29.12.2014 - Ukrajina ruší neutrální status

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 473 příspěvků vloženo, 1794 editováno a 2385 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

29.12.2014 - Ukrajina ruší neutrální status

Ukraine Formally Drops Non-aligned Status

  Avatar
  Tato aktualita navazuje na 23.12.2014 - Ukrajinský parlament sa zriekol neutrality


  Hlas Ameriky 29.prosince 2014, 11:38


  V pondělí 29.12.2014 podepsal prezident Ukrajiny Petro Porošenko zákon o zrušení neutrality státu kvůli budoucímu vstupu do NATO, ale uvedl, že by k členství uspořádal referendum.


  Při svém vystoupení v Kyjevě dále řekl, že pracuje na nutných ekonomických reformách a rekonstrukci ozbrojených sil v souladu se standardy EU a NATO s tím, že je připraven nechat rozhodnutí o členství na občanech Ukrajiny.


  Prozápadní parlament drtivou většinou hlasů přijal zákon, kterým ruší neutralitu Kyjeva vzhledem k NATO. Rusko tento zákon označilo jako kontraproduktivní.


  Dále Petro Porošenko oznámil, že plánuje na 15. leden 2015 setkání s Ruským lídrem Vladimírem Putinem, Německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Francie Francois Holladem.


  Podle Porošenkových slov je účelem setkání mírové řešení konfliktu na východní Ukrajině a uskuteční se v hlavním městě Kazachstánu Astaně.


  Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbayev minulý týden při setkání s Porošenkem potvrdil, že podporuje Ukrajinu a vyslovil naději na brzké ukončení konfliktu mezi pravidelnou armádou a proruskými povstalci na východě státu, který doposud stál život více než 4700 lidí.


  Kyjev i západ obviňují Rusko z rozdmýchání protistátních nálad a pokusů o destabilizaci Ukrajiny kvůli jejímu směřování k západu. Moskva tato obvinění odmítá.


  Současně Mezinárodní měnový fond oznámil, že začátkem ledna vypraví do Kyjeva delegaci, která v součinnosti s Ukrajinskými úřady posoudí realizaci plánovaných ekonomických reforem.


  Zároveň MMF poznamenal, že "pracuje ve zrychleném režimu, aby posoudil s ukrajinskými úřady podporu programů ekonomických reforem navržených MMF ke stabilizaci ekonomiky a nastartování jejího růstu".


  Mise MMF přijede na Ukrajinu 8.ledna a bude tam působit do konce měsíce.


  Ukrajina, zoufale potřebující vnější ekonomickou pomoc, doposud dostala úvěr 4,6 mld USD v rámci balíčku pomoci od MMF a dalších věřitelů.


  Fond zdůrazňuje, že pro poskytnutí další pomoci bude záviset na realizaci slíbených reforem.


  Zdroj:
  www.voanews.com
  www.golos-ameriki.ru
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/178811#525303Verze : 0