Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 229 příspěvků vloženo, 1040 editováno a 254 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Dostál, Václav

  Avatar
  Nadporučík Václav Dostál  Citace - A report 2/2004 :
  Nadporučík Václav DOSTÁL


  důstojník roty „Nazdar“ ve Francii
  vyznamenal se v bojích u Arrasu


  *5.7.1888 †9.5.1915


  Václav Dostál, rodák z Poděbrad, studoval před 1. světovou válkou v Paříži. Zde se jako jeden z prvních českých dobrovolníků přihlásil v srpnu roku 1914 do francouzské armády. Společně s krajany byl zařazen do cizinecké legie. Zhruba 250 československých dobrovolníků vytvořilo první rotu C praporu Cizineckého pluku. Podle sokolského pozdravu, kterým se vojáci navzájem zdravili, získala jednotka záhy název rota „Nazdar“. Naši vojáci byli oblečení do standardních stejnokrojů cizinecké legie, jediné odlišení představoval červený praporek s vyšitým stříbrným lvem nasazený na bodák pušky. 12. října 1914 ukončila jednotka výcvik a její příslušníci složili v Bayonne slavnostní přísahu. Václav Dostál se stal prvním českým důstojníkem jednotky, velel kulometnému oddílu.


  Když rota „Nazdar“ dorazila o pár dní později do Champagne, byla fronta již stabilizovaná. Vojáci prožívali v blízkosti Remeše na relativně klidném úseku fronty do konce dubna roku 1915 běžný zákopový život. Přesto ale rota v té době zaznamenala první ztráty.


  26. dubna 1915 dostala marocká divize, jejíž součástí byla i naše jednotka, rozkaz přesunout se do oblasti Artois v severní Francii. Pod vedením generála Foche se zde připravovala rozsáhlá ofenziva. Divize byla vybrána jako úderný hrot.


  Dne 9. května v deset hodin dopoledne skončila týden trvající dělostřelecká příprava a pluky se zvedly do útoku. Rota „Nazdar“ útočila na čele cizineckého pluku, který postupoval v prvním sledu. V nejprudší palbě šli vojáci vzpřímeně, bez přískoků. Nekryli se palbou, nevyhledávali terénní úkryty. V té době ještě nebyly v cizinecké legii zavedeny khaki uniformy a tak se výrazně barevné stejnokroje našich vojáků stávaly poměrně snadnými terči nepřátelských střelců. Vojáci neměli k dispozici dokonce ani přilby. Přesto pod vedením nadporučíka Dostála postupovali kupředu směrem na výšinu Falaise de Vilmy. I přes obrovské nasazení a hrdinství vojáků se francouzské jednotky dostaly jen 4 kilometry do hloubky nepřátelské obrany. Kóta 140 nebyla dobyta. Bitva u Arrasu se stala doslova masakrem. Jen Cizinecký pluk měl 1889 padlých a raněných. Prapor C ztratil všechny své důstojníky. Rota „Nazdar“ přestala jako celek existovat. Čtyřicet dva mužů padlo, zhruba sto jich bylo zraněno, většinou vážně, takže se k pluku již nevrátili. V čele svých vojáků padl i Václav Dostál. Po smrti se mu dostalo té cti, že jeho jméno je navěky zapsáno na čestném seznamu cizinecké legie.


  Připravil: -ma-
  Foto: archiv

  Převzato se souhlasem redakce časopisu A report
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34038#124041Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Fotografia Václava Dostála


  zdroj: www.tatranci.sk
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34038#281156Verze : 0