Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 499 příspěvků vloženo, 1235 editováno a 803 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Husák, Otakar

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Husák Husák
    Jméno:
    Given Name:
    Otakar Otakar
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Otakar Husák
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generál V. hodnostní třídy General of 5th Rank Class
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Ing. M.Sc.
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    23.04.1885 Nymburk / 23.04.1885 Nymburk /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    12.06.1964 Praha / 12.06.1964 Praha /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:(maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    ? ?
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/19504#384574Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Husák Husák
    Jméno:
    Given Name:
    Otakar Otakar
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Otakar Husák
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1896-DD.07.1904 Státní reálka, Karlín
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR České vysoké učení technické, Praha
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR České vysoké učení technické, Praha
    DD.09.1896-DD.07.1904 ?
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Škola jednoročních dobrovolníků
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    22.10.1914 podporučík ruské armády
    DD.MM.RRRR poručík ruské armády
    18.01.1918 poručík legií
    DD.MM.RRRR kapitán legií
    01.11.1918 major legií
    01.01.1919 major pěchoty
    DD.01.1919 podplukovník pěchoty
    01.11.1919 plukovník pěchoty
    06.08.1920 generál V. hodnostní třídy
    01.12.1921 výslužba
    22.10.1914 ?
    DD.MM.RRRR ?
    18.01.1918 ?
    DD.MM.RRRR ?
    01.11.1918 ?
    01.01.1919 ?
    DD.01.1919 ?
    01.11.1919 ?
    06.08.1920 General of 5th Rank Class
    01.12.1921 Retirement
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    06.01.1916-03.02.1916 Velitel : 3. rota české družiny
    01.01.1919-15.03.1919 Velitel : Vojenská kancelář presidenta republiky
    15.03.1919-26.07.1920 Velitel : Vojenská kancelář presidenta republiky
    DD.08.1920-DD.09.1920 Velitel : Presidium ministerstva
    15.09.1920-26.09.1921 Velitel : Ministerstvo národní obrany

    Ručně vyplněné položky:
    DD.08.1914-DD.10.1914 dobrovolník České družiny, Kijev
    DD.10.1914-DD.01.1916 velitel pěší čety České družiny, východoevropské válčiště
    DD.01.1916-DD.02.1916 velitel pěší roty České družiny, východoevropské válčiště
    DD.02.1916-DD.04.1916 velitel pěší roty Československého střeleckého pluku, východoevropské válčiště
    DD.04.1916-DD.05.1917 člen vojenské komise Svazu československých spolků na Rusi, Kijev
    DD.05.1917-DD.07.1917 velitel praporu 1. československého střeleckého pluku, východoevropské válčiště
    DD.07.1917-DD.09.1917 nemocniční ošetřování
    DD.09.1917-DD.01.1918 velitel 1. transportu dobrovolníků do Francie
    DD.01.1918-DD.08.1918 pobočník velitele 21. československého střeleckého pluku, západoevropské válčiště
    DD.08.1918-DD.11.1918 velitel praporu 21. československého střeleckého pluku, západoevropské válčiště
    DD.11.1918-DD.01.1919 zástupce velitele 21. československého střeleckého pluku, západoevropské válčiště a přesun
    DD.01.1919-DD.07.1920 přednosta Vojenské kanceláře presidenta republiky, Praha
    DD.07.1920-DD.09.1920 zástupce ministra národní obrany, Praha
    DD.09.1920-DD.09.1921 ministr národní obrany, Praha
    DD.09.1921-DD.11.1921 mimo službu
    Automatically linked items:
    06.01.1916-03.02.1916 Commander : 3rd Company of Czech Group
    01.01.1919-15.03.1919 Commander : Military Office of the President of the Republic
    15.03.1919-26.07.1920 Commander : Military Office of the President of the Republic
    DD.08.1920-DD.09.1920 Commander : Presidium of the Ministry
    15.09.1920-26.09.1921 Commander : Ministry of National Defense

    Manually added items:
    DD.08.1914-DD.10.1914 ?
    DD.10.1914-DD.01.1916 ?
    DD.01.1916-DD.02.1916 ?
    DD.02.1916-DD.04.1916 ?
    DD.04.1916-DD.05.1917 ?
    DD.05.1917-DD.07.1917 ?
    DD.07.1917-DD.09.1917 ?
    DD.09.1917-DD.01.1918 ?
    DD.01.1918-DD.08.1918 ?
    DD.08.1918-DD.11.1918 ?
    DD.11.1918-DD.01.1919 ?
    DD.01.1919-DD.07.1920 ?
    DD.07.1920-DD.09.1920 ?
    DD.09.1920-DD.09.1921 ?
    DD.09.1921-DD.11.1921 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1915
    Řád Sv. Stanislava 3. třída s meči a mašlí
    Order of St Stanislaus 3rd Class with Swords and Bow
    Орден Святого Станислава 3-я степень с мечами
    -


    DD.MM.1915
    Řád Sv. Anny 3. třídy s meči a mašlí
    Order of St. Anne 3rd Class with Swords and Bow
    Орден Святой Анны 3 степень с мечами
    -


    DD.MM.1916
    Řád Sv. Vladimíra 4. třída s meči a mašlí
    Order of St. Vladimir 4th Class with Swords and Bow
    Орден Святого Владимира 4-я степень с мечами
    -


    DD.MM.1917
    Řád Sv. Anny 2. třídy s meči
    Order of St. Anne 2nd Class with Swords
    Орден Святой Анны 2 степень с мечами
    -


    14.07.1918
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -


    DD.MM.1918
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1918
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1918
    Válečný kříž 1918
    War Cross 1918
    Válečný kříž 1918
    -


    02.03.1919
    Válečný záslužný kříž
    War Merit Cross
    Croce al Merito di Guerra
    -


    DD.MM.1919
    Verdunská medaile
    Verdun Medal
    Médaille de Verdun
    -


    DD.MM.1919
    - Pamětní medaile mezinárodní federace starých bojovníků FIDAC
    -
    Pamětní medaile mezinárodní federace starých bojovníků FIDAC
    -


    02.08.1920
    Řád Čestné legie 4. třída
    Order of Legion of Honour 4th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Officier
    -


    23.02.1921
    Řád Čestné legie 3. třída
    Order of Legion of Honour 3rd Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Commandeur
    -


    22.11.1922
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1926
    Řád bílého orla 2. třída s meči
    Order of White Eagle 2nd Class with Swords
    Орден белог орла 2. cтепен са мачевима
    -


    30.12.1933
    Vojenský řád Aviský - I. třída
    Military Order of Aviz - I. Class
    Ordem Militar de Avis - Grã-Cruz
    -


    12.08.1946
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    12.08.1946
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.1946
    Pamětní medaile svazu českoskoslovenského důstojnictva
    -
    Pamětní medaile svazu českoskoslovenského důstojnictva
    -


    02.07.1947
    Zborovská pamětní medaile
    Zborov Commemorative Medal
    Zborovská pamětní medaile
    -


    30.06.1948
    - Francouzsko-československá pamětní medaile města Darney
    -
    Francouzsko-československá pamětní medaile města Darney
    -


    DD.MM.1948
    - Pamětní medaile 21. střeleckého pluku terronského
    The Commemorative Medal of the 21th Shooting Regiment "Terronsky"
    Pamětní medaile 21. střeleckého pluku terronského
    -


    08.05.1992
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 2. třída
    Order of Milan Rastislau Stefanik, 2nd Class
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 2. třída
    in memoriam


    28.10.2009
    Kříž obrany státu ministra obrany České republiky
    State Defence Cross of the defence minister of the Czech republic
    Kříž obrany státu ministra obrany České republiky
    in memoriam (č.64)


    DD.MM.RRRR
    Řád italské koruny velkokříž (1. třída)
    Order of Crown of Italy Grandcross (1st Class)
    Ordine Della Corona d´Italia
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.RRRR
    Řád Rumunské hvězdy 1. třída s meči
    Order of Star of Romania 1st Class with Swords
    Ordinul Steaua României Mare Cruce
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz


    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/19504#384575Verze : 1
    MOD
    Avatar
    Brigádní generál Otakar HUSÁK



    Narodil se 23.dubna 1885 v Nymburku. Po absolvování obecné školní docházky a střední školy absolvoval i vysokou školu, čímž získal inženýrský titul. Poté byl odveden do rakouské armády k základní prezenční službě, jíž ukončil vzhledem ke vzdělání jako záložní důstojnický čekatel. Začátek I. sv. války v létě 1914 jej zastihl v Rusku, kam se předtím odstěhoval.


    Byl organizován v čs. krajanských spolcích, jako národně uvědomělý Čech. Když se dozvídá o tvoření tzv. České družiny, jejíž vznik se podařilo prosadit čs. krajanským spolkům na vlivných vojenských místech, včetně intervencí až u cara, jednotce, která má být prvním českým národním vojskem s cílem boje za samostatnost a svobodu českých zemí z područí Habsburků, neváhal ani okamžik. Dobrovolně vstupuje do České družiny jako střelec bez ohledu na svou hodnost v rakouské armádě. V řadách České družiny absolvoval i historickou její přísahu 28. 9. 1914 v Kyjevě. Na základě následného rozkazu ruského velení bylo umožněno těm, kteří doloží, že dosáhli důstojnické hodnosti v jiných armádách, složení důstojnických zkoušek. Husák této možnosti využije. Po jejich složení je v den odjezdu České družiny na frontu 9. 10. 1914 povýšen do hodnosti praporščika, čímž se stává jedním z prvních českých důstojníků. Dobrovolníci si všichni slibují, že se nevrátí domů dříve, než vybojují svobodu své české vlasti. Je zařazen ke 3. rotě jednotky, kde často vyniká při rozvědkách svou statečností a schopnostmi.


    Česká družina se brzy vyznamenává a stává se známou průzkumnou jednotkou. Husák byl mezitím vyznamenán mimo jiné i řádem sv.Stanislava 3. st. s meči a stuhou. V lednu 1916 je povýšen O.Husák na podporučíka a pověřen velením 3. roty České družiny, která se záhy v únoru 1916 přetváří na Čs.stř.pluk. Ten spolu s dalšími dvěma pluky v r.1917 již tvoří Čs.střeleckou brigádu, která se vyznamenává 2. 7. 1917 v bitvě u Zborova. Předtím je ještě Husák povýšen na poručíka a jmenován do funkce velitele II. praporu 1. čs. střeleckého pluku. Spolu s poručíkem Čečkem se podílel na vypracování konečného a odvážného netradičního plánu útoku u Zborova. Z předchozích rozvěděk terén důvěrně znal. V průběhu útoku brigády, který byl proveden dle jeho a Čečkova plánu, byl zraněn. Brzy je vyléčen a zpět u jednotky. Za úspěch u Zborova je povýšen na kapitána.


    Po skvělém vystoupení brigády u Zborova došlo k rozšiřování čs.vojska, již ve víru politických událostí v Rusku. Vypukla občanská válka, a Čechoslováci nejprve neutrální se staví v boji proti bolševikům a vládě Sovětů. Přišla slavná sibiřská anabáze čs. legionářů. Politická destabilizace v Rusku vedla k nápadu představitelů čs. odboje převézt čs. vojsko z Ruska na francouzskou frontu, kde by po pádu východní fronty mohlo pokračovat na západní frontě v boji za svobodu Československa. Nakonec díky bojům s bolševiky se podařilo z Archangelska 16. 10. 1917 vypravit jen jediný transport s 1.240 muži pod velením právě kpt.Husáka (Následně byl uskutečněn později z Murmanska ještě druhý transport, jemuž velel pplk. Hynek Gibiš).


    Po nelehké cestě kolem Skandinávie se v listopadu 1917 transport dostává do Francie, kde v ruských uniformách budí tehdy pozornost francouzského obyvatelstva. Kpt. Husák a jeho muži se následně, již v nových francouzských uniformách, stávají elitním základem 21. čs. střeleckého pluku, jenž se formoval v Cognaku, jako základ čs. vojska ve Francii, vzniklého na troskách slavné Roty Nazdar (která vykrvácela 9. 5. 1915 u Arrasu).


    Po přísaze je pluk odeslán koncem května 1918 spolu s 22. čs. střeleckým plukem na frontu. Zde se v krutém tvrdém boji proti říšskoněmeckým jednotkám vyznamenává právě prapor kpt. Husáka, v říjnu 1918 v bitvě o Terron, který se nakonec podaří dobýt a udržet v těžkých podmínkách. Kpt. Husák je následně několikrát opět vyznamenán za statečnost a své schopnosti.


    Po návratu do Československa v lednu 1919 se 21. čs. střelecký pluk účastnil ještě zásahu proti zločinnému rabování zdivočelých mas v Kladně a následně bojů při obraně republiky na Těšínsku proti Polsku a na jižním Slovensku proti Maďarsku, kde všude pluk obstál se ctí. Husák je povyšován a získává další vyznamenání.


    Již jako brigádní generál působil ve funkci přednosty Vojenské kanceláře prezidenta republiky v letech 1919-1920 a jako Ministr národní obrany v letech 1920-1921. Zastával i dále vysoké posty v armádě.


    V době 2. sv. války byl německými nacisty vězněn. Po roce 1945 užil svobody pouze 3 roky, kdy často odvážně veřejně kritizoval nastupující sílu KSČ a její vliv. Po komunistickém puči v r. 1948 je nakonec komunisty brzy zatčen a odsouzen na doživotí (stejně jako jej odsoudili Němci v době 2. sv. války). Začátkem šedesátých let je propuštěn z vězení, avšak následně 12. 6. 1964 v Praze brig. gen. Otakar Husák, příslušník čs.legie v Rusku a ve Francii, hrdina od Zborova a Terronu, umírá.



    (Autor: Pavel J. Kuthan)
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/19504#72815Verze : 0
    Avatar
    Čtenářům se omlouvám, že výše zpracovaný životopis není tak zcela úplný, jak bych si sám přál. Sestavil jsem jej z pramenů, které mám a zde jsem se tuto pracovní verzi rozhodl zveřejnit jen proto, že brig. gen. Otakar Husák zde dosud svůj životopis nemá.
    Žádám všechny o případné doplnění podstatných údajů, které v textu nejsou obsaženy.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/19504#72816Verze : 0
    Avatar
    V roce 1921 odešel gen. Husák z armády a až do svého zatčení po příchodu Němců v roce 1939 byl generálním ředitelem Čs. akciových továren na látky výbušné. Jeho odchod z armády byl vyvolán spory s politiky tzv. Hradu včetně Masaryka
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/19504#92050Verze : 0