2. gardová armáda [1942-1945]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 749 příspěvků vloženo, 3152 editováno a 2383 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

2. gardová armáda [1942-1945]

2nd Guards Army / 2-я гвардейская aрмия

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    2. gardová armáda 2nd Guards Army
    Originální název:
    Original Name:
    2-я гвардейская aрмия
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    02.11.1942
    Předchůdce:
    Predecessor:
    1. záložní armáda 1st Reserve Army
    Datum zániku:
    Disbanded:
    09.07.1945
    Nástupce:
    Successor:
    Moskevský vojenský okruh Moscow Military District
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    02.11.1942-15.12.1942 Hlavní stan nejvyššího velení
    15.12.1942-01.01.1943 Stalingradský front
    01.01.1943-20.10.1943 Jižní front
    20.10.1943-20.05.1944 4. ukrajinský front
    20.05.1944-08.07.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
    08.07.1944-20.12.1944 1. pobaltský front
    20.12.1944-DD.05.1945 3. běloruský front
    DD.05.1945-DD.06.1945 Lidový komisariát obrany
    DD.06.1945-09.07.1945 Moskevský vojenský okruh
    02.11.1942-15.12.1942 Supreme Main Command of the Armed Forces
    15.12.1942-01.01.1943 Stalingrad Front
    01.01.1943-20.10.1943 Southern Front
    20.10.1943-02.05.1943 4th Ukrainian Front
    20.05.1943-08.07.1944 Supreme Main Command of the Armed Forces
    08.07.1944-20.12.1944 1st Baltic Front
    20.12.1944-DD.05.1945 3rd Byelorussian Front
    DD.05.1945-DD.06.1945 People´s Commissariat for Defence
    DD.06.1945-09.07.1945 Moscow Military District
    Dislokace:
    Deployed:
    02.11.1942-DD.05.1945 východoevropské válčiště
    DD.05.1945-DD.06.1945 přesun
    DD.06.1945-09.07.1945 Moskva, ? /
    Velitel:
    Commander:
    02.11.1942-29.11.1942 Krejzer, Jakov Grigorjevič (Geněral-major / Генерал-майор)
    29.11.1942-02.02.1943 Malinovskij, Rodion Jakovlevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    02.02.1943-31.07.1943 Krejzer, Jakov Grigorjevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    31.07.1943-04.06.1944 Zacharov, Georgij Fjodorovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    04.06.1944-09.07.1945 Čančibadze, Porfirij Georgijevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    02.11.1942-DD.12.1942 Grecov, Michail Dmitrijevič (Polkovnik / Полковник)
    DD.12.1942-09.04.1943 Birjuzov, Sergej Semjonovič (Geněral-major / Генерал-майор)
    09.04.1943-08.08.1943 Razuvajev, Vladimir Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
    08.08.1943-09.07.1945 Levin, Pavel Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    24.10.1942-DD.02.1943 2. gardový mechanizovaný sbor
    01.11.1942-DD.03.1944 1. gardový střelecký sbor
    18.12.1942-09.01.1943 6. mechanizovaný sbor
    29.12.1942-DD.02.1943 3. gardový tankový sbor
    DD.12.1942-DD.01.1945 13. gardový střelecký sbor
    09.01.1943-DD.02.1943 5. gardový mechanizovaný sbor
    DD.02.1943-DD.03.1943 4. gardový mechanizovaný sbor
    DD.03.1943-DD.12.1943 2. gardový mechanizovaný sbor
    DD.07.1943-DD.08.1943 4. gardový mechanizovaný sbor
    DD.11.1943-DD.12.1943 4. gardový jezdecký sbor
    DD.05.1944-09.07.1945 11. gardový střelecký sbor
    DD.07.1944-DD.08.1944 1. tankový sbor
    DD.09.1944-DD.10.1944 1. tankový sbor
    DD.12.1944-DD.01.1945 1. střelecký sbor
    DD.04.1945-DD.07.1945 13. gardový střelecký sbor
    DD.06.1945-09.07.1945 1. gardový střelecký sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 1. samostatný gardový průlomový tankový pluk


    24.10.1942-DD.02.1943 2nd Guards Mechanised Corps
    01.11.1942-DD.03.1944 1st Guards Rifle Corps
    18.12.1942-09.01.1943 6th Mechanised Corps
    29.12.1942-DD.02.1943 3rd Guards Tank Corps
    DD.12.1942-DD.01.1945 13th Guards Rifle Corps
    09.01.1943-DD.02.1943 5th Guards Mechanised Corps
    DD.02.1943-DD.03.1943 4th Guards Mechanised Corps
    DD.03.1943-DD.12.1943 2nd Guards Mechanised Corps
    DD.07.1943-DD.08.1943 4th Guards Mechanised Corps
    DD.11.1943-DD.12.1943 4th Guards Cavalry Corps
    DD.05.1944-09.07.1945 11th Guards Rifle Corps
    DD.07.1944-DD.08.1944 1st Tank Corps
    DD.09.1944-DD.10.1944 1st Tank Corps
    DD.12.1944-DD.01.1945 1st Rifle Corps
    DD.04.1945-DD.07.1945 13th Guards Rifle Corps
    DD.06.1945-09.07.1945 1st Guards Rifle Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 1st Separate Guards Tank Breakthrough Regiment



    Čestný název:
    Honorary Name:
    - -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
    Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
    Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
    Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/36179#516126Verze : 1
    MOD