Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 341 příspěvků vloženo, 1322 editováno a 360 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Royal Aircraft Factory S.E.5

Přehled verzí

  Avatar
  Royal Aircraft Factory S.E.5 - přehled verzí:

  S.E.5 - úvodní série s motorem Hispano Suiza o 150 hp, původně s velkým větrným štítkem, poměrně vysoko posazeným pilotem a gravitační palivovou nádrží nad horním křídlem a krátkými zahnutými výfuky.

  S.E.5a - hlavní podoba, s motory o 200 - 220 hp a změnami zavedenými v průběhu výroby S.E.5a - malý větrný štítek, snížená pozice pilota s opěrkou hlavy, dlouhé výfuky a křídla o menším rozpětí.

  S.E.5B - prototyp z roku 1918 s výsuvným chladičem, aerodynamickou kapotáží motoru a křídly o nestejném rozpětí.

  SE.5E - stroje postavené (obvykle z náhradních dílů) v USA firmou Eberhart, s trupem potaženým překližkou a motory Wright-Hispano E.

  Zdroj:
  Hare, Paul R. The Royal Aircraft Factory, Putnam, London 1993. ISBN 0-85177-843-7.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/1847#380167Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nové britské stíhačky SE 5a byly na bojiště vrženy s úkolem zvrátit převahu na stranu Spojenců.

  SE 5 a její pozdější modifikace SE 5a, se nad zákopy objevila koncem dubna 1917. Tento letoun se stal nejzdařilejší konstrukcí Royal Aircraft Factory. Byl vybaven stacionárním motorem s řadovým uspořádáním válců. Verze SE 5 měla motor o 150 k a pozdější modifikace SE 5a dostala motor ještě o 50 koní výkonnější.

  SE 5 a 5a se staly nejrychlejšími stíhačkami, jež byly ve své době v provozu. Byly to vysoce výkonné stroje, přičemž výkon znamená iniciativu, která je nejpraktičtější hodnotou v jakémkoli boji. Letouny byly dost těžké, což v kombinaci s nezvykle velkým vzepětím nosných ploch způsobovalo menší obratnost, avšak tento nedostatek byl vyvážen vysokou rychlostí a dokonalou ovladatelností ve všech výškách a režimech letu. Piloti navíc velmi oceňovali vynikající výhled a stabilitu při střelbě. Silnou výzbroj tvořil jeden synchronizovaný kulomet Vickers a jeden Lewis umístěný na horní nosné ploše na nosiči Foster. Takto upevněný kulomet měl několik výhod - umožňoval sklopení a střelbu téměř svisle vzhůru "do břicha" nepřátelského letounu, byl-li nad SE 5. Nebyl závislý na synchronizátoru, neboť přestřeloval okruh vrtule. to zvyšovalo kadenci a spolehlivost. Bylo zde také možné bez obav nosit zápalné střelivo, jež se tak nenacházelo v blízkosti motoru. Nevýhodou zase bylo, že zásobníky měly omezenou kapacitu (47 nebo 94 nábojů) a po jejich vystřílení bylo nutno kulomet sklopit, vyměnit zásobník a natáhnout závěr. Tedy uprostřed boje nijak jednoduchá operace.

  SE 5a měly převahu ve vertikálním manévru nad všemi německými letadly a pokud byly dobře pilotovány, stávaly se německým letcům strašnými nepřáteli.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/1847#8762Verze : 0
  MOD