Homola, Bedřich

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 348 příspěvků vloženo, 1869 editováno a 259 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Homola, Bedřich

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Homola Homola
    Jméno:
    Given Name:
    Bedřich Bedřich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Bedřich Homola
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    armádní generál in memoriam Army General in Memoriam
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    02.07.1887 Běleč / 02.07.1887 Belec /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    05.01.1943 Berlín / 05.01.1943 Berlin /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/25467#376699Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Homola Homola
    Jméno:
    Given Name:
    Bedřich Bedřich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Bedřich Homola
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1903-DD.06.1907 Vyšší průmyslová škola stavební
    DD.09.1903-DD.06.1907 ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.11.1908-DD.05.1909 Škola jednoročních dobrovolníků, Praha
    DD.09.1920-DD.11.1921 Kurs pro důstojníky generálního štábu, Praha
    DD.11.1921-DD.09.1922 Válečná škola, Praha
    DD.10.1929-DD.12.1929 Informační kurs pro generály a plukovníky, Versailles
    DD.11.1908-DD.05.1909 ?
    DD.09.1920-DD.11.1921 ?
    DD.11.1921-DD.09.1922 ?
    DD.10.1929-DD.12.1929 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.01.1910 kadet rakousko-uherské branné moci
    01.05.1915 poručík rakousko-uherské branné moci
    31.05.1917 poručík ruské armády
    07.02.1918 poručík legií
    22.08.1918 kapitán legií
    27.10.1918 major legií
    02.12.1921 podplukovník generálního štábu
    10.01.1925 plukovník generálního štábu
    21.02.1929 brigádní generál
    01.08.1935 divisní generál
    01.04.1939 výslužba
    26.10.1946 armádní generál in memoriam
    01.01.1910 ?
    01.05.1915 ?
    31.05.1917 ?
    07.02.1918 ?
    22.08.1918 ?
    27.10.1918 ?
    02.12.1921 ?
    10.01.1925 ?
    21.02.1929 Brigade General
    01.08.1935 Division General
    01.04.1939 Retirement
    26.10.1946 Army General in Memoriam
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    00.10.1923-DD.10.1925 Náčelník štábu : 7. divise
    01.10.1925-01.01.1927 Velitel : Pěší pluk 27
    DD.12.1926-DD.09.1927 Velitel : 14. pěší brigáda
    24.10.1927-31.03.1928 Velitel : Pěší pluk 27
    DD.03.1928-21.02.1929 Velitel : 14. pěší brigáda
    21.02.1929-DD.03.1934 Velitel : 14. pěší brigáda
    DD.04.1934-01.08.1935 Velitel : 1. divise
    01.08.1935-15.10.1935 Velitel : 1. divise
    15.10.1935-DD.09.1937 Velitel : VII. sbor
    00.09.1937-DD.10.1937 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Bratislavě
    00.10.1937-25.09.1938 Velitel : VII. sbor
    24.09.1938-01.12.1938 Velitel : Velitelství XV. hraničního pásma
    15.12.1938-14.03.1939 Velitel : VII. sbor
    14.03.1939-DD.03.1939 Velitel : VII. sbor


    DD.10.1908-DD.11.1908 jednoroční dobrovolník Pěšího pluku č. 75, Praha
    DD.11.1908-DD.05.1909 vojenské studium, Praha
    DD.05.1909-DD.09.1909 velitel pěší čety Pěšího pluku č. 75, Praha
    DD.08.1914-DD.09.1914 velitel pěší čety Pěšího pluku č. 88, východoevropské válčiště
    DD.09.1914-DD.05.1915 nemocniční ošetřování
    DD.05.1915-DD.07.1915 velitel čety náhradního praporu Pěšího pluku č. 88, Beroun
    DD.07.1915-DD.09.1915 velitel pěší čety Pěšího pluku č. 88, východoevropské válčiště
    14.09.1915-14.09.1915 zajetí na východoevropském válčišti
    DD.09.1915-DD.10.1915 nemocniční ošetřování
    DD.10.1915-DD.01.1917 ruské zajatecké tábory
    DD.01.1917-DD.06.1917 dobrovolník Československého náhradního praporu, Bělgorod
    DD.06.1917-DD.07.1917 velitel pěší roty Náhradního praporu 2. československého pěšího pluku, Pirjatin
    DD.07.1917-DD.08.1917 velitel pěší roty 6. československého střeleckého pluku, Pirjatin
    DD.08.1917-DD.05.1918 velitel poddůstojnické školy 6. československého střeleckého pluku, Pirjatin a přesun
    DD.05.1918-DD.10.1918 velitel štábního vlaku 6. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.10.1918-DD.07.1919 zástupce velitele Československé důstojnické školy, Kyštym
    DD.07.1919-DD.05.1920 velitel Československé poddůstojnické školy, Sluďanka a přesun
    DD.05.1920-DD.09.1920 důstojník školského oddělení Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.09.1920-DD.09.1922 vojenské studium, Praha
    DD.09.1922-DD.10.1923 zástupce velitele Vojenské akademie, Hranice
    DD.10.1923-DD.10.1925 náčelník štábu Divise 7, Olomouc
    DD.10.1925-DD.01.1927 velitel Pěšího pluku 27, Olomouc
    DD.01.1927-DD.10.1929 velitel Pěší brigády 14, Kroměříž
    DD.10.1929-DD.12.1929 vojenské studium, Versailles
    DD.12.1929-DD.03.1934 velitel Pěší brigády 14, Kroměříž
    DD.03.1934-DD.10.1935 velitel Divise 1, Praha
    DD.10.1935-DD.09.1938 velitel Sboru VII, Turčianský Svätý Martin, Bratislava a Banská Bystrica
    DD.09.1938-DD.12.1938 velitel Hraničního pásma XV, branná pohotovost státu
    DD.12.1938-DD.03.1938 velitel Sboru VII, Banská Bystrica
    00.10.1923-DD.10.1925 Chief of Staff : 7th Division
    01.10.1925-01.01.1927 Commander : 27th Infantry Regiment
    DD.12.1926-DD.09.1927 Commander : 14th Infantry Brigade
    24.10.1927-31.03.1928 Commander : 27th Infantry Regiment
    DD.03.1928-21.02.1929 Commander : 14th Infantry Brigade
    21.02.1929-DD.03.1934 Commander : 14th Infantry Brigade
    DD.04.1934-01.08.1935 Commander : 1st Division
    01.08.1935-15.10.1935 Commander : 1st Division
    15.10.1935-DD.09.1937 Commander : 7th Corps
    00.09.1937-DD.10.1937 Commander : Land Military Command in Bratislava
    00.10.1937-25.09.1938 Commander : 7th Corps
    24.09.1938-01.12.1938 Commander : Headquarters of the 15th Border Zone
    15.12.1938-14.03.1939 Commander : 7th Corps
    14.03.1939-DD.03.1939 Commander : VII Corps


    DD.10.1908-DD.11.1908 ?
    DD.11.1908-DD.05.1909 ?
    DD.05.1909-DD.09.1909 ?
    DD.08.1914-DD.09.1914 ?
    DD.09.1914-DD.05.1915 ?
    DD.05.1915-DD.07.1915 ?
    DD.07.1915-DD.09.1915 ?
    14.09.1915-14.09.1915 ?
    DD.09.1915-DD.10.1915 ?
    DD.10.1915-DD.01.1917 ?
    DD.01.1917-DD.06.1917 ?
    DD.06.1917-DD.07.1917 ?
    DD.07.1917-DD.08.1917 ?
    DD.08.1917-DD.05.1918 ?
    DD.05.1918-DD.10.1918 ?
    DD.10.1918-DD.07.1919 ?
    DD.07.1919-DD.05.1920 ?
    DD.05.1920-DD.09.1920 ?
    DD.09.1920-DD.09.1922 ?
    DD.09.1922-DD.10.1923 ?
    DD.10.1923-DD.10.1925 ?
    DD.10.1925-DD.01.1927 ?
    DD.01.1927-DD.10.1929 ?
    DD.10.1929-DD.12.1929 ?
    DD.12.1929-DD.03.1934 ?
    DD.03.1934-DD.10.1935 ?
    DD.10.1935-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.12.1938 ?
    DD.12.1938-DD.03.1938 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1919
    Řád Sv. Anny 2. třídy s meči
    Order of St. Anne 2nd Class with Swords
    Орден Святой Анны 2 степень с мечами
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.1920
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1922
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1928
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1931
    Řád Čestné legie 4. třída
    Order of Legion of Honour 4th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Officier
    -


    DD.MM.1946
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    in memoriam


    DD.MM.1998
    Řád Bílého lva II. tř. vojenská skupina
    Order of the White Lion 2nd Class Military Division
    Řád Bílého lva II. tř. vojenská skupina
    in memoriam

    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/25467#384140Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Armádní generál in memoriam Bedřich Homola


    (2.6.1887 – 5.1.1943)


    – absolvoval vyšší průmyslovou školu stavební v Praze
    - 1910 - 14 technický úředník magistrátu hl. m. Prahy
    - na začátku 1. světové války mobilizován, odjel na ruskou frontu, kde byl 14.9. 1915 zajat Rusy
    - 15.2.1916 se přihlásil do legií a byl přidělen k 6. střeleckému hanáckému pluku, 8.6. byl jmenován velitelem 4. roty, 24.7. velitelem 10. roty a 12.8. velitelem poddůstojnické školy
    - v bojích u Bachmače byl velitelem důležitého úseku na trati Česnokovka - Doč a po zranění škpt. Kadlece velel severní frontě
    - 25.5.1918 se stal velitelem štábního vlaku 6. hanáckého pluku, účastnil se bojů u Marjanovky, od 27.10. zástupcem velitele důstojnické školy čs. armády v Rusku
    - po návratu do ČSR absolvoval v roce 1922 VŠV v Praze, 20.9.1922 byl jmenován zástupcem vojenské akademie v Hranicích na Moravě, 1.10.1923 náčelníkem štábu 7. pěší divize v Olomouci, 1.10.1925 velitelem 27. pluku v Olomouci, 1.1.1927 velitelem 14. pěší brigády v Kroměříži a 5.3.1934 velitelem 1. pěší divize a posádkovým velitelem Velké Prahy. 1.7.1935 byl přeložen do Turčianského Svatého Martina jako velitel VII. armádního sboru, začátkem r. 1938 přeložen jako velitel VII. armádního sboru do Banské Bystrice
    - 9.3.1939 vyhlásil na středním Slovensku z rozkazu pražské vlády výjimečný stav, nechal odzbrojit Hlinkovu gardu a zatknout několik jejích předáků
    - 14.3.1939 dostal rozkaz k návratu do Prahy, při přechodu slovenských hranic byl ale postřelen a noviny oznámily, že zahynul
    - uchýlil se do ilegality a začal organizovat odboj
    - po vzniku ON se stal velitelem zemského velitelství Velké Prahy
    - na jaře 1940 se po zatčení dosavadního nejvyššího vedení stal v pořadí třetím velitelem ON pro celé území Čech a Moravy a podařilo se mu navázat spojení s odbojem slovenským
    - měl krycí jméno Ataman a skrýval se na Berounsku, Hořovicku, Radnicku a v Praze
    - usiloval o sjednocení všech složek odboje a výsledkem bylo založení ÚVODu na jaře 1940
    - zatčen byl 31.12.1941, podle některých pramenů na základě zrady profesora Ladislava Vaňka – Jindry
    - do září 1942 byl vězněn na Pankráci, poté převezen do Drážďan a po 14 dnech do Berlína – Plötzensee, kde byl odsouzen k smrti a popraven



    (Nadpis drobně upravil RoBoT)

    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/25467#93110Verze : 0
    Avatar
    1894-1899 pětitřídní obecná škola v Litni


    1899-1901 česká měšťanská škola v Hostomicích


    1901-1903 německá měšťanská škola v Bílině


    1903-1907 Vyšší průmyslová škola stavební s maturitou v ul. Karolíny Světlé v Praze


    1907-1908 pracoval u architekta Zuslichta v Praze


    1908 vyhrál na primátorský závod veslic juniorů (čtyřky a osmy)


    1908-1909 jednoročním dobrovolníkem u 75. pěšího pluku (rakouského) v Praze


    1909-1910 pracoval u stavitele Krause v Zemuni u Bělehradu v Srbsku



    Zdroj: http://zhola.com/BedrichHomola/ - kompletní stránka o gen. Homolovi, včetně jeho deníku a fotografií
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/25467#317042Verze : 0