Revizní šachta

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 647 příspěvků vloženo, 2909 editováno a 2331 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Revizní šachta

  Avatar
  Mám tady jednu fotku ze svých letošních toulek po úseku čs. opevnění MO, konkrétně je to objekt MO-S-14 (na 90%). K čemu sloužila ta roura? Bohužel fotka se zrovna jako na potvoru moc nepovedla. Je to na straně k nepříteli a podle mě musela být kompletně v záhozu. Měly ji i ostatní objekty? (u těch, kde je zához odstraněn, jsem ji nikde jinde neviděl).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#126782Verze : 0
  Avatar
  Revizní šachta kanalizace - přepad z OMSky vedl do trativodu a toto je revizní šachta tohoto odpadu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#126784Verze : 0
  Avatar
  A jak je to cesky ? Very Happy Very Happy Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#126785Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Laughing Laughing Laughing No česky -


  ta revizní šachta to je asi jasné žejo Laughing Laughing


  asi jde o OMS - to je štěrbinová čistička odpadních vod. V usazovací části se usazoval kal z odp. vody. Ten dále propadal do vyhnívací části, kde za vzniku metanu vyhníval a odčerpával se kalovým, čerpadlem. Voda bez toho kalu o odtíkala přepadem do trativodu, na a ta revizní šachta je od tohoto trativodu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#126795Verze : 0
  Avatar
  Hm a trativod je co? Smile A je to standartní, nebo se to tak dělalo jenom někdy? Že totiž jinde se ty šachty nezachovaly.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#126817Verze : 0
  Avatar
  Nó - trativod není žádná pevnostní specialita - a je to to co to je doslovně - trubka která končí ve štěrku (zjednodušeně) a vytékající odpadní voda se prostě ztratí do krajiny Laughing Laughing Laughing
  Bylo to samosebou na každém srubu. A ta revizní šachta je taky nutností - každá kanalizace, kterou nelze prolíst, musí mít po nějakých úsecích revizní šachty - aby se dala vyčistit - to je to, čemu lidi normálně říkají kanály - ty železný poklopy se dvěma dírkama Laughing Laughing Laughing
  Ty revizní šachty jsou akorát vidět (na našem opevnění) když např jsou v záhozu a ten zához je odstraněn - to je tento případ, ale nemusí být v záhozu. Musí však být blízko srubu Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#126828Verze : 0
  Avatar
  Revizní šachta nemusela být na každém srubu.
  Existovaly objekty, které neměly, kvůli vysoké hladině spodní vody, záchod typu OMS.
  Rovněž tak nebyl každý odtok veden do trativodu, jestliže byl objekt např. v prudkém kopci, byly odpadní vody - přes revizní šachtu - vedeny přímo na povrch tzv.žabí klapkou.
  Např u nás na K-31 nebo na K35.


  to jen tak pro doplnění.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#127224Verze : 0
  Avatar
  Jasně - dík za upřesnění ... když jsem psal "na každém srubu" tak jsem myslel na záchody Laughing takže to co jsem napsal je nepřesná formulace Embarassed


  Tam kde nebyla OMSka byla jednoduchá komora, kde se usazoval kal a ten se pravidelně vybíral.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#127254Verze : 0
  Avatar
  Ještě mě napadlo - abych předešel případným dotazům, tak co je to žabí klapka:


  Je to trubní armatura, samočinný deskový uzávěr výtoku z potrubí, který má zabraňovat vnikání nežádoucích předmětů a živočichů, nebo zpětnému vtoku do potrubí.


  Dá se to vidět, třeba, když do řeky ústí kanalizace. To je ten kulatej, placatej dekl na konci trubky. Wink
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#127271Verze : 0
  Avatar
  Jirko, neptej se mě proč, ale T-S 20 revizku NEMÁ... Very Happy ani mít neměla... Confused neni mi znamej důvod, ale prostě tam neměla bejt... Cool
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#147512Verze : 0
  Avatar
  Jasňé Laughing fšak jsem to už napsal:


  Citace :

  ... když jsem psal "na každém srubu" tak jsem myslel na záchody  Já tím myslel, že v každým srubu museli někam chodit na záchod a musel někal odtýkat odpad Wink


  K tomu T-S 20 ... ale nějak ten odpad musí být čistitelnej - ne?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#147568Verze : 0
  Avatar
  Nevim, jak je to možný, ale pravděpodobně u T-20 je dobre podloží a prostě ji tam nevyprojektovali... nevim, jak je to možné, nějaké objekty mají dvě revizky - T-20 nema žadnou Very Happy na žadnych planech neni zakreslena, myslím, že ani na stavebnich planech neni... Confused prostě tam je asi rovnou žabí klapka, bez revizky... Cool já tam byl jednou a nějak jsem to zkoumal a nic sem nenašel, ale až budu mít na T-61 nějakou motorku, tak se tam určitě na to odvodnění zajedu podívat Very Happy Ale v každým případě odvodnění tam klukům funguje dobře, zachody taky - dokonce je použivaj...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#147750Verze : 0
  Avatar
  Počkej - jak to souvisí s podložím.


  Já nejsu odborník na kanály Laughing , ale revizní šachta se dělá jednak proto, aby nebyly moc dlouhý úseky potrubí bez přerušení a zadruhý se v místě revizní šachty můžou sbíhat různý poturbí - např odpad z OMS a drenáž/venkovní odvodnění(či jak je to správně) objektu ... ne?


  Jakej vliv má na to podloží?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#147790Verze : 0
  Avatar
  Že mají nějaké objekty víc revizních šachet - z toho bych si hlůavu nedělal Laughing prostě to tak projektantovi vyšlo, když to čmáral. Spíš by mě zajímalo to, když objekty nemají žádnou - to jako, že by ta trubka byla dostatečně krátká ? A jak je to pak s odvodem vody z povrchu objektu.


  Jak si matně vzpomínám, tak taková revizní šachta má ještě tu funkci, že je tam dno níž nez ústící trubky a v tom sníženým prostoru se usazuje svinčík (to jako kal ap.)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#147793Verze : 0
  Avatar
  Jirko já opravdu nevim, proč to tak bylo... U některých arabů se prej taky nedělala, ale arab a T-20 je trochu rozdíl... já prostě nevim, proč tam nebyla... kdybych to věděl, tak to napišu, ale prostě na planech neni... je taky možné, že ji prostě nestihli udělat, jako třeba u nas, na T-61, na T-26 taky neni, na 28 taky ne... ale kluci, co se o objekt staraj tvrdili, že tam nebyla a ja taky nikde nic nenašel... Jak v planech, tak u objektu, ale až tam znovu pojedu, budu určitě patrat... Cool specialně si kuli tomu domluvim i schuzku s klukama... Very Happy je možné, že mam špatné informace - nejsem neomylný... Confused
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#147850Verze : 0
  Avatar
  Laughing Laughing Laughing
  Já to z tebe nepáčím ... já jen tak nahlas přemýšlím. Klidně bez té informace můžu existovat
  Laughing Laughing Laughing
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#147873Verze : 0
  Avatar
  Pokud je tam více rš tak tzn. že potrubí pokračovalo na trativod kde byl oveden odpad do vhodnějšího podloží. Pokud tam rš není, znamená to že mohli projektanti umístit odpadní potrubí ve větším sklonu než stanovovala tehdejší norma.
  Jestli jde o dno rš tak nehraje roli v jaké bylo poloze. Mohlo být níž nebo stejně jako ústí potrubí. Šlo jen o technologii provádění. Pomocí rš se potrubí může čistit stejně při zmíněných polohách. Co se týče zpětné uzávěry tak si nejsem zrovna jist zda se vůbec dělávala, ale v každém případě to nemá nic společného s rš.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#194480Verze : 0
  Avatar
  co máte konkrétně na mysli onou zpětnou uzávěrou ?


  vtok kanalizace a odtoku z DP byl vždy výše než odtok z revizní šachty, zde tedy žádná zpětná uzávěra nebyla potřeba


  a zpětný uzávěr v podobě již zmíněné žabí klapky se realizoval tam, kde potrubí ZA revizní šachtou ústilo volně do terénu.


  jinak pro kolegu s problematikou chybějící RŠ, my ji kdysi na R-65 také nenašli, ani na výkresech, ačkoli ty stavební jsem neměl k dispozici.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#194828Verze : 0
  Avatar

  Citace :

  Pokud tam rš není, znamená to že mohli projektanti umístit odpadní potrubí ve větším sklonu než stanovovala tehdejší norma.

  Prosil bych podrobněji vysvětlit, jakou má existence revizní šachty souvislost se sklonem kanalizace?


  Citace :

  Jestli jde o dno rš tak nehraje roli v jaké bylo poloze. Mohlo být níž nebo stejně jako ústí potrubí. Šlo jen o technologii provádění. Pomocí rš se potrubí může čistit stejně při zmíněných polohách.  no - bavil jsem se o tom se ženou - ona je projektantka/stavařka...já čmárám jen elektriku Smile - dno revizní šachty se normálně dělá min. o 30 cm níž než zaústění trubek - vzniká kalište. Zde se usazuje kal jednak z trubek a zadruhé, když tam někdo leze, tak tam může naházet svinčík - a ten skončí v kališti a ne v trubkách.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#194846Verze : 0
  Avatar

  Citace :

  jinak pro kolegu s problematikou chybějící RŠ, my ji kdysi na R-65 také nenašli, ani na výkresech, ačkoli ty stavební jsem neměl k dispozici.  já tomu věřím Wink -


  jak tam byla zakreslená drenáž a odpad - prostě bez revizní šachty?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#194849Verze : 0
  Avatar
  Mám za to, že v tehdejších normách to prostě tak bylo-že se rš nedávala v místech kde byl sklon kanalizace nadprůměrně dostatečný...podložit to však nemůžu, je to jen odhad. No ale dnes tomu tak není, dnes se to tam prostě musí strčit.


  Citace :

  no - bavil jsem se o tom se ženou - ona je projektantka/stavařka...já čmárám jen elektriku Smile - dno revizní šachty se normálně dělá min. o 30 cm níž než zaústění trubek - vzniká kalište. Zde se usazuje kal jednak z trubek a zadruhé, když tam někdo leze, tak tam může naházet svinčík - a ten skončí v kališti a ne v trubkách
  pokud vím tak i dnes se to dělá běžně tak, že se dno rš zalije až po okraj ústící trubky a navazuje dále na okraj trubky následující v protější stěně rš...i když nechci snižovat normu kterou určitě používá i tvá žena, ale všichni víme jak to s normama je.


  EDIT: jirka vrba
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#195493Verze : 0
  Avatar
  Já to tak polopatisticky píšu, aby to bylo jasný i lidem co se o bunkry moc nezajímají. Wink


  je to možný - ale pak je jasný, že v případě, když se něco stalo s kanalizací, tak ji museli odkrýt...a třeba nějaký problém v drenáži se asi blbě zjišťoval - ono se toho v té šachtě taky nedá moc zjistit (kdo si do nějaké vlezl tak ví jak je tam málo místa) ale třeba se dá vyzkoušet průchodnost trubek, možná když prší, tak se dá podívat jestli z drenáže teče voda...a tak.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#195494Verze : 0
  Avatar
  Jo tak to máš asi pravdu, asi to tak bude. Ale jinak si stejně myslím že celkově kanalizaci moc neřešili, protože měli ji používat jenom v bojové pohotovosti (nebo tak...).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#195507Verze : 0
  Avatar
  no ono právě na opak.
  sice se měla používat jen při bojovém užití objektu, ale o to pečlivěji byla navrhovaná a realisována !
  stejně jako zásobování vodou, kanalizace zajišťuje nejen že si je kam odskočit, ale že objekt nebude plný vody.
  ačkoli třeba v ŘOPíkách se v průsacích a zkondenzované vodě chladily hlavně zbraní.


  jinak pro nebunkrology přikládám fotografii žabí klapky
  doplňuji, že před vyústěním trubky byla původně mříž.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#195574Verze : 0
  Avatar
  Souhlasím - opravdu jde i o drenáž (ale záchody musí taky fungovat Wink )...co udělá odvodnění v nepořádku je vidět na mnoha objektech v současnosti - voda v diamanťáku, popř. ve spodním patře.
  A je potřeba si uvědomit, že ty objekty byly stavěny nadlouho - dokončení linie v 50. letech - a to musely být objekty v pořádku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#195714Verze : 0
  Avatar
  Mám za to, že to co vidíme dnes nemá až tak mnoho společného s odvodněním které tam bylo původně. Hlavně je to spíš na jaře, kdy stoupne spodní voda. Do diamantáku se dostane vždycky a do objektu většinou prostupy pro telegrafické spojení nebo mnohdy současně s nefungující štěrbinovou nádrží. Ale i kdyby fungovala, moc by to nepomohlo vzhledem k množství vody.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/34914#196104Verze : 0