Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 232 příspěvků vloženo, 1088 editováno a 276 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Biskupin

hradiště

  Avatar
   
  Název:
  Name:
  Biskupin Biskupin
  Další názvy:
  Other Names:
  Biskupin
  Typ:
  Style:
  hradiště hillfort
  Stav:
  Condition:
  nepatrné zbytky small relics
  Přístupnost:
  Accessibility:
  přístupno v návštěvních hodinách open during visiting hours
  Obec:
  Municipality:
  Biskupin Biskupin
  GPS souřadnice:
  GPS Coordinates:
  52°47'18.00"N 17°44'40.00"E
  První písemná zmínka:
  First Written Reference :
  DD.MM.RRRR
  Památky a muzea v okolí:
  Places of Interest and Museums in the Vicinity:
  - -
  Poznámka:
  Note:
  - -
  Zdroje:
  Sources:
  pl.wikipedia.org
  Novotný, B. a kol. 1986: Encyklopédia Archeológie. Bratislava.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/182406#533563Verze : 0
  Avatar
  Biskupin


  Hradiště lidu kultury lužických popelnicových polí (KLPP), z doby železné asi kolem poloviny 1. tisíciletí př. n. l. Nachází se asi 90 km severovýchodně Poznaně.
  Roku 1934 zde začal bádat J. Kostrzewski, po 2. sv. válce pak pokračoval Z. Rajewski. Osada je situována na asi 2 ha velikém ostrohu jezera. Jeho břehy byly chráněny vlnolamy z několika tisíc kůlů, které byly vbity do dna jezera. Hradiště bylo obehnáno 3 metry širokým a asi 6 m vysokým valem, který byl vybudován ze 3 řad komor z dubových kmenů, které byly vyplněny zeminou. Vchod byl umožněn branou, která byla z obou stran vymezena sloupy, ty nejspíš mohly nést věžovitou stavbu. K této bráně vedl asi 120 metrů dlouhý most, který spojoval ostrov s pevninou. Vnitřní zástavba byla pravidelná, přičemž bylo zjištěno asi 105 domů. Bylo zjištěno 11 příčných ulic, jež byly zpevněny dubovými, borovicovými, břízovými a jelšovými kmeny. Všechny tyto cesty byly spojeny cestou okružní, která obíhala vnitřní obvod valu. Prostor za branou byl nezastavený.
  Všechny domy byly přibližně stejné velké, měly výměru kolem 90 m2, obytná místnost měla dřevěnou podlahu z prken, ve středu se nacházelo kamenné ohniště, po jehož boku bylo lůžko. K obytné místnosti přiléhala malá předsíň, jejíž funkce byla nejspíše hospodářská. Stěny domů byly z kůlů, další patro mělo charakter půdy, na ni vedlo schůdky vytesané do dřeva. V domech se našly kamenné žernovy, doklady odlívání kovů, výrobky z parohů aj. S ohledem na dobré podmínky, bylo nalezeno množství předmětů z organických látek, zvláště pak dřeva. Mezi jinými to byla dřevěná rádla, motyky z jeleních parohů, plné kolo od vozu, dřevěná vrata, vesla, fragmenty různého domácího nářadí apod. Byly také nalezeny zbytky rostlin a to kolem 140 divoce rostoucích ale i kulturních rostlin. Kosti náležely divokým, ale i domácím zvířatům a také rybám. S toho se dá usuzovat na bohatou skladbu stravy, tvořenou chovaným dobytkem, lovenou zvěří, rybolovem a zemědělskými rostlinnými produkty. Odhady o množství dřeva potřebného k vybudování Biskupina se pohybují kolem 6 až 8 tisíc m3. Asi po 40 leté existenci došlo k prvnímu zničení hradiště, poté bylo znovu obnoveno, zřejmě v těch samých dispozicích, aby pak existovalo i možná více jak 80 let.


  Zdroj:
  Novotný, B. a kol. 1986: Encyklopédia Archeológie. Bratislava.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/182406#533564Verze : 0