Stanné právo nad 21. LID 1914

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 514 příspěvků vloženo, 2099 editováno a 522 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Stanné právo nad 21. LID 1914

  Avatar
  Zdravím všechny. Narazil jsem na informaci, že v srpnu 1914 vyhlásil gen. Potiorek nad 21. pěší divizí zeměbrany stanné právo. Co si pod tím mám představit? Díky za info
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/184575#538600Verze : 1
  Avatar
  Úplně přesně to nevím, ale jelikož se nikdo jiný neodhodlal odpovědět - je to podobné, jako když se vyhlásí stanné právo v civilu. Tzn. omezí se svobody (je otázka jaké se dají omezit na frontě svobody...) a zavedou přísnější tresty a rychlejší vynášení rozsudků (především tedy trest smrti) za některé prohřešky. Myslím, že konkrétní výčet toho, co to znamená, je součástí toho rozkazu o stanném právu, o tom že by existovala obecná pravidla nevím.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/184575#546847Verze : 0
  Avatar
  Vážený kolego jok1955,
  podle studentské práce Kateřiny Nové: Čeští vojáci za první světové války v rakousko-uherské armádě, došlo k tomu na začátku války se Srbskem, cituji: "Dne 14. srpna začaly jednotky 21. zeměbranecké divize stoupat do svahů Cerske planiny (viz příloha 10), kde očekávali střetnutí s protivníkem. Pochodové formace se v důsledku bojů jednotlivých skupin se srbskými komity postupně rozpadaly. V dalším průběhu postupu zasáhla vojáky silná bouřka, takže jednotlivé prapory ztratily definitivně spojení s veliteli. V ranních hodinách 16. srpna přepadly naprosto vyčerpané zeměbrance srbské jednotky podporované dělostřelectvem. Generál Giesl se na základě informací od velitele zeměbranecké divize Przyborského rozhodl pro stažení jednotek a jejich následné soustředění v obci Lipolist. Na svazích Ceru se ve večerních hodinách sešly různé roty z pluků zeměbranecké divize, které se zde snažil zachytit a k novému boji zorganizovat generálmajor Alois Podhajský. Zeměbranci zahájili v ranních hodinách 17. srpna ústup do Lipolistu, takže důležitý prostor Cerske planiny byl dobrovolně a za cenu velkých ztrát na životech přenechán Srbům. Velitel balkánských sil generál Potiorek následně vyhlásil nad celou divizí stanné právo, neboť i náčelník štábu Conrad von Hötzendorf spatřoval neúspěch srpnové ofenzivy v selhání 21. zeměbranecké divize. Toto stanné právo následně zrušil císař František Josef I. Dne 19. srpna pak zahájily rakousko-uherské jednotky ústup za Drinu. Plzeňští zeměbranci ustupovali za řeku Drinu o den později a ocitli se tak opět ve vesnici Amajlija."


  Zdroj
  Kateřina Malá: Čeští vojáci za první světové války v rakousko-uherské armádě, ZČU FF, Plzeň 2014
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/184575#546853Verze : 1
  MOD