Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 301 příspěvků vloženo, 1015 editováno a 306 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Asarhaddon

  Avatar
  Král Asarhaddon, asyrský panovník


  - vládl v letech 680 - 669 př. n. l., otec Ašurbanipala
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24002#89496Verze : 0
  Avatar
  Asarhaddon byl nejmladší syn krále Sinacheriba. Následníkem trůnu se stal poté, co v roce 699 př. n. l. zmizel beze stopy nejstarší králův syn Aššur-nadín-šumi, odvlečený do Elamu. Proti tomu se postavil prostřední bratr Arda-Mulissi a na jaře 681 př. n. l. přinutil svého otce, aby Asarhaddona poslal do vyhnanství. Po zavraždění Sinacheriba vtáhl Asarhaddon do Ninive, posádka přešla na jeho stranu a jeho bratr uprchl z města.


  Asarhaddon byl nemocný muž a trpěl depresemi, ze kterých mu pomáhala víra v proroctví. 18. května 681 př. n. l. si nechal sestavit horoskop, na základě kterého potom zcela změnil dosavadní politiku Asýrie vůči Babylonu. Nařídil město, zničené jeho otcem, obnovit znovu v plné kráse.


  Se svými sousedy na východě však vedl dlouhé války. V roce 679 př. n. l. dorazil k hranicím Egypta, ale ovládnout ho se mu nepodařilo. Teprve při druhém tažení v roce 672 př. n. l. porazil armádu egyptského faraona Taharaky a 11. července 671 př. n. l. vstoupil v čele svých vojsk do Memfisu - hlavního města Egypta. Taharaka uprchl na jih a zanechal ve městě státní pokladnu, svůj harém i vlastního syna. Asarhaddon pak poklady, jichž se zmocnil, použil k výstavbě Babylonu. V Egyptě za sebe nechal vládnout dosazeného guvernéra a jeho úředníky.


  Po smrti své ženy Asarhaddon rozdělil svou říši mezi své dva syny - Asýrii určil staršímu Aššurbanipalovi, Babylon mladšímu - Šamašukínovi.

  V posledním období své vlády byl král nucen čelit domácímu spiknutí a nové válce s Egyptem, kde v roce 670 př. n. l. vypuklo povstání. Zatímco spiklence v Ninive král rozdrtil, tažení proti Egyptu se již nedožil, neboť 1. listopadu 669. př. n. l. podlehl své nemoci. V tažení proti vzpouře krále Taharaky po něm pokračoval jeho starší syn - Aššurbanipal.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24002#89919Verze : 0