2. tanková divize [1935-1945]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 342 příspěvků vloženo, 1829 editováno a 255 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

2. tanková divize [1935-1945]

2nd Tank Division / 2. Panzer-Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    2. tanková divize 2nd Tank Division
    Originální název:
    Original Name:
    2. Panzer-Division
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    15.10.1935
    Předchůdce:
    Predecessor:
    - -
    Datum zániku:
    Disbanded:
    08.05.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    15.10.1935-01.09.1939 ?
    01.09.1939-18.09.1939 XVIII. armádní sbor
    18.09.1939-22.09.1939 XVII. armádní sbor
    22.09.1939-23.09.1939 VIII. armádní sbor
    23.09.1939-26.09.1939 XVII. armádní sbor
    26.09.1939-27.09.1939 VIII. armádní sbor
    27.09.1939-30.09.1939 XVII. armádní sbor
    30.09.1939-DD.01.1940 XVIII. armádní sbor
    DD.01.1940-DD.05.1940 XIX. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.05.1940-DD.06.1940 12. armáda
    DD.06.1940-DD.07.1940 XXXIX. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.07.1940-DD.02.1941 XXXX. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.02.1941-DD.03.1941 17. armáda
    DD.03.1941-DD.04.1941 12. armáda
    DD.04.1941-DD.05.1941 XVIII. horský armádní sbor
    DD.05.1941-DD.06.1941 XXXX. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.06.1941-DD.07.1941 Velitelství záložního vojska
    DD.07.1941-DD.09.1941 Hlavní velitelství pozemního vojska
    DD.09.1941-DD.10.1941 7. armáda
    DD.10.1941-DD.11.1941 XXXX. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.11.1941-DD.12.1941 XXXXVI. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.12.1941-DD.05.1942 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.05.1942-DD.08.1942 Gruppe Esebeck
    DD.08.1942-DD.09.1942 9. armáda
    DD.09.1942-DD.01.1943 XXXXVI. tankový sbor
    DD.01.1943-DD.04.1943 XXXIX. tankový sbor
    DD.04.1943-DD.05.1943 Skupina armád Střed
    DD.06.1943-DD.07.1943 2. tanková armáda
    DD.07.1943-DD.08.1943 XXXXVII. tankový sbor
    DD.08.1943-DD.09.1943 9. armáda
    DD.09.1943-DD.10.1943 IX. armádní sbor
    DD.10.1943-DD.11.1943 LVI. tankový sbor
    DD.11.1943-DD.12.1943 2. armáda
    DD.12.1943-DD.01.1944 LVI. tankový sbor
    DD.01.1944-DD.04.1944 15. armáda
    DD.04.1944-DD.07.1944 Skupina armád B
    DD.07.1944-DD.08.1944 XXXXVII. tankový sbor
    DD.08.1944-DD.09.1944 -
    DD.09.1944-DD.10.1944 I. tankový sbor SS Leibstandarte
    DD.10.1944-DD.12.1944 LXVI. armádní sbor
    DD.12.1944-DD.01.1945 7. armáda
    DD.01.1945-DD.02.1945 LVIII. tankový sbor
    DD.02.1945-DD.04.1945 XIII. armádní sbor
    DD.04.1945-DD.05.1945 ?
    DD.05.1945-08.05.1945 XIII. armádní sbor
    15.10.1935-01.09.1939 ?
    01.09.1939-18.09.1939 XVIII Army Corps
    18.09.1939-22.09.1939 XVII Army Corps
    22.09.1939-23.09.1939 VIII Army Corps
    23.09.1939-26.09.1939 XVII Army Corps
    26.09.1939-27.09.1939 VIII Army Corps
    27.09.1939-30.09.1939 XVII Army Corps
    30.09.1939-DD.01.1940 XVIII Army Corps
    DD.01.1940-DD.05.1940 XIX Army Corps (motorized)
    DD.05.1940-DD.06.1940 12th Army
    DD.06.1940-DD.07.1940 XXXIX Army Corps (motorized)
    DD.07.1940-DD.02.1941 XXXX Army Corps (motorized)
    DD.02.1941-DD.03.1941 17th Army
    DD.03.1941-DD.04.1941 12th Army
    DD.04.1941-DD.05.1941 XVIII Mountain Army Corps
    DD.05.1941-DD.06.1941 XXXX Army Corps (motorized)
    DD.06.1941-DD.07.1941 Replacement Army Command
    DD.07.1941-DD.09.1941 High Command of the Army
    DD.09.1941-DD.10.1941 7th Army
    DD.10.1941-DD.11.1941 XXXX Army Corps (motorized)
    DD.11.1941-DD.12.1941 XXXXVI Army Corps (motorized)
    DD.12.1941-DD.05.1942 XXXXI Army Corps (motorized)
    DD.05.1942-DD.08.1942 Gruppe Esebeck
    DD.08.1942-DD.09.1942 9th Army
    DD.09.1942-DD.01.1943 XXXXVI Tank Corps
    DD.01.1943-DD.04.1943 XXXIX Tank Corps
    DD.04.1943-DD.05.1943 Army Group Centre
    DD.06.1943-DD.07.1943 2nd Tank Army
    DD.07.1943-DD.08.1943 XXXXVII Tank Corps
    DD.08.1943-DD.09.1943 9th Army
    DD.09.1943-DD.10.1943 IX Army Corps
    DD.10.1943-DD.11.1943 LVI Tank Corps
    DD.11.1943-DD.12.1943 2nd Army
    DD.12.1943-DD.01.1944 LVI Tank Corps
    DD.01.1944-DD.04.1944 15th Army
    DD.04.1944-DD.07.1944 Army Group B
    DD.07.1944-DD.08.1944 XXXXVII Tank Corps
    DD.08.1944-DD.09.1944 -
    DD.09.1944-DD.10.1944 I SS Tank Corps Leibstandarte
    DD.10.1944-DD.12.1944 LXVI Army Corps
    DD.12.1944-DD.01.1945 7th Army
    DD.01.1945-DD.02.1945 LVIII Tank Corps
    DD.02.1945-DD.04.1945 XIII Army Corps
    DD.04.1945-DD.05.1945 ?
    DD.05.1945-08.05.1945 XIII Army Corps
    Dislokace:
    Deployed:
    15.10.1935-DD.MM.RRRR Würzburg, ? /
    29.08.1939-DD.09.1939 ?, ? /
    Velitel:
    Commander:
    15.10.1935-28.02.1938 Guderian, Heinz Wilhelm(Generalleutnant)
    01.03.1938-17.02.1942 Veiel, Rudolf (Generalleutnant)
    17.02.1942-31.05.1942 Esebeck, Hans Karl von (Generalleutnant)
    01.06.1942-30.06.1942 Lenski, Arno von (Generalmajor)
    01.07.1942-10.08.1942 Esebeck, Hans Karl von (Generalleutnant)
    10.08.1944-28.08.1942 Lübbe, Vollrath (Oberst)
    29.08.1942-04.09.1942 Lenski, Arno von (Generalmajor)
    05.09.1942-30.09.1942 Fabiunke, Karl (Oberst)
    01.10.1942-31.01.1944 Lübbe, Vollrath (Generalleutnant)
    01.02.1944-04.05.1944 Lüttwitz, Heinrich Freiherr von (Generalmajor)
    05.05.1944-26.05.1944 Westhoven, Franz (Generalleutnant)
    27.05.1944-31.08.1944 Lüttwitz, Heinrich Freiherr von (Generalleutnant)
    01.09.1944-04.09.1944 Nostitz, Eberhard von (Oberst)
    05.09.1944-14.12.1944 Schönfeld, Henning (Generalmajor)
    15.12.1944-19.03.1945 Lauchert, Meinrad von (Generalmajor)
    20.03.1945-03.04.1945 Munzel, Oskar (Generalmajor)
    03.04.1945-04.04.1945 Gazen, Waldemar von (Major)
    04.04.1945-08.05.1945 Stollbrock, Carl (Oberst)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    15.10.1935-01.08.1937 Chales de Beaulieu, Walter (Oberstleutnant)
    01.08.1937-01.12.1938 Le Suire, Karl Hans Maximilian von (Major)
    01.12.1938-20.02.1942 Quast, August Viktor von (Oberst)
    20.02.1942-12.03.1942 Reinhard, Walter (Oberstleutnant)
    12.03.1942-DD.MM.1942 Treskow, ? (Major)
    DD.MM.1942-DD.MM.1942 Bonin, ? (Major)
    DD.07.1942-30.04.1943 Kriebel, Rainer (Major)
    01.05.1943-30.11.1943 Bang, Günther (Oberstleutnant)
    01.12.1943-16.01.1945 Weitz, Rüdiger (Oberstleutnant)
    16.01.1945-DD.02.1945 Müller, Helmut (Major)
    DD.02.1945-DD.04.1945 Gazen, Waldemar von (Major)
    DD.04.1945-08.05.1945 Ketelhot, Gerd Freiherr von (Major)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    15.10.1935-05.07.1942 2. střelecká brigáda
    15.10.1935-23.03.1942 Dělostřelecký pluk 74
    15.10.1935-04.07.1941 Tanková brigáda 2
    15.10.1935-DD.08.1944 Tankový divizní spojovací oddíl 38
    01.03.1940-11.08.1941 Tankový průzkumný oddíl 5
    01.04.1940-DD.08.1944 Oddíl stíhačů tanků 38
    15.04.1940-DD.08.1944 Tankový ženijní prapor 38
    04.07.1941-08.05.1945 Tankový pluk 3
    23.03.1942-08.05.1945 Tankový dělostřelecký pluk 74
    05.07.1942-DD.07.1943 2. brigáda tankových granátníků
    DD.07.1942-DD.08.1944 Pluk tankových granátníků 304
    16.03.1943-DD.08.1944 Tankový průzkumný oddíl 2
    28.03.1943-08.05.1945 Protiletadlový dělostřelecký oddíl pozemního vojska (motorizovaný) 273
    DD.07.1943-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 2
    DD.11.1944-DD.02.1945 Oddíl stíhačů tanků 38
    DD.11.1944-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 304
    DD.11.1944-08.05.1945 Tankový divizní spojovací oddíl 38
    DD.11.1944-08.04.1945 Tankový průzkumný oddíl 2
    DD.11.1944-08.05.1945 Tankový ženijní prapor 38


    15.10.1935-08.05.1945 Divizní jednotky 82
    15.10.1935-05.07.1942 2nd Rifle Brigade
    15.10.1935-04.07.1941 2nd Tank Brigade
    15.10.1935-DD.08.1944 38th Tank Division Signal Battalion
    15.10.1935-23.03.1942 74th Artillery Regiment
    01.03.1940-11.08.1941 5 Tank Reconnaissance Battalion
    01.04.1940-DD.08.1944 38th Tank Destroyer Battalion
    15.04.1940-DD.08.1944 38th Tank Engineer Battalion
    04.07.1941-08.05.1945 3rd Tank Regiment
    23.03.1942-08.05.1945 74th Tank Artillery Regiment
    05.07.1942-DD.07.1943 2nd Tank Grenadier Brigade
    DD.07.1942-DD.08.1944 304th Tank Grenadier Regiment
    16.03.1943-DD.08.1944 2nd Tank Reconnaissance Battalion
    28.03.1943-08.05.1945 273rd Land Forces Anti-Aircraft Artillery Battalion (Motorized)
    DD.07.1943-08.05.1945 2nd Tank Grenadier Regiment
    DD.11.1944-08.04.1945 2nd Tank Reconnaissance Battalion
    DD.11.1944-08.05.1945 304th Tank Grenadier Regiment
    DD.11.1944-DD.02.1945 38th Tank Destroyer Battalion
    DD.11.1944-08.05.1945 38th Tank Division Signal Battalion
    DD.11.1944-08.05.1945 38th Tank Engineer Battalion


    15.10.1935-08.05.1945 Division Units 82
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; http://www.feldgrau.com/ ; http://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; http://www.axishistory.com/ ; http://www.wikipedia.org/
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#462063Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Stručná historie 2. tankové divize

    2. tanková divize byla zformována v říjnu 1935 ve Würzburgu jako kmenová jednotka Tanková brigády 2 (ta byla složena z 3. a 4. tankového pluku), 25. motorizované brigády, 5. průzkumného oddílu a 74. střeleckého praporu ...
    Po okupaci Rakouska v roce 1938 byla převelena do Vídně, zúčastnila se polského tažení a roce 1940 během útoku na Francii bojovala spolu s 1. tankovou divizí ve Flandrech. V srpnu 1940 byla převelena do Německa, kde byla z jejího 4. tankového pluku vytvořena 13. tanková divize. Od září 1940 do února 1941 se nacházela v okupovaném Polsku. Poté se stala součástí německých sil, které bojovali na Balkáně.
    Po obsazení Řecka byla přesunuta do Francie. Během útoku na Sovětský svaz byla součástí Skupiny armád Střed a útočila směrem na Moskvu. V této skupině armád zůstala až do roku 1943, zúčastnila se bojů o Smolensk, Orel a Kyjev.
    V lednu 1944 byla odeslána do Amiensu ve Francii k doplnění. Poté bojovala v Normandii a v prosinci se zúčastnila německé ofenzívy v Ardenách.
    Byla téměř zničena a znovu se formovala u Plavna, kde ji zastihl konec války.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#10499Verze : 0
    MOD
    Avatar
    2. Panzer-Division
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#40213Verze : 0
    MOD
    Avatar
    OOB 1939


    2.Schützen-Brigade
    - 2.střelecká brigáda
    + Schützen-Regiment 2 - 2.střelecký pluk
    ++ Schützen-Bataillon I - I.střelecký prapor
    ++ Schützen-Bataillon II - II.střelecký prapor
    +Kradschützen-Abteilung 2 - 2.oddíl střelců na motorkách
    2.Panzer-Brigade - 2.tanková brigáda
    + Panzer-Regiment 3
    - 3.tankový pluk
    ++ Panzer-Abteilung I - I.tankový oddíl
    ++ Panzer-Abteilung II - II.tankový oddíl
    + Panzer-Regiment 4 - 4.tankový pluk
    ++ Panzer-Abteilung I - I.tankový oddíl
    ++ Panzer-Abteilung II - II.tankový oddíl
    Artillerie-Regiment 74 - 74.dělostřelecký pluk
    + Artillerie-Abteilung I - I.dělostřelecký oddíl
    + Artillerie-Abteilung II - II.dělostřelecký oddíl
    + Artillerie-Regiment 110 - 110.dělostřelecký pluk
    Aufklärungs-Abteilung 5 (mot) - 5.motorizovaný průzkumný oddíl
    Panzerjäger-Abteilung 38 - 38.protitankový oddíl
    Nachrichten-Abteilung 38 - 38.zpravodajský oddíl
    Pionier-Bataillon 38 - 38.ženijní prapor
    38th Divisional Support Units
    - 38.divizní podpůrná jednotka
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#10496Verze : 0
    MOD
    Avatar
    OOB 1940


    Schützen-Regiment 2
    - 2.střelecký pluk
    + Schützen-Bataillon I - I.střelecký prapor
    + Schützen-Bataillon II - II.střelecký prapor
    Schützen-Regiment 304 - 304.střelecký pluk
    + Schützen-Bataillon I - I.střelecký prapor
    + Schützen-Bataillon II - II.střelecký prapor
    Kradschützen-Abteilung 2 - 2.oddíl střelců na motorkách
    Panzer-Regiment 3
    - 3.tankový pluk
    + Panzer-Abteilung I - I.tankový oddíl
    + Panzer-Abteilung II - II.tankový oddíl
    Artillerie-Regiment 74 - 74.dělostřelecký pluk
    + Artillerie-Abteilung I - I.dělostřelecký oddíl
    + Artillerie-Abteilung II - II.dělostřelecký oddíl
    + Artillerie-Abteilung III - III.dělostřelecký oddíl
    Aufklärungs-Abteilung 5 (mot) - 5.motorizovaný průzkumný oddíl
    Panzerjäger-Abteilung 38 - 38.protitankový oddíl
    Nachrichten-Abteilung 38 - 38.zpravodajský oddíl
    Pionier-Bataillon 38 - 38.ženijní prapor
    38th Divisional Support Units
    - 38.divizní podpůrná jednotka
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#10497Verze : 0
    MOD
    Avatar
    OOB 1943


    Panzergrenadier-Regiment 2 - 2.pluk pancéřových granátníků
    + Panzergrenadier-Bataillon I - I.prapor pancéřových granátníků
    + Panzergrenadier-Bataillon II - II.prapor pancéřových granátníků
    Panzergrenadier-Regiment 304 - 304.pluk pancéřových granátníků
    + Panzergrenadier-Bataillon I - prapor pancéřových granátníků
    + Panzergrenadier-Bataillon - II.prapor pancéřových granátníků
    Panzer-Regiment 3 - 3.tankový pluk
    + Panzer-Abteilung I - I.tankový oddíl
    + Panzer-Abteilung II - II.tankový oddíl
    Artillerie-Regiment 74 - 74.dělostřelecký pluk
    + Panzer-Artillerie-Abteilung I - I.tankový dělostřelecký oddíl
    + Panzer-Artillerie-Abteilung II - II.tankový dělostřelecký oddíl
    + Panzer-Artillerie-Abteilung III - III.tankový dělostřelecký oddíl
    Panzer-Aufklärungs-Abteilung 2 - 2.tankový průzkumný oddíl
    Heeres-Flak-Abteilung 273 - 273.armádní protiletadlový oddíl
    Panzerjäger-Abteilung 38 - 38.protitankový oddíl
    Panzer-Pionier-Bataillon 38 - 38.tankový ženijní prapor
    Panzer-Nachrichten-Abteilung 38 - 38.tankový zpravodajský oddíl
    38th Divisional Support Units
    - 38.divizní podpůrná jednotka
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#10498Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Dátum
    Zbor
    Armáda
    Armádna skupina
    Oblasť nasadenia
    9.39
    XVIII
    14. Armee
    Süd
    Poľsko
    1.40
    XIX
    12. Armee
    A
    Eifel
    5.40
    -
    12. Armee
    A
    Luxemburgsko - Dunkerque
    6.40
    XXXIX
    Guderian (12)
    A
    Aisne - Belfort
    7.40 - 8.40
    XL
    -
    BdE
    Home
    9.40 - 10.40
    XL
    -
    B
    Poľsko
    11.40 - 12.40
    XL
    12. Armee
    B
    Poľsko
    1.41
    XL
    17. Armee
    B
    Poľsko
    2.41
    Záloha
    17. Armee
    B
    Poľsko
    3.41
    Záloha
    12. Armee
    -
    Rumunsko
    4.41
    XVIII
    12. Armee
    -
    Grécko
    5.41
    XL
    12. Armee
    -
    Grécko
    6.41
    Doplnenie
    BdE
    -
    Wehrkreis VII
    7.41 - 8.41
    Záloha
    OKH
    Süd
    Poľsko
    9.41
    Záloha
    7. Armee
    D
    Juhozápadné Francúzsko
    10.41
    XL
    4. Panzergruppe
    Mitte
    Viazma
    11.41
    XLVI
    4. Panzergruppe
    Mitte
    Moskva
    12.41
    XLI
    3. Pz. Armee
    Mitte
    Moskva (Klin)
    1.42
    XLI
    3. Pz. Armee
    Mitte
    Karmanowo
    2.42 - 4.42
    XLI
    9. Armee
    Mitte
    Ržev
    5.42 - 7.42
    Esebeck
    9. Armee
    Mitte
    Byeloye
    8.42
    Záloha
    9. Armee
    Mitte
    Ržev
    9.42 - 10.42
    XLVI
    9. Armee
    Mitte
    Ržev
    11.42 - 12.42
    XLVI
    3. Pz. Armee
    Mitte
    Ržev
    1.43 - 3.43
    XXXIX
    9. Armee
    Mitte
    Ržev
    4.43
    Záloha
    -
    Mitte
    Smolensk
    5.43 - 6.43
    Záloha
    2. Pz. Armee
    Mitte
    Smolensk
    7.43
    XLVII
    9. Armee
    Mitte
    Orel
    8.43
    Záloha
    9. Armee
    Mitte
    Orel
    9.43
    IX
    4. Armee
    Mitte
    Jelnya
    10.43
    LVI
    2. Armee
    Mitte
    Tschernigow, Kijev
    11.43
    Záloha
    2. Armee
    Mitte
    Gomel
    12.43
    LVI
    2. Armee
    Mitte
    Gomel
    1.44 - 3.44
    Záloha
    15. Armee
    D
    Amiens
    4.44 - 6.44
    Záloha
    -
    B
    Amiens
    7.44
    XLVII
    Panzergruppe West
    B
    Normandia
    8.44
    not mentioned



    9.44
    I. SS
    7. Armee
    B
    Eifel, Prüm
    10.44 - 11.44
    LXVI
    7. Armee
    B
    Bitburg
    12.44
    Záloha
    7. Armee
    B
    Ardeny
    1.45
    LVIII
    5. Pz. Armee
    B
    Ardeny
    2.45 - 3.45
    XIII
    7. Armee
    B
    Mosel, Hunsrück
    4.45
    Wehrkreis XII
    7. Armee
    G
    Rhein, Rhön
    5.45
    XIII
    7. Armee
    Mitte
    Plavno
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#101116Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Znaky 2. tankové divize

    Během polské kampaně byl požíván znak 2. Panzer-Division v podobě dvou malých plných žlutých kruhů o průměru okolo 25-30 mm. Stejný symbol se používal i během tažení ve Francii v roce 1940.
    Během příprav na operaci "Barbarossa" byl 2. Panzer-Division přidělen nový oficiální znak v podobě převraceného Y s čárkou. Používal se v období 1941-1943.
    V roce 1943 divize obdržela nový znak v podobě bílého trojzubce s delším středním hrotem. Tento symbol trojzubce byl používán až do skončení války.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#164603Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Operace - Polsko - 09.1939


    * Velitel 2. Panzer-Division (2. tanková divize) – gen. por. Rudolf Veiel,
    * Velitel 2. Panzer-Brigade (2.tanková brigáda) – płk Heinrich Constantin von Prittwitz und Gaffron:
    ** Velitel Panzer-Regiment 3 (3.tankový pluk) – płk Wilhelm von Thoma,
    ** Velitel Panzer-Regiment 4 (4.tankový pluk) – ppłk Hans Voigt,
    * Velitel 2.Schützen-Brigade (2.střelecká brigáda) – płk Gustav von Värst
    ** Velitel Schützen-Regiment 2 (2.střelecký pluk) – p.o. ppłk Hans Urlich Back,
    * Velitel Artillerie-Regiment 74 (74.dělostřelecký pluk) – ppłk Karl Fabiunke



    Od czasu zajęcia Austrii w 1938 r. stacjonowała w Wiedniu. Składała się z 394 oficerów i 11 283 podoficerów i szeregowców. Miała w swoim uzbrojeniu:
    8 haubic kalibru 155 mm,
    16 armat kalibru 105 mm,
    4 haubice kalibru 100 mm,
    8 armat piechoty kalibru 75 mm,
    48 armat przeciwpancernych kalibru 37 mm,
    18 moździerzy kalibru 81 mm,
    30 lekkich granatników kalibru 46 mm,
    46 ckm,
    180 rkm i lkm.
    Siłę uderzeniową stanowiły 324 lekkie czołgi PzKpfw I i II, 101 samochodów rozpoznawczych (pancernych).


    Jej zadaniem było posuwać się po osi Jabłonka - Jordanów - Myślenice w kierunku Krakowa.


    Por.: M. Bryja, Panzerwaffe – Niemieckie wojska szybkie 1939–1945, Warszawa 1996, s. 7;
    D. Jędrzejewski, Z. Lalak, Niemiecka broń pancerna 1939–1945, Warszawa 1997, s. 380–381
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#215329Verze : 0
    Avatar
    Na základe rozkazu z 27.08.1939 bola 2. tanková divízia v noci z 28.08. na 29.08.1939 presunutá z Moravy na územie Slovenskej republiky do priestoru Strečno - Turčiansky Svätý Martin - Kraľovany - Terchová. 28.08.1939 divízia disponovala 37148 vojakmi (z toho 30789 príslušníkov mužstva, 5296 poddôstojníkov a 1063 dôstojníkov).


    Hlavnou úlohou divízie pri útoku na Poľsko bolo viesť hlavný úder (v spolupráci s 3. horskou divíziou a 4. ľahkou divíziou) na smere Rabka - Krakov a súčasne kryť pravý bok 14. armády.



    Zdroj: Baka, Igor: Slovenská republika a nacistická agresia proti Poľsku; VHÚ Bratislava 2006
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#517936Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 2. Panzer Division:




    Hans Ulrich Back 8/5/1940
    Karl Betz 3/6/1942
    Lothar Bischoffshausen 10/4/1942
    Albrecht Boxberg 2/7/1944
    Wilhelm Buck 7/31/1943
    Karl Decker 6/13/1941
    Otto Domrich 8/8/1943
    Hans Enders 8/14/1943
    Josef Hammerschmidt 3/28/1945
    Friedrich Juergen 6/16/1940
    Vollrath Luebbe 8/17/1943
    Herbert-Dietrich Merkel 8/8/1943
    Karl Mickley 6/13/1941
    Richard Monschau 12/23/1944
    Peter Prien 5/9/1945
    Wilhelm Renner 8/5/1940
    Hans Richter 9/30/1944
    Karl Riechers 8/8/1943
    Walter Roedlich 8/5/1940
    Gerhard Schmidhuber 10/18/1943
    Hans-Guenther Stotten 7/4/1940
    Heinrich Theilen 8/4/1943
    Gustav Vaerst 7/30/1940
    Rudolf Veiel 6/3/1940
    Helmut Walter 5/9/1945
    Wilhlem Weidenbrueck 9/16/1942
    Heinrich Wendland 7/20/1944
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3800#40219Verze : 0
    MOD