Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 405 příspěvků vloženo, 1133 editováno a 757 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

18.03.2016 - Až polovina bojové techniky ČR není provozuschopná

  Avatar
  Ozbrojená složka ČR, nazývaná Armáda České republiky, má po vyhodnocení ze strany NATO (dle něhož je v podstatě černým pasažérem aliance) další problém. Zhruba polovina bojových vozidel AČR (modernizované tanky T-72M4 CZ, transportéry KBVP Pandur II CZ anebo pásové BVP-2) je nepojízdná, dále je odstavená zhruba 1/3 logistických vozidel Tatra 810, které čekají nejen na náhradní díly, ale především na ty spotřební (např. pneumatiky) ...  Zdroj:
  zpravy.e15.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/189448#549149Verze : 2
  MOD
  Avatar
  Proč mě to vůbec nepřekvapuje. Dělám ve firmě, která se mj. zabývá i servisem kolové techniky a dodávkami náhradních dílů a je to hodně vidět i z téhle strany. V minulých cca čtyřech letech ministerstvo útvarům očesalo rozpočty hluboko pod únosnou míru (např. vím o praporu s mnoha desítkami vozidel, včetně OT, který na servis a ND obdržel 150 tisíc korun na rok). Tím objem nákupů ND ze strany útvarů klesnul o více než 80%, servis pro armádu téměř žádný.
  Co mám informace od kluků od útvarů, tak nepojízdná vozidla se běžně odstavovala a postupně kanibalizovala, opravy se snažili provádět svépomocí a do odborného servisu zajeli až když vozidlo téměř životně nutně potřebovali, a náhradní díl koupili jen když ho neměli odkud vymontovat.
  Naštěstí v loňském roce došlo k obratu a MO uvolnilo výrazně větší prostředky na opravy a nákup ND, takže útvary postupně přisouvají na opravu i vozidla dlouhodobě nepojízdná. A musím říct, že je na ně někdy dost smutný pohled - zanedbaná, s mnoha chybějícími díly. Jedno z přisunutých aut, které tři roky stálo v kopřivách, bylo z jedné strany doslova obrostlé mechem.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/189448#549154Verze : 1
  MOD