3. paradesantní divize [1943-1945]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 412 příspěvků vloženo, 1756 editováno a 301 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

3. paradesantní divize [1943-1945]

3rd Parachute Division / 3. Fallschirm-Jäger-Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    3. paradesantní divize 3rd Parachute Division
    Originální název:
    Original Name:
    3. Fallschirm-Jäger-Division
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    DD.10.1943
    Předchůdce:
    Predecessor:
    - -
    Datum zániku:
    Disbanded:
    16.04.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR II. výsadkový sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR LXXIV. armádní sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Skupina armád B
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR LVII. armádní sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR LXXIV. armádní sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR XII. armádní sbor SS
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR II Airborne Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR LXXIV Army Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Army Group B
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR LVII Army Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR LXXIV Army Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR XII SS Army Corps
    Dislokace:
    Deployed:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

    Velitel:
    Commander:
    13.09.1943-14.02.1944 Barenthin, Walter (Generalmajor)
    17.02.1944-20.08.1944 Schimpf, Richard (Generalleutnant)
    20.08.1944-22.08.1944 Meindl, Eugen1) (General der Fallschirmtruppe)
    22.08.1944-05.01.1945 Wadehn, Walter (Generalmajor)
    06.01.1945-01.03.1945 Schimpf, Richard (Generalleutnant)
    01.03.1945-08.03.1945 Hoffmann, Helmut von (Oberst)
    08.03.1945-08.04.1945 Becker, Karl-Heinz (Oberst)
    08.04.1945-16.04.1945 Hummel, Kurt (Oberst)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    DD.10.1943-09.08.1944 Meyerkort, Ottmar (Major)
    09.08.1944-01.10.1944 Wagner, Lutz (Oberstleutnant)
    01.10.1944-25.02.1945 Plass, Fritz (Oberstleutnant)
    25.02.1945-01.03.1945 Weber, Wilhelm (Major)
    01.03.1945-09.03.1945 Mors, Harald (Major)
    09.03.1945-16.04.1945 Borchers, Ernst (Major)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.12.1943-16.04.1945 Výsadkový protiletadlový oddíl 3
    DD.01.1944-DD.04.1945 Paradesantní pluk 5
    DD.01.1944-DD.04.1945 Paradesantní pluk 8
    DD.01.1944-16.04.1945 Výsadkový dělostřelecký pluk 3
    DD.01.1944-DD.08.1944 Výsadkový oddíl stíhačů tanků 3
    DD.01.1944-16.04.1945 Výsadkový ženijní prapor 3
    DD.06.1944-DD.08.1944 Výsadkový minometný prapor 3
    DD.10.1944-16.04.1945 Výsadkový minometný prapor 3
    DD.10.1944-16.04.1945 Výsadkový oddíl stíhačů tanků 3
    DD.12.1944-16.04.1945 Výsadkový polní náhradní prapor 3
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Paradesantní pluk 9

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    DD.12.1943-16.04.1945 3rd Airborne Anti-Aircraft Battalion
    DD.01.1944-16.04.1945 3rd Airborne Artillery Regiment
    DD.01.1944-16.04.1945 3rd Airborne Engineer Battalion
    DD.01.1944-DD.04.1945 5th Parachute Regiment
    DD.01.1944-DD.04.1945 8th Parachute Regiment
    DD.01.1944-DD.08.1944 Fallschirm-Panzerjäger-Abteilung 3
    DD.06.1944-DD.08.1944 3rd Airborne Mortar Battalion
    DD.10.1944-16.04.1945 3rd Airborne Mortar Battalion
    DD.10.1944-16.04.1945 3rd Airborne Tank Destroyer Battalion
    DD.12.1944-16.04.1945 3rd Airborne Field Replacement Battalion
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 9th Parachute Regiment

    Manually added items:
    Čestný název:
    Honorary Name:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vyznamenání:
    Decorations:
    DD.MM.RRRR
    Poznámka:
    Note:
    1)zastupující 1)acting
    Zdroje:
    Sources:
    Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945. Zweiter Band: Die Landstreitkräfte 1-5, Verlag E. S. Mittler & Sohn GmbH, Frankfurt/Main, 1966
    www.lexikon-der-wehrmacht.de
    http://www.ww2.dk/ground/fallschirm/3fjd.htm
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/2983#428038Verze : 0
    MOD
    Avatar
    OKL rozhodlo na základě bojů v Itálii a dosavadními zkušenostmi o výstavbě dalších dvou divizí padákových myslivců. Tak došlo na výcvikovém prostoru v okolí Reimsu na podzim 1943 k výstavbě 3. Fallsch.Jäg.D. Její jednotky vytvořily dobrovolníci z dosavadních polních divizí Luftwaffe. Velení divize převzal genmjr. Heilmann, který patřil mezi první parašutisty z počátku války.


    Divize byla v dubnu 1944 přeložena do západní Francie do prostoru pevnosti Brest. Velení jednoty mezitím převzal genpor. Schimpf, který parašutisty vedl do prvního boje.
    Rozkaz k poplachu dorazil 7. června – den po spojeneckém vylodění v Normandii. Divize byla spěšně přeložena na frontu do Normadie a 8. června dorazila do St. Amand. Po pěším pochodu 250 km dorazila přímo k St. Lo, městu jenž se stalo ohniskem prvních bojů po vylodění. Společně se 17. SS-PZ.Gren.D. držela 3. Fallsch.Jäg.D. výběžek fronty u Viretal.
    Divize stála na levém křídle II. Fallsch.Jäg.K., když se podařilo 3. US armádě prolomit frontu u Avranches a prorazit hluboko do střední Francie. Parašutisté museli svou frontu rozšířit o západní a poté i o jihozápadní směr.
    Velitel 7. armády SS-Ob.Gruf. Hausser nařídil proti Hitlerově rozkazu vydržet za každou cenu k průlomu armády z obklíčení u Falaise. 3. Fallsch.Jäg.D. držela frontu západním směrem severozápadně od Flers. Když přišel rozkaz k průlomu, postavil II. Fallsch.Jäg.K. tři bojové skupiny, které měly za úkol prorazit spojeneckou frontu mezi Chambois a Argentan.
    Fallsch.Jäg.R. 9. a Fallsch.Jäg.R. 15 se podařilo prolomit s podporou jednotek SS postavení spojenců u Magny. Genpor. Schimpf který zde byl zraněn nasadil okamžitě všechny ostatní jednotky divize do průlomu. Velící generál II. Fallsch.Jäg.K. General der Fallsch.Tr. Meindl předal těžce zraněného velitel 7. Armee do péče parašutistů a zachránil ho.
    Poté byl celý II. Fallsch.Jäg.K přeložen k osvěžení do prostoru Kolína nad Rýnem a poté byl zařazen v září do nově zformované 1. Fallsch.Armee. Parašutistická armáda byla nasazena k obraně oblasti mezi Antwerpami a Albertovým kanálem v Belgii.
    3. Fallsch.Jäg.D. se dostala opět do bojů při spojenecké operaci Market Garden 17. září 1944, kdy byla nasazena po přechodu Rýna severně od Emmerichu a v oblasti mezi Rýnem a Waal kde úspěšně zasahovala proti spojeneckým útokům.
    Zde se také k divizi vrátila bojová skupina která byla vyčleněna k podpoře 5. Pz. Armee aby společně s jednotkami od 5. Fallsch.Jäg.D., jedním Pz.Gren.R. a dvěmi pěšími pluky uzavřely mezeru ve frontě mezi města Nancy a Lunéville. Velitelem této bojové skupiny byl kapitán Milch, velitel zkušebního parašutistického praporu granátometů.
    Při dalších ústupových operací na hranicích říše od října 1944 bojovala divize v oblasti Merode a Jüngerdorf v okrese Düren/Neiderrhein. Poté přišel rozkaz k přesunu.
    3. Fallsch.Jäg.D. nyní pod velením genmjr. Wadehna, byla nasazena vedle 5. Fallsch.Jäg.D. do ofenzivy Wacht am Rhein (bitva v Ardenách). Divize stály na pravém křídle 6. SS-Pz.Armee , která bojovala v těžišti útoku. Parašutisté podléhaly I. SS-Pz. Korpsu – Divize se v hustém sněžení přesunula do výchozích postavení jihozápadně od Elsenbornu.
    Po úvodní dělostřelecké palbě, zjistili nastupující parašutisté že palba nepřátelská postavení moc nepoškodila. Již po několika minutách utrpěly v obrané palbě trpké ztráty. Druhý den bojů dovedl parašutisty do oblasti Lanzerathu, jižně od velkéno vojenského cvičiště Elsenborn. Poté útok uvázl. Díky tomu že, 3. Fallsch.Jäg.D. se dostala nejdále ze všech pěších jednotek, byl zde nasazen 1. tankový pluk SS se nejnovějšími tanky Tiger a prolomil divizi nepřátelská postavení k dalšímu postupu. Třetího dne bojů byla napravo od 3. Fallsch.Jäg.D. nasazena 12. SS-PD a udeřila směrem na Krinkelt. Proto se postup parašutistických pluků stočil severuzápadně aby zamezil možnosti spojeneckého průlomu. Ztáty narostly do extrémní výše.
    Na vánoce 1944 stály 3. Fallsch.Jäg.D. jihozápadně od Malméd v boji proti 30. US divizi. To vyčerpalo poslední síly divize. V lednu 1945 nastal ústup, který zavedl divizi přes Eifel (Losheimer Graben a Lissendorf) až do prostoru východně od Bonnu. Poté se pokračoval v ústupu dále až padla divize do obkíčení s celou Heeresgruppe B v Ruhrském kotli.
    Poslední rádiové hlášení divize na vrchní velení armády zaznělo 15. dubna 1945 z oblasti Marienheide: „Odhlašujeme se!“
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/2983#185871Verze : 0
    MOD