Označování zbraní v ČS armádě

Diskuse

Toto téma vzniklo na základě diskuze která se rozběhla jinde a příspěvky jsem sem překopíroval. téma by se mělo zabývat zmapováním způsobu označování v ČS armádě především v padesátých letech kdy se z nějakého důvodu (není jasné proč) zavedlo číslování které nesouvisí s rokem zavedení zbraně, typićky samopaly 23, 25.
URL : https://www.valka.cz/Oznacovani-zbrani-v-CS-armade-t30373#110033 Verze : 0
karaco
musím se připojit k debatě na téma označení tohoto samopalu...původně se samopalopravdu označoval jako 9mm sa.vz. 48a, 9mm sa.vz. 48b, 7,62 sa.vz. 48a a 7,62 sa.vz. 48b po přeznačení Sa 23, Sa 25, Sa 24 a Sa 26
střelivo se označovalo jako Nb 9mm vz. 48,Nb 9-48 (9 Para), a v případě 7,62 TT jako Nb 7,62mm vz.52,Nb 7,62-52, tak byly zbraně a náboje označeny i ve vojenských předpisech (Děl.x-x)


dalším případem je označení tarasnice T21, které opět neodpovídá roku zavedení...ale pátrat po logice u armády je zbytečné- jsem voják
bitaxe
těch označení kdy to neodpovídá roku zavedení je celá řada, pokud nepočítáme jen zbraně, trochu mi to připadá že prostě bylo období kdy přidělování čísel bylo prostě po sobě (zřetelně v několika řadách protože číslo 21 měly i košile) pravděpodobně někdy v první polovině padesátých let, možná by bylo zajímavé zkusit tu řadu složit, 13 - 26 je jasné 21 taky, logicky by měla být i 22, neví někdo co by to mělo být za zbraň? Případně další podobná čísla vyšší nebo nižší? pravděpodobně by šlo o zbraně které nějaké číslo mají (asi by tam měla být mauserovka 98 a mosin 91) a takhle byly "přeznačeny". Je to docela zajímavost v historii značení zbraní.
karaco
tohle označování se kvůli utajení zavedlo někdy po roce 1948 a skončilo rokem 1952, pokud uvážíme, že sa.vz.48 byl při zavedení do armády přeznačen na sa 23,25 ale puška, teď nevím kolik, byla zavedena už jako puška vz.52...


jak už jsem psal, po vojenské logice nemá cenu pátrat...
bitaxe
kdy byla zavedena pancéřovka a tarasnice ? pokud vím obě byly taky značeny mimo "roky" (pancéřovky myslím 27)
karaco
asi se tady nedá paušálně říct rok 52 a dost, nicméně poku vím, tak zejména na tarasnici se pracovalo velmi brzy po válce, pokud se s ní počítalo do výzbroje už na počátku 50.let, mohla dostat krycí označení a následně mohla být do výzbroje zařazena až později...jedna věc je ale jistá...jde o krycí označování zbraní zaváděných v té době do armády, dohadovat se o roku, kdy to skončilo asi nemá cenu, ale v roce 52 byla už zase pod vzorem zavedena pi.vz. 52, puška.vz.52,v roce 54 OPu.vz. 54, tak bych předpokládal, že tím rokem by to označování mohlo skončit...
bitaxe
pro začátek bych ani moc nechtěl vymezit přesně období od kdy do kdy a proč, spíš bych rád dal dohromady zbraně (případně další věci) které byly v tomhle systému číslovány, pravděpodobně existovaly i zbraně s čísly nižšími než 21 (mohlo jít třeba o zbraně jako pušky 98k, kulomety a podobně) a aspoň teoreticky možná i vyššími než 27, ono i v letectvu kromě známého číslování (tedy MiG 15...) bylo ještě další ne tolik známé ale užívané až do Mig 19 (tedy třeba S-105) třeba jde o něco podobného.
karaco
dobrá, letadla bych doplnil já, nejspíš v sobotu, a jiné zbraně mě nenapadají, u těch co už byly zavedeny se číslování neměnilo, patrně se to týkalo jen věcí zaváděných nově.....
bitaxe
to karaco otázkou je co třeba mělo číslo 22? Tedy mezi tarasnicí a samopalem?
karaco
bitaxe napsal:
to karaco otázkou je co třeba mělo číslo 22? Tedy mezi tarasnicí a samopalem?


nic, protože vz.22 byla pistole
bitaxe
Která poválečná pistole měla označení vzor 22? Pokud myslíš předválečné číslování tak to zřejmě neplatí protože třeba puška vz.24 byla před válkou použito pro pušku a po válce pro samopal, jde mi o poválečná čísla
karaco
a co takhle, puška byla vz. 24, ale v té době(po válce) byl samopal přece označen jako vz. 48...., později byl přeznačen na 23 protože byl v 9mm Luger, byla ještě ve výzbroji puška vz.24 když se zaváděl samopal 24 v 7,62? proč se nepoužilo označení 22 fakt netuším aĺe pátrat po vojenské logice asi nemá cenu, že?
bitaxe
to co píšeš nesedí nejde mi o dobu kdy se ještě používaly pušky (osobně moc nevěřím že s označením 24, protože šlo o mauserovky a ne o původní české zbraně) s tímto možným označením, jde mi právě o začátek padesátých let kdy tohle označení počínaje tarasnicí 21 až někam k pancéřovce 27 bylo užito. Nejde o vojenskou logiku, ale o to že není pravděpodobné že by se jedno označení vynechalo. všimni si že se vždy jedná o ČS zbraně z přelomu čtyřicátých a padesátých let. Teoreticky by mohlo jít o pistoli vz. 52 (číslo mohlo být pro ni přiděleno, ale protože vývoj se táhl je známa až pod novým. (možná by to i mohla být 52ka v původní ráži)
URL : https://www.valka.cz/Oznacovani-zbrani-v-CS-armade-t30373#110035 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více