Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 230 příspěvků vloženo, 1043 editováno a 254 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vatutin, Nikolaj Fjodorovič [1901-1944]

Nikolay Fedorovich Vatutit / Николай Фёдорович Ватутин

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Vatutin Vatutin
    Jméno:
    Given Name:
    Nikolaj Fjodorovič Nikolay Fedorovich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Николай Фёдорович Ватутин
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    armádní generál Army General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    16.12.1901 Čepuchino
    16.12.1901 Chepukhino
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    15.04.1944 Kyjev /
    15.04.1944 Kijev /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    1. ukrajinský front Commander : 1st Ukrainian Front
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    http://goo.gl/gsqRWz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24260#90622Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Vatutin Vatutin
    Jméno:
    Given Name:
    Nikolaj Fjodorovič Nikolay Fedorovich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Николай Фёдорович Ватутин
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    17.02.1938 brigádní velitel
    17.02.1939 divizní velitel
    04.11.1939 sborový velitel
    04.06.1940 generálporučík
    07.12.1942 generálplukovník
    12.02.1943 armádní generál
    17.02.1938 Brigade Commander
    17.02.1939 Division Commander
    04.11.1939 Corps Commander
    04.06.1940 Lieutenant General
    07.12.1942 Colonel General
    12.02.1943 Army General
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    01.11.1938-17.02.1939 Náčelník štábu : Kyjevský zvláštní vojenský okruh
    17.02.1939-15.09.1939 Náčelník štábu : Kyjevský zvláštní vojenský okruh
    15.09.1939-04.11.1939 Náčelník štábu : Ukrajinský front
    04.11.1939-14.11.1939 Náčelník štábu : Ukrajinský front
    14.11.1939-05.06.1940 Náčelník štábu : Kyjevský zvláštní vojenský okruh
    05.06.1940-09.06.1940 Náčelník štábu : Kyjevský zvláštní vojenský okruh
    09.06.1940-07.07.1940 Náčelník štábu : Jižní front
    09.07.1940-26.07.1940 Náčelník štábu : Kyjevský zvláštní vojenský okruh
    01.07.1941-12.05.1942 Náčelník štábu : Severozápadní front
    14.07.1942-22.10.1942 Velitel : Voroněžský front
    25.10.1942-13.02.1943 Velitel : Jihozápadní front
    13.02.1943-27.03.1943 Velitel : Jihozápadní front
    28.03.1943-12.02.1943 Velitel : Voroněžský front
    12.02.1943-20.10.1943 Velitel : Voroněžský front
    20.10.1943-02.03.1944 Velitel : 1. ukrajinský front

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    01.11.1938-17.02.1939 Chief of Staff : Kiev Special Military District
    17.02.1939-15.09.1939 Chief of Staff : Kiev Special Military District
    15.09.1939-04.11.1939 Chief of Staff : Ukrainian Front
    04.11.1939-14.11.1939 Chief of Staff : Ukrainian Front
    14.11.1939-05.06.1940 Chief of Staff : Kiev Special Military District
    05.06.1940-09.06.1940 Chief of Staff : Kiev Special Military District
    09.06.1940-07.07.1940 Chief of Staff : Southern Front
    09.07.1940-26.07.1940 Chief of Staff : Kiev Special Military District
    01.07.1941-12.05.1942 Chief of Staff : North-Western Front
    14.07.1942-22.10.1942 Commander : Voronezh Front
    25.10.1942-13.02.1943 Commander : South-Western Front
    12.02.1943-20.10.1943 Commander : Voronezh Front
    13.02.1943-27.03.1943 Commander : South-Western Front
    28.03.1943-12.02.1943 Commander : Voronezh Front
    20.10.1943-02.03.1944 Commander : 1st Ukrainian Front

    Manually added items:
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.02.1941
    Leninův řád /1936-1943/
    Order of Lenin /1936-1943/
    Opден Ленина
    -


    06.11.1941
    Řád rudého praporu /1924-1943/
    Order of the Red Banner /1924-1943/
    Орден Красного Знамени
    -


    28.01.1943
    - Řád Suvorova 1. stupeň /1942-1943/
    Order of Suvorov 1st Class /1942-1943/
    Opден Суворова I степени
    -


    28.01.1943
    - Řád Kutuzova, 1. stupeň /1942-1943/
    Order of Kutuzov, 1st Class /1942-1943/
    Opден Кутузова I степени
    -


    06.05.1965
    Titul Hrdiny Sovětského svazu a medaile Zlaté hvězdy
    Title Hero of the Soviet Union and Gold Star Medal
    Звание Героя Советского Союза и медаль "Золотая Звезда"
    in memoriam
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    -
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24260#367231Verze : 0
    MOD
    Avatar
    29.02.1944 od 16:30 sa armádny generál Vatutin presúval zo štábu 13. armády (Rovno) na štáb 60. armády (Slavuta). Pri presune cez dedinu Miljatyn o 19:40 zaujala generála skupina zhruba 250-300 osôb, odkiaľ sa ozávala streľba. Generál zastavil, aby vyjasnil situáciu, ale celá jeho skupina sa vzápätí stala terčom streľby vedenej z okolitých domov, ktorú viedli ukrajinskí nacionalisti (UPA, ľudovo nazývaní banderovci). Pri streľbe bol generál zasiahnutý do nohy nad kolenom, ale napriek veľkému krvácaniu sa mu podarilo spolu so sprievodom uniknúť. Do poskytnutia prvej pomoci v obci Gošče a následnému presunu do vojenskej nemocnici v meste Rovno stratil ale príliš veľa krvi, preto bol premiestnený do vojenskej nemocnice v Kyjeve, kde mu bola poskytnutá maximálna starostlivosť. Aj napriek starostlivosti bola rana napadnutá infekciou, kvôli ktorej nakoniec lekári pristúpili 05.04.1944 k amputácii končatiny. Ani táto operácia ale postup infekcie nezastavila a generál zomrel v nemocnici v noci zo 14.04. na 15.04.1944.


    Zdroj: www.fronta.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24260#390841Verze : 0
    MOD