Aerodynamics for Naval Aviators - H. H. Hurt Jr.

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 410 příspěvků vloženo, 1823 editováno a 2923 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Aerodynamics for Naval Aviators - H. H. Hurt Jr.

  Avatar
  Aerodynamics for Naval Aviators, H. H. Hurt Jr., Naval Air Systems Command United States Navy, NAVWEPS 00-80T-80, Aviation Supplies & Academics Inc., 1992 (originál 1960, revised 1965), ISBN 1-56027-140-X, 16 USD (465 Kč), 410 stran A4, paperback, černobílý tisk, nepříliš kvalitní papír


  Jak napovídá název je kniha psána anglicky a je to v podstatě učebnice aerodynamiky pro piloty. Začíná se od základů - vztlak, odpor, vliv tvaru nosné plochy, úhlu náběhu, rychlosti. Vše vysvětleno jednoduše, prakticky bez matematických rovnic, pomocí množství názorných obrázků (včetně fotografií z aerodynamických tunelů) a tabulek.


  Po těchto následuje popis zařízení pro zvýšení vztlaku letounu - klapky (včetně jednotlivých odlišných typů), sloty a další metody. Vše doplněno grafy, které výborně ilustrují proč a kdy je vhodné použití těchto prvků.


  Následují kapitoly věnované podrobnějšímu rozboru aerodynamiky - vznik a působení různých sil na letící stroj, vliv rychlosti, odporu, profilu křídla, šípu křídla.
  Další rozsáhlý oddíl je věnován výkonům letounu - obratnosti, stoupavosti a dosahované rychlosti či doletu,včetně vlastností při vzletu a přistání.
  Další oddíly se zabývají aerodynamikou vysokých (nadzvukových) rychlostí, řízením a stabilitou leounu, operačními (pevnostními) limity, problémy při rizikových letových podmínkách (vysazení motoru, let ve formaci).


  Celkově je možno knihu zhodnotit jako vynikající - ostatně samotný fakt, že byla znovu vytištěna po hruba 40-ti letech od prvního vydání o jejích kvalitách hovoří jasně. Pro angličtiny znalé (kniha používá jasný technický jazyk pro pokročilé angličtináře) zájemce o jasné, názorné, podrobné a zasvěcené osvětlení aerodynamických problémů bez využití integrálních rovnic je kniha ideálním studijním materiálem na dlouhé zimní večery. K dispozici například na www.valka.cz.
  Hodnocení 10/10.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/21320#81392Verze : 0
  MOD