Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 316 příspěvků vloženo, 918 editováno a 309 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

DEU - Drážďany - Dopravní muzeum

  Avatar
   
  Název:
  Name:
  Dopravní muzeum Drážďany Dresden Transport Museum
  Originální název:
  Original Name:
  Verkehrsmuseum Dresden
  Druh:
  Type:
  muzeum museum
  Obec:
  Municipality:
  Drážďany Dresden
  Odkaz na stránky muzea:
  Museum Website:
  http://www.verkehrsmuseum-dresden.de/cz/
  GPS souřadnice:
  GPS Coordinates:
  51°03'07.45"N 13°44'22.21"E
  Památky a muzea v okolí:
  Places of Interest and Museums in the Vicinity:
  - -
  Datum revize údajů:
  Date of the Last Revision:
  02.12.2017
  Poznámka:
  Note:
  Muzeum se nachází v historické budově Johannea v historickém centru Drážďan. -
  Zdroje:
  Sources:
  http://www.verkehrsmuseum-dresden.de/cz/
  http://www.drazdany.info/dopravni-muzeum
  en.wikipedia.org
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/207693#588277Verze : 2
  Avatar
  Dopravní muzeum na první pohled není to pravé pro fanoušky vojenství, přece jen si ale myslím, že má mnohé co nabídnout. Muzeum je umístěno v historické budově Johannea poblíž známého drážďanského kostela Fraeunkirche v samém centru Drážďan.

  Ve vstupním vestibulu většinu určitě zaujme závodní speciál. Po zakoupení lístku se pak můžeme vydat buď doprava do železniční expozice, doleva do expozice osobní dopravy (auta, motocykly), nebo prostředkem kolem schodiště (zde se nachází i prostor k uložení případných batohů či v zimním období bund) do ústřední haly. Ta i přes svou velikost skrývá v zásadě jediný, ale o to zajímavější exponát - zavěšený letoun Bleriot. Jinak se zde spíš nachází časové expozice je si zde možno sednout a nejspíš se zde odehrávají i různé kulturní akce (ostatně v jiných prostorách si to nedokáži ani představit).

  Pakliže vylezeme o patro výše a dostaneme se do prostoru, který se z větší části nachází nad vstupním vestibulem, najdeme zde expozici věnovanou letectví. Ústřední místnosti vévodí náš letoun Aero A-45 ve východoněmeckém zbarvení, tedy alespoň jeho výrazná část, letoun se nachází "ve vzduchu" a chybí mu prakticky celé levé křídlo v prostoru od motoru dále. Tento motor má pak pravý boční kryt vyrobený z plexiskla, tudíž se dá vidět motor. V samotné místnosti ještě zaujmou historické letecké motory, či balón. Ve vedlejší místnosti napravo se pak nachází různé části letounu - např. motor s vrtulí letounu Il-14 a části projektu východoněmeckého proudového dopravního letounu Baade 152. Opravdu zajímavý projekt. V místnosti levé se pak nacházejí převážně různé záležitostí s letectvím, kde si mohou malí i velcí vyhrát, co je zde však zajímavé je část letecké kabiny - doslova řez moderním dopravním letounem, tedy jeho části pro pasažéry.

  V následující velké místnosti věnované lodím nás zaujme vzdušná konstrukce ve tvaru lodi. Najdeme zde několik menších plavidel z těch větších jen jejich části. Poměrně hojně jsou zastoupeny různé modely říčních i námořních lodí z různých období. Těch pár válečných lodí zastupuje třeba vikingský drakar nebo galeona, jiné bojové lodě (křižníky, torpedoborce) bychom zde hledali jen těžce. Dále jsou zde vystaveny i střípky z lodní historie, tu vlajka či jiná maličkost, vlastní místo zde má i kufr cestujícího z Titanicu.

  Když se vydáme do protilehlé místnosti je zde expozice dopravy - kde si můžete zajezdit na kole či jiném vlastní silou poháněném prostředku, ale pozor ať vás někdo nepřejede! Celek doplňuje několik exponátů - např. kolo cestovatele ověšené vší možnou bagáží.

  Následuje další patro, zde si můžete v jedné místnosti odpočinout zatímco si případně vaše ratolesti budou hrát (pakliže je nemáte, nevadí - muzeum je velké dost).

  Nicméně druhá místnost je více zajímavá - pojednává o železnici, tedy té modelové. Ve vitrínách jsou povětšinou vystaveny modely mašinek a vagónů, nejrůznějších měřítek i provedení, ale i data výroby, takže můžete narazit jak na jedny ze starších tak i na ty nejnovější modely. Jedna vytrína je věnována technice výroby modelů a doplňků (formy atd.). Celou dlouhou protilehlou stěnu pak od jednoho konce k druhému vyplňuje velký panel modelové železnice.

  Ale vratmě se dolů, v prostoru věnované železnici zaujme hned několik parních a jedna elektrická mašina. Minimálně do dvou se dá i vlézt díky schůdkům. Také je zde možnost nahlédnout (ale ne vstoupit) do jediného vystaveného salóního vagónu. Expozici dolňuje několik modelů a pár dalších exponátů.

  Nakonec nám zbývá již jen poslední místnost věnovaná osobní přepravě. Vstoupíme-li do ní z vestibulu jako první nás přivítá kůň v životní velikosti - pochopitelně model - ano začínáme nejstarší přepravou takže se zde nacházejí všechny možné prostředky dopravy, před vynálezem byciklu a následně spalovacího motoru. Posléze přejdeme kolem prvních odrážedel a kol k prvním motorkám a automobilům. Ty jsou jednak umístěny v úrovni podlahy, ale pak i na železné konstrukci, na kterou se dá taky podívat. Řadu různě starých veteránů tu obohacuje i nejdelší vyráběná motorka - Čechie-Böhmerland. Tak jak jdeme dál dostaneme se k o něco mladším automobilům. Může nás těšit, že je zde zastoupení i české (resp. československé) výroby a to hned Škodou 1000 MB a Octávií (50. léta). Nicméně nejvíce je zde německé produkce. Nemůže zde chybět ani klasický Trabant či Wartburg. Ale pozor, nejsou tu zde jen tyto výdobytky socialismu! Jsou zde i vozidla i o něco málo starší, ale produkce těchto značek (zvláště pak Wartburg), tedy musím říct, že to jsou velice moderní a krásná auta (na svou dobu). Celek pak uzavírá nové auto od BMW s elektrickým pohonem.

  Budova muzea, Foto vlastní

  Vstupní hala s vystaveným závodním vozem, Foto vlastní

  Hlavní hala s letounem Bleriot, Foto vlastní

  Ústřední místnost s vystavenými exponáty věnovanými letectví, v popředí Aero 45, Foto vlastní

  Model letounu Baade 152, Foto vlastní

  Části letounu Baade 152, Foto vlastní

  Řez částí dopravního soudobého letounu, Foto vlastní

  Expozice věnována lodím, Foto vlastní

  Vznášedlo, Foto vlastní

  Ukázka lodních modelů, Foto vlastní

  Z dalších exponátů, Foto vlastní

  Další z expozic kde se dá i projet, Foto vlastní

  Expozice modelové železnice, Foto vlastní

  Výběr z expozice železničních modelů, Foto vlastní

  Výběr z expozice železničních modelů, Foto vlastní

  Výběr z expozice železničních modelů, Foto vlastní

  Výběr z expozice železničních modelů, Foto vlastní

  Expozice věnovaná železniční dopravě, Foto vlastní

  Expozice věnovaná železniční dopravě, Foto vlastní

  Expozice věnovaná železniční dopravě, Foto vlastní

  Expozice věnovaná železniční dopravě, Foto vlastní

  Expozice věnovaná železniční dopravě, Foto vlastní

  Expozice věnovaná silniční dopravě, odrážedlo, Foto vlastní

  Expozice věnovaná silniční dopravě,automobil Wartburg, Foto vlastní

  Expozice věnovaná silniční dopravě, nemůže pochopitelně chybět Trabant, Foto vlastní

  Expozice věnovaná silniční dopravě, Foto vlastní

  Expozice věnovaná silniční dopravě, Foto vlastní

  Expozice věnovaná silniční dopravě, Foto vlastní

  Expozice věnovaná silniční dopravě, Foto vlastní

  Expozice věnovaná silniční dopravě, motocykl Čechie Böhmerland, Foto vlastní
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/207693#588278Verze : 14