Portugalsko v 2. světové válce

Diskuse

Tak zakládám další téma k neutrálnímu státu ve WW2. Jeho účast ve WW2 byla okrajová, nicméně je málo známa a o to více zajímavá.


Portugalsko od třicátých let ovládal polodiktátorský režim António Oliveira de Salazara sympatizujícího se režimem sousedního Španělska. Nebylo zase až tak neutrální. Po všechna válečná léta dostávalo Německo a Itálie, prostřednictvím Portugalska ropu, suroviny a výrobky z Latinské Ameriky. Protože spojenci začali vítězit, postoupilo Portugalsko své, pro Spojence a jejich bitvu o Atlantik vysoce strategicky významné, vojenské letecké základny na Azorských ostrovech v říjnu 1943 Velké Británii (operace "Alacrity"). V červnu 1944 zastavilo vývoz svého zboží do Německa, aby zkrátilo válku. S japonskem bylo dokonce Portugalsko ve válečném stavu od r. 1943, kdy Japonci obsadili potrugalskou část ostrova Timor v Indonésii. (Druhá polovina byla Nizozemmská a Japonci ji dobyli v r. 1942). Nevím, co se stalo s Macao, portugalskou kolonií v Japonci okupované Číně.
Očekávám, že mé informace doplníte Smile
URL : https://www.valka.cz/Portugalsko-v-2-svetove-valce-t25329#92671 Verze : 0
Pokud vím, tak Portugalsko zůstalo neutrální po celou válku.
Macao nebylo okupováno (tedy alespoň ne přímo).
Ohledně východního Timoru - koncem prosince 1941 se zde vylodily australské a holandské jednotky, v únoru 1942 Japonci, kteří pak poměrně bez problémů obsadili všechny přístavy a letiště. Zbytky spojeneckých vojsk (hlavně Australané) poté vedly partyzánskou válku ve vnitrozemí a byly evakuovány až koncem roku 1942.
URL : https://www.valka.cz/Portugalsko-v-2-svetove-valce-t25329#92673 Verze : 0
David:
Tak s tou neutralitou Potrugalska po celou válku souhlasím. S výjimkou vztahu vůči Japonsku, tam si nejsem totiž jist, na netu jsem někde našel, co jsem psal výše.
To, co jsi napsal o bojích - to by mělo vztahovat k holandské (západní) polovině ostrova Timor. Podle mě se to netýká východního Timoru, jak píšeš. Na východní (portugalské) části ostrova se Australani v roce 1941 nevylodili, byla respektována neutralita portugalského území a respektovali ji nějaký čas i Japonci a východní Timor nechávali být, zatímco na západní části ostrova se bojovalo. Proč nakonec Japonci napadli nakonec i portugalský Timor nevím. Domnívám se, že to bylo proto, že se sem po porážce na západě stáhly australské jednotky.
Východní (portugalská) část ostrova celkově prošla jiným dějinným vývojem než západní (holandská) část s celou Indonésií, což vedlo k jinému postoji k dekolonizaci. Proto také Indonésie východní část Timoru připojila násilně a masakrovala obyvatelstvo, což vedlo k proslavení Východního Timoru po celém světě.
URL : https://www.valka.cz/Portugalsko-v-2-svetove-valce-t25329#92697 Verze : 0
Pokud mám správné informace, tak se spojenecké jednotky na vých. Timoru skutečně vylodily 18.prosince u Dili a Portugalsko dokonce podalo oficiální protest. Je ale možné, že se mýlím - zkusím to ještě ověřit... Zkusím zjistit, které jednotky tam bojovaly... možná mi východ a západ trochu splývají.
URL : https://www.valka.cz/Portugalsko-v-2-svetove-valce-t25329#92702 Verze : 0
Abych pravdu řekl, kam se podívám, tam dostanu jiné a často protichůdné informace, především na netu. Podíval jsem se teď tedy do Krvavých oceánů od Jaroslava Hrbka, na kterého dost dám. Ten na straně 195 uvádí:


"20. února se Japonci vylodili ze 14 transportních lodí pod ochranou eskadry kontradmirála Tanaky u Kupangu na ostrově Timor. Ostrov patřil v té době zčásti Nizozemí, zčásti Portugalsku, avšak již 16. prosince 1941 obsadila nizozemská a australská vojska Dilli, hlavní město portugalské kolonie. Nejúpomější boje byly vedeny o výbomé letiště u Kupangu, o které Japoncům šlo v prvé řadě. Po několikadennich bojích museli obránci ustoupit, avšak v některých částech ostrova přešly jejich zbytky k partyzánské válce a držely se ještě dlouhou dobu. Zásobovaly je americké ponorky a později i nizozemské torpédoborce, které odvážely raněné. Okupací Timoru byl zlikvidován poslední článek řetězu spojující Austrálii s Jávou."


Takže připouštím, že jsem se mohl mýlit spíš já. Byť se nepíše, za Australané a Nizozemci obsadili postupem z vnitrozemí nebo zda se v Dilli vylodili. Nicméně četl jsi od Františka Běhounka "Komando plukovníka Brenta"? To mě totiž na celou tu věc přivedlo, britské komando plující na člunu na diverzi do Indonésie tam totiž využívá toho, že portugalský Timor a vody okolo něho jsou neutrální a nekontrolovány Japonci, na rozdíl od druhé části, která okupována je. Že by Japonci porazili Australany a později se z portugalské části stáhli?
Odměnit zlatem toho, kdo to rozštípne!
Každopádně v tomle případě asi nakopu zdroje na netu. Na něm se lze totiž kolikrát dočíst cokoliv co člověka napadne.
URL : https://www.valka.cz/Portugalsko-v-2-svetove-valce-t25329#92704 Verze : 0
Na stránce - The Dutch East Indies Campaign 1941-1942 je několik článků o bojích na Timoru. Článek Portuguese colonies during World War II 1941-1945 se zabývá Macaem i Timorem, o australsko-holandské invazi je něco v The Japanese Invasion of Dutch West Timor Island.


Prolistoval jsem Komando plukovníka Brenta a nenašel jsem tam nic, co by odporovalo předchozím tvrzením. Na zač. 5. kapitoly (ve 3. vyd. 1990 strana 22) je zmíněna jap. okupace vých. Timoru, v 10. kapitole (str. 61) je totéž, akorát je tam navíc zmíněna portugalská neutralita. Navíc je třeba brát v úvahu, že se jedná o dobrodružný román (navíc napsaný 3 roky po válce) a nikoli o historické pojednání. Stačí jen srovnat román se skutečným průběhem operace Jaywick (stručně např. na www.anzacday.org.au nebo http://home.st.net.au/~dunn/sigint/krait.htm).


Jedinou otázkou zůstává, zda Portugalsko bylo či nebylo ve válečném stavu s Japonskem. Zatím to vypadá na úplnou neutralitu, což podporuje i absence oficiálního vyhlášení války nebo status Macaa.
URL : https://www.valka.cz/Portugalsko-v-2-svetove-valce-t25329#93963 Verze : 0
David Krayzel:


Super, skvělý odkazy!
URL : https://www.valka.cz/Portugalsko-v-2-svetove-valce-t25329#94432 Verze : 0
Článek Jaroslava "Scotty" Šíchy věnovaný Salazarovi umístěný na tomto webu www.valka.cz píše o válce Portugalska s Japonskem toto:


"V listopadu 1942 japonská armáda započala s okupací portugalské državy v Tichomoří, Východního Timoru. Krátce nato vyhlásil Salazar coby prozatímní ministr války Japonsku válku"


Neuvádí však zdroje
URL : https://www.valka.cz/Portugalsko-v-2-svetove-valce-t25329#130172 Verze : 0
Add Macao:


V období december 1941 až august 1945 vstúpili japonské sily niekoľkokrát do Macaa. Japonci kontrolovali pohyb osôb a tovaru do kolónie, v roku 1943 vytvorili viruálny protektorát (čo si pod tým predstaviť zatiaľ netuším - možno že formálne prevzali správu s tým, že nechali v činnosti portugalské koloniálne úrady?). Ale formálna a ani skutočná okupácia nebola vykonaná.



worldstatesmen.org
URL : https://www.valka.cz/Portugalsko-v-2-svetove-valce-t25329#405763 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více