Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 340 příspěvků vloženo, 985 editováno a 286 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Bartejs, Jan

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bartejs Bartejs
    Jméno:
    Given Name:
    Jan Jan
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jan Bartejs
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    štábní kapitán Captain
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    24.11.1912 Třebíč /
    24.11.1912 Trebic /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    11.03.1963 Třebíč /
    11.03.1963 Trebic /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    Velitel desantu POTASH Commander Desanta Potash
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Šolc, Jiří: Bylo málo mužů
    Kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945
    vladimirkroupa.blog.idnes.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24111#390109Verze : 0
    Avatar
    škpt. Jan Bartejs (24.11.1912–11.3.1963) – důstojník z povolání



    - 1.3.1939 velitel výcvikové roty u 3. praporu v Místku, účastník bojů s Němci 14.3.1939, po okupaci odešel 27.4. do Polska, 22.5. odjel lodí Batory do Francie, 4.10. Agde, velitel čety u 1. praporu 1. pěšího pluku


    - 19.4.1940 velitel minometné čety roty doprovodných zbraní 3. pěšího pluku, 25.5.velitel čety 12. roty 2. pěšího pluku, účastník bojů ve Francii, 12.7. přijel lodí Neutralia do Anglie, zařazen k důstojnické jednotce


    - 15.5.1943 velitel baterie kanónů proti útočné vozbě (BKPÚV)


    - 5.5.1944 vysazen do vlasti jako velitel desantu POTASH, přežil do konce války, po válce velitel praporu 27. pěšího pluku v Uherském Hradišti


    - 31.10.1946 propuštěn z armády, pracoval jako dělník


    - 6.10.1949 zatčen


    - 15.12.1950 odsouzen na 3 roky vězení,


    - 20.5.1952 propuštěn, pracoval jako pomocný dělník.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24111#89762Verze : 0
    Avatar
    Bartejs Jan
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24111#93318Verze : 0