Polície vs. Četníci

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 372 příspěvků vloženo, 1178 editováno a 377 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Polície vs. Četníci

  Avatar
  Možno je to trochu off topic, ale chcel by som vedieť prečo majú napr. vo Francúzsku a Taliansku dve polície - Gendarmerie (v tal. Carabinieri) a Políciu? A v čom sa vlastne líšia?
  Myslel som si, že Gendarmerie bude niečo ako Vojenská polícia, ale v seriáloch riešia civilné prípady, tak neviem.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#122816Verze : 0
  Avatar
  Pokud vím, tak četníci opravdu spadají pod armádu. Nevím jak je to v jiných zemích, ale ve Francii policie hlídá pořádek ve městech a četnictvo na venkově (stejně to bylo u nás za první republiky)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#122818Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To bola bleskovka Smile . Díky Tango.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#122819Verze : 0
  Avatar
  K tomu, co napsal Tango, bych jen dodal, že:


  četníci spadají pod MO, ale i pod MV (a při části svých povinností jsou pod dohledem soudců). Ostatně i třeba ve starém Rakousku(-Uhersku) tomu tak bylo (teď u sebe nemám matroše, ale snad to tak bylo i za 1REP).


  Zjednodušeně: výstrojní, administrativní a personální věci řešilo MO, věci týkající se výkonu služby pak MV. Ostatně tak tomu asi zhruba je i ve Francii.


  BTW: Třeba v Rakousko se snad mělo četnictvo v tomhle roce sloučit s policií, ale přesně to nevim.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#122820Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Díky za odpovede. Chcel by som sa však ešte spýtať prečo vlastne dve? Je to nejaká tradícia? Pozostatok z minulosti?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#122823Verze : 0
  Avatar
  původem je to samozřejmě tradice. policie vznikla na základě městských sborů které řešily věci v působnosti města (tedy něco jako městská policie dnes) ty byly sloučeny a vytvořily policii (tu normální státní) Četnictvo vzniklo naopak na základě armádních složek které se starali o ochranu území (původně před nepřáteli, později i před kriminálníky) později byly původně v pevnostech dislokované jednotky rozděleny v malých počtech na jednotlivé "stanice" aby byla zajištěna operativnost zásahu. Četnictvo užívala většina zemí (počínaje třeba Ruskem a konče španělskem) později se samozřejmě začaly funkce smazávat a některé kompetence se objevily u obou nebo se překrývaly. Obecně četnictvo nepatřilo pod ministerstvo vnitra, spíše pod ministerstvo spravedlnosti, řízením a většinou věcí (třeba administrativně) patřilo pod ministerstvo obrany (opět ve všech zemích) toto ministerstvo mělo v rámci své působnosti zřízeno oddělení pro četnictvo a toto oddělení zajišťovalo koordinaci činností s policií (ne tedy že by nějaký policejní velitel mohl v rámci případy vydat rozkazy četníkům) a samozřejmě se soudy. Situace byla poměrně složitá a spolupráce nebyla úplně ideální takže si četnictvo u nás vybudovalo vlastní zázemí (původně se žádalo o speciální vyšetření u policie) jako laboratoře, daktyloskopii a podobně. Jednotky četnictva byly zrušeny někdy po válce a část jejich příslušníků byla začleněna do VB. V mnoha státech ale existuje dodnes a dělají v podstatě veškerou policejní službu na venkově a v malých městech, na rozdíl od policie četníci jsou vždy osoby se závazkem k armádě a podléhají tedy vojenským zákonům a obvykle bydlí v "kasárnách " (byť malých) a platí pro ně obvykle jen mírně upravené vojenské řády, proto jsou i jejich hodnosti většinou jen upravenými hodnostmi armády.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#122830Verze : 0
  Avatar
  Díky, Bitaxe za vyčerpávajúcu odpoveď.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#122832Verze : 0
  Avatar
  Je to sice trochu staré téma, ale já na to náhodou narazil až dnes - to jako že četníci ve státech kde dosud existují stále bydlí v kasárnách, tak jako u nás za první republiky?


  Jinak nebyli četníci u nás za první republiky ještě trochu "víc" v ohledu řešení kriminálních případů - četnické pátrací stanice přece sídlily ve městech, a řešily "detektivní" úkoly, nebo ne? Nějak se mi to už plete, ale tohle si snad pamatuju z muzea Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#159448Verze : 0
  Avatar
  Takže popořadě Smile vznik četnictva sahá až někam do napoleonských válek, od té doby se budovaly podobné regionální útvary v mnoha zemích evropy, v některých zůstaly dodnes, jinde byly postupně rušeny. Tam kde jsou, opravdu bydlí v kasárnách. Platí to především pro Francii a Itálii (stav ve španělsku nevím, ale bude to zřejmě obdobné)
  Pod pojmem kasárna si ale nesmíme představit to co ti starší znají z vojny, obvykle je to běžný dům kde jsou zavedena kasárenská pravidla, jen větší obce mají kasárna v našem slova smyslu kde sídlí větší jednotka (obvykle velitelství pro danou oblast. Typický příklad kasáren je třeba ve slavných filmech o četnících, i tam všichni místní četníci bydlí společně v jednom objektu, dodržují pravidla a mají krom služby i výcvik. Prostě prodloužená vojna Smile obdobně na to narazíte i v dalších filmech kde se četnictvo vyskytuje (italských, franouzských ale i našich) stačí si vzpomenout i na Švejka a strážmistra Flanderku z Putimi - i tam Bambas a ostatní mají kavalce přímo na stanici, kupodivu to vystihuje skutečnost. Myslím že dnes mohou ženatí bydlet mimo objekt, ale nejsem si zcela jist, důvodem pro toto uspořádání bylo to že v dřívější době nebylo možné jinak rychle postavit celou dislokovanou skupinu v případě potřeby, proto žili a bydleli všichni spolu a jeden o druhém věděl kde se nachází. Nakonec i v četnických humoreskách jsou obdobná kasárna (spíše větší). Součástí kasáren je vždy služebna, tedy místo kam mohou lidé přicházet a hlásit problémy, četnictvo obvykle dělá i kontrarozvědku na nejnižší úrovni (tedy hlásí a sleduje podezřelé osoby a podobně). Pod pojmem kasárna si opravdu nepředstavujme rozlehlou budovu, může to být i jen několik místností, jde o režim ne o barák.
  Pokud jde o druhou otázku, četníci za první republiky řešili obecně jen případy "mimo město" tedy mimo kompetenci státní policie, problém samozřejmě nastal když šlo o nějakého "sofistikovanějšího" pachatele, zde byla potřeba spolupráce obou sborů a ta mnohdy na nižší úrovni neklapala, proto bylo zřízeno při četnikých zemských velitelstvích několik četnických pátracích stanic, které měly za úkol podporovat četníky "v poli" tedy ty běžné sloužící na vsích, těchto pátracích stanic bylo jen několik (o té brněnské je známý seriál) tyto stanice řešily složitější věci jako zajištění stop, fotografování ale i spolupráci v archivu, na to prostě ten běžný četník nestačil. Přiznám se že nevím koli "pátraček" bylo ale číslo bude zřejmě v jednotkách. Mimochodem i v seriálu vždy pátrají mimo město, nebo jen v "Brno venkov" (pokud vůbec místo kde stojí kasárna je Brno a ne nějaké městečko mimo. Takže běžné detektivní úkoly (kdo ukrad bábě Plajznerů králíky) řešili místní četníci, složitější případy (vraždy, vloupání a případné zločiny proti státu) pak obvykle pátrací stanice. Spolupráce s policií se ostatně později zlepšovala a jednotlivé útvary si zřejmě vypomáhali tam kde se jejich působnost překrývala. Ono i to rozdělení není tak zcela striktní, četníci sice výstrojí a řády (i služebním závazkem) patřili "pod armádu" ale metodicky byli (aspoň v dobách míru) řízeni buď z ministerstva spravedlnosti nebo vnitra. Je to docela složité ale asi nepodstatné pro dané dotazy.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#159453Verze : 0
  Avatar
  Taky je potřeba si uvědomit, že město oficiálně (katastrálně nebo jak to říci) někončila tam, kde končila souvislá zástavba (teda asi ne vždy, ale často). Město se šířilo rychleji, než úředníci připojovali příměstské vsi do rámce města (navíc o to mnohé asi ani nestály - ostatně to ani dnes). Takže ono pravidelní zástavba městského typu ještě neznamená, že tam musela běžnou "policejní" činnost vykonávat policie, mohlo to oficiálně připadat pod pravomoc četnictva.


  K tomu rozdělení jsem zde tak před rokem uploadnul část textu z Dějin státní správy. Bylo to myslím v tom druhém foru, jak tam někdo chtěl identifikovat předka nebo o co šlo. Mělo by to být na FTPčku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#159467Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Myslím že by stálo za to se někdy četnictvem zabývat hlouběji a přesněji než je moje (jen velmi obecné) psaní. Četnictvo je dodnes mnohde s úspěchem užíváno a je to samostatný druh patřící pod armádu. Já se k tomu bohužel v nejbližší době zřejmě nedostanu, ale třeba se někdo tady na fóru najde kdo by o věci věděl víc a rozšířil a upřesnil údaje které tu dnes jsou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#159489Verze : 0
  Avatar
  Myslím že RoBoT má k těm represivním složkám tradičně blízko Laughing Laughing Laughing Jinak díky za vysvětlení. Nevím jak to bylo ve skutečnosti s brněnskou pátračkou, ale ta kasárna ve kterých se seriál točí stojí v Králově Poli (co by kamenem dohodil od mého momentálního skorobydliště, bohužel dovnitř se nedá dostat, až do června se tam točí třetí série), je to část skutečných bývalých kasáren, ovšem armádních. Většina už je stržená, ten kus stojí jenom kvůli seriálu a po natáčení půjde dolů taky (což je mimochodem skutečný důvod toho, proč už zaručeně nebude čtvrtá a další série Četníků Smile ). Na místě pak vybuduje ČT svá nová studia (částečně už tam jsou). No ale to jsem hoodně odbočil Embarassed
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#159618Verze : 0
  Avatar
  JJ, a teď zrovna když neběžej četníci, běží alespoň Dobrodružství kriminalistiky. 1000x lepší než nějaká reality šou. Sice jsem to všechno už minimálně jednou viděl, ale stejně je to fajn Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#159623Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Možná by stálo za to krom četnictva přidat i policii Smile stejně už tu částečně je protože gestapo a podobné složky rajchu se samozřejmě objevily, takže proč neřešit i jiné státy než germány nebo rusy s jejich obdobami.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#159626Verze : 0
  Avatar
  príkladom je napr. železničná polícia, ktorá rieši len problemy suvisiace s priestupkami a trestnými činmi na železnici, alé aké su konkrétne kompetencie a najme podriadenosť štátnej polícii v konkrétnych veciach, mi bohužial známe nie je.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/33681#208050Verze : 0