Toussaint, Rudolf

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 390 příspěvků vloženo, 2134 editováno a 3250 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Toussaint, Rudolf

generál pěchoty

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Toussaint Toussaint
    Jméno:
    Given Name:
    Rudolf Rudolf
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Rudolf Toussaint
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generál pěchoty General of the Infantry
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    02.05.0891 Egglkofen /
    02.05.0891 Egglkofen /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    0?.08.1968 Mnichov /
    0?.08.1968 Mnichov /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    vojenský veliteľ Prahy Military Commandant of Prague
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.lexikon-der-wehrmacht.de
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33320#420019Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Toussaint Toussaint
    Jméno:
    Given Name:
    Rudolf Rudolf
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Rudolf Toussaint
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    25.10.1913 Leutnant
    DD.MM.RRRR Oberleutnant
    DD.MM.RRRR Hauptmann
    DD.MM.RRRR Major
    01.12.1935 Oberstleutnant
    01.04.1938 Oberst
    01.10.1941 Generálmajor
    01.10.1942 Generálporučík
    01.09.1943 Generál pěchoty
    25.10.1913 Leutnant
    DD.MM.RRRR Oberleutnant
    DD.MM.RRRR Hauptmann
    DD.MM.RRRR Major
    01.12.1935 Oberstleutnant
    01.04.1938 Oberst
    01.10.1941 Major General
    01.10.1942 Lieutenant General
    01.09.1943 General of the Infantry
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    01.11.1941-31.08.1943 Velitel : Vojenský okruh Čechy a Morava
    26.07.1944-08.05.1945 Velitel : Vojenský okruh Čechy a Morava

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    01.11.1941-31.08.1943 Commander : Military District Bohemia and Moravia
    26.07.1944-08.05.1945 Commander : Military District Bohemia and Moravia

    Manually added items:
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.RRRR
    Železný kříž 1. třídy
    Iron Cross 1st Class
    Eisernes Kreuz I. Klasse
    -


    DD.MM.RRRR
    Železný kříž 2. třídy
    Iron Cross 2nd Class
    Eisernes Kreuz II. Klasse
    -


    DD.MM.RRRR
    - Spona 1939 k Železnému kříži 1914 1. třídy
    Clasp 1939 to Iron Cross 1914 to 1st Class
    Wiederholungsspange 1939 zum Eisernen Kreuz 1914 1. Klasse
    -


    DD.MM.RRRR
    - Spona 1939 k Železnému kříži 1914 2. třídy
    Clasp 1939 to Iron Cross 1914 to 2nd Class
    Wiederholungsspange 1939 zum Eisernen Kreuz 1914 2. Klasse
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.lexikon-der-wehrmacht.de
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33320#430634Verze : 0
    MOD
    Avatar
    General der Infanterie Rudolf Toussaint
    splnomocnenec nemeckej brannej moci pri úrade ríšskeho protektora Čiech a Moravy
    (Wehrmachtsbevollmächtigte beim Reichsprotektor in Böhmen und Mähren)



    nar.: 2.5.1891, Egglkofen.
    zomr.: august/srpen 1968, München



    Do nemeckej cisárskej a kráľovskej armády vstupuje vyštudovaný maliar Rudolf Toussaint dňa 21.9.1911 v hodnosti Fahnenjunker. Po absolvovaní základného výcviku je dňa 25.10.1913 povýšený do hodnosti Leutnant a pridelený k 18.( bayr.) Infanterie-Regiment. O období rokov 1914-1935 mi chýbajú bližšie informácie. Dňa 1.12.1935 je povýšený do hodnosti Oberstleutnant.


    Od 1.4.1939 až do roku 1941 je vojenským attaché pri nemeckom veľvyslanectve v Ríme, keď ešte predtým je dňa 1.4.1938 povýšený do hodnosti Oberst. Po skončení pôsobenia v diplomatických službách je dňa 1.10.1941 povýšený do hodnosti Generalmajor a v ten istý mesiac nastupuje službu v OKH (Oberkommando der Wehrmacht).


    Dňa 1.10.1942 nasleduje ďalšie povýšenie - do hodnosti Generalleutnant. V septembri/září roku 1943 je ako čerstvo povýšený General der Infanterie (od 1.9.1943) vymenovaný do funkcie splnomocneného generála nemeckej brannej moci v Taliansku (Bevollmächtigter General der deutschen Wehrmacht in Italien). Túto funkciu vykonáva až do 26.7.1944, kedy ho v nej nahrádza SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS Karl-Heinz Wolff, zatiaľ čo on sám je vymenovaný do funkcie splnomocnenca nemeckej brannej moci pri úrade ríšskeho protektora Čiech a Moravy (Wehrmachtsbevollmächtigte beim Reichsprotektor in Böhmen und Mähren), v ktorej vystriedal Ferdinanda Schaala. Až do roku 1943 nie je územie Protektorátu branným obvodom (Wehrkreis) a preto ani neexistuje funkcia veliteľa wehrmachtu v Protektoráte. V roku 1945 je však funkcia splnomocnenca nemeckej brannej moci pri úrade ríšskeho protektora spojená s funkciou veliteľa wehrmachtu v Protektoráte a túto zastáva práve Rudolf Toussaint. Po skončení vojny je v máji/květnu 1945 v Plzni zajatý americkými vojskami a 19.4.1947 odovzdaný československým orgánom. Dňa 26.10.1948 je mimoriadnym ľudovým súdom v Prahe odsúdený na doživotie.


    V roku 1955 údajne podpisuje dohodu o spolupráci s ŠTB, ktorá má v úmysle využiť ho ako svojho agenta v západnom Nemecku, avšak Ústredný výbor komunistickej strany Československa až do roku 1961 odmieta udeliť súhlas k jeho prepusteniu. Dovtedy poskytuje svojim väzniteľom aspoň informácie týkajúce sa čelných západonemeckých vojenských i politických činiteľov, ktorých poznal ešte z obdobia vojny, za čo získava úľavy, resp. výhody počas výkonu trestu. Prepustený z väzenia je až v roku 1961 výmenou za dvoch komunistických agentov. Nie sú známe informácie o tom, či skutočne poskytol ŠTB nejaké informácie po jeho prepustení a odchode do NSR. Ešte v roku 1964 však mal byť vedený v zoznamoch ŠTB ako informátor.


    Vyznamenania:
    - Spona 1939 k Železnému krížu 1914 I. triedy (1939 Spange zum 1914 Eisernes Kreuz I. Klasse) - ?
    - Spona 1939 k Železnému krížu 1914 II. triedy 1939 (Spange zum 1914 Eisernes Kreuz II. Klasse) - ?
    - Železný kríž 1914 I. triedy (1914 Eisernes Kreuz I. Klasse) - ?
    - Železný kríž 1914 II. triedy (1914 Eisernes Kreuz II. Klasse) - ?
    - Kgl. Bayer. Prinz-Regent-Luitpold Jubiläums-Medaille - ?
    - Kgl. Bayer. Militär-Verdienstorden IV. Klasse mit Schwertern - ?
    - Odznak za zranenie 1918 v čiernej farbe (Verwundetenabzeichen, 1918 in Schwarz) ¬- ?
    - Čestný kríž frontových bojovníkov (Ehrenkreuz für Frontkämpfer) - ?
    - vyznamenania za dlhú službu v ozbrojených silách I.-IV. triedy (Wehrmacht-Dienstauszeichnung IV. bis I. Klasse) - ?
    - Spona k Železnému krížu I. triedy (Spange zum Eisernes Kreuz I. Klasse) - ?
    - Spona k Železnému krížu II. triedy (Spange zum Eisernes Kreuz II. Klasse) - ?
    - Pamätná medaila na 1. október 1938 so sponou Pražský hrad (Medaille zur Erinnerung an den 1.10.1938 mit Spange "Prager Burg") - ?
    - Offizierkreuz des Kgl. Bulgar. St. Alexander-Ordens - ?
    - Vojnový záslužný kríž II. triedy s mečmi (Kriegsverdienstkreuz II. Klasse mit Schwertern) - ?
    - Vojnový záslužný kríž I. triedy s mečmi (Kriegsverdienstkreuz I. Klasse mit Schwertern) - ?
    - Kommandeurkreuz des Kgl. Rumän. Ordens des Sterns - ?
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33320#126949Verze : 0
    MOD
    Avatar
    foto
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33320#126951Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Jen doplním že právě on podepsal 8.5.1945 za německou stranu kapitulaci německé branné moci v Protektorátu.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33320#126977Verze : 0
    Avatar
    A já dodám, že se v Leopoldově setkal s generálem Karlem Kutlvašrem, který pro změnu podepsal kapitulaci ze strany ČNR. Je to trochu historická ironie. Prý spolu hráli šachy a vynášeli latríny. Toussaint Kutlvašra respektoval a uznával. Měl i na Němce neobvyklý smysl pro suchý humor, když potkal v cele dalšího protihráče z pražského povstání, Josefa Smrkovského, tak mu pravil:
    "Ale, pane Smrkovský, já myslel, že to povstání vyhráli komunisté!"


    To je snad možné jen u nás...generál wehrmachtu, generál československé armády a člen za války ilegální KSČ v jedné věznici... Confused
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33320#169777Verze : 0
    Avatar
    Historka o "vynášení latrin" není moc reálná, toussaint byl po roce 1948 prominentním vězněm a měl značné výhody včetně toho že pro něj byl zřízen malířský ateliér (vrátil se tak ke svému původnímu zaměření)
    Je dosti pravděpodobné že pro StB po propuštění už nepracoval protože 3 roky po něm je z evidence vyškrtnut (v roce 1964)
    zdroj : zpravy.idnes.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33320#192389Verze : 0