Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 379 příspěvků vloženo, 1753 editováno a 339 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Kouřim U sv. Jiří

  Avatar
   
  Název:
  Name:
  Kouřim U sv. Jiří Kourim U sv. Jiri
  Další názvy:
  Other Names:
  Kouřim
  U sv. Jiří
  Kouřim 2
  Typ:
  Style:
  hradiště hillfort
  Stav:
  Condition:
  nepatrné zbytky small relics
  Přístupnost:
  Accessibility:
  volně přístupno open free
  Obec:
  Municipality:
  Kouřim Kourim
  GPS souřadnice:
  GPS Coordinates:
  49°59'58.355"N 14°58'48.758"E
  První písemná zmínka:
  First Written Reference :
  DD.MM.RRRR
  Památky a muzea v okolí:
  Places of Interest and Museums in the Vicinity:
  Hradiště Stará Kouřim
  Hradiště Kouřim U sv. Vojtěcha
  Hillfort Stara Kourim
  Hillfort Kourim U sv. Vojtecha
  Poznámka:
  Note:
  - -
  Zdroje:
  Sources:
  Čtverák, V. – Lutovský, M. – Slabina, M. – Smejtek, L., 2003 Encyklopedie Hradišť v Čechách. Praha. ISBN 80-7277-173-6.
  http://www.hrady.cz/index.php?OID=533
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/189935#549991Verze : 3
  Avatar
  Kouřim – U sv. Jiří


  V oblasti lokality zvané „Kouřim 2“ se nacházelo v tzv. období mladohradištním (950 až 1200), neboli v mladší fázi ranného středověku, zde bylo vybudováno, nedaleko dobyté a zničené Staré Kouřimi, přemyslovské hradiště, tzv. hradské soustavy jehož účelem bylo kromě klasických potřeb (vojenské, ochranné aj.) i upevňovat pozici přemyslovského rodu v české zemi.
  Hradiště se rozkládá na protáhlé trojúhelníkové ostrožně U sv. Jiří nad soutokem Kouřimky a Ždánického potoka, jihovýchodně od města Kouřim (Středočeský kraj, okres Kouřim).
  Opevnění ostrožny probíhalo po celém jejím obvodu, nicméně dnes je opevnění prakticky nepatrné. Během vývoje hradiště, které vzniklo asi na konci 10. století, byla plocha hradiště o rozloze 6,2 ha rozdělena příčnou hradbou na jižní, výše položenou akropoli a na severně položené předhradí. Archeologickými výzkumy bylo zjištěno že hradba byla široká 10 až 12 metrů, přičemž sestávala z čelní kamenné zdi o šíři asi 2,5 metru, dále byla dostupňovaná hradební konstrukce složená ze dvou traktů – dřevěných komor a roštů. Podařilo se identifikovat i dvě protilehlé brány, které prostupovali hradbou čelně. Asi od 10. století stál v jižní části hradiště kostel sv. Jiří (zprvu jednolodní podlouhlá stavba s půlkruhovitou apsidou). Zachyceny byly také i pozůstatky dvorce opevněného palisádou.
  V 11. století plnilo hradiště funkci správního centra pro okolní kraj, bylo sídlem knížecího správce, konaly se zde soudy a trhy. Dokonce se zde pak za vlády knížete Jaromíra krátce razily i mince.
  Posléze ve 12. století se stalo sídlem Děpolticů – jedné vedlejší větve přemyslovců. Byla vybudována již výše zmíněná dělící hradba, která vymezila severní část, kde se pak soustředily sídelní a řemeslnické objekty stál zde již možná kostel sv. Klimenta. Rovněž je dále budována fortifikace a tak je nejmladší z přelomu 12. a 13. století a část z nich a to hlavně základy kamenné věžovité stavby na špičce ostrožny se dají považovat za napodobení začínající hradní architektury.
  Nicméně roku 1223, během konfliktu mezi Děpoltem III. a Přemyslem Otakarem I. bylo hradiště dobyto a tak vlastně zaniklo. Nedlouho na to pak vzniklo na opačném břehu Ždánického potoka středověké město Kouřim.  Literatura:


  Čtverák, V. – Lutovský, M. – Slabina, M. – Smejtek, L., Encyklopedie Hradišť v Čechách. Praha, 2003. ISBN 80-7277-173-6.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/189935#549992Verze : 0