Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 243 příspěvků vloženo, 1039 editováno a 281 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Lžidimitrij II.

  Avatar
  Car Lžidimitrij II. - samozvanec neznámého původu


  (? - 1610)  Osudy tohoto samozvance před rokem 1607 nejsou známy. Objevil se toho roku v červnu jako carevič Dmitrij, který se údajně zázračně zachránil za moskevského povstání v roce 1606. V čele polské armády překročil ruské hranice, porazil carská vojska a oblehl Moskvu. Svůj hlavní stan založil ve vsi Tušino (dnes předměstí Moskvy), kde se k němu začali shromažďovat mnozí stoupenci Lžidmitrije I., jehož žena Marina Mnišková v novém samozvanci „poznala“ svého muže. Během krátké doby roku 1608 „tušinský car“, jak byl obecně nazýván, ovládl rozsáhlé oblasti Ruska a dvacet velkých ruských měst, mezi nimiž byli Suzdal, Vladimír, Vologda či Jaroslavl uznali jeho vládu.


  Na území okupovaném vojskem samozvance probíhal teror, loupeže a rabování, které vyvolaly všelidový odpor. Do jeho čela se postavili Kuzma Minin a Dmitrij Požarskij, kteří zahájili proti vetřelcům partyzánskou válku. Car Vasilij Šujský, jenž byl zpočátku zcela ochromen, se na jaře 1609 spojil se Švédy, kterým přiznal nárok na Livonsko, a s jejich pomocí vyhnal samozvancova vojska ze severozápadních oblastí Ruska. Lžidimitrij II. byl nucen uprchnout do Kalugy.


  Polský král Zikmund III. na rusko-švédské spojenectví reagoval přímou polskou intervencí ve prospěch samozvance. Část ruské šlechty se k němu připojila a projevila ochotu přijmout za cara polského kraleviče Vladislava. Když spojené ruské a švédské oddíly utrpěly od interventů porážku, pokusil se Lžidimitrij o návrat do Moskvy. Poté, co byl Vasilij Šujský svržen v červnu 1610 z trůnu a v srpnu provolán Vladislav za cara, se Lžidimitrij II. stal nepohodlným. V prosinci roku 1610 byl zavražděn Tatary, kteří sloužili v jeho vojsku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/30116#108409Verze : 0