Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 340 příspěvků vloženo, 983 editováno a 283 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

VIII. sjezd KSČ

    Avatar
    28. - 31.3.1946


    Ve velkém sále pražské Lucerny se konal první poválečný a celkově VIII. sjezd Komunistické strany Československa. Po deseti letech se komunistické sněmování konalo ve zcela odlišných podmínkách, což vyvolalo i nutnost zásadní změny rétoriky. Heslem sjezdu se stala teze o budování republiky, fotografie prezidenta Edvarda Beneše byla umístěna na nejčestnějším místě. Již v projevu generálního tajemníka Rudolfa Slánského se však objevila slova o dohodě československé reakce s henleinovci, o vině této reakce na mnichovské dohodě a o vedoucí úloze KSČ v odboji. Předseda KSČ Klement Gottwald svůj projev o budoucí politice komunistické strany zakončil Stalinovými slovy: ,,Není takových pevností, kterých by bolševici nedobyli!" Na závěr bylo zvoleno nové vedení strany ve složení:


    předseda KSČ:
    Klement Gottwald


    generální tajemník:
    Rudolf Slánský



    zástupci generálního tajemníka:


    od dubna 1946
    Josef Frank


    od června 1946
    Jaromír Dolanský


    od února 1947
    Marie Švermová


    od prosince 1948
    Gustav Bareš
    Ladislav Kopřiva
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/36301#136530Verze : 0
    Avatar
    členové předsednictva ústředního výboru:


    Václav David
    Jaromír Dolanský
    Július Ďuriš
    Josef Frank
    Klement Gottwald
    Augustin Kliment
    Václav Kopecký
    Ladislav Kopřiva
    Josef Krosnář
    Zdeněk Nejedlý
    Václav Nosek
    Rudolf Slánský
    Josef Smrkovský
    Marie Švermová
    Antonín Zápotocký


    od 27.6.1948


    Evžen Erban
    Zdeněk Fierlinger
    Ludmila Jankovcová
    Oldřich John
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/36301#136536Verze : 0
    Avatar
    členové politického sekretariátu ústředního výboru v roce 1947:


    Klement Gottwald
    Václav Kopecký
    Rudolf Slánský
    Viliam Široký
    Antonín Zápotocký
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/36301#136537Verze : 0
    Avatar
    členové užšího předsednictva ústředního výboru v roce 1948:


    Jaromír Dolanský
    Július Ďuriš
    Evžen Erban
    Zdeněk Fierlinger
    Klement Gottwald
    Václav Kopecký
    Ladislav Kopřiva
    Václav Nosek
    Rudolf Slánský
    Viliam Široký
    Marie Švermová
    Antonín Zápotocký



    členové politické komise předsednictva ústředního výboru v roce 1948:


    Jaromír Dolanský
    Klement Gottwald
    Václav Kopecký
    Rudolf Slánský
    Antonín Zápotocký



    členové ústředního výboru:


    Karol Bacílek
    Matěj Bálek
    Gustav Bareš
    Hermína Barfussová
    Štefan Bašťovanský
    Ladislava Besserová
    Jan Bílek
    František Bubník
    Lumír Čivrný
    Marie Čižinská
    Václav David
    Jaromír Dolanský
    František Dostál
    Růžena Dubová
    Josef Dubský
    Julius Ďuriš
    Ota Falta
    Josef Frank
    Viktor Gach
    Josef Gajda
    Klement Gottwald
    Jan Harus
    Jiří Hendrych
    Anežka Hodinová - Spurná
    Bedřich Horák
    Josef Horn
    Vladimír Chamrád
    Květoslav Innemann
    Karel Ježek
    Josef Jonáš
    Josef Jura
    Jaroslav Kabeš
    Václav Kalabza
    Josef Kapoun
    Ota Klíma
    Augustin Kliment
    Josef Knap
    Blažena Kolmistrová
    Václav Kopecký
    Ladislav Kopřiva
    Božena Košťálová
    Rudolf Koštejn
    Vladimír Koucký
    Bedřich Kozelka
    František Krajčír
    Josef Krčma
    Josef Krosnář
    Vratislav Krutina
    Václav Kvasnička
    Bohuslav Laštovička
    Božena Machačová - Dostálová
    Eduard Manďák
    František Mráz
    Alois Musil
    Zdeněk Nejedlý
    Josef Nepomucký
    Stanislav Kostka Neumann
    Jiří Nezval
    Václav Nosek
    Antonín Novotný
    Vilém Nový
    Ivan Olbracht
    Josef Paleček
    Oldřich Papež
    Václav Pašek
    Vojtěch Pavlásek
    Jindřich Pešák
    Emilie Pikhartová
    Ladislav Pour
    gen. Jaroslav Procházka
    Julie Prokopová
    Rudolf Rédr
    Jan Rych
    Gertruda Sekaninová - Čákrtová
    Ludmila Sinkulová
    Rudolf Slánský
    Josef Smrkovský
    Matylda Synková
    Božena Šašková
    František Šimčík
    Otto Šling
    Ladislav Štoll
    Marie Švermová
    Jiří Taufer
    Jarmila Taussigová
    Václav Tománek
    Antonín Traksl
    Marie Trojanová
    Jaroslav Ueberall
    Jindřich Uher
    Václav Uhlíř
    Josef Ulrich
    Josef Urbánek
    Václav Vacek
    Jindřich Veselý
    Rudolf Vetiška
    Vojtěch Vlček
    Marie Vobecká
    Jan Vodička
    Antonín Zápotocký
    Antonín Zmrhal
    František Zvonař
    Miroslav Žaloudek


    od 27.6.1948


    František Bláha
    Václav Cipro
    Evžen Erban
    Zdeněk Fierlinger
    Jiří Hájek
    Jaroslav Havelka
    Ludmila Jankovcová
    Oldřich John
    Anna Jungwirthová
    Jaroslav Lindauer
    Jan Němec
    Vladimír Podborský
    Vladimír Štička
    František Tymeš
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/36301#136538Verze : 0
    Avatar
    náhradníci ústředního výboru:


    Josef Beran
    Josef Bilan
    Ladislav Bláha
    Jan Cibulka
    Josef Čihák
    Josef Čmuchař
    Jaroslav Fadrhonc
    Jarmila Gerlichová
    Jindřich Hošek
    Josef Hranoš
    Josef Hušek
    Josef Jägerman
    Jaroslav Jerman
    Karel Kliment
    Jiří Kotrch
    Josef Kyral
    Jaroslav Lédl
    Jiří Lutovský
    Hana Manclová
    Bohumil Mucha
    Václav Nypl
    Jaroslav Ondroušek
    Petr Otásek
    Karel Pánek
    Alois Pěnička
    František Píšek
    Václav Sládek
    Jura Sosnar (do ledna 1948)
    Jaroslav Šedivý
    František Škrlant
    Zdeněk Štich
    Gusta Trousilová
    František Vodsloň


    od 27.6.1948


    Jan Černoch
    František Český
    Július Dolanský
    Otto Fanta
    Jozef Jagoš
    Stanislav Pošusta
    František Stupka
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/36301#136543Verze : 0
    Avatar
    členové sekretariátu ústředního výboru:


    Gustav Bareš
    Václav David (do dubna 1948)
    Josef Frank
    Rudolf Slánský
    Marie Švermová
    Jarmila Taussigová


    od dubna 1946


    Josef Smrkovský (do dubna 1947)


    od srpna 1946


    Bedřich Geminder


    od června 1948


    Ladislav Kopřiva


    od listopadu 1948


    Václav Sova


    od prosince 1948


    Štefan Bašťovanský
    Koloman Moškovič


    od ledna 1949


    Zdeněk Hejzlar
    Josef Kolský
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/36301#136544Verze : 0
    Avatar
    předseda komise stranické kontroly:


    Josef Kapoun


    členové komise stranické kontroly:


    Ludovít Benada
    Antonín Bína
    Karel Doubner
    Bohumil Klícha
    Karel Mestek
    Adolf Pimpara
    Oldřich Růžička
    František Řípa
    Jarmila Taussigová - Potůčková



    předseda ústřední revizní komise:


    Josef Štětka


    členové ústřední revizní komise:


    Josef Haniš
    Josef Juran
    Vilém Mucha
    Robert Potůček
    Antonín Prachař
    Antonín Runt
    Josef Vidimský
    Josef Vítek


    od 27.6.1948


    František Kubant
    Josef Kufner
    Rudolf Rejman
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/36301#136546Verze : 0