Vytržené pancéřové zvony a kopule

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 507 příspěvků vloženo, 2747 editováno a 1209 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vytržené pancéřové zvony a kopule

  Avatar
  Vážení,
  kolega z Polska mě požádal o překlad do polštiny vysvětlivek k tabulkám těžkých objektů ŽSV II Hlučín prostor Nový Bohumín-Odra.
  Nejsem specialista na opevnění a proto nemohu vysvětlit pojem počet vytržených střílen a počet osazených a vytržených pancéřových zvonů a kopulí. Hlavně pojem vytržený. Co to vlastně znamená? V objektech byly zhotoveny otvory pro osazení, ale zvony a kopule ve skutečnosti osazeny nebyly? Nebo to snad znamená úplně něco jiného?
  Děkuji za pomoc.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/194486#560024Verze : 0
  MOD
  Avatar
  V podstatě jde o to, že ne všechny prvky byly osazeny (instalovány), ze sledovaných prvků jde jen o vybrané střílny (pro těžké kulometné dvojče a pro kanón proti útočné vozbě (zbraň "Q" nebo "L1" - tedy nespražená a spražená s kulometem), snad ještě pro houfnice (u pevností) a o jednotlivé zvony (resp. věže). Věže nebyly do okupace osazeny žádné, zvony na úseku "Moravská Ostrava" snad všechny (ale teď to mám z hlavy takže mě neber doslovně). Tyto prvky pak byly trhány (deinstalovány) jednak za okupace (dílem snad jako materiál pro hutě, hlavně však pro Atlantický val) a pak i po osvobození (hlavně Kovošrot). Zůstaly zachováný zpravidla jen větrací zvony, tedy bojové byly vyrvány (respektive vyvrtány pneumatickými vrtačkami). Všechny osazené prvky (např. Darkovičky) jsou převezeny z jiných objektů, odkud byly vyrvány zvláště necitlivým přístupem (míra destrukce větší než dokonce u Kovošrotu). Naopak třeba u MO-S5 "Na trati" se jedná o betonové kopie. Němci část opevnění, stavebně dokončených, ale bez osazených ocelových prvků (zvony, možná i střílny) na Opavsku, osadili např. zvony z jiných srubů, aby zde pak mohli cvičit na průnik opevněným pásmem. Po válce byly osazeny pak již jen objekty na jižní Moravě v rámci reaktivizace těchto objektů.
  Tedy doufám, že jsem to snad napsal dostatečně srozumitelně Wink
  Bych tedy navrhoval použít polského slovního ekvivalentu pro vytržení / vyrvání.
  Pokud bych se snad nevyjádřil v něčem dost jasně, nebo bys ještě v něčem tápal tak mě klidně kontaktuj SZ.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/194486#560042Verze : 0
  Avatar
  Díky Stando za Tvůj čas a nápovědu. Něco jsem si zjistil ještě na netu. Kolegovi jsem to snad jasně v polštině vysvětlil.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/194486#560102Verze : 0
  MOD