Bljucher, Vasilij Konstantinovič

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 397 příspěvků vloženo, 1813 editováno a 2919 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Bljucher, Vasilij Konstantinovič

Vasily Konstantinovich Blyukher / Василий Константинович Блюхер

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bljucher Blyukher
    Jméno:
    Given Name:
    Vasilij Konstantinovič Vasily Konstantinovich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Василий Константинович Блюхер
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    maršál Sovětského svazu Marshal of the Soviet Union
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    01.12.1890 Barščinka 01.12.1890 Barschinka
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    09.11.1938 Moskva 09.11.1938 Moscow
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    zatčen 22.10.1938, zabit při výslechu arrested in 22.10.1938, killed during interrogation
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    Fidler, Jiří: Stalinovi maršálové. Brno, Books 1998
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/32572#497662Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Bljucher Blyukher
    Jméno:
    Given Name:
    Vasilij Konstantinovič Vasily Konstantinovich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Василий Константинович Блюхер
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    20.11.1935 maršál Sovětského svazu
    20.11.1935 Marshal of the Soviet Union
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    30.12.1922-DD.09.1924 Velitel : 1. střelecký sbor
    06.08.1929-17.05.1935 Velitel : Zvláštní dálnovýchodní armáda
    17.05.1935-02.06.1935 Velitel : Dálnovýchodní vojenský okruh
    02.06.1935-28.06.1938 Velitel : Zvláštní dálnovýchodní armáda
    28.06.1938-04.09.1938 Velitel : Dálnovýchodní front

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    30.12.1922-DD.09.1924 Commander : 1st Rifle Corps
    06.08.1929-17.05.1935 Commander : Special Far Eastern Army
    17.05.1935-02.06.1935 Commander : Far Eastern Military District
    02.06.1935-28.06.1938 Commander : Special Far Eastern Army
    28.06.1938-04.09.1938 Commander : Far Eastern Front

    Manually added items:
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    28.09.1918
    - Řád Rudý prapor RSFSR /1918-1924/
    Order Red Banner RSFSR
    Орден Красное Знамя РСФСР
    № 114


    14.06.1921
    - Řád Rudý prapor RSFSR /1918-1924/
    Order Red Banner RSFSR
    Орден Красное Знамя РСФСР
    № 45


    21.07.1921
    - Řád Rudý prapor RSFSR /1918-1924/
    Order Red Banner RSFSR
    Орден Красное Знамя РСФСР
    № 4208


    23.02.1928
    Řád rudého praporu /1924-1943/
    Order of the Red Banner /1924-1943/
    Орден Красного Знамени
    -


    25.10.1928
    Řád rudého praporu /1924-1943/
    Order of the Red Banner /1924-1943/
    Орден Красного Знамени
    -


    13.05.1930
    Řád rudé hvězdy
    Order of the Red Star
    Opден Красная Звезда
    № 1


    11.07.1931
    Leninův řád /1930-1934/
    Order of Lenin /1930-1934/
    Opден Ленина
    № 78


    22.02.1932
    - Čestný pracovník VČK-GPU
    Honorary member of VTchK-GPU
    Почетный работник ВЧК-ГПУ
    № 773


    22.02.1938
    Leninův řád /1936-1943/
    Order of Lenin /1936-1943/
    Opден Ленина
    № 3698


    DD.MM.RRRR
    Jubilejní medaile XX let Dělnicko-rolnické Rudé Armády
    Jubilee Medal for 20 Years of Workers and Peasants Red Army
    Юбилейная медаль ХХ лет Рабоче-Крестьянской Красной Армии
    № 5657
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Fidler, Jiří: Stalinovi maršálové. Brno, Books 1998
    Краснов, Д.: Загадки орденов маршала Блюхера in SAMMLUNG/КОЛЛЕКЦИЯ № 2/2009, Журнал интернет-форума Фалеристика, str. 3-9

    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/32572#526054Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Maršál Sovětského svazu Vasilij K. Bljucher


    (1889 - 1938)



    Narodil se 19. listopadu (1. prosince) 1889 ve vsi Baršinka u Rybinska v rolnické rodině. Chodil do církevní školy, po jejímž ukončení v roce 1904 ho otec vzal do Petrohradu, kde začal pracovat jako příručí v obchodě. Poté co byl propuštěn za účasti na mítinku pracujících, odešel do Moskvy, kde se stal dělníkem ve vagonce. Za organizování stávky na závodě v Mytišinsku byl pak v roce 1910 odsouzen na dva a půl roku do vězení.


    V roce 1914 narukoval do armády a zúčastnil se první světové války. Sloužil jako voják 8. armády pod velením generála A. A. Brusilova a svoji odvahou si vysloužil Svatojiřský kříž. O rok později byl raněn a v hodnosti poddůstojníka demobilizován. Poté znovu pracoval jako dělník v Nižným Novgorodu a v Kazani, kde v roce 1916 vstoupil do bolševické strany. Po únorové revoluci v roce 1917 se na příkaz strany vrátil do armády a stal se předsedou plukovního výboru v Samaře. Po bolševickém převratu v říjnu téhož roku se pak ujal funkce člena Vojenského revolučního výboru v Samaře a v listopadu byl vyslán do Čeljabinska, kde stanul v čele místního Vojenského revolučního výboru jako náčelník štábu Rudých gard.


    Od března 1918 bojoval v občanské válce proti bělogvardějcům, velel oddílům bojujícím proti generálu A. J. Dutovovi a následně partyzánské Uralské armádě. V jejím čele za čtyřicet dní prošel 1500 kilometrů dlouhou bojovou cestu z Orenburku na Ural a za vítězství nad „bílou“ Orenburskou armádou jako vůbec první získal Řád Rudého praporu. V září 1920 velel střelecké divizi v bojích proti A. V. Kolčákovi a od října 1920 velel Perekopské úderné skupině armád na Krymu, který se mu za cenu značných ztrát podařilo dobýt. Za vítězství nad Wrangelem byl vyznamenán dalšími dvěma Řády Rudého praporu a čtvrtý poté získal za dobytí posledních bělogvardějských pozic na Dálném východě v únoru 1921. Se skončením bojů byl na jaře 1921 jmenován ministrem obrany loutkové tzv. Dálněvýchodní republiky a její lidové revoluční armády. Po jejím připojení k SSSR ho vláda vyslala do Číny, kde působil v letech 1924 – 27 jako hlavní vojenský poradce Kuomintangu. Po převzetí moci Čankajškem v roce 1927 a přerušení spolupráce se SSSR z Číny odjel zpět do SSSR.


    Po návratu do vlasti byl pověřen velením Ukrajinského vojenského okruhu. V roce 1930 získal spolu s Řádem Lenina svůj pátý Řád Rudého praporu, čímž se stal jeho plným kavalírem. Téhož roku byl jmenován velitelem samostatné Dálněvýchodní armády a prakticky se tak stal vojenským diktátorem na Dálném východě a od roku 1934 také členem ÚV VKS(b). V roce 1935 se stal jedním z prvních pěti maršálů Sovětského svazu.


    V letech 1936 – 38 se zúčastnil provádění čistek v Rudé armádě, byl členem vojenského tribunálu, který odsoudil k smrti skupinu vysokých vojenských činitelů v čele s M. N. Tuchačevským. Od června do srpna 1938 velel skupině sovětských vojsk v oblasti jezera Chasan v sovětsko-japonské válce, která pod jeho velením utrpěla značné ztráty. To se stalo záminkou pro odvolání maršála V. K. Bljuchera z funkce velitele Dálněvýchdoní armády, obvinění ze spiknutí a jeho zatčení 22. října téhož roku. Následkem nelidského zacházení při výslechu 9. listopadu 1938 zemřel v pevnosti Lefortovo. V roce 1956 byl rehabilitován.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/32572#117576Verze : 1