Elite Dangerous [2014]

Diskuse

Elite Dangerous - MMO remake klasického vesmírneho simulátora z dôb dávno minulých...



Ako skalného fanúšika pradávneho "simulátora" Elite (ktorý som v blahej pamäti hral ešte na 8-bitovom Didaktiku Gama) a potom na PC (ale tam už najmä pokračovania Elite 2: Frontier a Frontier 2: First Encounter) ma potešili informáciee o príprave remaku tejto hry na podmienky MMO pred pár rokmi. Čakal som na výsledok a môžem povedať, že po kúpe koncom minulého roka som bol príjemne prekvapený (teda ak si odmyslím to, že pri pokuse spustiť hru som zistil, že moje relatívne nové stolné PC potrebuje upgrade a že na hru teda musím používať 5 ročný NTB, ktorý som musel dočasne zabaviť deťom - kde hra kupodivu funguje). Podobne ako pôvodné Elite ani Dangerous neumožňuje pristávať na planétach (ani voľne a ani na zákaldniach), ale táto možnosť spolu s možnosťou pozemného prieskumu je súčasťou datadisku Horizons.


Množstvo hviezdnych sústav, planét, mesiacov, pásov asteroidov a misií dávajú možnosť si vybrať vlastnú úlohu v hre. Môžte obchodovať, prevážať zásielky a informaćie, ťažiť rudu a taviť suroviny z pásov asteroidov, stať sa nájomným lovocm, pašerákom, žoldnierom, pirátom.... Možností je veľa.


Hru je možné hrať samostatne (SOLO PLAY), v uzatvorenej skupine, alebo spolu s ostatnými hráčmi (OPEN PLAY). Vesmír (obývaný ľuďmi) zaberá len malú časť galaxie a aj táto časť je rozdelená medzi 3 hlavné "štáty" - Impérium, Federáciu a Alianciu. V rámci týchto štátov existujú ešte politické skupiny, bojujúce o moc a vplyv (tých je myslím 10 - hráči sa môžuj rozhodnúť či sa k niektorej pridajú a budú z toho profitovať, alebo zostanú mimo a budú si žiť "vlastný" nezávislý život) a okrem nich existujú ešte stovky malých frakcií (politických strán) naviazaných na jednotlivé hviezdne sústavy... Hráč môže plením úloh pre jednotlivé frakcie čiastočne ovplyvňovvať vplyv týchto skupín, čo môže viesť napr. k občianskej vojne v rámci sústavy, alebo regulérnej vojne medzi sústavami.


Každá hviezdna sústava je okrem planét, staníc, mesiacov, asteroidov tvorená aj ďalšími prvkami - miestami, kde hráč môže plniť rôzne úlohy. Či už sú to navigačné bóje v okolí centrálnej hviezdy, kde sa dá nájsť vždy pár cieľov, rôzne druhy signálov (tu môže byť napr. loď v núdzi, skupina bojujúcich porátov, pašeráci prekladajúci nákald atď), vraky lodí, bojové zóny (rôznej intenzity - kto sa chce vybúriť, tak vletí, na mieste si vyberie stranu a zastrieľa si - za zničené lode získa kredity a body, výsledok ale neovplyvňuje okolitý vesmír), Zdroje surovín (ak má hviezdna sústava planéty s prstencami, tak RES sa generujú v týchto prstencoch a je tu možné ťažiť tak, ako v pásmach asteroidov - spravidla sa ale v týchto miestach nachádzajú aj NPC, ktoré nie sú vždy priateľské) a pod. Okrem toho sú v mnohých sústavách k dispozícii aj miesta, kde je možné ovplyvniť okolitý vesmír - ich názvy sa líšia podľa toho, o aktivitu akej frakcie ide. Napr. Checkpoint značí že v systéme prebieha občianska vojna, takže výber strany (a následné úspechy / neúspechy v boji) v tomto bode priamo ovplyvňujú vplyv bojujúcich frakcií v rámci sústavy.


Lode je možné rôzne vylepšovať, predávať a nakupovať. Hráč môže mať viac lodí (každá stanica, kde je možné loď kúpiť ponúka aj možnosť si ju uskladniť), ktoré môže meniť podľa toho, na aký štýl hrania má práve chuť (rýchly stíhač na lov odmien, pomalú, ale veľkoobjemovú loď na ťažbu surovín a pod). Za nelegálnu činnosť dostáva hráč pokuty, prípadne je na jeho hlavu vypísaná odmena.... Aj bezúhonní obchodníci sa občas musai brániť, ak skrížia cestu nejakému pirátovi (či už NPC, alebo online hráčovi pri OPEN play), ktorý sa snaží získať jeho náklad...


Zákaldná hra bola koncom minulého roka za zvýhodnenú cenu k dispozícii na Steame, datadisk Horizons (aj keď podľa popisu je stále vo vývoji) je tam v predaji tiež, ale tá cena už taká príjemná nie je....



Pár ´dalších informaćií - napr. elite-dangerous.wikia.com
URL : https://www.valka.cz/Elite-Dangerous-2014-t187837#546069 Verze : 0
ja si to nainstaloval, ale popravde me to vubec nechytlo, zpusob ovladani a litani mi nevyhovuje ... takze to slo zase pryc. Na vesmir jsem mel EVE a ted cekam na Star Citizen, jestli to bude za neco stat ...
URL : https://www.valka.cz/Elite-Dangerous-2014-t187837#546070 Verze : 0
No ovládanie vadí čiastočne aj mne, aj keď potom, čo som pri lete rezignoval na myš a pripojil joystik už aspoň nemám problém letieť tam kam chcem....


Ako dlhoročný užívateľ PC som si stále úplne nezvykol na spôsob manažovania lode na základniach (či už nákup komponentov, prepínanie sa medzi obrazovkami, misie a podobne), resp. používania bočných panelov - použitý spôsob ovládania je pravdepdoobne daň za to, že hra je aj na konzolách a autori si zjednosušili prácu tým, že aj na PC použili konzolové ovládanie.
URL : https://www.valka.cz/Elite-Dangerous-2014-t187837#546078 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více