Četník

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 399 příspěvků vloženo, 1260 editováno a 426 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Četník

  Avatar
  Zdary můj prastrýc sloužil za první republiky u četnictva (viz foto) a já bych se chtěl zeptat, jestli by jste my mohli říct trochu víc, např hodnost (má pocit, že desátník, ale nevím to jistě), místo, kde sloužil, jestli to lze poznat z uniformy a ještě bych rád věděl, co znamená ta jednička na rameni.Viděl jsem četnické uniformy s trojkami, ale jedničku ještě ne.Díky
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122623Verze : 0
  Avatar
  Prohrabal jsem všechny možnosti tady: www.uniforminsignia.net
  ale nárameník neodpovídá ničemu. Nejvíc se to podobá rotmistrovi armády z počátu 20. let, ale taky to není přesně ono.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122703Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No to jo mě to zase přišlo trochu jako desátník četnictva tak nevim.A nevíte někdo, co znamená ta jednička??
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122705Verze : 0
  Avatar
  Osobně bych to tipnul na desátníka četnictva (rozdíl je jen že pecky by měly být napříč ne podél nárameníků). Ta jednička není to označení pod které zemské velitelství dotyčný patří ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122711Verze : 0
  Avatar
  No právě to jsem si myslel taky, ale neni to přesný desátník.A to zemské velitelství no to by mohlo být.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122720Verze : 0
  Avatar
  Dost mě mate, že na tom příčném pruhu je ještě "něco". A právě to "něco" jsem našel našel jenom na vojenských náramenících.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122722Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No podle mě tam jsou jen ty dvě desátnické pecky a to "něco" slouží asi jen k připnutí výložky k uniformě.Podle mě to už nemá nic společného s hodností.I když kdo ví.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122724Verze : 0
  Avatar
  já vím, to kulaté velké dole, bohužel taky netuším co to je výložka je dole všita do rameního švu takže (ryze teoreticky) by to mohlo být označení něčeho jako specializace (to by zároveň vysvětlovalo proč ty pecky nejsou vodorovně - prostě se tam nevejdou) Ale je to raze teoretická úvaha.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122729Verze : 0
  Avatar
  Hmm bitaxe máš asi pravdu je tam všita a tím pádem to "kulaté velké dole" asi nebude sloužit k připnutí taky mě ale vůbec nenapadá k čemu to tam je.A ta jednička je tedy zemské velitelství jo??
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122735Verze : 0
  Avatar
  Možná by nebylo od věci zjistit rok, kdy byla tahle fotka pořízena, přece jen by to mnoho věcí usnadnilo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122746Verze : 0
  Avatar
  Hlavně to ukazuje jaké mezery, obecně, v tomhle máme Sad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122764Verze : 0
  Avatar
  Fotka je (podle vyprávění, takže to berte s rezervou) z roku 1932, tak snad to nějak pomůže..
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122771Verze : 0
  Avatar
  A jsou ty dvě pecky určitě kulatý? Nemohl by to být štábní strážmistr?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122781Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No mě se zdá, že jsou spíš kulaté nevim.Ono to na téhle fotce neni tak úplně dobře vidět, ale když si to pořádně zazoomuješ, tak jsou asi kulaté..
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122782Verze : 0
  Avatar
  Hm, už na to chvíli zírám, asi je to opravdu kulatý. V tom případě mě napadá jestli to opravdu není "četnická verze" toho co našel Tango, protože jinak to, opravdu odpovídá. A podle všeho se četnické výložky měnily zhruba ve stejné době a v obdobném stylu jako armádní (v tom případě by to teda odpovídalo ale roku 1921-24).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122788Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No možná, ale jestli je to něco jako rotmistr četnicvta či co, tak proč to neni v žádné knize nebo prostě někde?To fakt nechápu nikde jsem takové označení neviděl je to nějaký divný.A to že je fotka z r.32 tvrdí můj 87 letý praděda, takže je možné, že se spletl. Confused
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122791Verze : 0
  Avatar
  Ten rok by snad měl jít ověřit. Je to předpokládám svatební fotografie a svatby občanů se už dosti dlouho úředně zaznamenávají.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122795Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Možná bych zkusil kontaktovat lidi spojené s touto stránkou/klubem: http://www.patracka.cz/ . Za pokus nic nedáš a pokud se tomu aktivně věnují, tak by mohli být schopni poradit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122796Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nejsem odborník na četnictvo ( ale seriál se mi líbyl ), tak nevím jak se takový četník školil. Nemůže být to něco kulaté jako označení, že dotyčný je třeba posluchačem prvního ročníku nějakého četnického učiliště?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122798Verze : 0
  Avatar
  Jo díky RoBoTe zkuim to za pokus nic nedám..jo svatby se určitě zaznamenávaly a tahle určitě taky, ale problém, že nevím kam se obrátit, abych zjistil její datum..
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122807Verze : 0
  Avatar
  no ono k četnictvu se šlo v podstatě za odměnu, tedy v případě že jsi měl odslouženu prezenční službu a její následné navýšení (tedy byl jsi délesloužící) mohl jsi požádat o "státní službu" no a jednou ze služeb bylo i četnictvo. Četnictvo patřilo pod MNO tedy pod armádu, ne pod MV proto mělo i své četnické velitelství. Netuším jak se četník školil, ale učiliště v dnešním smyslu to myslím nebylo. Ono to bylo dost vážené zaměstnání, nedostal se k nim každý, ti lidé měli jistý příjem a zaručenou penzi (což tehdy nebylo standardem).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122809Verze : 0
  Avatar
  Hannibal : na mestskem/obecnim urade, na matriku. Tam se zaznamenavaji svatby a podobne nestastne udalosti zivota lidskeho Very Happy samozrejme tam, kde se svatba konala.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122857Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Admin:No to jo, ale to bych musel až do Liberce. Confused
  To Bitaxe:No on se prý dostal k četníkům tak, že vstoupil do policie a od nich byl po měsíci nějak přeložen k četnictvu.Jinak byl vyučený truhlář, takže za odměnu těžko.Nevím, že by někdy vykonal něco, za co by jako "odměnu" sloužil u četnictva.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122858Verze : 0
  Avatar
  Ale za to ja preci nemuzu Very Happy Jen ti odpovidam na otazku, kam se obratit abys zjistil datum svatby Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122870Verze : 0
  MOD
  Avatar
  JJ, svatby na matrice (a po čase do archivu - po jak dlouhém netušim).


  K četnictvu se samozřejmě nechodilo jen za odměnu (jako třeba legionář Arazim Smile ). To by po čase došly kádry Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122876Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jo jasně, ale já jsem spíš nepochopil, jak může být přeložen od policie k četnictvu já myslel, že to byly jiná ministerstva atd. (viz příspěvek od Bitaxe).Asi se pokusim zjistit to datum nějak po telefonu nebo přes vůbec se mi tam nechce.Asi napíšu mail na libereckou matriku Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122879Verze : 0
  Avatar
  Ne to je malinko jinak, " za odměnu" je myšleno to že abys mohl dostat práci ve státní správě (typu policie, četnictvo, pošta ...) bylo podmínkou pro stát udělat něco nadstandard, tím byla obvykle delší vojenská služba, tedy to že jsi po vykonání služby prezenční, vykonal dále službu jako délesloužící (bývalo to nabídnuto lidem kteří splňovali nějaké přdpoklady ) potom jsi mohl požádat o státní službu a právě zde je ta "odměna" nešlo tedy o hrdinský čin nebo podobně, ale o osvědčení ochoty něco pro stát udělat. Ona ta služba zase nebyla žádný med, mohl jsi skončit někde na podkarpatské rusi jak pošťák, sice s vyhlídkou na penzi, ale také na to že tě sežere medvěd Smile. Takže tu odměnu ber docela opatrně. Legionáři byli samozřejmě jiná kapitola, ti svou službou osvědčili svou ochotu dělat víc než je běžná povinnost. Mimoto pokud do téhle služby nastoupil člověk bez středního vzdělání, měl poměrně omezené možnosti postupu, a pokud by chtěl "výše" pak si musel vzdělání doplnit. Prostě systém byl poměrně rozumně postaven a nebylo to tak že "vezmeme každého" jen když se přihlásí. Kvalita lidí aoddanost povinnosti vypadala pak podle toho (stejně jako dneska).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122881Verze : 0
  Avatar
  Jo to jo, ale já to taky tak myslel, protože neměl zřejmě odlslouženo více než je základní služba, vzdělání střední zřejmě také neměl, takže to je docela záhada jak se tam vůbec dostal Smile .A další věcí, která mi není jasná je, že údajně do penze odcházel jako četník (ne jako policista, příslušník SNB) to by znamenalo, že když mu je na fotce z roku 32 (a pochybuji, že je fotka mladší ) zhruba nějakých 25 let, tak v roce 49 (to pokud se nepletu zaniklo četnictvo ne?) mu bylo 42 let a to přece nemohl jít do penze Exclamation Nejsem sice matematik, ale tohle mi nějak nevychází ConfusedV kolika letech se chodilo od četnictva do penze?Ve 42 asi rozhodně ne...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122882Verze : 0
  Avatar
  1. Četnictvo za Rakouska(-Uherska):


  Citace - DČaČsPdr1945 :


  ... V záležitostech bezpečnostní služby podléhalo četnictvo politickým úřadům - ministerstvu vnitra, v záležitostech personálních - ministerstvu války (podobně jako při výkonu služby v armádě nebo při zákrocích proti přísušníkům armády). Po zřízení ministerstva zemské obrany podléhalo ve věchech kázeňských tomuto ministerstvu.  Četnictvo za 1REP:


  Citace - DČaČsPdr1945 :


  Stejně jako ostatní složky státního aparátu bylo v roce 1918 recipováno i četnictvo. Jeho bezprostředním řízením byl pověřen Úřad generálního velitelství četnictva, ustavený pražským Národním výborem. Četnictvo mělo být původně podřízeno ministerstvu národní obrany, nakonec však bylo zařazeno pod ministerstvo vnitra  Takže za R.-U. nelze mluvit o podřízenosti jen Ministerstvu války.


  Za 1REP byl dvojkolejnosti podřízenosti více než jednomu ministerstvu učiněn konec. Takže ono to s tím přestupem mezi orgány jiných ministerstev nebude tak žhavé. Smile


  Jinak v té knize je toho k organizaci četnictva více. Když bude čas, tak to zkusim naskenovat přes OCR a postnout.
  DČaČsPdr1945 = DĚJINY ČESKÉHO A ČESKOSLOVENSKÉHO PRÁVA DO ROKU 1945, Karel Malý a kol., 1999
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122886Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jo díky moc to nebude vůbec od věci Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122889Verze : 0
  Avatar
  to RoBoT i já se hlásím (pokud to oskenuješ Smile ) přiznám se že na výstavě v Policejním muzeu to bylo vysvětleno jinak (v podstatě RU model - stejný byl i ve francii - takže přiznám se že si nejsem moc jist jak to bylo doopravdy:-) )
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122891Verze : 0
  Avatar
  Já než se podíval do té knihy, tak jsem si taky myslel, že za 1REP to četnictvo stále bylo ve dvojkolejné podřízenosti pod obě ministerstva - bohužel z té citace nevyplývá, kdy k tomu zrušení podřízenosti pod MO došlo. Díky tomu, kdo je autorem té knihy, bych si tomu prozatím dovolil věřit, pokud mě to nevyvrátí nějaká kvalitní publikace zaměřená přímo na četnictvo.


  Zkoušel jsem to naskenovat do textové podoby pomocí OCR, ale nějak mi z toho lezou jen rozsypané pazgřivce. Někdo mi řikal, že má kvalitní program na tyhle věci, jenomže já už nevim, kdo to byl Sad


  Možná to zkusim prostě naskenovat jako obrázky a hodit to na FTP.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122895Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No pokus se to kdyžtak prosimtě nějak vyřešit asi by tu o to stálo víc lidí Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122896Verze : 0
  Avatar
  Tak jsme se nakonec rozhodl to naskenovat a poslat na redakční FTP. Za chvilku to tam bude.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122898Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Jak jsem řekl, tak jsem udělal -- je to na redakčním FTP (ftp/RoBoT/Cetnictvo).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122903Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Ok díky jenom bych ještě potřeboval vědět, jak se na to ftp připojit??S ftp zkušenosti nemám Confused Embarassed
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122905Verze : 0
  Avatar
  to RoBoT díky sice se tam dostanu asi až zítra (dnes jdu s Pitim do hospody) ale už se těším.
  Nevím jak u tebe ale u mne je OCR součástí balíku dodaného se scanerem (je to HP) důležité je zvolené rozlišení (u mne aspoň 300dpi) při malém to nefunguje, další je že pokud jde o nějaký atypický font písma nemusí ho program "vzít" , ale to snad v knížce tolik nehrozí.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122921Verze : 0
  Avatar
  Já mám též OCR pgm součástí balíku u HPčka, ale problém možná bude, že kopíruju ne knihu, ale její kopii - na každý písmenko se mě ptal. Po čase mě to přestalo bavit a tak jsem dal Finish a on neposkládal richtig ani ty litery, jež jse ho Naučil. Mám pocit, že když jse tam jednou dal krásný text na jedné A4, tak to zkousnul, ale zdá se, že sebemenší odlišnost od toho, co ho naučii vývojáři mu dělá problém. Asi by to chtěla výkonnější a odolnější pgm.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122923Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Já s ním celkem nemám problémy, ale je fakt že jsem ho zatím zkoušel jen na originálech, ty zvládá poměrně spolehlivě včetně českých písmen (plete se minimálně) možná je to opravdu nižší kvalitou předlohy. Používám ho občas (hlavně když si něco překládám) a jsem zatím spokojený Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122924Verze : 0
  Avatar
  Jo díky RoBoTe už jsem si to stáhnul.Vypadá to dobře.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#122966Verze : 0
  Avatar
  Myslím, že jedno řešení by tu bylo.Hannibal se patrně mýlí v tvrzení, že jeho předek měl odslouženou pouze prezenční službu. Pokud se podíváme na jeho nárameník , zdá se to být kombinace označení armádní hodnosti rotmistra s 12 služebními lety (používanou armádou v letech 1921 -24) a označení strážmistra četnictva používaného od března 1927 do července 1930 viz přísl.stánky na odkazu
  www.uniforminsignia.net
  Moje spekulace vychází z toho, že ty pecky na nárameníku strážmistra četnictva jsou označením jeho služebních let, patrně včetně služby v armádě.Časově by to souhlasilo a navíc mám ještě jeden malý podpůrný důkaz i když z pozdějších let - viz příloha. Na přiložené fotografii jsou otcovi "spolubojovníci" fotografovaní při posledním absolventském cvičení jednoroční "Školy četníků na zkoušku" v Troji 11.září 1936. Protože otec žádá o službu u četníků po prezenční službě a v jejím rámci absolvováné poddůstojnické škole (1934 -35), zůstává mu při nástupu do "Školy četníků na zkoušku" jeho vojenská hodnost desátníka a teprve po jejím absolvování a zařazení do služby je mu udělena první četnická hodnost strážmistra, (tehdy už značena jednou třícípou hvězdou) Na fotografii jsou zřetelně vidět hodnosti desátníků a četaře - četníků na zkoušku, ale vlevo je vidět absolvent bez poddůstojnické hodnosti. Domnívám se, že v tomto případě má pravdu Bitaxe a mohlo by se jednat o již délesloužícího vojína - četníka na zkoušku. Pokud se nepletu a paměť mi už moc neslouží Sad říkal mi otec, že absolvování "Školy četníků na zkoušku" neznamenalo automatické zařazení přímo do samostatné služby- byla tam patrně ještě nějaká zkušební doba - "praxe pod dozorem", tím si však nejsem jist.
  Jinak ještě dvě malé poznámky- četnictvo končilo již v r.1945, resp. se mění v tomto roce na SNB. Ta druhá poznámka se týká mé zkušenosti s tou bestií OCR. Je tam jedna finta. Čím horší je originál, tím lepší je nastavit v náhledu velmi veliké zesvětlení (30-40%) - prakticky na náhledu už nic nevidím. Při tomto nastavení přečte OCR (má ta bestie asi lepčejší oči než já) pouze ty nejsilnější "mouhy" a to jsou v tomto případě požadované bukvice. Jinak vam bude z každého mušince a šmudlinky tvořit patlapísmenka

  "Z posledního cvičení "Školy četníků na zkoušku" v Troji 11.září 1936." (Mé vlastnictví - autorská práva plně uvolněna při citaci pramene - tzn. našeho serveru)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#134357Verze : 0
  Avatar
  to František Vach to vysvětlení vypadá logicky a pravděpodobně (což ovšem v džungli předpisů nemusí fungovat Smile ) a asi by to celý problém řešilo nejlépe.
  Jinak k OCR z kopií. Ta mrcha má u mně defaultně nastaveno 300dpi a když do ní pokusím nacpat něco s nižším rozlišením (obvykle scany z netu) tak ty mívají o dost míň a milé OCR si s nimi pak neumí poradit, chyba je tedy asi v rozlišení. Musím někdy vyzkoušet to co píše František Vach s tím zesvětlením, pokud by to fungovalo aspoň na část stažených věcí dost by mi to pomohlo Smile (jsem zvyklý když něco překládám si to psát rovnou do textu a po odstatvcích ten původní mazat a nahrazovat)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#134358Verze : 0
  Avatar

  Citace - bitaxe :

  to František Vach to vysvětlení vypadá logicky a pravděpodobně (což ovšem v džungli předpisů nemusí fungovat Smile ) a asi by to celý problém řešilo nejlépe.  Logika je věc ošidná, lépe je zvednout pozadí a hrábnout do patřičné poličky v hlavě a pak v knihovně. Všechno teď vypadá jinak.Cituji ze Zákona 299/1920 o četnictvu:


  §17
  Mužstvo četnické doplňuje se přijímáním uchazečů dobrovolně k četnictvu se hlásících. Uchazeč přijímá se nejprve jako četník na zkoušku. Za četníka na zkoušku může býti přijat jen ten, kdo
  a) jest státním občanem republiky Československé,

  b) jest bezúhonný, svéprávný a duševně způsobilý,

  c) překročil 21. a nedosáhl ještě 35. roku věku,

  d) jest svobodný neb bezdětný vdovec,

  e) má silné, zdravé tělo a přiměřenou výšku,

  f) je znalý v slově i písmě jazyka československého,

  g) prokáže se vzděláním, jakého se nabývá na obecné škole,

  h) má výcvik vojenský, konav službu vojenskou se zbraní nejméně po tu dobu, kterou branný zákon pro normální presenční službu vojenskou stanoví.
  Ministerstvo vnitra může prominouti požadavek pod písmeny c) a d) uvedený vůbec, pak požadavek pod písmenem f) uvedený, tento však jen s podmínkou, že mu žadatel nejdéle do dvou let vyhoví.
  Dočasně na dobu potřeby, zejména v případě mobilisace, může ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem národní obrany doplnit četnictvo osobami vojenskými bez ohledu na to, zda hořejším požadavkům plně vyhovují čili nic. ...konec citace.
  Jak vidno jsme o poznání kousek jinde ale asi blíž řešení.
  To Hannibal - ten tvůj pradědeček mě má v předklonu -jeho paměť bych chtěl mít. Celý zákon (i další) pověsím brzy do fora Dokumenty
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#134609Verze : 0
  Avatar
  Co se týče výše zmíněné knihy, protože se nedostanu na ftp (netuju ze školy, kde nemohu nic instalovat), mohl by mi ji někdo poslat na mail (aubr.r@centrum.cz)?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#134655Verze : 0
  MOD
  Avatar
  máš to v mailu (pokud jsi správně napsal adresu a máš dost velkou schránku Smile )
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#134780Verze : 0
  Avatar
  Ó, děkuji, dorazilo... (Centrum má velikost přílohy až 600 kilo, to jen tak nezaplníš... Smile)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#134923Verze : 0
  MOD
  Avatar
  fajn rád jsem pomohl Smile ale poděkuj spíš tomu kdo to dodal než mně Smile já to jen vzal a poslal .
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#134934Verze : 0
  Avatar
  Potrápil jsem sebe, skener a OCR a tu část (zatím) týkající se první republiky jsem po dohodě s RoBoTem lupl do jeho adresáře na FTP Po převodu a pod názvem 2.díl_Ozbrojené složky státniho aparátu.doc má úctyhodných 24,5 kB Razz Razz Razz Tak si to můžete stáhnout. Kdo nemůže na FTP a nebo mu to nefunguje, napište a já Vám to pošlu v příloze e-mailu. Ale prosím do řady a pamatujte na slušné vychování Very Happy Tu druhou část, která bude mít č. 1 (pro klamání nepřítele) dokončím, až mě přestane bolet sedinka Confused Soubor je ve formátu *.doc, ale úmyslně jsem to uložil do verze pro Word6/1995 - to snad přečte každý. Pokud ne, pošlu to i v *.txt.
  Jinak jste patrně zaregistrovali, že pro oklamání nepřátel našeho serveru jsem přešel do ilegality - kdo ví co znamená ten nick Quatí a první to sem napíše má u mě řekněme 20 w$ -jestli Jeho Maršálská Eminence nebude mít námitky. On se samozřejmě soutěže může zůčastnit taky, ale předem bonzuju, že on už to ví Razz Razz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135623Verze : 0
  Avatar
  quatí jestli mne má chatrná paměť neklame je zvíře co se jmenuje česky nosál, ale jestli je to to co myslíš ...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135628Verze : 0
  Avatar
  Myslím, že bitaxe je bohatší o dvacku Very Happy . Pokud tedy opravdu myslíš coatiho.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135632Verze : 0
  MOD
  Avatar
  jo opravdu myslím coati nebo quati tedy latinsky Nasua nasua (a podobné potvůrky z rodu nosálů )
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135634Verze : 0
  Avatar
  To bylo spíš na Quatího, ne na tebe bitaxe, nebuď tak vztahovačnej Laughing (příště se vyjádřím jasněj Wink )
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135635Verze : 0
  MOD
  Avatar
  já nejsem vztahovačnej, spíš zapomětlivej toho coati jsem zapoměl uvést Smile proto jsem uvedl i latinský název jedné z mnoha potvůrek tohohle druhu ( je jich celkem dost a tahle je myslím z jižní ameriky)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135636Verze : 0
  Avatar
  Myslím, že se jeho Veličenstvo právě nyní královsky baví a proto jej veřejně žádám aby z mého účtu uhradil pohledávku kterou má vůči mně kolega Bitaxe a to převodem 40 w$ na jeho účet. Těch 20 w$ je navíc za trest, protože jsi mně vyvedl ze 40 - ti letého bludu Na základě roztomilých ilustrací v jedné knize E.T. Setona jsem si před více než 40-lety zhotovil z kousku kůže jmenovku na levé rameno. obkreslil jsem si na ní jednu přenádhernou postavičku milého zvířátka s pruhovaným ocasem (to je nahrávka,co?) a pod to napsal QUATÍ, přišil jsem ji na modrý Battle dress -originální ( kolegové z letecké sekce -omluvte můj čin spáchaný z mladické nerozvážnosti, jednak je promlčený a jednak to bylo z válečných přebytků Plamenomet ) začal jezdit jako samotář a na otázku kamarádů jsem hrdě odpovídal že je to medvídek mýval ("Nudíte se? Kupte si...!!") a to jsem si myslel až do dnešního dne. Nu což, aspoň že jsou to obě šelmy medvídkovité. Máš pravdu BITAXI, dle všech pramenů a vyhledávačů se už z toho nevyvleču - je to skutečně Nasura rufa. Na druhou stranu vidím, že si se mnou hrajete a kdo si hraje ten nezlobí Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135644Verze : 0
  Avatar
  ten se štráfatým ohonem je tady Smile je mývalovy trochu podobný, ale já žiju v tom že je to poloopice (ale nejsem žádný biolog) takže s mývalem který je kunovitý asi tak úplně příbuzný možná nebude Smile navíc je těch potvůrek víc a některé docela velké Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135645Verze : 0
  Avatar
  tak jsem si to našel a měls pravdu Smile (leta jsem žil v bludu Sad ) oba patří do medvídkovitých a jsou tedy příbuzní Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135646Verze : 0
  Avatar

  Citace - bitaxe :

  tak jsem si to našel a měls pravdu Smile (leta jsem žil v bludu Sad ) oba patří do medvídkovitých a jsou tedy příbuzní Smile

  A aby jsme zůstali v kruhu zasvědcených - vyznačuje se nebezpečnou zbraní- ostrými drápy.Tak soutěž skončila právě včas.Honem utíkej do Redakce - admin si chce zase hrát!!! Jupííííí Very Happy Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135675Verze : 0
  Avatar

  Citace - Quatí :

  Potrápil jsem sebe, skener a OCR a tu část (zatím) týkající se první republiky jsem po dohodě s RoBoTem lupl do jeho adresáře na FTP Po převodu a pod názvem 2.díl_Ozbrojené složky státniho aparátu.doc má úctyhodných 24,5 kB Razz Razz Razz Tak si to můžete stáhnout. Kdo nemůže na FTP a nebo mu to nefunguje, napište a já Vám to pošlu v příloze e-mailu. Ale prosím do řady a pamatujte na slušné vychování Very Happy Tu druhou část, která bude mít č. 1 (pro klamání nepřítele) dokončím, až mě přestane bolet sedinka Confused Soubor je ve formátu *.doc, ale úmyslně jsem to uložil do verze pro Word6/1995 - to snad přečte každý. Pokud ne, pošlu to i v *.txt.  Tak jsem to dodělal a je tam i ta druhá část. Musím však prohlásit, že mně ta ideologická báze, která z té faktografie vykukuje moc nevoní Mad Mad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#135844Verze : 0
  Avatar
  Je to četník v hodnosti strážmistra a ty malé pecičky označují počet odsloužených let (mají znamenat jedna 6 let, dvě 12 atd., ale pravděpodobně spíš vymezují období, tedy vtomto případě 6-12 let.
  Ta jednička na rukávu udává přísušnost k Zemskému četnickému velitelství a č.1 jsou Čechy s velitelstvím v Praze, 2-Morava,3-Slezsko(po r.1928 Slovensko),4-Slovensko(po r.1928 Podkarpatská Rus),5-Podkarpatská Rus. Fotka by měla být pravděpodobně nejpozději z konce roku 1924.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#143395Verze : 0
  Avatar

  Citace - dodo :

  Nejsem odborník na četnictvo ( ale seriál se mi líbyl ), tak nevím jak se takový četník školil. Nemůže být to něco kulaté jako označení, že dotyčný je třeba posluchačem prvního ročníku nějakého četnického učiliště?

  To určitě ne
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#150020Verze : 0
  Avatar
  1 na rukávu znamená že sloužil v čechách.
  2 morava
  3 slezsko
  4 slovensko
  5 podkarpatská rus
  hodnost - strážmistr nad 4 roky služby
  S pozdravem
  Jiří Šotlík
  Klub policejní historiev - četnická stanice brno
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#160353Verze : 0
  Avatar
  Pokud ještě řešíme otázku toho "něčeho" na nárameníku, dnes jsem našel něco podobného na fotografii v jednom týdeníku...
  Může snad jít o něco spojeného se službou v čs.legiích??? Mně se to jeví jako vyšívané s písmeny ČS, u četníka by to mohlo být něco podobného...
  Vzhledem k rozdílu velikosti se "to" snad/možná vyskytovalo ve verzích pro důstojníky (velký průměr) a rotmistry (malý průměr)???
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#161360Verze : 0
  Avatar
  Tak jsem zase po dloooooouhé době tady na fóru.Sehnal jsem ještě jednu fotku mého prastrýce, ale ta "uniforma" co má na sobě je mi úplně neznámá.Hodim sem tu fotku a třeba snad někdo bude vědět o co jde a nebo to alespoň napoví jak se vlastně dostal k četnictvu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33660#167874Verze : 0