Zákopnická eskadrona Sloučené jezdecké brigády [1939-1939]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 463 příspěvků vloženo, 1105 editováno a 478 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Zákopnická eskadrona Sloučené jezdecké brigády [1939-1939]

Szwadron Pionierów Zbiorczej Brygady Kawalerii/Pioneer Squadron of the Combined Cavalry Brigade

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Zákopnická eskadrona Sloučené jezdecké brigády
    Pioneer Squadron of the Combined Cavalry Brigade
    Originální název:
    Original Name:
    Szwadron Pionierów Zbiorczej Brygady Kawalerii
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    23.09.1939 1)
    Předchůdce:
    Predecessor:
    2)

    Datum zániku:
    Disbanded:
    29.09.1939 3)
    Nástupce:
    Successor:


    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    23.09.1939-29.09.1939 Sloučená jezdecká brigáda
    23.08.1939-29.09.1939 Combined Cavalry Brigade
    Dislokace:
    Deployed:

    23.09.1939-29.09.1939 Varšava/? /

    Velitel:
    Commander:
    23.09.1939-DD.09.1939 Bolesław I Krajewski (rotmistrz)
    DD.09.1939-29.09.1939 Bartosiak, Wacław (rotmistrz)
    Výzbroj:
    Armament:
    4)
    Poznámka:
    Note:
    1) Eskadrona vznikla na základě organizačního rozkazu velitele Sloučené jezdecké brigády ze dne 23.09.1939.
    2) Eskadronu tvořily zbytky 3. zákopnické a 6. zákopnické eskadrony, které se 20.09.1939 probily společně se zbytky svých mateřských jezdeckých brigád do obklíčené Varšavy.
    3) Eskadrona zanikla při kapitulaci Varšavy. Kapitulace byla podepsána 28.09.1939, avšak jednotky složily zbraně a zanikly 29.09.1939.
    4) Výzbroj a početní stavy eskadrony nejsou ve zdrojích uvedeny. V příloze k organizačnímu rozkazu o organizaci hospodářské správy je uvedeno, že eskadrona bude mít jednu polní kuchyni s jedním vozem (pravděpodobně proviantním).

    Zdroje:
    Sources:

    Głowacki, Ludwik: Obrona Warszawy i Modlina na tle kampanii wrześniowej, MON 1969, Wydanie III, str. 263, 332
    Rozkaz organizacyjny dowódcy Zbiorowej Brygady Kawalerii w sprawie sformowania brygady, in: Obrona Warszawy w 1939 r. Wybór dokumentów wojskowych.- zebrał i opracował Mieczysław Cieplewicz, WIH, MON, Warszawa 1968. str. 393-395

    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/189871#549888Verze : 1
    MOD
    Avatar

    Velitelská sestava Zákopnické eskadrony Sloučené jezdecké brigády:


    velitel eskadrony – 23.09.1939-DD.09.1939 setník (rotmistrz) Bolesław I Krajewski 1)
    DD.09.1939-29.09.1939 setník Wacław Bartosiak 2)
    zástupce velitele čety - 23.09.1939-DD.09.1939 setník Wacław Bartosiak 2)
    velitelé čet:
    – 23.09.1939-29.09.1939 poručík jezdectva Wiktor Sommer 3)
    – 23.09.1939-29.09.1939 poručík jezdectva Bronisław Zarębiński 4)
    – 23.09.1939-29.09.1939 poručík jezdectva Gebhardt Bülow 5)
    velitel trénu – 23.09.1939-29.09.1939 ???, ???


    Poznámky:
    1) (13.12.1895-26.06.1944). Do 23.09.1939 byl velitelem 6. zákopnické eskadrony. V průběhu bojů ve Varšavě byl zraněn, při její kapitulaci (28.09.1939) byl léčen v jedné z varšavských nemocnic a vyhnul se zajetí. Byl zapojen do odbojové činnosti. DD.04.1943 byl ve Varšavě zatčen Gestapem. V Poznani byl odsouzen k trestu smrti a popraven.
    2) (27.07.1897-07.07.1965). Do 23.09.1939 byl velitelem 3. zákopnické eskadrony. Po zranění velitele eskadrony a jeho odchodu do nemocnice se pravděpodobně stal velitelem eskadrony. Po kapitulaci Varšavy padl 29.09.1939 do německého zajetí. Po osvobození ze zajetí pobýval nějakou dobu ve Velké Británii a pravděpodobně po demobilizaci polské exilové armády se vrátil do Polska.
    www.bohaterowie1939.pl
    3) (12.04.1902-07.11.1941). Do 23.09.1939 byl velitelem I. čety 6. zákopnické eskadrony. Podle internetového zdroje č. 1 padl po kapitulaci do německého zajetí a byl zavražděn v zajateckém táboře Oflag XA v Sandbostel. Internetový zdroj č. 3 uvádí, že byl zavražděn v berlínském vězení.
    4) (11.11.1907-DD.MM.RRRR). Do 23.09.1939 byl velitelem II. čety 6. zákopnické eskadrony. Není uveden v seznamu ztrát ani zajatých.
    5) (02.02.1906-DD.MM.1963 (1969?)). Do 23.09.1939 byl velitelem I. čety 3. zákopnické eskadrony. Po kapitulaci Varšavy padl 29.09.1939 do německého zajetí. Po uvolnění ze zajetí se vrátil do Polska, kde žil a pracoval ve městě Štětín. Internetový zdroj č. 1 uvádí rok úmrtí 1969, Głowacki uvádí rok 1963.


    Zdroje:
    http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=34
    http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie
    Głowacki, Ludwik: Obrona Warszawy i Modlina na tle kampanii wrześniowej, MON 1969, Wydanie III.
    Rybka, Ryszard-Stepan, Kamil: Rocznik Oficerski 1939, Księgarnia Akademicka Fundacji Czynu Niepodległościowego, Kraków 2006
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/189871#549889Verze : 0
    MOD