Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 320 příspěvků vloženo, 1200 editováno a 377 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Incident v Tonkinském zálivu

  Avatar
  no, ono je to vselijak. V podstate co jsem cetl ja, tak to byla nejdriv jihovietnamska provokace, na kterou zareagovali severozlutaci, a vice mene umyslne se do toho pripletli amici, aby meli duvod tam vlitnout.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/274#1296Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No pokud to ještě někoho zajímá Laughing , tak já četl že to bylo nějak takhle:


  V odpověď na vzrůstající počet everovietnamců, kteří do Jižního Vietnamu proudili Ho Či Minhovou stezkou a tam se zapojovali do občanské války jihovietnamská vláda rozhodla provést operaci, kterou navrhla americká CIA - komanda Jihovietnamců v člunech (tuším neoznačených) začala v noci napadat radarové stanice na pobřeží Sev. Vitenamu, tedy v Tonkinském zálivu. Cílem bylo hlavně získávání informací, tedy elektronická špionáž, kterou prováděly dvě americké válečné lodě v Tonkisnkém zálivu přítomné. Po útoku 31. srpna se Severovietnamci rozhodli v odvetu 2. srpna 1954 zaútočit na americký torpédoborec USS Maddox. Útok provedený motorovými čluny skončil naprostým neúspěchem (vypálili 3 torpéda a spustili kulometnou palbu - netrefili však a nezpůsobili žádné ztráty). Jeden ze člunů byl zničen a zbývající dva poškozeny americkými letadly z let. lodě. Prezident Johnson odmítl odvetný útok a poslal do Hanoje diplomatickou nótu varující před dalšími útoky. Obě americké lodě v Tonkinském zálivu dostaly rozkaz pokračovat v činnosti a útoky jihovietnamských komand také pokračovaly.


  Jenomže následujícího dne došlo k druhému incidentu, ještě daleko podivnějšímu. US lodě se za tmy dostaly do silné bouře, ta poškodila jejich elektronická zařízení a zmatená posádka ze svých zmatených přístrojů vyčetla, že jsou napadeni. Dokonce spustila palbu do moře. Incident byl v USA nafouknut a v reakci na tento DRUHÝ útok, ke kterému ovšem nikdy nedošlo, schválil Kongres rozhodnutí vybavujícího prezidenta pravomocemi ohledně vedení války. V důsledku toho jak známo USA vstoupily do vietnamské války.


  Ještě pro zajímavost, jako odveta bylo už 4. srpna provedeno bombardování vietnamských rafinérií a námořních cílů 64 americkými bombardéry. Dva byly sestřeleny a Severní Vitenam získal první americké válečné zajatce.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/274#22924Verze : 0
  Avatar
  Jejda nějak se mi rozutekly data...takže samozřejmě rok je 1964, ne 1954 a útok jihovietnamských člunů na radary je 31. července, ne spna... Embarassed
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/274#22925Verze : 0
  Avatar
  Jeden plánek na ukázku z uváděné webové stránky.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/274#51002Verze : 0
  Avatar
  Ty Vietnamci boli frajeri ze si trufli na ten torpedoborec. Cele sa mi to zda byt velmi podivne, nejhlupejsie je ze som este nepocul ani necital nic o tomto incidente z Vietnamskej strany, ak neratam nejaku poznamocku v knihe Vietnamska valka, kde je napisane pod jednou fotkou, ze su to torpedomety jednoho z clnov, ktory napadol Madox.
  Tym som chcel naznacit ze to bolo dost trufale napadnut ten torpedoborec bez podpory so vzduchu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/274#88296Verze : 0