Sokolovo

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 372 příspěvků vloženo, 1185 editováno a 377 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Sokolovo

  Avatar
  Dvoudílný film Otakara Vávry z druhé poloviny 70. let zachycuje polodokumentární formou první bojové vystoupení čsl. vojenské jednotky v SSSR za druhé světové války. Volně tak navazuje na Dny zrady, popisující události kolem Mnichova a zániku první Československé republiky.
  Velkofilm Sokolovo byl natočen v době normalizace na politickou objednávku a mnohé události a osoby v něm zachycené byly dezinterpretovány, pozměněny, úmyslně zkresleny či zcela zamlčeny.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33190#120139Verze : 0
  Avatar
  Souhlasím s tím, že tenhle film byl oproti historické realitě trochu upraven. Myslím ale, že v daném případě nebyl ten politický vliv až tak velký a film nebyl degradován jako Tanková brigáda z 50. let. Zvláště druhý díl je slušný, protože je tam tuším jen jedna politicky zabarvená scéna a pak už jen velice pěkné záběry bojů. Já osobně bych hodnotil jako slušný válečný film, mírně nadprůměrný ....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33190#125400Verze : 0
  Avatar
  Já bych to zkreslení naopak viděl jako docela veliké a o polodokumentárnosti bych trochu pochyboval, z toho tam zůstalo v podstatě to že u Sokolova bojovala ČS jednotka. Postavy jsou výrazně zkresleny (třeba Jaroš se asi obracel v hrobě když z něj dělali málem komunistu) ostatně i průběh boje byl poměrně odlišný.
  Co mi z filmu utkvělo je zajímavost že "soudruh udělal někde chybu" a film se točil snad až v létě takže sníh (asi aby se leskl) byl nahražen naftalínem (navezli ho tam několik tun) a herci se váleli v něm, kdysi to jeden z protagonistů ještě za komanče uváděl jako ukázku jak se herci nadřou. Smile
  Boje jsou natočeny docela hezky, to je pravda, ale není to moc o realitě.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33190#125417Verze : 0
  Avatar
  S tím sněhem jsem to z úst jednoho z herců slyšel jinak. Režisér prý trval na natáčení v originálních exteriérech a tak celý štáb v zimě vyrazil na Ukrajinu. Jenže nebyl sníh, tak čekali až napadne. Když už takhle čekali asi tři týdny tak si prý produkční postesknul před nějakým postarším domorodcem, kdy že už ten sníh napadne. Ten domorodec prý odpověděl: "Tady? Tady přece sníh nikdy nepadá!". Povídají mu: "No, ale tenkrát ve třiačtyřicátém tady sníh byl!". A domorodec odvětil: "Jo, to tenkrát napadl, ale od té doby už ne!".
  Tak se štáb rozhodl využít služeb soudruhů z NDR a druhý den na nějakém letišti poblíž přistála dvě letadla naložená "umělým sněhem" - kuličkami pěnového polystyrénu. Tak po "bojišti" rozsypali polystyrénové kuličky. Jenže rovné pláně ukrajinské jsou jak známo větrné, takže "sníh" vydržel jen několik desítek minut.
  Po této zkušenosti někdo ze štábu dostal nápad s těma naftalínovýma kuličkama. Ty sice vítr neodvál, ale hercům to dráždilo oči, že je měli jak angoráci. Tak nakonec "sníh" vytvořili tak, že krajinu natřeli bílou ženijní barvou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33190#125430Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nevím která z historek je pravdivější, ale dobré jsou obě Smile Asi se holt brodění po pás ve sněhu nekonalo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33190#125451Verze : 0
  Avatar
  No, já myslím, že v březnu ani ve "velké zemi" už není sněhu tolik aby se brodili po pás Very Happy
  OK, každý máme na ten film jiný názor, nebudeme se přít. Já na něj koukal strašně rád, než se mi kazeta ošutrovala.... Klému jsem přetáčel a bojové scény si vychutnával Very Happy
  Chtělo by to natočit něco o našich svobodovcích....konečně pořádně , bez ideologie a podobných svinstev. Vždyť jsme byli nejúspěšnější vojáci na východní frontě ! Nikdo jiný z cizinců neměl tolik Hrdinů Sovětského svazu ... Znal jsem kdysi, ještě ve starém bydlišti, pár veteránů-Volyňských Čechů, kteří se Svobodou přišli z Ukrajiny sem....jejich zážitky byly ne na film, ale na několik velkofilmů .....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33190#125565Verze : 0
  Avatar
  To jo no urcite by to chtelo natocit film o ČSR vojacich na vychodni fronte ale chce to velkej rozpocet Smile o scenar by urcite nouze nebyla protoze toho je proste moc je to skoro nevycerpatelny tema podle me jak na hry tak na filmy. Treba by na to moh prispet i stat Smile proste bylo by to bez komunisticky propagandy to by bylo husty. Treba se jednou neco natoci. Kdyz uz vzniknul i Tmavomodry svet tak verim ze vychodni fronta taky jednou pride. Jako myslim CZ tvorba. Slysel sem ze se toci nejakej film o češích ve WWII o Tobruku v africe nevite o tom nekdo neco ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33190#160437Verze : 0