom se totiž bavili nad konkrétními věcmi.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251775Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak jsem to celé produmal a našel jsem faktické řešení. Až do srpna 1939 Němci označovali velitelství na divizní úrovni pouze jako DIVIZE (DIVISION), kdežto od srpna 1939, tedy po mobilizaci, je označují jako PĚŠÍ DIVIZE (INFANTERIE-DIVISION). Je to dáno skutečností, že ona válečná divize přišla o několik velitelských prvků, např. Arko (což znamená Artillerie-Kommando, tedy velitelství dělostřelectva), které bylo přesunuto na sborovou úroveň, a zároveň dostává velké množství jednotek pomocných zbraní a služeb. Mezi mírovými divizemi a pěšími divizemi I. vlny tak máme jednoznačný předěl k 26. srpnu 1939. Takže ty divize, které jsem chtěl pro zvláštní fóru budou mít hesla s názvem - příklad 1. Division / 1. divize [1935-1939] - čímž je odlišíme. U sborů toto nelze a navíc se budeme muset vypořádat s jejich teritoriálním velitelstvím (Wehrkreiskommando), ale to bych zatím nechal. Brigád je pár, ty nehrají roli.
  Tankové divize a horské divize toto rozlišení mít sice nebudou, ale jde o necelých 15 položek, takže žádný problém.
  Budu však potřebovat prolinkovat sub na vojsková tělesa zbraní.
  Zároveň doporučuji určité sloučení a zjednodušení pro Heer:
  Pozemní vojsko / Heer
  - Vyšší velitelství / Kommandobehörden
  - Pěchota / Infanterie
  - Dělostřelectvo / Artillerie
  - Jezdectvo a průzkumné jednotky / Kavallerie, Aufklärungtruppen
  - Tankové jednotky / Pantertruppen
  Myslím, že zatím stačí.
  Vyšší velitelství
  - Hlavní velitelství / Oberbefehlshaber
  - Skupiny armád / Heeresgruppen
  - Armády a armádní skupiny / Armee, Armee-Abteilungen
  - Sbory / Korps
  - Velitelství / Befehlshaber
  - Divize / Division
  - Brigády / Brigade
  Vzhledem ke skutečnosti, že sbory měly průběžné číslování (až na několik výjimek, do 10 ks), není třeba je dále členit. Stejně jich dohromady je cca 200 hesel.
  Obdobně lze zjednodušit divize. Zvláštní číslování měly pouze tankové, jezdecké a horské. Lehké mohou k tankovým, lyžařská k horským, případně můžeme zavést kolonku ostatní. Sloučením ostatního dostaneme standardní číselnou řadu. Celkové množství bude nižší, než u Sovětů.
  Brigád je sice málo, ale jejich počet nám zvýší Velitelství divizní pěchoty a Velitelství divizního dělostřelectva (dohromady cca 80 hesel).
  Další vysvětlím přímo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#251830Verze : 0
  MOD
  Avatar
  než dospěje tato diskuze k závěru o budoucím směřování jednotek tak jsem zatím provizorně založil přehledové forum, ale přístupová práva jsou zatím jen pro moderátory a ne pro širou veřejnost.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#252342Verze : 0
  MOD
  Avatar
  nevím jestli se to tu už neřešilo, ale navrhuju založit podsekci diverzních a partyzánských jednotek - dostal jsem se k zajímavým materiálům, tak to láduju do systému ... co je propojené s oficiálními jednotkami nebo výsadky, tak píšu k nim, ale některé jsou prostě samostatné.


  nebo mi aspoň poraďte kam to naskládat
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#257780Verze : 0
  Avatar
  A v ktorom štáte? Ak ide o Československo tak na to môžeš použiť sekciu Ostatní, zatím nezařazeno (ak to nie je súčasť výsadkov), pokiaľ ide o územie Slovenska, tak tam partizánske jednotky v SNP radiť do sekcie Povstalecká armáda 1944 (1. Československá armáda na Slovensku). Pred a po potlačení povstania do Přehledy a ostatní jednotky.


  Ak ide o iné štáty, tak zatiaľ do Ostatní, zatím nezařazen o...


  Sekcia sa vytvorí pokiaľ to bude mať zmysel (väčší počet tém, ktoré sa tam dajú zaradiť).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#257790Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - ypres.bass :

  nevím jestli se to tu už neřešilo, ale navrhuju založit podsekci diverzních a partyzánských jednotek - dostal jsem se k zajímavým materiálům, tak to láduju do systému ... co je propojené s oficiálními jednotkami nebo výsadky, tak píšu k nim, ale některé jsou prostě samostatné.


  nebo mi aspoň poraďte kam to naskládat  materiály se týkají kterého státu?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#257791Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to jsem vlastně nenapsal ... drtivá většina je toho československo
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#257792Verze : 0
  Avatar
  tak v tom by neměl být problém, kolik toho máš?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#257797Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Schlange :

  tak v tom by neměl být problém, kolik toho máš?

  knížku Český antifašismus a odboj - slovníková příručka o cca 800 heslech, ale na samostatný článeček/heslo sem je použitelných tak max.200-350, těch jednotek a partyzásnských oddílů z toho udělám max 50-60, ale je tam i plno jiných pojmů a věcí se kterými se člověk může setkat v souvislosti s touto problematikou
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#257802Verze : 0
  Avatar
  No jestil k tomu můžu něco poznamenat, tak bych zrovna u tohoto zdroje požádal o trochu obezřetnosti ve vztahu k politickému zaměření té či oné skupiny viz. například dneska Carbon - snad část Palcát a její levicové smíšlené v závislosti na napojení na KSČ - toto bych klidně vypustil, protože vzhladem k vzniku knihy (1988) je to silně tendenční.


  Ale přesto bych požádal o data pro jinou sekci a to sekci Čs. obdoj a to především o jména osob případně krátkou identifikaci a charakteristiku skupiny do které patřili.


  Teď mě tak vlastně napadlo co to celé nasměrovat do odboje a na jednotky to propojit jen linkem, protože by stejně asi časem docházelo k dublikaci dat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#257809Verze : 0
  Avatar
  Tak jak to vypadá s těmi partizánskými a odbojovými jednotkami - narveme to do toho odboje nebo jak?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#258062Verze : 0
  Avatar
  partyzánské jednotky bych dal přeci jenom zvlášť.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#258208Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Mě se to jeví právě nejlepší narvat do toho odboje a v jednotkách zřídit jen link, ono rozdíl mezi partizánskou jednotkou a odbojovou organizací v několika případech ani vlastně neexistoval
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#258209Verze : 0
  Avatar
  Aj keď sa mi spočiatku davov nápad nepozdával, myslím že teraz s ním súhlasím.... Partizánske jednotky na území Čiech, Moravy a Slovenska dávať do odboja a z príslušných sekcií dať link....


  Ono niekedy ťažko povedať či daná partizánska jednotka bola slovenská, alebo česká (hlavne tie, ktoré pôsobili na pomedzí, vznikli počas SNP a následne sa presúvali do protektorátu), mnohé vznikli ešte pred povstaním a pod.


  Otázka z iného súdka - pri študovaní zostavy talianskych jednotiek (divízií) som narazil na schlangeho preklad tankovýk plukov ako obrnený pluk...


  V taliančine mali tieto pluky pred vojnou a počas nej označenie Reggimento Fanteria Carrista, po vojne sa označovali Reggimento Carristi, v 70-tych rokoch Reggimento Fanteria Corazzato a nakoniec v súčasnosti myslím Reggimento Corazzato


  Carristi - tankisti
  Corazzato - obrnený
  Fanteria - infanterie


  Ako mám tie tankové/obrnené jednotky označovať, aby som to potom nemusel prerábať?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#259625Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ad partyzánské jednotky:
  chápu že z úhlu pohledu čs. jednotek je to jednoduché, já se spíše snažil o obecnější náhled aby to mohlo platit i pro všechny státy, tam se nám to s odbojem bude propojovat o něco hůře. sice vím že čs. jednotky jsou zvláštní případ, ale čím méně vyjímek z pravidel sekce tím lépe.


  ad Carristi:
  od doby kdy jsem to vkládal jsem pronikl trochu hlouběji do italské terminologie a myslím že asi nejvýstižnější bude používat výraz "tankisti"
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#259634Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Schlange možná se nechápeme přesně - já to chtěl udělat takto,


  Jednotky
  -- Partizánské jednotky a odbojové organizace (toto bude jen link)


  Čs. Odboj
  Československo (sem povede ten link)
  - Partizánské jednotky
  - Vojenské odobojové organizace
  - Civilní odbojové organizace
  (tu strukturu neberte vážně - to je jen pro ilustraci)


  každý návštěvník sekce jednotky tak uvidí krom partizánů i odbojové organizace atd.
  Navíc v čs. odboji jsou cílem i jmenné seznamy nejen organizační struktura .
  Stejný link může vést z jednotek Slovenska - s tím že tam trochu vysvětlíme proč je to za celé ČSR a nejen za SR.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#259639Verze : 0
  Avatar
  V tejto téme - forum.valka.cz riešime grafický vzhľad jednotlivých tém v sekcii jednotky.... Žiadam o Vaše návrhy a pripomienky. Ďakujem.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#260064Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Heeelp.... Ako je to s čestnými a historickými názvami britských plukov? Pokiaľ má britská jednotka v mene napr. King George Own, potom Prince Wales Own, pričom sa číslo, ani zvyšok názvu nemení - ide o čestný názov, alebo o premenovanie jednotky?  Vzor:
  14. Ferozeporský sikhský pluk / 14th Ferozepore Sikhs (1903 - 1906)
  14. Ferozeporský sikhský pluk Princa z Walesu / 14th Prince of Wales's Own Ferozepore Sikhs (1906 - 1910)
  14. Ferozeporský sikhský pluk Kráľa Juraja / 14th King George's Own Ferozepore Sikhs (1910 - 1922)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#261356Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Slovenská republika 39-45
  Procházel jsem jednotlivé příspěvky a je to chaos nad chaos. Navíc je většina z nich špatně zařazena do souborů - velitelství druhů vojsk jsou pod ústředními institucemi (šlo o vyšší velitelství), letky pod vojskovými oddíly (šlo o vojskové setniny), samostatné pěší prapory pod vojskovými oddíly (šlo o vojsková tělesa).
  Vzhledem ke skutečnosti, že se vše bude dávat do tabulek, doporučuji komplexně předělat strukturu tohoto subfóra, a to podle meziválečného Československa. Můj návrh k diskusi (zetím jen velitelství a zbraně):
  Ústřední úřady (zatím nečlenit)
  Vyšší velitelství
  - Velitelství zbraní
  - Armádní a sborová velitelství
  - Divizní velitelství
  - Brigádní velitelství
  Pěchota
  - Vojsková tělesa
  - Vojskové oddíly
  - Vojskové setniny
  Útočná vozba
  - Vojsková tělesa
  - Vojskové oddíly
  - Vojskové setniny
  Dělostřelectvo
  - Vojsková tělesa
  - Vojskové oddíly
  - Vojskové setniny
  Letectvo
  - Vojsková tělesa
  - Vojskové oddíly
  - Vojskové setniny
  Jezdectvo
  - Vojsková tělesa
  - Vojskové oddíly
  - Vojskové setniny
  Technická vojska
  - Vojsková tělesa
  - Vojskové oddíly
  - Vojskové setniny
  Prosím o vyjádření a pokud dospějeme ke shodě, tak o realizaci. Zkoušel jsem založit něco sám, ale nadaří se mi (vlajka se nezobrazila). Takže to raději nechám povolanějším.
  Zařazení již napsaných příspěvků do podsekcí zpracuji.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#276466Verze : 0
  MOD
  Avatar
  jsem pro to, aby to bylo jednotne, takze s vyse uvedenym navrhem vcelku nemam problem, pomuzu to kdyztak zalozit a preskladat ... Jirko akorat bych te pozadal v souvislosti s vlajkou, aby ses vyjadril v tematu


  forum.valka.cz


  abychom se domluvili jakou vlajku druhovalecneho Slovenska, mel si tam k tomu nejake vyhrady, tak at se to vyresi rovnou take. Diky !  Ad Buko : pokud me pamet neklame, videl jsem to psane ve stylu "a za sve zasluhy v bitve u ABC ziskal pluk pridomek "kings own"". Nevim ale, jak/jestli ti to pomuze v rozhodovani, ja si myslim, ze se jedna o plnohodnotny nazev, tedy prejmenovani.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#276470Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já s tím též nemám problém, ale jediné co nechápu proč existuje Slov. arm 1939-44 a Slov. arm. 1944-45 ?????
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#276479Verze : 0
  Avatar
  Add rozdelenie SR 1939-45 - ak sa nemýlim, tak už to raz podľa rozdelenia medzivojnového československa založené bolo, aj keď nie až tdo takých detailov, nakoľko bolo málio informácií. Bohužiaľ vtedy nikdo nevysvetlil čo kde patrí, čo je teleso, čo je oddíl, čo setnina, kam zaradiť roty, prápory a pod. Pokiaľ toto nebude jasne niekde uvedené, potom budú stále vznikať podobné chaosy...(a nielen v slovenskej armáde).


  Slov. armáda 1944-45 nie je správny názov. Po vypuknutí povstania armáda ako taká zanikla, bola vytvorená nová s názvom Domobrana.


  Add čestný názov - konkrétne toto
  14. Ferozeporský sikhský pluk Princa z Walesu / 14th Prince of Wales's Own Ferozepore Sikhs (1906 - 1910)
  14. Ferozeporský sikhský pluk Kráľa Juraja / 14th King George's Own Ferozepore Sikhs (1910 - 1922)


  je stále pomenované po tej istej osobe... už mi súvislosť vysvetlil Aubi?, v roku 1910 sa Princ z Walesu stál kráľom Jurajom....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#276480Verze : 0
  MOD
  Avatar
  OK souhlasím, asi bude lepší užívat státní vlajku, nikoli její "vojenskou" modifikaci.
  Pokud jde o slovenskou brannou moc, je zde takový drobný "citový" problém. Pokud ji vztahujeme ke státu, tak se tato armáda dopustila v srpnu 1944 "velezrady", neboť se postavila proti svému státu ve prospěch státu jiného (Československo).
  Takže skutečně zde máme dvě armády - tu z let 1939-1944 a z let 1944-1945 (Domobrana).
  Rozdíl od Rumunska je v tom, že tam došlo pouze ke "zradě" spojence (Německa), armádu proti Němcům fakticky vedla hlava státu, král Michal I. Také za to od Sovětů nejprve dostal Řád vítězství a po třech letech jej nechali vyhnat ze země.
  U Slovenska nešlo o změnu koalice, ale o vystoupení branné moci proti státu, přičemž hlava státu požádala spojence (Německo) o pomoc. Do jaké míry to bylo vynucené vůbec neřešme, jde pouze o systémové řešení.
  Takže asi nejlepší bude:
  Slovensko (1939-1945)
  - slovenská armáda (1939-1944)
  - povstalecká armáda (1944)
  - slovenská Domobrana (1944-1945)


  pro buko1:
  Rozlišit vojskové těleso od vojskového oddílu je individuální u každé jednotky, dle A-I-1 má vojskové těleso hospodářskou samostatnost, zatímco vojskový oddíl nikoli, vojsková setnina pak musí být účetní jednotkou. Takže nejprve je třeba zjistit, zda jednotka měla hospodářskou samostatnost (pěší pluky, samostatné pěší prapory, dělostřelecké pluky...). Pokud byl vojskovým tělesem pluk, potom vojskovou setninou byla VŽDY rota/baterie/letka. V takovém případě pak vojskový oddíl bylo to mezi tělesem a setninou, tedy prapor/oddíl/peruť. Pokud byl vojskovým tělesem prapor, potom vojskovou setninou byla VŽDY rota/baterie/letka. V takovém případě mezi nimi žádný velitelský stupeň nebyl a vojskový oddíl neexistoval.
  Jsou tedy jen dvě možnosti:
  vojskové těleso - vojskový oddíl - vojsková setnina
  vojskové těleso - vojsková setnina.
  Toto ovšem platí jen u jednotek zbraní, u služeb to bylo trochu jinak.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#276485Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jirko máš to pozakládané s tím že Ústřední orgány jsem jen upravil název. Můžeš začít s přesunem. Prosím nemaž celé téma ať nepříjdeme o linky, klidně dej svůj příspěvek na konec a pak se odmaže jen to co je zbytečné.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#276487Verze : 0
  Avatar
  Mám dotaz k leteckým jednotkám, které zakládá kolega Fidler.
  Nyní je tam asi 18 témat, výhledově jich tam ale můžou být stovky. Nestane se to velmi nepřehledným?
  Nechtělo by to rozdělit aspoň podle druhu určení?
  Navíc se to díky formě zápisu neřadí ani nijak k sobě, takže na prvním místě vlastně budou vždy první skupiny eskader. Ale to asi nijak k sobě dát ani nepůjde, např. aby bylo u sebe I./JG 133, II./JG 133 atd.?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277050Verze : 0
  MOD
  Avatar
  S tím řazením nic neuděláme, ty skupiny se prostě jmenovaly I/134, II/233 apod. Pokud bychom to dávali obráceně (134/I), tak tím zmateme spousty lidí.
  Předpokládám, že budou vzájemně standardně prolinkovány - tedy nahoru na eskadry či vyšší velitelství, dolů na letky. U letek potom bude uvedena výzbroj.
  Můžeme v budoucnu rozhodnout o určitém seskupení do skupin podle druhů letectva, ale zatím bych to nedělal.
  Prozatím udělám skupiny od vzniku Lf. do května 1939, což stihnu asi do konce srpna. Pak můžeme posoudit a rozhodnout o dalším postupu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277051Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To samozřejmě všechno chápu, ale pokud tam vleze nějaký uživatel a řekne si podívám se na např. stíhací letky z nějakého určitého období, doslova se na něj vyvalí spousta příspěvků, ve kterých se ztratí. Nehleďe na to, že v tom samém tématu budou skupiny, které byli součástí eskader, tak ty, které operovali samostaně.
  Nebo si řekne prohlédnu si určitou eskadu, začne u eskader zde a než se prokliká všemi odkazy možná ho to přestane bavit.


  Prostě v tomto případě se mi to zdá uživatelsky dost "nepřátelské" Sad a chtělo by nad tím trochu zapřemýšlet (přiznám se, že už nad tím delší dobu dumám, ale nic kloudného mě nenapadlo).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277053Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tak to jsme dva, kteří nad tím dumají. A protože mne z voleje nic nenapadá, tak jsem to tam začal sázet a doufám...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277094Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Michal Rak :

  Mám dotaz k leteckým jednotkám, které zakládá kolega Fidler.
  Nyní je tam asi 18 témat, výhledově jich tam ale můžou být stovky. Nestane se to velmi nepřehledným?
  Nechtělo by to rozdělit aspoň podle druhu určení?
  Navíc se to díky formě zápisu neřadí ani nijak k sobě, takže na prvním místě vlastně budou vždy první skupiny eskader. Ale to asi nijak k sobě dát ani nepůjde, např. aby bylo u sebe I./JG 133, II./JG 133 atd.?  prosím zatím pozastavit vkládání německých leteckých jednotek, zítra připravím nějakou přehlednější strukturu. Rozhodně to tam nesázejte z voleje.


  díky za pochopení
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277102Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vážení kolegové,
  jde mi o tabulku určenou pro jednotky. Neměl jsem možnost sledovat diskuzi o tvoření tabulky pro sekci jednotky. Je mi jasné, že to je nezbytná nutnost. Ale jsem si jistý, že její obsah je z mého pohledu velmi obecný. Prostě informace o dané jednotce dle této tabulky jsou pro mne (v tomto případě obecného uživatele) nedostačující. Co mne, jako uživatele, zajímá:
  1) Originální název a český překlad názvu jednotky je jasný. (I když si myslím, že p. Fidler nemá pravdu v tom, že české názvosloví obsahuje českou terminologii všech zahraničních vojenských jednotek).
  2) Pokud je uváděn velitel jednotky, tak je pro mne překvapijící, že se v tabulce nemůže objevit jeho hodnost. Velitel a bez hgodnosti ? Velmi neobvyklé !!!
  3) V této tabulce pro mne chybí velmi mnoho údajů. Třeba OdeB k určitému datu, účast v bojích k určitému datu a všeobecně tato tabulka omezuje množství informací o jednotce. Já doufám, že zařazení tabulky je pouze informativní, a že doplňující informace se budou moci objevit bez překážek v dalších příspěvcích pod touto tabulkou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277104Verze : 0
  MOD
  Avatar
  stary: nikde nie je napísané, že téma jednotky sa musí skladať len z jednoho príspevku - z tabuľky. Všetko to, čo spomínaš sa preberalo v diskusii k tej tabuľke a tam bolo povedané že ostatné infoemácie sa dajú do ďalších príspevkov v danej téme - či ide o znak, účasť v bojových operáciách, prehľad vyznamenaných, štruktúra k jednotlivým dátumom a pod.


  add veliteľ - prečo? ide o osobu, tá sa nemení, hodnosť sa mení. Napr. xy velil ako kapitán práporu, o pár rokov ako plukovník pluku. Ale jeho najvyššia hodnosť môže byť generál major - akú hodnosť mu dáš k tomu práporu a k tomu pluku? Podobne - AB začal veliť základni ako kapitán v roku 1956- velil tejto základni 15 rokov a do zálohy odišiel ako plukovník (z toho istého miesta) - akú mu dáš hodnosť? kapitán ako v období keď na funkciu nastúpil, alebo major? Podplukovník, prípadne plukovník? Alebo tam vypíšeš všetky?


  add 3 : tabuľka to sú minimálne informácie o jednotke, môj návrh členenia témy konkrétnej jednotky je tu: forum.valka.cz - v podstate sa k nemu nikdo nevyjadril záporne (davova pripomienka nie je záporná, len spresňujúca).


  1. príspevok - tabuľka, pričom v rámci dislokácie by v prípade bojových operácii mohli byť aj priestory operácie (Operation Area), napr. Kursk, západná Ukrajina, Normandia, Sicília....  2. príspevok:
  Znak  3. príspevok:
  História (kľudne aj stručná, konkrétne podrobnosti od 4. príspevku)  4. príspevok (a ďalšie): ostatné (štatistiky padlých, vyznamenaných, štruktúra k jednotlivým dátumom, popisy jednotlivých bojov a pod....)


  S tým že vzľadom k možnosti radenia príspevkov v ľubovoľnom poradí je jedno, v akom poradí buú tie ďalšie informácie vkladané. Moderátor si ich usporiada tak, aby bola zachovaná logická postupnosť (od všeobecného k detailom a od vzniku po zánik).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277105Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Díky za vysvětlení. Argumenty pro neuvádění hodnosti velitele mne nepřesvědčují. I Ty ve své navrhované tabulce členění tématu konkrétní jednotky navrhuješ uvádění hodností. Jednotce velí voják a ne civil. Dnes se snad stává, že ve službě jsi vojákem a po službě civilem, ale v případě války budeš pouze vojákem. Obrovská většina jednotek uvedených na "válce" - to jsou historické jednotky z válečných období. Kdyby tisíce padlých velitelů měly možnost vidět své jméno v souvislosti se svou jednotkou bez uvedené hodnosti, převrátili by se v hrobě. Mým soudem i přesvědčením je to věc vojenské CTI. Mně vůbec nedělá problém uvedení hodnosti i v případě její změny tak, jak se to uvádí ve spoustě publikací (major xx, od 12.10.1925 podplukovník, od 01.03.1936 plukovník). Tvůj návrh tabulky se mi zdá lepší než ta tabulka dnes využívaná. Proč vlastně ta tvoje byla zavržena?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277159Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Je to postupne riešené v diskusii... Išlo hlavne o zjednodušenie tabuľky...


  Aj to postupné uvádzanie hodností sa v praxi skúšalo - u niektorých československých jednotiek.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277160Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Schlange :


  prosím zatím pozastavit vkládání německých leteckých jednotek, zítra připravím nějakou přehlednější strukturu. Rozhodně to tam nesázejte z voleje.


  díky za pochopení  tož sice s denním zpožděním, ale konečně jsem se k tomu dostal.

  Citace - Michal Rak :


  Nyní je tam asi 18 témat, výhledově jich tam ale můžou být stovky. Nestane se to velmi nepřehledným?
  Nechtělo by to rozdělit aspoň podle druhu určení?  základní členění na eskadry, skupiny a letky při zachování druhu určení můžeme do hry dostat několika způsoby.
  asi nejjednodušší by bylo v rámci stávajícího rozlišení podle druhu určení založit v každé složce adresáře pro eskadry, skupiny a letky.
  nebo mohu založit obecné eskadry, skupiny a letky a uvnitř těchto adresářů provést rozlišení podle druhu určení.


  Komentáře?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277239Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - buko1 :

  stary: nikde nie je napísané, že téma jednotky sa musí skladať len z jednoho príspevku - z tabuľky. Všetko to, čo spomínaš sa preberalo v diskusii k tej tabuľke a tam bolo povedané že ostatné infoemácie sa dajú do ďalších príspevkov v danej téme - či ide o znak, účasť v bojových operáciách, prehľad vyznamenaných, štruktúra k jednotlivým dátumom a pod.  add 3 : tabuľka to sú minimálne informácie o jednotke, môj návrh členenia témy konkrétnej jednotky je tu: https://forum.valka.cz/topic/postview/259929/ - v podstate sa k nemu nikdo nevyjadril záporne (davova pripomienka nie je záporná, len spresňujúca).


  1. príspevok - tabuľka, pričom v rámci dislokácie by v prípade bojových operácii mohli byť aj priestory operácie (Operation Area), napr. Kursk, západná Ukrajina, Normandia, Sicília....  2. príspevok:
  Znak  3. príspevok:
  História (kľudne aj stručná, konkrétne podrobnosti od 4. príspevku)  4. príspevok (a ďalšie): ostatné (štatistiky padlých, vyznamenaných, štruktúra k jednotlivým dátumom, popisy jednotlivých bojov a pod....)


  S tým že vzľadom k možnosti radenia príspevkov v ľubovoľnom poradí je jedno, v akom poradí buú tie ďalšie informácie vkladané. Moderátor si ich usporiada tak, aby bola zachovaná logická postupnosť (od všeobecného k detailom a od vzniku po zánik).  no hlavně je potřeba až se toto dohodne do finální podoby to nějakou vhodnou formulací vtělit do pravidel pro psaní do sekce jednotky https://forum.valka.cz/topic/view/15221/
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277241Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Schlange :
  základní členění na eskadry, skupiny a letky při zachování druhu určení můžeme do hry dostat několika způsoby.
  asi nejjednodušší by bylo v rámci stávajícího rozlišení podle druhu určení založit v každé složce adresáře pro eskadry, skupiny a letky.
  nebo mohu založit obecné eskadry, skupiny a letky a uvnitř těchto adresářů provést rozlišení podle druhu určení.


  Komentáře?  Mě napadla jiná věci,ale možná to bude moc komplikované, na druhou stranu asi přehledné.


  Založila by se eskadra, ve které by byly podchlívky Štáb, I. Skupina, II. skupina atd.
  Skupina by pak opět měla podadresáře Štába, 1. letka, 2. letka atd.
  Problém opět vydím v tom, že je tam celkem dost klikání a bylo by potřeba dořešit období, kdy se počet letek a skupin v eskadře měnil.


  U tvého návrhu bych byl pro ten první, rozdělení provést hned na začátku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277245Verze : 0
  MOD
  Avatar
  budu zatim reagovat jen na komentare k "tabulce" jednotek :


  tato tabulka NENI vserikajici, nema na to zadne ambice, pouze udava zjednoduseny zakladni prehled o ZARAZENI jednotky v ramci nadrizenych a podrizenych utvaru, jejiho velitele a dobu existence. Tim se pochopitelne nerika, ze tam nic jineho nesmi byt, SMI, a to v libovolne siri a spektru, od order of battle az po ja nevim co. Ta tabulka jen rika, jake informace tam MUSIME, nebo alespon MELI BYCHOM mit, aby to bylo uplne.


  Ad velitele, Buko zde citoval jeden z argumentu, hodnosti se meni, a primarnim cilem prehledu v sekci jednotky neni informovat o hodnostech nejake osobnosti, ale prave o jednotce dane, z tohoto pohledu tedy neni hodnost relevantni, a pokud do hry vstupuji aspekty, jako je treba zmena hodnosti behem pusobeni ve velitelske funkci, vznika nam tu prinejmensim komplikace a potreba resit zapis, ktery bude rikat, ze dany velitel byl major, od nejakeho data plukovnik, pritom, znovu opakuji, to nema na DANOU JEDNOTKU ZADNY VLIV. A to se tyka jednotek, resime jednotky, sekce jednotek, pravidla jednotek. Vetsina velitelu od plukovniku vys bude zarazena do osobnosti, generalove v sekci generalita, tam budou vyznaceny vsechny hodnosti, a bude vzdy videt, v jake hodnosti kdo kdy byl, a nemyslim si, ze je to otazka nejake vojenske cti nebo neceho jineho (stejne jako v prehledu prezidentu neuvadis, jestli to byl Ing. CSc. nebo podobne), ale proste nase administrativni rozhodnuti (analogicky, v nekterych knihach se v Order of Battle dane jednotky take neuvadeji hodnosti a neprijde mi to jako neco drasticky zavazneho).


  Proto prosim, jedna se o nasi DOHODU, nikoliv o nejake DOGMA, kterym bychom nekomu chteli neco upirat, jen si tim zjednodusujeme praci v tom, ze nemusime resit nektere relativne caste situace, jako je zmena hodnosti v sekci, ktera tomu neni urcena a z jejiho pohledu to na ni nema zadny vliv.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277246Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Michal Rak :
  Mě napadla jiná věci,ale možná to bude moc komplikované, na druhou stranu asi přehledné.


  Založila by se eskadra, ve které by byly podchlívky Štáb, I. Skupina, II. skupina atd.
  Skupina by pak opět měla podadresáře Štába, 1. letka, 2. letka atd.
  Problém opět vydím v tom, že je tam celkem dost klikání a bylo by potřeba dořešit období, kdy se počet letek a skupin v eskadře měnil.  snažil jsem se zohlednit situaci kdy jednotlivé letky či skupiny měnily ať už dočasně či trvale podřízenost bez přejmenování (k jiné skupiny, eskadře). v těchto případech by tebou navržené řešení nebylo moc kompatibilní (musel by jsi zvlášť zakládat dočasnou existenci) kdežto u mého návrhu by měl stačit jen dopsat link na nadřízenou jednotku s uvedením údaje časovém období kdy bylo toto dočasné podřízení v platnosti (většinou do přejmenování či do převelení zpět). Myslím že bude účelnější v těchto situacích využít linky než zakládat pro tato dočasná převelení separátní témata.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277249Verze : 0
  MOD
  Avatar
  pro praktickou představu jsem to načrtnul u nočních stíhaček https://forum.valka.cz/index.php/f/369 a vzorově rozdělil NJG7 a NJG6, přičemž letky mají ještě daleko k dokonalosti musí se ještě rozdělit časově a v případech přejmenování vzájemně prolinkovat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277322Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Musím říct, že zrovna v tomto případě by se hodilo to použití tabulky. Všechny tři příspěvky tam budou přehledně v jednom.
  A lepší by bylo asi použít Noční stíhací eskadry atd.
  Ale myslím, že toto členění bychom mohli použít.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#277345Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ČESKOSLOVENSKO


  Dav má pravdu, takže své návrhy pro další rozvoj tohoto fóra přednáším zde. Budu to dávat postupně a čekat na Vaše vyjádření.
  Krok první:
  Vyčlenit Českou republiku, neboť se jedná o samostatný stát a nikoli nějakou odnož státu bývalého. Ostatně Slovensko je dáno také samostatně.
  Krok druhý:
  Přejmenovan celý soubor na Československo.
  Krok třetí:
  Vyčlenit Protektorát Čechy a Morava a dát jej také samostatně. Aspoň do května 1944 bylo Vládní vojsko minimálně autonomní, zcela s vlastním velením a pro forma podřízeno hlavě státu. Podpůrný argument - byla vyčleněna a osamostatněna britská dominia.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#279226Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Domínia neboli osamostatnené ale vyčlenené v rámci Veľkej Británie - takže na základe tohto argumentu by mal byť protektorát samostatný v rámci Tretej ríše - aj keď neviem ako to bolo s podriadenosťou protektorátnej hlavy štátu ríšskej administratíve...


  Proti osamostatneniu ČR a ďalším zmenám v ČSR/ČSSR nemám zatiaľ námietky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#279232Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vyčlenil jsem ČR z ČSR a příslušně upravil i jména sekcí.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#287886Verze : 0
  Avatar
  ad môj príspevok https://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/49067
  po dohode z bukom v jednotkách slovensko po 93 nechávam všetky príspevky tak ako sú... maximálne premažem diskusiu... pokiaľ je ten starší príspevok nadbytočný nie je problém ho odmazať SmileSmile ... v mojich príspevkoch jednotky československo po 1945 bude každý môj príspevok nahradený dohodnutou tabuľkou....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#295985Verze : 0
  MOD
  Avatar
  měl bych dotaz co se týče Správy letiště Pardubice.
  Je zařazena v leteckých jednotkách, ale pokud je mi známo neprovozuje ani jedno letadlo.
  Dále kam mám zařadit CLV (Centrum leteckého výcviku Pce)?
  Zatím jsem ho nechal jako příspěvek u Správy letiště (případně podle potřeby ještě dotvořím a rozvinu).


  Hasičskou jednotku z LKPD mám nechat pod Správou LKPD nebo ji mám dát solo a linkovat na ni?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#308628Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Mart.in vše toto pokud se nepletu spadalo pod velení vzdušných sil či-li letectvo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#308633Verze : 0
  Avatar
  Prosím o založení či o povolení k založení podsekce "Tělesné gardy" v


  Obsah fóra >> Jednotky >> Evropa >> Rakousko (AUT) >> Rakouská branná moc [do 1918]


  a to mezi Ústředními vojenskými orgány a Pěchotou.  Předem díky!
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#328310Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Díky za ty tělesné gardy!


  Mám ještě jeden dotaz:
  V Rakousku (dříve Rakousko/Rakousko-Uhersko) byla dříve podsekce pro Rakousko-Uhersko v letech 1867-1918 (a též pro Rakouské císařství do roku 1867). Ta podsekce 1867-1918 obsahovala všechny složky ozbrojených sil RU - společné vojsko, válečné námořnictvo, obě zeměbrany a obě domobrany. Tyto, v řadě ohledů jistě samostatné složky, tvořily dohromady jeden celek. Proč byly tedy dvě složky (honvéd a népfelkelo) z šesti odstraněny, resp. přesunuty do Maďarska?


  Celkem bych chápal užitečnost toho, že se zrušilo dělení na období před 1867 a po 1867, neboť třeba pluky pěchoty společného vojska držely tradici útvarů ze 17. či 18. století (i když paradoxně v Generalitě je v přehledech hodností Rakouska/Rakouska-Uherska hodnost polního maršála rozdělena na období 1867-1918, 1804-1867 a asi tam má přibýt období do roku 1804), ale nějak mi není úplně jasné, proč došlo k tomu přesunu té uherské zeměbrany a domobrany z RU do Maďarska. Uhry sice měly velkou dávku autonomie, ale přeci jenom bylo Rakousko-Uhersko pořád soustátím.


  Předem díky za vysvětlení.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#329078Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - RoBoT :

  Díky za ty tělesné gardy!


  Mám ještě jeden dotaz:
  V Rakousku (dříve Rakousko/Rakousko-Uhersko) byla dříve podsekce pro Rakousko-Uhersko v letech 1867-1918 (a též pro Rakouské císařství do roku 1867). Ta podsekce 1867-1918 obsahovala všechny složky ozbrojených sil RU - společné vojsko, válečné námořnictvo, obě zeměbrany a obě domobrany. Tyto, v řadě ohledů jistě samostatné složky, tvořily dohromady jeden celek. Proč byly tedy dvě složky (honvéd a népfelkelo) z šesti odstraněny, resp. přesunuty do Maďarska?


  Celkem bych chápal užitečnost toho, že se zrušilo dělení na období před 1867 a po 1867, neboť třeba pluky pěchoty společného vojska držely tradici útvarů ze 17. či 18. století (i když paradoxně v Generalitě je v přehledech hodností Rakouska/Rakouska-Uherska hodnost polního maršála rozdělena na období 1867-1918, 1804-1867 a asi tam má přibýt období do roku 1804), ale nějak mi není úplně jasné, proč došlo k tomu přesunu té uherské zeměbrany a domobrany z RU do Maďarska. Uhry sice měly velkou dávku autonomie, ale přeci jenom bylo Rakousko-Uhersko pořád soustátím.


  Předem díky za vysvětlení.  Já za přesunem nestojím, ani jsem si nevšiml že proběhl. Podívám se na to a kdyžtak to přesunu zpět. Díky za upozornění.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#329106Verze : 0
  MOD
  Avatar
  prosim mejte s tim chvili strpeni, zejmena mi nic nepresouvejte jinam - vcera jsem nad tim sedel sest hodin s Jirkou Fidlerem, abychom zfinalizovali vetsinu zalozenych (a pouzivanych) statu, takze brzy doladim veskere detaily.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#329114Verze : 0
  MOD
  Avatar
  jinak prosim - veskere zakladani novych sekci by melo byt reseno pres tomu odpovidajici forum v redakcni rade - ted opravdu nezvladam vysvetlovat veskere plany uprav jednotlivych sekci a sledovat jeste vsechna poradni temata - zalozeni sekce se neobejde bez nastaveni sablony a patricnemu porozumneni co v dane sekci ma byt, proto prosim, zadne urychlene a neprodiskutovane zakladani. Diky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#329117Verze : 0
  MOD
  Avatar
  OK. Já teď stejně nemám v plánu v nejbližší budoucnosti nic vkládat do zalitavské zeměbrany, ani domobrany (spíše teď vkládám spíše věci k centrálním institucím, četnictvu nebo předlitavské zeměbraně), jen jsem si všiml té (z mého pohledu zatím nelogické) úpravy, kdy je část určitého celku vyhozena stranou, a tak jsem se ptal zde - předpokládaje, že někdo z jednotek ví o tom, proč k takové změně došlo. Netušil jsem, že se to řeší jen v rovině Admin-JF. Samozřejmě chápu, že nemáš při všech těch povinnostech a implementacích změn na válce čas vysvětlovat vše všem Smile .


  Počkám tedy až to bude hotovo a pak se opět ozvu se svým dotazem Smile .
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#329121Verze : 0
  MOD
  Avatar
  ono prave ze se udelala pulka uprav, pak Jirkovi umrel pocitac a tak sem to cele vytiskl (15 stranek Smile ) a vcera jsme to projizdeli stat po statu, co je jeste treba kde zalozit, kam prehodit, popripade kam nastavit jakou sablonu, aby uz se toto dalo povazovat za uzavrene a dalo se vkladat do vsech statu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#329122Verze : 0
  MOD
  Avatar
  PS. omlouvam se, ze je to tak autokraticky dano, ale i na sablonach bylo videt, ze kdyz se tomu da prilis demokracie, tak se to bude resit mesice, coz do pocetnosti sekci Jednotek by byla nase smrt Sad Proto to radsi resim takto, snad mi rozumite Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#329123Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Náčelníku, princip chápu Smile a plně respektuju Smile Smiling Army .


  Jen se neztotožnuji s touto změnou - s vyříznutím honvédu a nepfélkéla z RU, resp. celé přejmenování Rakouska/Rakouska-Uherska na Rakousko a současný přesun těch dvou součástí ozbrojených sil monarchie do chlívečku Maďarsko (které by mi přišlo dost mimo, je-li to cílový stav). Ale jelikož nevím, zda je to takto cílový stav, nebo nějaká mezifáze, ptal jsem se, co zatím vězí.


  Pokud by na konci procesu bylo Maďarsko pro jednotky maďarské po roce 1918 (rudé, meziválečné, 44-45, po roce 1945), Rakousko pro jednotky po roce 1918 (meziválečné a po druhé světové) a současně nějaká sekce pro jednotky z dob podunajské monarchie (tedy jak pro útvary před rokem 1804, pro rakouské císařství 1804-1867 a rakousko-uherskou monarchii 1867-1918 - která by se pak dále musela dělit na další podčásti), tak samozřejmě nemám nic proti, když už nemohl zůstat původní stav. Zatím to tak ale nevypadá, proto jsem se ptal.


  Jak řikám, počkám tedy na ukončení úprav, vysvětlení změn a toho, co kam po novu patří, a pak se kdyžtak ozvu znovu. Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#329126Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Mohl by někdo trochu "vylepšit" strukturu sekce "Armáda České republiky [od 1993]"? Z mého pohledu je dost příšerná (tankové a mechanizované útvary pod pěchotou apod.).


  Pokud by to bylo zapotřebí, tak bych zaslal výčet podsekcí, které by se mohly založit. Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#330334Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vážení,
  jelikož při zpracovávání nově platných tabulek pro sekci Jednotky je nutno znát rovněž anglický název jednotky, dovolil jsem si vypracovat pro svou zájmovou oblast (Polsko 1914-1939) částečný polsko-česko-anglický slovník, který by byl nápomocný i těm z nás, kteří angličtinou zrovna dokonale navládnem a zvláště novým i budoucím přispívatelům. Jsem si vědom, že slovník prozatím neobsahuje všechny názvy, ale z postupem času jej budu doplňovat. Určitě se v něm vyskytují nesprávné termíny jak v české, tak v anglické terminologii. Budu proto vděčný za jakékoliv připomínky. Teď se jedná o to, do které sekce bych měl umístit tento slovník k opřipominkování.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#330852Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nielen ja som terminológiu dával do sekcie Slovník pojmů a zkratek
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#330855Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Díky Štefane. Už jsem to tam hodil.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#330863Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Martin Smíšek :

  Mohl by někdo trochu "vylepšit" strukturu sekce "Armáda České republiky [od 1993]"? Z mého pohledu je dost příšerná (tankové a mechanizované útvary pod pěchotou apod.).


  Pokud by to bylo zapotřebí, tak bych zaslal výčet podsekcí, které by se mohly založit. Smile
  Přátelé, bude tedy někdo reagovat na moji připomínku (viz výše)? Jestli ne, tak si v té sekci zjednám pořádek sám. Mr. Green
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#332303Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Mládenci, právě dělám na Immelamnnovi a zajímá mě, jestli budeme v https://forum.valka.cz/index.php/f/1206 zakládat i jednotky KEK (kampfeinsitzerkommando). kvůli linkování
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#335998Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Bolo by možné v sekcii jednotky - europa/rakusko/RU(1867-1918)/uhorska zemebrana/pechota - zlúčiť dve témy venované HIR16 do jedného? Nech je to prehľadnejšie... Smile
  Ďakujem...
  A taktiež prosba.. Teraz robím na zozname aktívnych dôstojníkov honvédu, no keď ich dokončím, bude na rade záloha a pod., a tam by som potreboval preložiť pár odborných výrazov z maďarčiny, nájde sa niekto kto by mi s tým pomohol? Mám "tušáka" o čo ide, ale nerád by som použil nesprávne výrazy...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#336237Verze : 0
  Avatar
  Obě témata věnovaná HIR Nr. 16 sloučena...  V maďarštině ovšem nejsem schopen pomoci Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#336239Verze : 0
  MOD
  Avatar
  S maďarštinou by možná mohl pomoci Elvis. Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#336240Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Veliteľ, ďakujem...
  S tou maďarčinou to tak súrne zas nie je, ešte musím prepísať mená aktívnych dôstojníkov 15 honvédskych plukov a to chvíľu potrvá.. Very Happy
  Inak aj mená sú tam písané maďarskou formou, dúfam že s tým nie je problém.
  Ešte som sa poradiť ohľadne jedného detailu.. V zozname sú pri menách uvedené aj vyznamenania spomínaných dôstojníkov, no garfickou formou, ktorá sa nedá "okopírovať", a prepisovať celé názvy vyznamenaní aj s atribútmi (taká a taká stuha, meče, vojnová dekorácia a pod.) je asi zbytočne náročné.. Bolo by možné, že by sme s kolegom Altmannom dohodli (podľa užívaných skratiek používaných počas RU) skratky, ktoré by sa používali potom v zoznamoch za menami? Po dokončení menných zoznamov by som ich potom vložil za mená dôstojníkov, len by bolo potom potrebné vybrať miesto, kde by bola zverejnená "legenda" k tým skratkám... Ale je to len návrh, ak má niekto lepší nápad, sem s ním...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#336243Verze : 0
  Avatar
  Dělám to samé, co ty (jen u jiných součástí ozbrojených sil) a ty metály tam úmyslně neuvádím. Jednak by to zdržovalo, jednak si myslím, že tonemá moc smysl.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#336244Verze : 0
  MOD
  Avatar
  V poriadku, vyznamenania teda uvádzať nebudem... Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#336246Verze : 0
  Avatar

  Citace - Iver :

  A taktiež prosba.. Teraz robím na zozname aktívnych dôstojníkov honvédu, no keď ich dokončím, bude na rade záloha a pod., a tam by som potreboval preložiť pár odborných výrazov z maďarčiny, nájde sa niekto kto by mi s tým pomohol? Mám "tušáka" o čo ide, ale nerád by som použil nesprávne výrazy...

  Ako už spomínal Martin, tak s maďarčinou by som vedel pomôcť, v maďarškej odbornej terminológii sa síce nevyznám ale aspoň niečo preložiť hádam zvládnem. Kľudne potom pošli čo budeš potrebovať preložiť.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#336249Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Zdravím vespolek,


  jak byste se tvářili, kdy bylo založeno téma "Zahraniční mise" - pro začátek třeba pro ČSA/AČR?


  UNPROFOR, SFOR, KFOR... Že bych to tam postupně nasázel Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#339197Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - gruppe.drei :

  Zdravím vespolek,


  jak byste se tvářili, kdy bylo založeno téma "Zahraniční mise" - pro začátek třeba pro ČSA/AČR?


  UNPROFOR, SFOR, KFOR... Že bych to tam postupně nasázel Wink
  není problém - uděláme to stejně jako je to ve Slovensku - založením samostatné podsekce Zahraniční mise  když to půjde inspiruj se i formou - ať to má pokud možno jednotný vzhled.


  pro Československo - https://forum.valka.cz/index.php/f/505087
  pro Českou republiku - https://forum.valka.cz/index.php/f/505086
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#339204Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Proč je to v Ostatním - nebylo by lepší to vyhodit jako samostatnou podsekci přímo pod Armádu ČR.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#339228Verze : 0
  Avatar
  ne-e, nechme to takto. Struktura jednotek je takto ustanovena a vycistena pres vsechny sekce, a toto skutecne patri do ostatnich, protoze se jedna o docasne ucelove zrizene utvary, takze ty bych nemichal mezi ostatni jednotky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#339254Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No tak to ale upravte i u Slovenska, páč tam to máte jako samostatnou sekci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#339268Verze : 0
  Avatar
  Nezdá sa mi to - myslel som že Ostatní, zatím nezařazeno je pre jednotky ktoré nemajú miesta v iných sekciách (pretože sme ich ešte nevytvorili, alebo ich nie je dostatok na samostatnú sekciu), ale netušil som že aj v tomto budú nejaké sekcie. Keď už nejaké jednotky zaškatuľkujeme do sekcie, tak by už nemali figurovať ako podsekcia v sekcii Ostatní, nezařazeno.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#339292Verze : 0
  MOD
  Avatar
  jenze podivejte se, jak jsou jednotky ve vsech statech ted delene -


  ZEME
  - ustredni organy
  - vyssi jednotky
  - pechota
  - jezdectvo
  ...
  - letectvo
  ...
  - namornictvo
  ...


  co tam kde ma co delat nejaka mise ?? pokud jsou to zvlastni ad hoc utvary smichane z vyse uvedenych, je to jasne OSTATNI (otazkou je, jestli na to musi byt zvlastni podsekce jeste), pokud to NENI smichane, tak to patri do vyse uvedenych sekci s tim, ze se pak nekde umisti pouze prehledove forum, ze na misi treba IFOR byly ucastny tyto jednotky. Musime uz se prestat divat na stromovou strukturu fora jako na jediny zpusob trideni a umisteni veci, naopak, je potreba v tom drzet poradek.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#339293Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No to delenie na pechota, jezdectvo... nie je práve najšťastnejšie (aspoň tak ako je to v mnohých sekciách nahodené teraz). Sú tu domiešané druhy vojsk a služieb so základnými zložkami (pozemné vojsko, letectvo, námorníctvo)...


  Pokiaľ chceme jednotné delenie tak by malo byť všade zhruba takéto delenie (u armád kde to má nejaký zmysel).


  -ústredné orgány
  -pozemné sily
  --vyšší jednotky
  ---zbory
  ---divízie
  ---brigády
  --vojskové telesa
  ---pechota
  ---jezdectvo
  ---delostrelectvo
  ---mechanizované vosjo
  --vojskové oddíly
  ---pechota
  ---jazdectvo
  ---delostrelectvo
  --vojskové setniny
  -vzdušné sily
  -námorníctvo


  Inak súhlasím s tým čo v závere príspevku píše Admin, len malé upozornenie - v časti OS SR sú zahraničné misie samostatne vyčlenené len z toho dôvodu že nejde o štandardné jednotky, ale o jednotlivé misie - ISAF, UNPROFOR, EULEX, Althea v ktorých pôsobia slovenskí vojaci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#339298Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Je tady někde přesně napsané, jakým způsobem psát názvy témat, respektive ta data v závorkách? Přijde mi, že každý si to dělá podle svého:


  [1950-1951]
  [1950 - 1951]
  [1950- ]
  [1950-RRRR]
  [????-????]
  [RRRR-RRRR]
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/17228#339326Verze : 0