Pradědeček a R-U vyznamenání

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 550 příspěvků vloženo, 2738 editováno a 1891 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Pradědeček a R-U vyznamenání

  Avatar
  Dobrý den.
  Chtěl bych Vás poprosit o radu. Jedná se mi především o záznam z 29.7.1918, kdy pradědeček získal r-u vyznamenání. Myslím, že to je bronzová medaile za chrabrost (Tapferkeitsmedaille). Bohužel mi nejde moc dešifrovat ten zbytek, kde je hodně datumů.
  Na jaře 1916 by pradědeček poslán s pochodou rotou na frontu. Zde se později objevil v polní nemocnici, kde byl nejprve "přidělen" (eingetheil) a podruhé tam byl "hlášen" (gemeldet). Myslíte, že byl raněn (v seznamech raněných na krameriovi jsem ho nenašel a myslím, že by to bylo nějak podrobněji napsáno ve zbytku kmenového listu, jehož kopii mám) nebo tam sloužil (roky by na to měl, narozen 1877).
  Moc děkuji za každou pomoc a radu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/192682#555339Verze : 0
  Avatar
  Zdravím.


  Ohledně záznamu o vyznamenání se zcela jistě jedná o udělení bronzové medaile za statečnost. Čísla udávají číslo rozkazu, v kterém bylo byznamenání uděleno, kým (jakým útvarem - zde IV K.K. - čtvrté sborové velitelství), kdy (zde byl rozkaz vydán 29.7.1918) a jiná úřední čísla.


  Ohledně nemocnice jsem spíše názoru, že byl raněn, jelikož obdržel právě medaili za statečnost, a pokud by v nemocnici sloužil, rozhodně by ji němel za co dostat. A zranění v kmenovém listu nutně zaznamenáno být nemusí, i když by mělo. Můj předek byl například raněn, což vyděli všichni blízcí příbuzní, neboť jim o zranění vyprávěl a někteří viděli i pozůstatky zranění. V kmenovém listu ani v seznamech ztrát však není o jeho zranění ani zmíňka.


  Doufám, že jsem alespoň trochu pomohl.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/192682#556657Verze : 0
  Avatar
  Dobrý den.
  Moc Vám děkuji za rozluštění řádku ohledně vyznamenání. Pomohl jste mi hodně. Největším pokladem je pro mne to určení 4. sborového velitelství.
  Bohužel důvod vyznamenání neznám, nikdo v rodině ani nevěděl, že byl vyznamenán. Myslím si, že první oznámení o nemocnici (Feldspital 4/8) je skutečně zmínka o zranění či nemoci. To druhé už by asi mělo být o jeho službě u Feldspital 804. Vede mne k tomu zmínka v Domobraneckém ohlašovacím listu (nedatovaný), kde v položce "Sloužil ve vojsku, ve válečném loďstvu, zeměbraně, včetně náhradních záloh - sbor" se píše "Kuk Feldspital 804". Mohl tedy být raněn tak, že už se pro frontu nehodil a tak ho dali k týlové jednotce.
  Myslíte, že by to tak mohlo být? Jen to vyznamenání do toho nezapadá - že by to bylo za nějakou akci skoro 2 roky starou? Nebo provedl něco hrdinského u polní nemocnice?
  Je možné, že zranění v listu není zmíněno, protože není zmíněn ani v seznamu zraněných (na kramerius.cz), ale tam jsou jen Ti, jehož příbuzným to nebylo možné nahlásit.
  Moc Vám děkuji za pomoc a za čas, který jste tomu věnoval.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/192682#557066Verze : 0