Šéfové diplomatických misí [28.10.1918 - 25.2.1948]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 399 příspěvků vloženo, 1813 editováno a 2921 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Šéfové diplomatických misí [28.10.1918 - 25.2.1948]

    Avatar
    Přehled diplomatického zastoupení Československa v cizině a cizích zemí v Československu v období od 28.10.1918 do 25.2.1948:


    Albánie:
    • od 4.7.1927 chargé d´affaires Josef Miloslav Kadlec (nar. 29.4.1889), od 3.12.1930 chargé d´affaires Lev Vokáč, od 21.7.1934 chargé d´affaires Vlastimil Čermák, od 1.2.1937 chargé d´affaires Bedřich Nechutný, od 18.11.1947 vyslanec Josef Korbel (20.9.1909 – 18.7.1977 USA, právník, jeho dcera Madeleine Allbrightová působila v letech 1997 – 2001 jako ministryně zahraničí USA)


    Argentina:
    • od 7.7.1926 vyslanec Vlastimil Kybal (30.5.1880 – 2.1.1958 USA), od 22.11.1929 vyslanec Eduard Machatý, od 24.7.1935 vyslanec František Kadeřábek, od 18.4.1945 vyslanec František Kadeřábek, od 8.5.1947 vyslanec Alexandr Kunoši.
    • od 17.7.1924 vyslanec Gabriel Martinez – Campos, od 3.6.1925 vyslanec Hilarion D. Moreno, od 8.8.1928 vyslanec Roberto Levillier, od 20.12.1935 vyslanec Eduard L. Colombres, od 27.7.1936 chargé d´affaires Alberto J. Vignes, od 2.9.1937 chargé d´affaires Manuel F. Rubio - Equisquiza, od 16.5.1947 vyslanec Raul de Labougle.


    Belgie:
    • od 11.6.1919 vládní delegát Karel Halla (29.3.1876 – 7.9.1939, 1932 – 33 přednosta politické sekce MZV, 1933 – 35 přednosta prezídia MZV), od 21.9.1919 vyslanec Karel Mečíř (18.4.1876 – 12.5.1947), od 15.8.1922 vyslanec Ludvík Strimpl (18.11.1880 – 20.12.1937, malíř, 1927 – 37 šéf protokolu prezidenta republiky), od 21.10.1927 vyslanec František Havlíček (nar. 5.4.1886, právník, 1918 – 1924 tajemník Vlastimila Tusara, od 1940 zpravodajský důstojník čs. exilové vlády), od 23.10.1931 vyslanec Vladimír Slavík (28.12.1884 – 23.5.1952), od 1.12.1945 chargé d´affaires Josef Lelek, od 28.8.1946 vyslanec Dezider Rakšany
    • od 3.6.1919 chargé d´affaires Gaston de Ramaix, od 31.12.1919 vyslanec Michotte de Welle, od 20.8.1920 vyslanec Pierre J. W. Forthomme, od 6.5.1921 vyslanec Pierre Bure, od 22.3.1924 vyslanec George de Raymond, od 24.3.1932 vyslanec Alain Obert de Thieusies, od 13.12.1940 chargé d´affaires Marcel Henri Jaspar, od 22.7.1942 vyslanec Marcel Henri Jaspar, od 27.2.1947 vyslanec Hubert Cartonde Wiart


    Bolívie:
    • od 17.11.1936 vyslanec František Kadeřábek, od 13.10.1947 vyslanec Alexandr Kunoši
    • od 13.5.1935 vyslanec Ernesto Fricke – Lemoine, od 1.7.1942 chargé d´affaires Juan Peňaranda


    Brazílie:
    • od 29.6.1920 vyslanec Jan Klecanda – Havlasa (22.12.1883 – 13.8.1964 USA, spisovatel a cestovatel, 1916 – 17 vězněn), od 28.2.1925 vyslanec Vlastimil Kybal, od 12.11.1929 vyslanec Vojtěch Vaníček, od 14.11.1933 vyslanec Josef Švagrovský (30.12.1878 – 5.6.1943, právník, ruský legionář, 1928 – 33 přednosta prezídia MZV), od 9.12.1942 chargé d´affaires Vladimír Nosek, od 4.6.1946 vyslanec Jan Reisser
    • od 8.11.1921 vyslanec Carlos Lemgruber – Kropf, od 28.6.1926 vyslanec Mario de Belfort Ramos, od 15.2.1937 vyslanec Sebastiano Sampaio, od 7.10.1942 chargé d´affaires Joaquim de Sousa – Leao, od 6.6.1946 vyslanec Decio Martins Coimbra


    Bulharsko:
    • od 4.5.1919 šéf úřadu delegáta Rudolf Künzl – Jizerský (7.3.1883 – 31.1.1954), od 27.9.1920 chargé d´affaires Rudolf Künzl – Jizerský, od 29.7.1922 vyslanec Bohdan Pavlů (3.3.1883 – 12.5.1938, ruský legionář), od 16.11.1928 vyslanec Václav Rejholec (9.9.1886 – 22.9.1967, ruský a francouzský legionář, 1919 – 20 náčelník vojenské KPR, 1938 přednosta prezídia MZV), od 17.3.1931 vyslanec Prokop Maxa (28.5.1883 – 9.2.1961, ruský legionář), od 27.4.1946 vyslanec František Kubka
    • od 12.10.1920 chargé d´affaires Stefan Balamezoff, od 11.4.1922 chargé d´affaires Spas Duparinov, od 23.5.1923 vyslanec Rajko Daskalov, od 5.7.1923 chargé d´affaires Dimitre Michalčev, od 6.2.1926 vyslanec Dimitre Michalčev, od 16.12.1927 vyslanec Boris Vazov, od 29.9.1932 vyslanec Pančo Dorev, od 30.4.1935 vyslanec Dečko Karadžov, od 24.4.1936 vyslanec Ivan Popov, od 20.2.1937 vyslanec Petr Nejkov, od 28.4.1938 vyslanec Nikolas Balabanov, od 7.2.1946 vyslanec Stefan Simov


    Čína:
    • od 16.3.1931 vyslanec Robert Feitscher (sudetský Němec, po válce odsunut do SRN), od 1.9.1937 vyslanec Jan Šeba (26.12.1886 – 25.7.1953, ruský legionář), od 15.4.1942 vyslanec Stanislav Miňovský, od 26.10.1944 velvyslanec Stanislav Miňovský, od 1.1.1947 prozatímní správce velvyslanectví Josef Lelek, od 19.9.1947 velvyslanec Josef Lelek
    • od 3.11.1933 chargé d´affaires Lone Liang, od 23.10.1936 vyslanec Lone Liang, od 27.8.1941 chargé d´affaires Wunsz King, od 11.10.1944 velvyslanec Wunsz King, od 8.1.1947 velvyslanec Lone Liang


    Dánsko:
    • od 27.5.1920 šéf mise Miroslav Plesinger – Božinov (8.6.1883 – 18.1.1963, za první světové války řídil odboj ve Švýcarsku, 1953 – 54 vězněn), od 24.9.1920 vyslanec Miroslav Plesinger – Božinov, od 11.2.1927 vyslanec Bohdan Pavlů, od 20.7.1936 vyslanec Čeněk Ibl, od 22.11.1945 vyslanec Zdeněk Němeček (19.2.1894 – 7.7.1957 SRN, spisovatel, ruský legionář)
    • od 19.5.1921 vyslanec Paul Nörgaard, od 21.9.1923 vyslanec Nils Johan Wulfsberg Höst, od 5.4.1934 vyslanec Peter Christian Schou, od 27.5.1938 vyslanec Eigil Leth, od 29.1.1946 vyslanec Peter Oluf de Treschow


    Dominikánská republika:
    • od 7.10.1943 vyslanec Vladimír Svetozár Hurban (4.4.1883 – 26.10.1949, ruský legionář, 1918 vojenský poradce Tomáše G. Masaryka, 1918 – 23 vojenský přidělenec v USA), od 25.6.1946 vyslanec Juraj Slávik (28.1.1890 – 30.5.1969 USA)
    • od 8.7.1942 chargé d´affaires Ricardo Peres – Alfonseca, od 17.6.1943 vyslanec Ricardo Peres – Alfonseca


    Ekvádor:
    • od 12.9.1935 chargé d´affaires Josef Košek (29.4.1886 – 28.7.1953, ruský legionář, 1946 – 47 člen čs. vojenské mise u Spojenecké kontrolní rady v Berlíně), od 1.6.1937 chargé d´affaires Augustin Lafar, od 24.9.1943 vyslanec Vratislav Trčka (2.1.1890 – 21.11.1971 USA, právník, francouzský legionář), od 25.11.1947 vyslanec Viktor Jansa
    • od 24.12.1943 chargé d´affaires Alberto Puig – Arosemena, od 12.9.1947 vyslanec Rodrigo Jacome Moscoso


    Egypt:
    • od 14.4.1923 vyslanec Cyril Dušek (5.1.1881 – 12.1.1924, novinář), od 18.2.1924 chargé d´affaires Vladimír Svetozár Hurban, od 24.9.1930 chargé d´affaires Karel Halfar, od 19.12.1932 vyslanec Karel Halfar, od 1.1.1934 chargé d´affaires Benjamin Szalatnay – Stacho, od 3.5.1944 vyslanec Jaroslav Šejnoha (nar. 24.8.1889), od 14.9.1946 chargé d´affaires František Krucký
    • od 30.3.1925 chargé d´affaires Mahmoud Sabet Bey, od 15.6.1927 vyslanec Seifoullah Yousri Pacha, od 17.5.1929 vyslanec Hassan Nachat Pacha, od 1.10.1934 chargé d´affaires Abdel Aziz Gahaleb Bey, od 7.11.1936 chargé d´affaires Mohamed Suliman Houte Bey, od 12.5.1941 chargé d´affaires Hussein Mohamed Said, od 24.6.1946 chargé d´affaires Ahmed Hakki, od 22.10.1947 vyslanec Ahmed Hakki


    Etiopie:
    • od 15.6.1944 vyslanec Jaroslav Šejnoha, od 15.11.1947 vyslanec František Krucký


    Finsko:
    • od 18.10.1927 vyslanec Václav Girsa (28.11.1875 – 23.6.1954, ruský legionář, 1921 – 27 náměstek ministra zahraničí), od 1.7.1934 chargé d´affaires Karel Dvořáček, od 30.6.1947 vyslanec Josef Pavlovský
    • od 27.10.1927 vyslanec Karl Gustav Idman, od 1.1.1936 chargé d´affaires Armas Yöntilä, od 1.5.1938 chargé d´affaires Ensio Hiitonen, od 12.9.1947 vyslanec Eduard Hjalmar Palin


    Francie:
    • od 19.10.1918 chargé d´affaires Lev Sychrava (16.12.1887 – 4.1.1958, novinář, organizátor italských legií, 1924 – 39 šéfredaktor Národního osvobození, po únoru 1948 odešel do Anglie, v roce 1956 se vrátil do vlasti), od 1.4.1919 chargé d´affaires Miloš Kobr (nar. 7.6.1876), od 19.5.1920 chargé d´affaires Vratislav Trčka, od 6.1.1921 vyslanec Štefan Osuský (31.3.1889 – 14.2.1974 USA), od 2.11.1943 vyslanec František Černý, od 18.11.1944 vyslanec Jindřich Nosek, od 4.5.1946 velvyslanec Jindřich Nosek
    • od 12.12.1918 vyslanec Fréderic Clément Simon, od 25.6.1920 vyslanec Fernand Couget, od 13.1.1927 vyslanec Francois J. Charles – Roux, od 26.6.1932 vyslanec Léon Nöel, od 5.6.1935 vyslanec Paul Emile Naggiar, od 26.3.1936 vyslanec Leopold Victor de Lacroix, od 18.12.1940 diplomatický zástupce Georges Monod, od 4.11.1943 vyslanec Maurice Dejean, od 4.12.1945 velvyslanec Maurice Dejean


    Guatemala:
    • od 27.2.1927 chargé d´affaires Vladimír Smetana (7.6.1886 – 28.3.1946), od 19.2.1930 chargé d´affaires Jan Brož, od 21.4.1936 vyslanec Vlastimil Kybal
    • od 4.12.1943 chargé d´affaires Ismael Gonzales Arévalo


    Haiti:
    • od 13.10.1943 vyslanec Vladimír Hurban


    Honduras:
    • od 12.3.1930 chargé d´affaires Jan Brož, od 6.5.1936 vyslanec Vlastimil Kybal, od 1945 vyslanec Václav Hyka, od 1946 vyslanec Václav Láska


    Chile:
    • od 10.11.1931 chargé d´affaires Jiljí Pořízek, od 1.3.1934 chargé d´affaires Jaroslav Netoušek, od 23.6.1938 vyslanec Vladimír Smetana, od 17.4.1942 vyslanec František Kadeřábek, od 2.9.1943 vyslanec Jan Klecanda – Havlasa
    • od 28.8.1925 vyslanec César Léon, od 16.8.1927 chargé d´affaires Arturo Cabrera – Grez, od 19.4.1934 ministr – rezident Martin Figueroa, od 10.5.1935 vyslanec Martin Figueroa, od 27.8.1937 chargé d´affaires Gonzalo Montt, od 31.3.1943 chargé d´affaires Don Antonio Subercaseaux, od 27.3.1946 vyslanec Martin Figueroa, od 1947 vyslanec Luis Felin Hurtado


    Indie:
    • od 14.2.1948 velvyslanec Jaroslav Šejnoha


    Irák:
    • od 30.11.1933 chargé d´affaires Vratislav Trčka, od 28.5.1934 chargé d´affaires Vladimír Fric, od 11.4.1944 vyslanec Josef M. Kadlec, od 11.12.1946 vyslanec Miroslav Kundrát


    Irán:
    • od 21.4.1930 chargé d´affaires Miroslav Schubert, od 30.11.1933 chargé d´affaires Vratislav Trčka, od 5.3.1934 chargé d´affaires Vladimír Fric, od 27.5.1942 chargé d´affaires František Bachtík, od 14.4.1943 vyslanec Josef M. Kadlec, od 17.7.1946 vyslanec Miroslav Kundrát
    • od 21.8.1925 vyslanec M. S. Abul – Gjassem Khan Entézam – ol – Molk, od 26.8.1930 vyslanec Fatoullah Khan Pakrévan, od 18.5.1932 chargé d´affaires Ali Motamédy, od 26.1.1938 vyslanec Mohamed Ali Mogaddam, od 29.8.1938 chargé d´affaires Mostafa Samidy, od 5.12.1946 vyslanec Taghi Nabavy


    Irsko:
    • od 29.1.1947 chargé d´affaires Karel Košťál, od 22.5.1947 vyslanec Karel Košťál, od 5.7.1947 vyslanec Pavel Růžička


    Island:
    • od 12.6.1936 vyslanec Čeněk Ibl, od 15.8.1947 vyslanec Emil Walter
    • od 6.9.1946 vyslanec Petur Benediktsson


    Itálie:
    • od 16.10.1918 diplomatický zástupce Lev Borský (nar. 2.9.1883 – 1944 Osvětim, novinář), od 5.11.1918 chargé d´affaires Lev Borský, od 25.1.1920 vyslanec Vlastimil Kybal, od 5.6.1925 vyslanec Vojtěch Mastný (18.3.1874 – 25.11.1954, právník, za války prezident správní rady Zbrojovky Brno, napojen na PÚ, 12.5.1945 – 15.1.1947 protiprávně držen ve vazbě pro podezření z kolaborace), od 25.5.1932 vyslanec František Chvalkovský (30.7.1885 – 25.2.1945, právník, pobočník Antonína Švehly, 1920 – 21 šéf politické sekce MZV), od 10.1.1939 vyslanec Vlastimil Čermák, od 11.4.1945 vyslanec Vladimír Vaněk (27.5.1895 – 6.10.1965 Itálie, spisovatel, ruský legionář, 1946 – 48 přednosta odboru MZV), od 28.1.1946 vyslanec Jan Paulíny – Tóth
    • od 10.6.1919 chargé d´affaires Mario Lago, od 23.2.1920 vyslanec Antonio Chiaromonte Bordonaro, od 28.3.1924 vyslanec Bonifacio Pignatti – Morano di Custozza, od 20.7.1926 vyslanec Gabriele Preziosi, od 28.4.1928 vyslanec Luigi Vannutelli Rey, od 2.1.1930 vyslanec Grazio Pedrazzi, od 15.10.1932 vyslanec Quido Rocco, od 3.10.1935 vyslanec Domenico de Facendis, od 1.9.1938 vyslanec Francesco Fransoni, od 6.7.1945 chargé d´affaires Gastone Guidotti, od 16.5.1946 vyslanec Alfonso de Tacoli


    Japonsko:
    • od 14.4.1920 vyslanec Karel Pergler (6.3.1882 – 1954 USA), od 1.9.1921 vyslanec František Chvalkovský, od 21.7.1923 vyslanec Josef Švagrovský, od 20.10.1928 vyslanec Karel Halla, od 6.5.1932 vyslanec František Havlíček
    • od 29.11.1921 vyslanec Harukazu Nagaoka, od 28.1.1925 vyslanec Yoshiro Kikuči, od 30.5.1928 vyslanec Eiichi Kimura, od 18.6.1931 vyslanec Masaaki Hotta, od 23.3.1937 vyslanec Keinosuke Fudžii


    Jugoslávie:
    • od 11.6.1919 vyslanec Antonín Kalina (15.6.1870 – 17.12.1922, předseda pokrokové strany), od 17.4.1923 vyslanec Jan Šeba, od 16.6.1930 vyslanec Robert Flieder (28.5.1883 – 16.8.1957), od 9.6.1931 vyslanec Pavel Wellner (9.7.1878 – 25.9.1959, právník, 1936 – 37 zástupce ministra zahraničí), od 3.6.1933 vyslanec Václav Girsa, od 12.7.1938 vyslanec Jaroslav Lípa (22.8.1886 – 9.8.1966, ekonom, italský legionář), od 11.10.1945 vyslanec Josef Korbel, od 7.5.1946 velvyslanec Josef Korbel
    • od 31.1.1919 vyslanec Ivan Hribar, od 25.7.1920 chargé d´affaires Svetislav Djorič, od 4.10.1921 vyslanec Bogumil Vošnjak, od 8.11.1923 vyslanec Ljubov Nesič, od 27.10.1926 vyslanec Branko Lazarevič, od 23.3.1929 vyslanec Budislav G. Angjelinovič, od 14.6.1930 vyslanec Petar Pešič, od 1931 vyslanec Albert Kramer, od 19.11.1931 vyslanec Prvislav Grizogono, od 23.10.1935 vyslanec Vasilije Protič, od 27.10.1941 vyslanec Vječeslav Vilder, od 9.7.1945 vyslanec Darko Černej, od 7.5.1946 velvyslanec Darko Černej


    Kanada:
    • od 24.3.1942 chargé d´affaires František Pavlásek, od 14.8.1942 vyslanec František Pavlásek, od 11.3.1947 vyslanec František Němec
    • od 13.4.1943 vyslanec Georges P. Vanier, od 30.12.1943 chargé d´affaires Pierre Dupuy, od 6.9.1944 chargé d´affaires Thomas Stone, od 24.3.1947 chargé d´affaires Ronald M. Macdonnell


    Kolumbie:
    • od 13.6.1935 chargé d´affaires Josef Košek, od 6.5.1943 vyslanec Vratislav Trčka, od 11.7.1947 vyslanec Viktor Jansa
    • od 1.4.1947 vyslanec Pedro Juan Navarro, od 16.1.1948 vyslanec Abel Casabianca


    Kostarika:
    • od 29.10.1935 vyslanec Josef Košek, od 22.2.1938 vyslanec Jaroslav Novák


    Kuba:
    • od 31.1.1927 vyslanec Zdeněk Fierlinger (11.7.1891 – 2.5.1976), od 5.3.1929 vyslanec Ferdinand Veverka (29.1.1887 – 1981 USA, právník a novinář), od 21.3.1937 vyslanec Vladimír Hurban, od 28.9.1942 chargé d´affaires Eduard Kühnl, od 22.4.1947 vyslanec Juraj Slávik
    • od 2.6.1927 vyslanec Manuel de Leóny y Valdés, od 27.10.1928 vyslanec Eduard Usabiaga, od 17.9.1942 vyslanec Guillermo de Blanck


    Libanon:
    • od 19.2.1947 vyslanec František Bachtík, od 1.10.1947 správce úřadu Karel Staněk


    Lucembursko:
    • od 30.1.1923 vyslanec Ludvík Strimpl, od 19.12.1927 vyslanec František Havlíček, od 21.12.1931 vyslanec Vladimír Slavík
    • od 9.4.1942 chargé d´affaires Georges Schommer


    Maďarsko:
    • od 31.10.1918 šéf úřadu plnomocníka ČSR Emil Stodola, od 20.11.1918 šéf úřadu plnomocníka ČSR Milan Hodža, od 9.12.1919 šéf úřadu delegáta ČSR Václav Lejhanec, od 1.10.1921 šéf úřadu delegáta ČSR Karel Feistmantl, od 7.6.1922 vyslanec Hugo Vavrečka (22.2.1880 – 9.8.1952, spisovatel, italský legionář, 1932 – 38 generální ředitel koncernu Baťa Zlín, za války napojen na PÚ, po únoru 1948 krátce vězněn), od 2.3.1927 vyslanec Václav Pallier (27.7.1880 – 8.4.1947), od 20.4.1933 vyslanec Miloš Kobr, od 1.11.1938 vyslanec Vlastimil Čermák, od 25.1.1946 šéf úřadu delegáta ČSR František Dastich, od 9.12.1947 vyslanec František Černý
    • od 22.8.1920 šéf úřadu delegáta Ladislav Tahy, od 30.3.1921 chargé d´affaires Pierre Matuska, od 15.2.1923 vyslanec Frederic Villányi, od 25.6.1925 vyslanec Constantin de Masirevich, od 27.6.1933 vyslanec Jean Wettstein de Westersheim, od 18.6.1947 šéf úřadu zplnomocněnce Lehel Farkas, od 15.9.1947 chargé d´affaires Lehel Farkas, od 23.12.1947 vyslanec Elek Bolgár.


    Mexiko:
    • od 30.12.1927 chargé d´affaires Jan Brož, od 22.4.1932 ministr – rezident Jan Potůček, od 20.3.1933 ministr – rezident František Květoň, od 20.8.1935 vyslanec Vlastimil Kybal, od 28.2.1939 chargé d´affaires Antonín Poláček, od 26.3.1942 chargé d´affaires Karel Vendl, od 28.12.1944 vyslanec Václav Hyka, od 25.4.1946 vyslanec Václav Láska
    • od 13.12.1922 chargé d´affaires Enrico Santibaňez, od 7.11.1927 chargé d´affaires Leopoldo Blasques, od 5.4.1934 vyslanec Leopoldo Blasques, od 4.3.1935 vyslanec Pedro Cerisola, od 14.5.1937 vyslanec Augustin Leňero, od 26.3.1942 chargé d´affaires Gustavo Luders de Negri, od 8.9.1943 chargé d´affaires Manuel Maples Arce, od 4.11.1944 chargé d´affaires Gustavo Luders de Negri, od 16.5.1946 vyslanec Manuel Y. de Negri


    Německo:
    • od 7.5.1919 šéf úřadu diplomatického zmocněnce ČSR Eduard Körner (6.8.1863 – 29.3.1933, advokát, 1908 – 19 předseda advokátní komory, 1916 obhájce A. Rašína, K. Kramáře a V. Červinky v procesu velezrady, 1920 – 33 prezident Nejvyššího účetního a kontrolního úřadu v Praze), od 24.3.1920 chargé d´affaires Eduard Körner, od 5.5.1920 ministr – rezident Miloš Kobr, od 2.3.1921 vyslanec Vlastimil Tusar (18.10.1880 – 22.3.1924), od 28.3.1925 vyslanec Kamil Krofta (17.7.1876 – 16.8.1945, historik, za války člen odbojové skupiny PRNV, leden 1944 – květen 1945 vězněn na Pankráci a v Terezíně), od 25.3.1927 vyslanec František Chvalkovský, od 10.9.1932 vyslanec Vojtěch Mastný
    • od 1.4.1919 šéf úřadu zmocněnce Samuel Sänger, od 4.1.1920 chargé d´affaires Samuel Sänger, od 29.10.1921 vyslanec Walter Koch, od 5.2.1936 vyslanec Ernst Eisenlohr, od října 1938 legační rada Andor Hencke.


    Nikaragua:
    • od 20.3.1930 chargé d´affaires Jan Brož, od 13.5.1936 vyslanec Vlastimil Kybal, od 1945 vyslanec Václav Hyka
    • od 21.12.1931 chargé d´affaires Alejandro A. Rochi, od 26.2.1937 vyslanec Alvaro Ramirez Gonzales


    Nizozemí:
    • od 15.7.1919 šéf úřadu delegáta Miroslav Plesinger – Božinov, od 13.11.1919 chargé d´affaires Miroslav Plesinger – Božinov, od 25.3.1920 vyslanec Prokop Maxa, od 13.5.1921 vyslanec Zdeněk Fierlinger, od 15.9.1925 vyslanec Pavel Baráček (1.2.1885 – 30.8.1969, 1921 - 25 vedoucí šifrovacího oddělení MZV), od 11.10.1928 vyslanec Miroslav Plesinger – Božinov, od 7.4.1934 vyslanec Ivan Krno (26.9.1891 – 15.10.1968 Francie, právník, 1928 – 34 vedoucí kabinetu generálního tajemníka Společnosti národů J. Avenola, 1945 – 46 šéf právní sekce a zástupce generálního tajemníka OSN), od 18.6.1938 vyslanec Artur Pacák (26.3.1885 – 27.6.1959, právník, 1933 – 38 šéf personálního oddělení MZV), od 25.3.1941 chargé d´affaires Karel Erban (9.5.1896 – 15.11.1969 USA, 1947 - 48 přednosta zpravodajského odboru MZV), od 8.12.1944 vyslanec Karel Erban, od 5.1.1948 vyslanec Sergej Ingr
    • od 12.3.1920 vyslanec E. F. M. J. Michiels van Verduynen, od 11.1.1924 vyslanec Hendrik Muller van Werendycke, od 7.3.1932 vyslanec H. M. van Haersma de With, od 1.2.1934 vyslanec G. M. W. M. Huyssen van Kattendijke, od 20.7.1937 vyslanec Lambert Carsten, od 25.3.1941 chargé d´affaires M. V. van Weede, od 10.3.1943 vyslanec H. M. van Haersma de With, od 19.12.1944 vyslanec Petrus Ephrem Teppem, od 10.1.1946 vyslanec Allard Merens


    Norsko:
    • od 26.1.1921 vyslanec Vladimír Radimský (29.2.1880 – 1.11.1977), od 26.3.1927 vyslanec Robert Flieder, od 6.10.1930 vyslanec Vladimír Hurban, od 7.4.1937 vyslanec Vladimír Kučera (16.3.1891 – 17.4.1961, právník, 1919 – 37 tajemník Tomáše G. Masaryka), od 7.10.1940 chargé d´affaires Ladislav Szathmáry (10.9.1895 – 4.12.1946), od 9.6.1941 vyslanec Ladislav Szathmáry, od 16.12.1946 vyslanec Emil Walter
    • od 15.6.1926 chargé d´affaires Nils Christian Ditleff, od 13.11.1930 vyslanec Nils Christian Ditleff, od 12.10.1940 chargé d´affaires Ingvald Smith – Kielland, od 1.8.1941 chargé d´affaires Olaf A. Tostrup, od 23.5.1944 vyslanec Ingvald Smith – Kielland


    Panama:
    • od 10.10.1935 chargé d´affaires Josef Košek, od 8.2.1938 vyslanec Jaroslav Novák
    • od 31.7.1944 chargé d´affaires Demetrio A. Porras


    Paraguay:
    • od 6.4.1937 vyslanec František Kadeřábek


    Peru:
    • od 8.6.1936 chargé d´affaires Jaroslav Netoušek, od 6.4.1937 vyslanec František Kadeřábek, od 2.7.1937 chargé d´affaires Augustin Lafar, od 9.10.1942 chargé d´affaires Vladimír Polodna, od 3.11.1943 vyslanec Vladimír Smetana, od 23.5.1946 vyslanec Václav Kresta, od 21.10.1947 chargé d´affaires Edvard Kühnl
    • od 11.7.1922 chargé d´affaires Glicero Camino, 1930 – 36 neobsazeno, 1937 vyslanec Fernando Tola, od 28.12.1937 chargé d´affaires José Gambetta, 1938 vyslanec Emilio del Solar, od 2.4.1943 chargé d´affaires Edwin Letts, od 1.11.1944 vyslanec Edwin Letts, od 5.4.1946 vyslanec Gonzalo Ulloa


    Polsko:
    • od 20.7.1919 šéf úřadu vládního delegáta Vladimír Radimský, od 23.3.1920 chargé d´affaires Vladimír Radimský, od 8.10.1920 chargé d´affaires Jaroslav Novák, od 14.5.1921 vyslanec Prokop Maxa, od 9.9.1924 vyslanec Robert Flieder, od 21.3.1927 vyslanec Václav Girsa, od 28.2.1936 vyslanec Juraj Slávik, od 26.6.1941 vyslanec Jan Skalický (29.4.1890 – 9.9.1967, francouzský legionář, 1923 – 29 přednosta kabinetu ministra zahraničí, 1944 – 49 šéf protokolu MZV), od 18.5.1945 vyslanec Josef Hejret, od 12.4.1947 velvyslanec Josef Hejret
    • od 12.7.1919 šéf úřadu delegáta Alfred Wysocki, od 28.10.1920 chargé d´affaires Leszek Malczewski, od 18.11.1921 vyslanec Erazim Piltz, od 8.8.1922 chargé d´affaires Charles Bader, od 22.12.1924 vyslanec Zikmunt Lasocki, od 27.10.1927 vyslanec Waclav Grzybowski, od 23.1.1937 vyslanec Kazimierz Papeé, od 27.11.1940 chargé d´affaires Alexandr Zawisz, od 17.6.1941 vyslanec Józef Morawski, od 27.10.1941 vyslanec Adam Tarnowski, od 22.6.1945 vyslanec Stefan Wierblowski, od 1.4.1947 velvyslanec Stefan Wierblowski


    Portugalsko:
    • od 3.7.1922 vyslanec Miloš Kobr, od 1.12.1925 chargé d´affaires Adolf Berka, od 21.12.1927 vyslanec Vlastimil Kybal, od 4.4.1936 vyslanec Robert Flieder
    • od 8.7.1926 chargé d´affaires Henrique da Guerra Quaresma Viaňa, od 10.6.1927 vyslanec Alberto da Veiga Simoes, od 23.5.1934 vyslanec José da Costa Carneiro


    Rakousko:
    • od 28.10.1918 plnomocník ČSR Vlastimil Tusar, od 20.1.1920 chargé d´affaires Robert Flieder, od 18.11.1921 chargé d´affaires Hanuš Peterka, od 13.1.1922 vyslanec Kamil Krofta, od 10.3.1925 chargé d´affaires Artur Pacák, od 15.5.1926 vyslanec Hugo Vavrečka, od 30.9.1932 vyslanec Zdeněk Fierlinger, od 18.9.1936 vyslanec Ferdinand Veverka, od 3.2.1938 vyslanec Rudolf Künzl – Jizerský, od 1.10.1945 zmocněnec čs. vlády František Bořek – Dohalský, od 18.3.1947 vyslanec František Bořek – Dohalský
    • od 30.12.1918 zmocněnec rakouské vlády Ferdinand Marek, od 20.1.1920 chargé d´affaires Ferdinand Marek, od 11.4.1922 vyslanec Ferdinand Marek, od října 1945 zmocněnec rakouské vlády Alois Vollgruber, od 20.3.1947 vyslanec Adrian Rotter


    Rumunsko:
    • od 12.11.1918 šéf zvláštní vojenské mise kpt. Emil Švec, od 16.1.1919 šéf úřadu zmocněnce ČSR mjr. Miloš Čermák, od 30.1.1920 vyslanec Bohumil Čermák (17.2.1870 – 27.2.1921, 1917 místopředseda ČSNR na Rusi, 1918 – 19 vězněn bolševiky), od 6.2.1921 vyslanec Ferdinand Veverka, od 6.11.1924 vyslanec Zdeněk Fierlinger, od 12.3.1926 vyslanec Rudolf Künzl – Jizerský, od 1.10.1932 vyslanec Jan Šeba, od 7.7.1937 vyslanec Ferdinand Veverka, od 3.4.1946 vyslanec Jaroslav Kraus, od 8.10.1947 velvyslanec Jaroslav Kraus
    • od 8.2.1919 šéf zvláštní diplomatické mise Jules Isopescul – Grecul, od 5.9.1920 vyslanec Constantin Hiott, od 27.10.1925 vyslanec Nicolas Filodor, od 14.3.1928 vyslanec Théodor Emandi, od 12.1.1937 vyslanec Georges P. S. Aurelianu, od 24.5.1938 vyslanec Radu Crutzescu, od 4.4.1946 vyslanec Horia Grigorescu, od 13.2.1948 vyslanec Tiberiu Ionescu


    Řecko:
    • od 8.4.1922 vyslanec Karel Mečíř, od 1.7.1924 vyslanec Pavel Wellner, od 31.10.1928 vyslanec Pavel Baráček, od 5.12.1935 vyslanec Václav Pallier, od 19.8.1942 vyslanec Pavel Baráček – Jacquier, od 5.1.1944 vyslanec Jaroslav Šejnoha
    • od 25.5.1920 vyslanec Charalambos Simopoulos, od 11.10.1921 vyslanec Jean Alexandropoulos, od 9.11.1925 vyslanec Constantin Psaroudas, od 4.3.1931 vyslanec Nicolas Xidakis, od 24.10.1934 vyslanec Jean Coutzalexis, od 5.2.1943 vyslanec Dimitri Capsalis, od 2.9.1946 chargé d´affaires André J. Pappas


    Salvador:
    • od 4.3.1930 chargé d´affaires Jan Brož, od 29.4.1936 vyslanec Vlastimil Kybal, od 1945 vyslanec Václav Hyka


    Sovětský svaz:
    • od 19.9.1923 šéf zastupitelství ČSR Josef Girsa, od 13.7.1933 šéf zastupitelství ČSR Vladimír Smetana, od 8.8.1934 vyslanec Bohdan Pavlů, od 7.10.1937 vyslanec Zdeněk Fierlinger, 1939 – 41 neobsazeno, od 20.8.1941 vyslanec Zdeněk Fierlinger, od 19.12.1942 velvyslanec Zdeněk Fierlinger, od 23.10.1945 velvyslanec Jiří Horák
    • od 9.10.1922 šéf zastupitelství RSFSR Pavel Mostovenko, od 9.3.1923 šéf zastupitelství RSFSR Konstantin Konstantinovič Jurjeněv, od 19.9.1923 šéf zastupitelství SSSR Konstantin K. Jurjeněv, od 15.7.1924 šéf zastupitelství SSSR Vladimír Alexandrovič Antonov Ovsejenko, od 16.3.1929 šéf zastupitelství SSSR Alexandr Jakovlevič Arosev, od 18.7.1934 vyslanec Sergej Sergejevič Alexandrovskij, od 18.9.1941 vyslanec Alexandr Jefremovič Bogomolov, od 29.1.1943 velvyslanec Alexandr Jefremovič Bogomolov, od 18.1.1944 velvyslanec Viktor Zacharovič Lebeděv, od 5.4.1945 velvyslanec Valerián Alexandrovič Zorin


    Spojené státy americké:
    • od 13.12.1918 komisař Čs. Národní rady Karel Pergler, od 19.4.1919 komisař ČSR Karel Pergler, od 5.12.1919 chargé d´affaires Jan Masaryk (14.9.1886 – 10.3.1948), od 12.10.1920 chargé d´affaires Karel Halla, od 5.1.1921 vyslanec Bedřich Štěpánek (5.2.1884 – 1943 USA, právník, za války člen Maffie, po vzniku republiky řídil až do příjezdu E. Beneše ze zahraničí MZV), od 15.6.1923 vyslanec František Chvalkovský, od 12.10.1925 vyslanec Zdeněk Fierlinger, od 20.11.1928 vyslanec Ferdinand Veverka, od 30.12.1936 vyslanec Vladimír Hurban, od 25.6.1943 velvyslanec Vladimír Hurban, od 12.6.1946 velvyslanec Juraj Slávik
    • od 11.6.1919 vyslanec Richard Crane, od 20.12.1921 vyslanec Lewis Einstein, od 2.5.1930 vyslanec Abraham E. Ratshesky, od 7.9.1933 vyslanec Francis White, od 25.10.1934 vyslanec J. Butler Wright, od 16.9.1937 vyslanec Wilbur John Carr, od 24.10.1941 vyslanec Anthony J. Drexel – Biddle, od 12.7.1943 velvyslanec Anthony J. Drexel – Biddle, od 20.7.1943 velvyslanec Laurence A. Steihardt


    Sýrie:
    • od 13.2.1947 vyslanec František Bachtík


    Španělsko:
    • od 25.5.1921 vyslanec Miloš Kobr, od 1.12.1925 chargé d´affaires Adolf Berka, od 29.11.1927 vyslanec Vlastimil Kybal, od 16.7.1935 vyslanec Robert Flieder, od 1.2.1938 chargé d´affaires Zdeněk Němeček, od 1.6.1938 generální agent Michal Hanák, od 17.2.1939 chargé d´affaires Michal Hanák
    • od 30.7.1920 vyslanec Pedro Sebastiano de Erice, od 21.8.1925 vyslanec Danielo Carballo y Prat Comte de Praddere, od 20.7.1926 vyslanec Santiago Méndéz de Vigo, od 9.6.1927 vyslanec Joaquin de Ezpeleta, od 31.7.1930 vyslanec Buanaventura Caro y Arrogo, od 3.3.1932 vyslanec Francisco Agramontey Cortijo, od 25.6.1935 vyslanec Luis Garcia Guijarro, od 15.4.1937 vyslanec Luis Jiménez de Asúa, od 2.6.1938 generální agent Sanz y Tovar, od 28.11.1946 vyslanec Manuel G. de Miranda


    Švédsko:
    • od 20.11.1920 vyslanec Vladimír Radimský, od 2.3.1927 vyslanec Robert Flieder, od 20.9.1930 vyslanec Vladimír Hurban, od 22.3.1937 vyslanec Vladimír Kučera, od 19.10.1945 vyslanec Eduard Táborský
    • od 5.5.1921 vyslanec K. H. Gerhard Löwen, od 1.10.1932 chargé d´affaires Joan Carlsson de Lagerberg, od 2.7.1935 vyslanec Joan Carlsson de Lagerberg, od 26.1.1938 vyslanec Folke Malmar, od 31.7.1945 vyslanec Torsten L. Hammarström, od 12.9.1947 vyslanec Otto Wilhelm Winther


    Švýcarsko:
    • od 15.5.1919 delegát ministerstva zahraničních věcí ČSR Pavel Baráček – Jacquier, od 1.9.1919 chargé d´affaires Pavel Baráček – Jacquier, od 31.3.1920 vyslanec Cyril Dušek, od 16.12.1921 vyslanec Robert Flieder, od 16.11.1924 vyslanec Ferdinand Veverka, od 8.11.1928 vyslanec Zdeněk Fierlinger, od 16.9.1932 vyslanec Rudolf Künzl – Jizerský, od 9.4.1938 vyslanec Bohdan Štrér (8.11.1881 – 21.10.1973, právník, ruský legionář), od 24.4.1945 vyslanec Jaromír Kopecký, od 16.7.1946 vyslanec Jindřich Andrial
    • od 26.10.1927 vyslanec Hans Segesser – Bruegg, od 20.12.1935 ministr – rezident Charles Bruggmann, od 19.12.1936vyslanec Charles Bruggmann, od 7.8.1945 vyslanec Léon Alexandre Girardet, od 7.8.1947 vyslanec Reinhard A. Hohl


    Turecko:
    • od 16.5.1919 šéf úřadu delegáta ČSR Vladimír Fric, od 4.7.1919 šéf úřadu delegáta ČSR Peter Klemens, od 2.10.1920 šéf úřadu delegáta ČSR Rudolf Světlík, od 18.1.1926 vyslanec Miloš Kobr, od 20.6.1935 vyslanec Karel Halla, od 30.3.1938 vyslanec Robert Feitscher, od 3.11.1944 vyslanec Michal Hanák, od 26.10.1945 vyslanec Jindřich Kolowrat – Krakovský
    • od 20.8.1925 vyslanec H. Vassif Bey, od 30.1.1928 chargé d´affaires A. Djevad Bey, od 30.6.1929 chargé d´affaires Mehmet Cevat Bey, od 27.1.1931 chargé d´affaires Osman Djelal Bey, od 24.12.1931 chargé d´affaires Chefkaty Noury Bey, od 14.9.1933 chargé d´affaires Hasan Vasfi Bey, od 4.3.1936 vyslanec Yakup Kadri Karaosmanoglu, od 2.5.1946 vyslanec Faik Hozar


    Uruguay:
    • od 19.1.1931 vyslanec Eduard Machatý, od 24.9.1935 vyslanec František Kadeřábek, 1939 – 42 neobsazeno, od 20.4.1942 vyslanec František Kadeřábek, od 10.1.1947 vyslanec Miroslav Rašín (17.3.1904 – prosinec 1964 Brazílie, právník, syn Aloise Rašína)
    • od 27.6.1921 vyslanecký tajemník Teofilo Pineyro Cahin, od 18.8.1921 vyslanec Luis Carabelli, od 18.3.1932 vyslanec Eliseo Ricardo Gomez, od 6.8.1942 chargé d´affaires Arturo Prats


    Vatikán:
    • od 22.3.1920 vyslanec Kamil Krofta, od 3.5.1922 vyslanec Václav Pallier, od 9.6.1928 vyslanec Vladimír Radimský, od 31.1.1946 chargé d´affaires František Schwarzenberg, od 13.8.1946 vyslanec Arthur Maixner
    • od 9.9.1920 papežský nuncius Clémente Micara, od 20.9.1923 papežský nuncius F. Marmaggi, od 11.5.1928 papežský nuncius Petro Ciriaci, od 23.10.1933 chargé d´affaires Jean Panico, od 23.8.1934 chargé d´affaires Louis de Punzolo, od září 1945 chargé d´affaires Raphael Forni, od 18.6.1946 papežský internuncius Xavier Ritter


    Velká Británie:
    • od 20.11.1918 chargé d´affaires Štefan Osuský, od 12.7.1919 vyslanec Štefan Osuský, od 6.11.1920 vyslanec Vojtěch Mastný, od 23.7.1925 vyslanec Jan Masaryk, od 24.10.1941 vyslanec Max Lobkowicz (26.12.1888 – 1.4.1967 USA, šlechtic, majitel Lobkowiczkého paláce na Hradčanském náměstí v Praze), od 18.6.1942 velvyslanec Max Lobkowicz, od 23.4.1947 velvyslanec Bohuslav Kratochvíl
    • od 13.1.1919 šéf mimořádné mise Cecil Gosling, od 25.2.1920 vyslanec sir George L. Clerk, od 3.6.1927 vyslanec J. W. Ronald Macleay, od 2.5.1930 vyslanec sir Joseph Addison, od 14.10.1936 vyslanec Charles Henry Bentinck, od 11.3.1937 vyslanec Basil Cochran – Newton, od 23.8.1940 diplomatický zástupce R. H. Bruce Lockhart, od 27.10.1941 vyslanec Philip B. B. Nichols, od 1.7.1942 velvyslanec Philip B. B. Nichols, od 24.1.1948 velvyslanec Pierson John Dixon


    Venezuela:
    • od 16.3.1935 chargé d´affaires Josef Košek, od 19.6.1937 vyslanec Jaroslav Novák, od 29.6.1943 vyslanec Vratislav Trčka, od 6.6.1947 vyslanec Vladimír Khek
    • od 22.5.1930 vyslanec José Abel Montilla, od 19.12.1934 vyslanec Carlos Aristimuno Colla, od 13.7.1936 chargé d´affaires Mariano Picon – Salas, od 1.9.1936 vyslanec Silvestre Tovar – Lange, od 3.4.1937 chargé d´affaires V. Alamo Ibarra, od 1937 vyslanec Gustavo Herrera, od 12.12.1944 vyslanec José Rafael Pocaterra, od 22.10.1947 vyslanec Manuel Dagnino


    Československé stálé mise:


    Společnost národů:
    • od 30.3.1922 stálý delegát Robert Flieder, od 16.11.1924 stálý delegát Ferdinand Veverka, od 31.10.1928 stálý delegát Zdeněk Fierlinger, od 17.9.1932 stálý delegát Rudolf Künzl – Jizerský, od 9.4.1938 stálý delegát Bohdan Štrér, od 17.11.1942 stálý delegát Jaromír Kopecký (11.5.1899 – 6.5.1977, novinář, v roce 1949 se pokusil o útěk do exilu, byl však chycen a použit jako hlavní svědek při procesu s Miladou Horákovou, ve vězení se stal agentem Stb, v roce 1954 odsouzen na 16,5 roku vězení, propuštěn 1960)


    Organizace spojených národů:
    • od 1.10.1945 zástupce delegáta Ladislav Radimský, od 1.11.1945 vyslanec Ivan Krno, od 11.5.1946 prozatímně pověřen řízením Ladislav Radimský, od 1.8.1946 vyslanec Jan Papánek, od 18.9.1947 velvyslanec Jan Papánek


    Spojenecká kontrolní rada v Německu:
    od 17.1.1946 vedoucí mise Václav Paleček, od 21.4.1947 vedoucí mise František Dastich
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/26941#96059Verze : 0
    Avatar
    Dobrý !!! To se mi vážně líbí !


    Je dobré (a oceňuji to) důsledné rozlišení chargé d'affaires / vyslanec / velvyslanec. V tom se totiž občas dělají chyby. V pamětech L.K. Feierabenda jsem četl, že ČSR měla mít v době mezi oběma světovými válkami jen dva velvyslance. Oba snad měli být jmenováni jednorázově kvůli účasti na nějaké významné události v zahraničí. Konkrétně Feierabend píše, že byl jedním z nich, když jel na nějakou akci do Vatikánu - zkusim si vypůjčit jeho paměti znovu a dohledat to, pak to doplním).
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/26941#96071Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Jestli myslíš diplomatické zástupce protektorátu, pak pokud je mi známo byl naším jediným vyslancem František Chvalkovský v Německu. Pokud jde o Feierabenda, ten do Vatikánu odjel ještě před německou okupací tuším 10.3.1939 jako zástupce československé vlády na inauguraci nového papeže Pia XII.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/26941#96284Verze : 0
    Avatar
    ad 1) Ne jde mi čistě jen o období první a druhé republiky Smile


    ad 2) ano o to inauguraci mi šlo - on v pamětech píše, že na tu inauguraci jel jako velvyslanec (tedy byla to jen dočasná funkce a šlo zřejmě o zvýšení prestige delegace) a zároveň uvádí, že za dobu první a druhé republiky byli jen dva (on byl tedy jedním z nich) velvyslanci - oba jednorázově (alespoň pokud si pamatuju) a dočasně kvůli nějaké takové příležitosti - jak řikám v tejdnu musim do knihovny, takže na to mrknu a hodim to sem. Perličkou je, že LKF odjel jako delegát 2. rep a vracel se již do okupovaného území Sad
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/26941#96286Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Citace z I. dílu pamětí L. Feierabenda, str. 125:
    "Odjížděl jsem jako velvyslanec k papežské korunovaci v zastoupení prezidenta republiky a vlády...Už nevím, kdo mne poučil, že jsem třetím velvyslancem Československé republiky. Prvním byl dr. Vojtěch Mastný, když jel v roce 1922 k stému výročí nezávislosti Brazílie, a druhým dr. Milan Hodža, když v roce 1937 zastupoval Československopři korunovaci anglického krále Jiřího VI."


    Ta papežská korunovace měla ještě jednu perličku. Slovenskou delegaci vedl ministr školství autonomní vlády Jozef Sivák, který byl za svého pobytu ve Vatikánu jmenován 9.3. prezidentem Háchou dokonce předsedou autonomní vlády. Funkce se nikdy neujal a 11.3. ho nahradil Karol Sidor.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/26941#96293Verze : 0
    Avatar
    Dovolím si poopravit a doplnit několik detailů stran vyslance v Rumunsku B. Čermáka: Můj pradědeček, pan Bohumil Čermák, takto první vyslanec RČS na dvoře krále Ferdinanda I v Rumunsku se narodil 18.12. 1870 v Plzni jako syn kloboučníka a zemřel 27.2.1921 ve Francii. Do služby nastoupil již na podzim roku 1919. V yjednával postupně s Leninem a Trockým průjezd našich legií Ruskem, po čeljabinském incidentu byl od května do prosince 1918 vězněn. Ve vězení byl nucen podepsat rozkaz legiím o odzbrojení, který legie naštěstí ignorovaly. S podlomeným zdravím se vrátil v lednu 1919 do vlasti. Na počátku roku 1921 se rozhodl odejít z diplomatických služeb a hodlal se navrátit do komerční sféry (tabákový a ropný průmysl). Zemřel ve Francii na srdeční selhání.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/26941#226022Verze : 0
    Avatar
    2 hoba:


    Děkujeme za doplnění. Vítejte na Válce !
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/26941#226026Verze : 0
    MOD