Sacher, Vilém

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč Chci přispět
Sraz říjen 2017 Nelahozeves | US Air Force - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb | US Army - pracovní log - přehled věcí k udělání (pomoc vítána)

Sacher, Vilém

generálporučík / Lieutenant-General

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Sacher Sacher
    Jméno:
    Given Name:
    Vilém Vilem
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vilém Sacher
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálporučík Lieutenant General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    17.02.1907 Prostějov /
    17.02.1907 Prostejov /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    14.08.1987 Praha /
    14.08.1987 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    veliteľ delostrelectva 3. československej samostatnej brigády (1944-1945)
    náčelník štábu delostrelectva Vojenskej oblasti 2 (1945)
    dočasný veliteľ Delostreleckej divízie (1949-1951)
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    držitel Řádu Bílého lva, perzekuován komunisty, signatář Charty 77 Holder of the Order of White Lion, persecuted by the Communists, a signatory of Charter 77
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.ibabylon.cz/content/view/193/49/,
    czechfolks.com
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/35688#383674Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Sacher Sacher
    Jméno:
    Given Name:
    Vilém Vilem
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Vilém Sacher
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1918-DD.MM.1925 reálne gymnázium, Prostějov
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    05.10.1925-07.08.1927 Vojenská akademie, Hranice
    01.10.1927-DD.MM.1928 Aplikačná škola delostrelectva, Olomouc
    DD.MM.1930-DD.MM.1931 ekvitačný kurz pre dôstojníkov delostrelectva, Štyri dvory
    01.02.1935-14.07.1937 Vysoká škola válečná, Praha
    DD.04.1942-DD.04.1942 parašutistický kurz, Wilmslow
    04.12.1945-DD.05.1947 Vojenská akadémia K. J. Vorošilova, Moskva
    05.10.1925-07.08.1927 Vojenská akademie, Hranice
    01.10.1927-DD.MM.1928 Aplikačná škola delostrelectva, Olomouc
    DD.MM.1930-DD.MM.1931 ekvitačný kurz pre dôstojníkov delostrelectva, Štyri dvory
    01.02.1935-14.07.1937 Vysoká škola válečná, Praha
    DD.04.1942-DD.04.1942 parašutistický kurz, Wilmslow
    04.12.1945-DD.05.1947 Vojenská akadémia K. J. Vorošilova, Moskva
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    07.08.1927 poručík
    01.10.1932 nadporučík
    01.10.1937 kapitán
    31.07.1938 kapitán gšt.
    07.03.1941 štábny kapitán
    10.12.1944 major
    17.04.1945 podplukovník
    19.02.1947 plukovník gšt.
    01.12.1949 brigádny generál
    03.10.1950 divízny generál
    DD.05.1951 prepustený z činnej služby
    DD.MM.1977 degradovaný
    15.01.1990 generálporučík in memoriam - rehabilitovaný
    07.08.1927 poručík
    01.10.1932 nadporučík
    01.10.1937 kapitán
    31.07.1938 kapitán gšt.
    07.03.1941 štábny kapitán
    10.12.1944 major
    17.04.1945 podplukovník
    19.02.1947 plukovník gšt.
    01.12.1949 brigádny generál
    03.10.1950 divízny generál
    DD.05.1951 prepustený z činnej služby
    DD.MM.1977 degradovaný
    15.01.1990 rehabilitovaný ako generálporučík in memoriam
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    DD.01.1944-17.04.1944 Náčelník štábu : 2. československá samostatná brigáda
    17.04.1944-DD.06.1944 Náčelník štábu : 2. československá samostatná paradesantní brigáda
    30.06.1945-03.12.1945 Náčelník štábu : Velitelství dělostřelectva 2. oblasti
    DD.05.1947-DD.04.1949 Velitel : 3. oddělení (školské) hlavního štábu
    30.04.1949-01.12.1949 Velitel : Dělostřelecká divise
    01.12.1949-01.11.1950 Velitel : Dělostřelecká divise
    03.10.1950-01.11.1950 Velitel : Dělostřelecká divise
    01.11.1950-DD.08.1951 Velitel : Dělostřelecká divize


    07.08.1927-DD.09.1927 Delostrelecký pluk 109
    15.07.1928-DD.04.1931 Delostrelecký pluk 102
    30.04.1931-31.01.1935 Delostrelecký pluk 105
    15.07.1937-31.07.1938 veliteľstvo 3. jazdeckej brigády
    31.07.1938-15.02.1939 prednosta 4. oddelenia 3. rýchlej divízie
    27.09.1940-01.07.1941 prednosta oddelenia, štáb 1. československej zmiešanej brigády
    02.07.1941-DD.MM.1943 dôstojník na Ministerstve národnej obrany v Londýne
    DD.05.1943-DD.05.1943 britská výsadková divízia
    09.01.1944-DD.06.1944 náčelník štábu 2. československej samostatnej paradesentnej brigády
    16.08.1944-DD.MM.1945 veliteľ delostrelectva 3. československej samostatnej brigády
    30.06.1945-03.12.1945 náčelník štábu delostrelectva Vojenskej oblasti 2
    DD.MM.1947-DD.04.1949 prednosta 3. oddelenia MNO
    30.04.1949-DD.MM.1951 dočasný veliteľ Delostreleckej divízie
    DD.01.1944-17.04.1944 Chief of Staff : 2nd Czechoslovak Separate Brigade
    17.04.1944-DD.06.1944 Chief of Staff : 2nd Czechoslovak Separate Parachute Brigade
    30.06.1945-03.12.1945 Chief of Staff : 2nd Area Artillery Command
    DD.05.1947-DD.04.1949 Commander : 3rd Department (School) of Headquarters of the Armed Forces
    30.04.1949-01.12.1949 Commander : Artillery Division
    01.12.1949-01.11.1950 Commander : Artillery Division
    03.10.1950-01.11.1950 Commander : Artillery Division
    01.11.1950-DD.08.1951 Commander : Artillery Division


    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.RRRR
    Řád grunwaldského kříže III. třídy
    The Order of the Grunwald Cross 3rd Class
    Order Krzyża Grunwaldu III klasy
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" II. stupeň
    Medal for Merit 2nd Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" II. stupeň
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    se štítky F, VB a SSSR / with clasps F, VB and SSSR


    DD.MM.RRRR
    Odznak Československého partyzána
    Decoration of Czechoslovak Partisan
    Odznak Československého partyzána
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád Slovenského národního povstání I. třída
    Order of Slovak National Uprising 1st class
    Rad Slovenského národného povstania I. trieda
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý vojenský řád Bílého lva "Za vítězství", hvězda II. stupně
    Military Order of the White Lion For Victory, 2nd Degree
    Československý vojenský řád Bílého lva "Za vítězství", hvězda II. stupně
    -


    DD.MM.RRRR
    Pamětní medaile k 20. výročí osvobození Československa
    The Commemorative Medal of the 20th Anniversary of the Liberation of Czechoslovakia
    Pamětní medaile k 20. výročí osvobození Československa
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád rudé hvězdy
    The Order of the Red Star
    Řád rudé hvězdy
    -


    DD.MM.RRRR
    Hvězda 1939-1945
    1939–45 Star
    1939–45 Star
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile Za osvobození Prahy
    Medal for Liberation of Prague
    Медаль За Освобождение Праги
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
    Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
    Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
    -


    DD.MM.RRRR
    Řád vlastenecké války 1. stupně /1943-1985/
    Order of the Patriotic War, 1st Class /1943-1985/
    Орден Отечественной войны 1-й степени
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Ján Lánik a kol. - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 – 1945. Praha 2005. ISBN 80-7278-233-9
    Alex Maskalík - Elita armády. Banská Bystrica 2012. ISBN 978-80-970941-0-2
    Vilém Sacher: Krvavé velikonoce. Praha 1990. ISBN 80-7106-004-6
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/35688#490622Verze : 1
    MOD
    Avatar
    Generálporučík Vilém Sacher - velitel dělostřelectva 3. čs. samostatné brigády v SSSR, spisovatel


    (1907 - 1987)



    Narodil se 17. února 1907 v Prostějově jako syn krejčího. Po maturitě v roce 1925 nastoupil na Vojenskou akademii
    v Hranicích, kterou ukončil v roce 1927 jako poručík dělostřelectva. Po následném studiu na dělostřelecké škole v Olomouci sloužil až do roku 1932 v různých funkcích u dělostřeleckého pluku v Rokycanech. Současně studoval jazyky a absolvoval státní zkoušku z maďarštiny a francouzštiny. Od roku 1935, již jako nadporučík, studoval na Vysoké vojenské škole v Praze, kterou úspěšně zakončil o dva roky později. Poté byl v hodnosti kapitána přidělen na velitelství 3. jezdecké brigády v Bratislavě v rámci předepsané jednoroční praxe. Po jejím ukončení v létě 1938 byl převeden do skupiny důstojníků generálního štábu jako přednosta 4. oddělení 3. rychlé divize na Slovensku. V této funkci setrval až do vyhlášení samostatného Slovenska v únoru 1939, kdy se vrátil do Čech. Po likvidaci čs. branné moci odešel z armády a stal se úředníkem Elektrických podniků hlavního města Prahy.


    Od počátku okupace se zapojil do odbojové činnosti v rámci Obrany národa, kde spolupracoval s pplk. J. Balabánem. Když na jeho stopu přišlo gestapo, přešel v únoru 1940 hranice protektorátu a přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii a Řecko se dostal do Sýrie. Odtud pak odcestoval do Francie, kde se přihlásil k k československému vojsku. Byl zařazen ke štábu dělostřelectva 1. čs. divize, se kterou byl po francouzské kapitulaci v červenci 1940 evakuován do Velké Británie. Tam byl v září téhož roku přidělen do štábu nově vzniklé 1. čs. smíšené brigády jako přednosta jejího 2. oddělení (zpravodajství). V březnu 1941 se v hodnosti štábního kapitána ujal řízení 1. oddělení brigády a v dubnu 1942 absolvoval zvláštní parakurz ve Wilmslow. Po stáži u britské výsadkové divizi v květnu 1943 rozhodlo MNO o jeho odeslání do SSSR.


    Pro své zkušenosti byl major V. Sacher Velitelstvím čs. vojenských jednotek v SSSR přidělen k formující se 2. čs. samostatné paradesantní brigádě do Jefremova, kde se 9. ledna 1944 ujal funkce náčelníka štábu. Jeho bojovému nasazení zabránila autonehoda v červnu 1944, při které byl těžce zraněn. Přesto měl zásadní podíl na vybudování a výcviku brigády, za což obdržel Československou vojenskou medaili Za zásluhy I. stupně a Československý válečný kříž 1939. Od srpna 1944 konal službu u 3. čs. samostatné brigády jako velitel dělostřelectva. V této funkci se zúčastnil bojů Karpatsko-dukelské operace, osvobozování Polska, Slovenska a Moravy. Stal se nositelem dalších vyznamenání, včetně dalších dvou Československých válečných křížů 1939, sovětského Řádu Vlastenecké války I. stupně a polského Grunwaldského kříže III. stupně. Po válce k nim ještě přibyl Československý vojenský řád bílého lva Za vítězství II. stupně a Řád Slovenského národního povstání I. stupně. Kromě toho byl v dubnu 1945 povýšen do hodnosti podplukovníka.


    Po osvobození zůstal v armádě a již 30. června 1945 se ujal funkce náčelníka štábu dělostřelectva 2. vojenské oblasti v Táboře. V prosinci téhož roku byl vyslán na Vyšší akademii generálního štábu K. J. Vorošilova do Moskvy, kterou ukončil jako plukovník v květnu 1947. Poté byl přidělen na MNO jako přednosta 3. oddělení, kde zorganizoval armádní vystoupení na XI. všesokolském sletu v červnu 1948 se skupinovým seskokem parašutistů. Armádní sportovní činnosti se věnoval i v následujících letech, kdy stál u zrodu ATK, pozdějšího armádního sportovního klubu DUKLA. V dubnu 1949 se stal velitelem 5. dělostřelecké divize v Kolíně jako brigádní a v následujícím roce i divizní generál. Na jaře 1951 byl jako politicky nespolehlivý propuštěn z armády a následně vystěhován z Prahy do Skalice u České Lípy. Tam nastoupil k lisu v místní Tatrovce jako dělník, později pracoval v zemědělství i lesnictví. Od roku 1955 dělal číšníka v Jablonci, Doksech, Lázních Libverda, Mariánských Lázních a ve Špindlerově Mlýně. Dotáhl to až na provozního vedoucího vojenské zotavovny v Praze. Teprve v roce 1966 dosáhl plné rehabilitace a navrácení hodnosti. Následně se stal ředitelem hotelu Junior v Praze a předsedou klubu DUKLA.


    Napsal knihy Pod rozstříleným praporem a Na počátku stála smrt, které vyšly krátce po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Jeho odmítavý postoj k této události vedl počátkem roku 1970 k propuštění ze zaměstnání a zákazu vydávání jeho knih. Tak se podruhé ve svém životě zapojil do odboje, stal se disidentem a jedním z prvních signatářů Charty 77. Za to byl degradován na vojína v záloze a zbaven všech vyznamenání. Jeho kniha Krvavé velikonoce vyšla v samizdatu a Josef Škvorecký ji následně vydal ve svém vydavatelství v Kanadě. Vilém Sacher zemřel v Praze 14. srpna 1987.


    Dne 15. ledna 1990 byl rozkaz o jeho degradaci zrušen a V. Sacherovi byla přiznána hodnost generálporučíka a byla mu navrácena všechna vyznamenání a řády.


    Zdroj: Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, kol. autorů
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/35688#131876Verze : 0
    Avatar
    Doplním jméno čtvrté a poslední knihy jeho pamětí - Válka skončila na Hané, a špionážního románu - Ve stínu popraviště. Ani jedna z nich nebyla už, vzhledem k jeho postoji k sovětské okupaci, vydána a existují pouze kopie rukopisů.


    Krom toho v textu chybí informace, že Vilém Sacher po válce vstoupil do KSČ a vyloučen byl až roku 1970 společně s dalšími opatřeními proti jeho osobě pramenícími v jeho odmítavém postoji k sovětské okupaci.


    zdroj: Vilém Sacher: Krvavé Velikonoce; Lidové noviny 1990



    Edit Janko PALIGA: Kniha Válka skončila na Hané vyšla v roku 2012 v nakladateľstve Naše vojsko.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/35688#184289Verze : 0
    Avatar
    Pocta Vilému Sacherovi
    Ve Skalici u České Lípy dnes odhalili památník generálporučíku Vilému Sacherovi. Odbojář, voják a spisovatel se za 2. světové války účastnil bojů na západní i východní frontě.
    www.ceskatelevize.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/35688#522388Verze : 0