Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 350 příspěvků vloženo, 1118 editováno a 428 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

1. tanková divize [1935-1945]

1st Tank Division

1. Panzer-Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    1. tanková divize 1st Tank Division
    Originální název:
    Original Name:
    1. Panzer-Division
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    15.10.1935
    Předchůdce:
    Predecessor:
    3. jezdecká divise 3rd Cavalry Division
    Datum zániku:
    Disbanded:
    08.05.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    15.10.1935-DD.09.1939 ?
    DD.09.1939-DD.12.1939 XVI. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.12.1939-09.05.1940 Skupina armád B
    09.05.1940-31.05.1940 XIX. armádní sbor (motorizovaný)
    31.05.1940-DD.06.1940 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.06.1940-05.09.1940 XXXIX. armádní sbor (motorizovaný)
    05.09.1940-07.09.1940 XXVI. armádní sbor
    07.09.1940-17.02.1941 XVI. armádní sbor (motorizovaný)
    17.02.1941-02.05.1941 Tanková skupina 4
    02.05.1941-07.12.1941 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    07.12.1941-15.12.1941 LVI. armádní sbor (motorizovaný)
    15.12.1941-13.01.1942 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    13.01.1942-25.01.1942 9. armáda
    25.01.1942-27.02.1942 XXXXVI. armádní sbor (motorizovaný)
    27.02.1942-28.03.1942 XXIII. armádní sbor
    28.03.1942-14.05.1942 XXVII. armádní sbor
    14.05.1942-08.07.1942 XXIII. armádní sbor
    08.07.1942-10.07.1942 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    10.07.1942-15.07.1942 XXXXI. tankový sbor
    15.07.1942-21.07.1942 XXIII. armádní sbor
    21.07.1942-06.08.1942 XXXIX. tankový sbor
    06.08.1942-08.08.1942 XXXXVI. tankový sbor
    08.08.1942-17.11.1942 XXXIX. tankový sbor
    17.11.1942-26.11.1942 9. armáda
    26.11.1942-30.12.1942 XXXXI. tankový sbor
    30.12.1942-13.02.1943 15. armáda
    13.02.1943-31.05.1943 7. armáda
    31.05.1943-29.10.1943 LXVIII. armádní sbor
    29.10.1943-31.10.1943 8. armáda
    31.10.1943-07.11.1943 XXXXVIII. tankový sbor
    07.11.1943-10.11.1943 8. armáda
    10.11.1943-15.12.1943 XXXXVIII. tankový sbor
    15.12.1943-16.12.1943 4. tanková armáda
    16.12.1943-DD.02.1944 XXXXVIII. tankový sbor
    DD.02.1944-DD.03.1944 XXIV. tankový sbor
    DD.03.1944-DD.04.1944 1. tanková armáda
    DD.04.1944-DD.05.1944 LIX. armádní sbor
    DD.05.1944-DD.06.1944 4. tanková armáda
    DD.06.1944-DD.07.1944 1. tanková armáda
    DD.07.1944-DD.08.1944 III. tankový sbor
    DD.08.1944-DD.09.1944 XXXXVIII. tankový sbor
    DD.09.1944-DD.10.1944 XXIV. tankový sbor
    DD.10.1944-DD.11.1944 III. tankový sbor
    DD.11.1944-DD.12.1944 Kirchnerova skupina
    DD.12.1944-DD.01.1945 Tankový sbor Feldherrnhalle
    DD.01.1945-DD.02.1945 I. jezdecký sbor
    DD.02.1945-DD.04.1945 III. tankový sbor
    DD.04.1945-08.05.1945 IV. tankový sbor SS
    15.10.1935-DD.09.1939 ?
    DD.09.1939-DD.12.1939 XVI Army Corps (motorized)
    DD.12.1939-09.05.1940 Army Group B
    09.05.1940-31.05.1940 XIX Army Corps (motorized)
    31.05.1940-DD.06.1940 XXXXI Army Corps (motorized)
    DD.06.1940-05.09.1940 XXXIX Army Corps (motorized)
    05.09.1940-07.09.1940 XXVI Army Corps
    07.09.1940-17.02.1941 XVI Army Corps (motorized)
    17.02.1941-02.05.1941 4th Tank Group
    02.05.1941-07.12.1941 XXXXI Army Corps (motorized)
    07.12.1941-15.12.1941 LVI Army Corps (motorized)
    15.12.1941-13.01.1942 XXXXI Army Corps (motorized)
    13.01.1942-25.01.1942 9th Army
    25.01.1942-27.02.1942 XXXXVI Army Corps (motorized)
    27.02.1942-28.03.1942 XXIII Army Corps
    28.03.1942-14.05.1942 XXVII Army Corps
    14.05.1942-08.07.1942 XXIII Army Corps
    08.07.1942-10.07.1942 XXXXI Army Corps (motorized)
    10.07.1942-15.07.1942 XXXXI Tank Corps
    15.07.1942-21.07.1942 XXIII Army Corps
    21.07.1942-06.08.1942 XXXIX Tank Corps
    06.08.1942-08.08.1942 XXXXVI Tank Corps
    08.08.1942-17.11.1942 XXXIX Tank Corps
    17.11.1942-26.11.1942 9th Army
    26.11.1942-30.12.1942 XXXXI Tank Corps
    30.12.1942-13.02.1943 15th Army
    13.02.1943-31.05.1943 7th Army
    31.05.1943-29.10.1943 LXVIII Army Corps
    29.10.1943-31.10.1943 8th Army
    31.10.1943-07.11.1943 XXXXVIII Tank Corps
    07.11.1943-10.11.1943 8th Army
    10.11.1943-15.12.1943 XXXXVIII Tank Corps
    15.12.1943-16.12.1943 4th Tank Army
    16.12.1943-DD.02.1944 XXXXVIII Tank Corps
    DD.02.1944-DD.03.1944 XXIV Tank Corps
    DD.03.1944-DD.04.1944 1st Tank Army
    DD.04.1944-DD.05.1944 LIX Army Corps
    DD.05.1944-DD.06.1944 4th Tank Army
    DD.06.1944-DD.07.1944 1st Tank Army
    DD.07.1944-DD.08.1944 III Tank Corps
    DD.08.1944-DD.09.1944 XXXXVIII Tank Corps
    DD.09.1944-DD.10.1944 XXIV Tank Corps
    DD.10.1944-DD.11.1944 III Tank Corps
    DD.11.1944-DD.12.1944 Group Kirchner
    DD.12.1944-DD.01.1945 Tank Corps Feldherrnhalle
    DD.01.1945-DD.02.1945 I Cavalry Corps
    DD.02.1945-DD.04.1945 III Tank Corps
    DD.04.1945-08.05.1945 IV SS Tank Corps
    Dislokace:
    Deployed:
    15.10.1935-DD.MM.RRRR Weimar, ? /

    Velitel:
    Commander:
    15.10.1935-01.10.1937 Weichs, Maximilian von (Generalleutnant)
    01.10.1937-17.11.1939 Schmidt, Rudolf (Generalleutnant)
    17.11.1939-16.07.1941 Kirchner, Friedrich (Generalleutnant)
    17.07.1941-31.12.1943 Krüger, Walter (Generalleutnant)
    01.01.1944-19.02.1944 Koll, Richard (Generalmajor)
    19.02.1944-18.09.1944 Marcks, Werner (Generalmajor)
    25.09.1944-08.05.1945 Thunert, Eberhard (Generalleutnant)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    15.10.1935-31.01.1938 Hildebrandt, Hans Georg (Oberstleutnant)
    01.02.1938-01.04.1939 Hünersdorff, Walther von (Major)
    01.04.1939-05.02.1942 Wenck, Walther (Oberstleutnant)
    DD.02.1942-DD.03.1942 Nostitz, ? (Oberstleutnant)
    DD.03.1942-08.03.1942 Kielmansegg, Johann Adolf von (Oberstleutnant)
    DD.03.1942-04.04.1943 Sadrozinski, Joachim (Oberstleutnant)
    DD.04.1943-DD.05.1944 Zitzewitz, Coelestin (Oberstleutnant)
    DD.05.1944-DD.07.1944 Reichhelm, Günter (Major)
    DD.07.1944-18.09.1944 Oster, Joachim (Major)
    18.09.1944-DD.09.1944 Maltzahn, ? (Major)
    DD.09.1944-08.05.1945 Krantz, Ulrich (Oberst)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    01.10.1935-01.11.1942 Tanková brigáda 1
    15.10.1935-05.07.1942 1. střelecká brigáda
    15.10.1935-DD.02.1942 Dělostřelecký pluk 73
    06.10.1936-01.04.1940 Protitankový oddíl 37
    01.04.1940-08.05.1945 Oddíl stíhačů tanků 37
    01.04.1940-01.06.1942 Tankový průzkumný oddíl 4
    DD.02.1942-08.05.1945 Tankový dělostřelecký pluk 73
    05.07.1942-15.12.1942 1. brigáda tankových granátníků
    01.11.1942-08.05.1945 Tankový pluk 1
    15.12.1942-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 1
    15.12.1942-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 113
    01.03.1943-15.04.1943 Tankový průzkumný pluk 91
    15.04.1943-08.05.1945 Tankový průzkumný oddíl 1

    Ručně vyplněné položky:
    15.10.1935-08.05.1945 Divizní jednotky 81
    Automatically linked items:
    01.10.1935-01.11.1942 1st Tank Brigade
    15.10.1935-05.07.1942 1st Rifle Brigade
    15.10.1935-DD.02.1942 73rd Artillery Regiment
    06.10.1936-01.04.1940 37th Anti-Tank Battalion
    01.04.1940-08.05.1945 37th Tank Destroyer Battalion
    01.04.1940-01.06.1942 4th Tank Reconnaissance Battalion
    DD.02.1942-08.05.1945 73rd Tank Artillery Regiment
    05.07.1942-15.12.1942 1st Tank Grenadier Brigade
    01.11.1942-08.05.1945 1st Tank Regiment
    15.12.1942-08.05.1945 113th Tank Grenadier Regiment
    15.12.1942-08.05.1945 1st Tank Grenadier Regiment
    01.03.1943-15.04.1943 91st Tank Reconnaissance Regiment
    15.04.1943-08.05.1945 1st Tank Reconnaissance Battalion

    Manually added items:
    15.10.1935-08.05.1945 Division Units 81
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; http://www.feldgrau.com/ ; http://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; http://www.axishistory.com/ ; http://www.wikipedia.org/
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3799#461942Verze : 0
    MOD
    Avatar
    1. Panzer-Division
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3799#40206Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Stručná historie 1. tankové divize

    Vznikla v říjnu 1935 ve Výmaru. Její součástí byla Tanková brigáda 1, skládající se z 1. a 2. tankového pluku, dále 1. motorizovaný pluk, 1. motocyklový prapor, 4. průzkumný oddíl, 37. dělostřelecký prapor a 37. spojovací oddíl.
    1. tanková divize se zúčastnila v roce 1939 bojů v Polsku, v květnu a červnu 1940 ve Flandrech. Po skončení bojů na západní frontě v roce 1940 se v říjnu ze svazku 1. tankové divize vyčlenil 2. tankový pluk, který vytvořil základ 16. tankové divize.
    Během operace "Barbarosa" v červnu 1941 divize bojovala v rámci Skupiny armád Střed a na východní frontě zůstala až do konce roku 1942. Protože utrpěla velké ztráty, byla z rozkazu OKW převelena na začátku roku 1943 do Francie, a poté do Řecka.
    V listopadu 1943 se vrátila na východní frontu a zúčastnila se německého protiútoku u Kyjeva. V září 1944 byla převelena do Maďarska a bojovala v okolí Debrecína. V prosinci 1944 provedla protiútok v oblasti Sedmihradska (Tansilvánie).
    Do konce války vedla obrané boje v Maďarsku a ve východním Rakousku
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3799#10494Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 1. Panzer Division:




    Hermann Balck 6/3/1940
    Erwin Bohlken 3/17/1945
    Ernst-Joachim Bradel 12/15/1943
    Franz Jozef Eckinger 3/17/1941
    Georg Feig 12/4/1941
    Karl-Heinrich Fink 2/20/1943
    Heinz Fritsch 10/18/1941
    Rolf Fromme 9/29/1941
    Peter Gilow 9/14/1942
    Rudolf Holste 4/6/1942
    Friedrich Kirchner 5/20/1940
    Heinz Kirchner 9/29/1941
    Harald Krieg 7/15/1941
    Fritz Krueger 3/17/1945
    Walter Krueger 7/15/1941
    Hermann Kunz 12/17/1943
    Ernst Loesch 5/14/1944
    Karl Neumeister 6/4/1944
    Werner Pfitzer 7/19/1941
    Ernst Philipp 11/28/1940
    Alfred Ritz 12/11/1944
    Georg Schaefer 12/17/1942
    Otto Stodieck 1/31/1944
    Werner Streck 12/28/1943
    Hans Strippel 1/22/1943
    Eberhard Thunert 2/1/1945
    Otto Wiesemann 12/11/1944
    Wend Wietersheim 2/10/1942
    Alfred Wojak 6/9/1944
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3799#40211Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Dátum
    Zbor
    Armáda
    Armádna skupina
    Oblasť nasadenia
    9.39
    XVI
    10. Armee
    Süd
    Radom, Varšava
    12.39 - 1.40
    Záloha
    -
    B
    Eifel, Hunsrück
    5.40
    -
    16. Armee
    A
    Luxemburgsko, Somme
    6.40
    XXXIX
    Guderian (12.)
    A
    Francúzsko, Aisne
    7.40 - 8.40
    XXXIX
    2. Armee
    C
    Francúzsko
    9.40 - 2.41
    XVI
    18. Armee
    B
    Východné Prusko
    3.41 - 4.41
    Záloha
    4. Panzergruppe
    B
    Východné Prusko
    5.41
    Záloha
    4. Panzergruppe
    C
    Východné Prusko
    6.41 - 9.41
    XLI
    4. Panzergruppe
    Nord
    Dünaburg, Leningrad
    10.41 - 12.41
    XLI
    3. Panzergruppe
    Mitte
    Viazma, Moskva
    1.42
    XLI
    3. Panzergruppe
    Mitte
    Welish
    2.42
    XXXXVI
    9. Armee
    Mitte
    Welish, Ržev
    3.42 - 4.42
    XXIII
    9. Armee
    Mitte
    Ržev
    5.42
    XXVII
    9. Armee
    Mitte
    Ržev
    6.42 - 7.42
    XXIII
    9. Armee
    Mitte
    Ržev
    8.42
    Záloha
    4. Armee
    Mitte
    Ržev
    9.42 - 11.42
    XXXIX
    9. Armee
    Mitte
    Ržev
    12.42
    XLI
    9. Armee
    Mitte
    Ržev
    1.43
    Záloha
    -
    D
    Francúzsko
    2.43
    Záloha
    15. Armee
    D
    Francúzsko
    3.43 - 4.43
    Záloha
    7. Armee
    D
    Francúzsko
    5.43
    Záloha
    -
    D
    Francúzsko
    6.43
    Záloha
    -
    E
    Balkán
    7.43 - 8.43
    LXVIII
    -
    E
    Grésko
    9.43
    LXVIII
    11. ital. Armee
    E
    Grécko
    10.43
    LXVIII
    E
    F
    Grécko
    11.43
    Záloha
    8. Armee
    Süd
    Severná Ukrajina
    12.43
    XLVIII
    4. Pz. Armee
    Süd
    Žitomir
    1.44
    XLVIII
    4. Pz. Armee
    Süd
    Winniza
    2.44
    XXIV
    4. Pz. Armee
    Süd
    Winniza
    3.44
    Záloha
    1. Pz. Armee
    A
    Brody
    4.44
    LIX
    1. Pz. Armee
    Nordukraine
    Brody
    5.44
    Záloha
    4. Pz. Armee
    Nordukraine
    Brody
    6.44
    Záloha
    1. Pz. Armee
    Nordukraine
    Brody
    7.44
    III
    1. Pz. Armee
    Nordukraine
    Zloczow
    8.44
    XLVIII
    4. Pz. Armee
    Nordukraine
    Brody
    9.44
    XXIV
    1. Pz. Armee
    Nordukraine
    Karpaty
    10.44
    III
    6. Armee
    Süd
    Maďarsko
    11.44
    LVII
    6. Armee
    Süd
    Maďarsko
    12.44
    IV
    6. Armee
    Süd
    Maďarsko
    1.45
    Kavalleriekorps
    6. Armee
    Süd
    Maďarsko
    2.45 - 3.45
    III
    6. Armee
    Süd
    Maďarsko
    4.45
    IV. SS
    6. Armee
    Süd
    Maďarsko
    5.45
    IV. SS
    6. Armee
    Ostmark
    Rakúsko
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3799#94653Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Znaky 1. tankové divize

    1. tanková divize si zvolila jako symbol bílý dubový list a ten byl patrně použit již během polské kampaně. Ve Francii v roce 1940 se dubový list běžně používal a je vidět na mnoha snímcích vozidel divize.
    V přípravě na operaci "Barbarossa" byl divizi přidělen nový znak v podobě převraceného žlutého Y. Divize se tomu bránila a nový znak byl malován především na velitelská vozidla, ale na ostatních zůstával dubový list. V dalších letech 1943-1945 bylo používání nového i starého znaku tolerováno.
    Na jedním z výše uvedených vyobrazení byl mylně uvedeno žluté X jako jeden se znaků 1. PD. Tento symbol je znakem 5. tankové divize.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3799#164596Verze : 0
    MOD